Maandag 31 Januari, N°. 6428. A0. 4881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den stndentenoppasser J. F. we gens het verduisteren van gelden, hem door een student ter hand gesteld tot het uitbetalen van rekeningen. Te Zoeterwoude heersehen de mazelen onder de kinderen in hevige mate. De ziekte is gelukkig niet van een kwaadaardig karakter; er is nog slechts één geval met doodelijken afloop geweest. Onder beschuldiging van moedwilligen doodslag stond gisteren voor het gerechtshof te 's-Hage terecht de schipper B. Yan Z., oud 27 jaren; wonende te Rotterdam. Aanleiding tot dit vreeselijk feit was een aanvaring in de Leuvehaven aldaar tusschen twee scheepjes, welke echter geene noemenswaardige schade veroorzaakte, maar waarvan de beide schippers elkander de schuld gavenzij geraakten in een vrij hevigen twist, welke zóó hoog liep dat beiden do haken, waarmede zij hunne vaartuigen voortbewogen, ophieven en die op beider hoofden gericht tegelijkertijd neerkwamen. De slag door Yan Z. toegebracht trof ongelukkig zijn doel en Yan B. bekwam eene hevig bloedende wonde boven het linkeroog. Ziende wat hij had gedaan, sprong Van Z. terstond op het andere vaartuig over en hielp zoo goed mogelijk zijn tegen partij te verzorgen. De verwonde werd in het zieken huis opgenomen en vijf dagen later was hij overleden. De besch. bekende ten volle en blijkbaar diep geroerd dat hij een slag had toegebracht, maar alleen om den slag af te weren dien den verslagene had willen toebrengen. Na het getuigenverhoor en nadat de adv.-gen. mr. Gregory op verschillende gronden een tuchthuisstraf van 5 jaren had geëischt, en einde lijk de verdediger mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum, voor 't eerst als zoodanig optredende, op grond dat besch. uit wettige zelfverdediging had gehandeld en alleen getracht had den hem toe te brengen slag af te weren, de vrijspraak van zijn cliënt had verzocht, deed het hof, na korten tijd in raad kamer te zijn vergaderd, uitspraak en veroordeelde B. Van Z. wegens moedwilligen doodslag, maar met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 18 maanden eenzame opsluiting. Door den Oosterspoorweg is nabij de Jeremiebrug te Utrecht zekeren De Jong, poetser, die 's avonds op weg was naar de loods, een been afgereden en het hoofd erg beschadigd, tengevolge waarvan hij denzelfden nacht overleed. Te Assen heeft een kind een horloge ketting, dien men het in handen had gegeven om mede te spelen, ingeslikt. Het kind is er tot nog toe even vlug om. Te Haaften is een jongetje van drie jaar bijna levend verbrand. De moeder was even een boodschap wezen doen en had het knaapje met een ouden, zieken man te huis gelaten. Een vonk uit de kachel deed de kleertjes vuur vatten. Hoewel geneeskundige hulp is verleend, vreest men voor zijn leven. J. W.S., oud 21 jaren, geboren te Eersel, wonende te Dommelen, is door het gerechtshof te 's-Bosch schuldig verklaard aan voorwaardelijke bedreiging met moord en brandstichting bij naam loos geschrift en, met aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Omtrent den moord(?) te Leek meldt men nader dat 's morgens, circa halfzes, achter elkan der drie revolverschoten werden gelost in of bij het huis, bewoond door H. Meinema te Nietap. De heer Santee, een buurman, moet de 21-jarige bij gemelden Meinema inwonende nicht doodgeschoten in het ach terhuis hebben gevonden. Tusschen oom en nicht moeten ten gevolge eener vrijage, waar oom tegen was, sedert geruimen tijd oneenigheden hebben be staan. Of hier aan zelfmoord moet worden gedacht, is niet te beslissen. Een schot was den mondinge gaan en door de hersenen gedrongen. Men verhaalt o. a. dat de oom Zondag jl. gedreigd had haar en haar beminde te zullen dooden. Op last der politie werd de oom des nachts bewaakt. Hij wist echter zijne bewakers te misleiden en een mes machtig te worden, waarmede hij trachtte zich den hals af te snijden. Hij verkeert niet in levensgevaar. Ten gevolge van den ingevallen dooi is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant het vervoer van zware vrachten op de provinciale wegen tijdelijk verboden, in te gaan middernacht tusschen den 30sten en 31sten dezer. De Landsdrukkerij te Florence is to taal afgebrand. Te Napels is eene Engelsche vrouw Ca therine Merritt, te Rochester geboren, in den ouder dom van 106 jaren overleden. Zij was nog in het genot van al hare zintuigen. Te Parijs is eene ongehuwde vrouw in hechtenis genomen, die een hond had afgericht om uit de slagerswinkels kostelijke stukken vleesch voor haar te stelen. Een slager, die reeds dikwijls hiervan het slachtoffer geweest was, volgde dezer dagen het dier en heeft de meesteres op heeterdaad betrapt. Zij heeft reeds bekend dat zij sedert ge- ruimen tijd zich op deze wijze van haren hond bediend had. Koningin Victoria heeft door een van hare hofpredikers aan de armen van Londen een groote menigte warme kleedingstukkeD, dekens en brandstoffen doen uitreiken. Te Accrington heeft een vader, zekere James Leaver, zijn zesjarig kind, terwijl het sliep en de moeder ter markt was, met een zakmes den hals afgesneden. Men gelooft dat de man krank zinnig is. De gelukkige winner van den prijs van honderdduizend franken der leening van Parijs is een bediende bij de Messageries Nationales en trok dien prijs op het eenigste lot dat hij bezat. Aan hetziekenhuisSt.-Antoinete Parijs wordt een vleugel toegevoegd, die 100 bedden kan bevatten, en wel ter voldoening aan de testamen taire beschikking van den bankier Moianna, die vijf jaren geleden een millioen aan de stad vermaakte tot dat doeleinde. BUITENLAND. Duitschland. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren be raadslaagd over het voorstel-Richter betreffende de vermindering der directe belastingen met 14 millioen gelijk het door de begrootings-commissie door aan neming van het amendement-Minnigerode gewijzigd is. De minister van financiën noemde den toestand van 's lands geldmiddelen gunstig. De inkomsten, die gedurende de eerste 6 maanden van het dienst jaar 1880/81 16 millioen boven de raming bedroe gen, waren op het einde van het derde kwartaal tot 22 millioen gestegen. Evenzoo waren de ont vangsten des rijks sedert October op onverwachte wijze gestegen. De vermindering van belasting kan dus zonder gevaar geschieden en de regeering wilde het voorstel Richter-Minnigerode, om die vermin dering niet voor één jaar, maar voorgoed vast te stellen, niet bestrijden, omdat zij eveneens hoopte de vermindering van duurzamen aard te kunnen maken. Het debat wordt heden voortgezet. G ro o <>B ï- i (a 11 ui Uit Durban wordt van 26 Januari aan de „Times" gemeld dat de colonne, waarmede de gou verneur van Natal tegen de Boeren is opgerukt, zeer ruim van artillerie voorzien is; de ruiterij is daarentegen van minder gehalte dan die der Boeren. De troepen, die met de „Euphrates" te Durban zijn aangekomen - 722 man infanterie, 368 cavallerie en 190 artillerie met 6 kanonnen - waren in uitne- menden toestand. Het bericht der verwerping van de motie-Rylands waarbij de annexatie van de Transvaal werd afgekeurd, was, volgens den cor respondent, te Durban met ingenomenheid ontvangen als eene duidelijke aanwijzing van de politiek, die gevolgd zou worden. "Weifeling en onzekerheid zou den een verkeerden indruk gemaakt hebben. Uit New-Castle wordt van gisteren geseind dat de artillerie der Engelsche colonne onder bevel van sir George Colley, gouverneur van Natal, haar vuur op de Boeren geopend heeft, waarna de infan terie oprukte; de Boeren trokken toen buiten het bereik van het Engelsche geschut terug. In het Lagerhuis deelde de heer Childers gis teren een telegram van generaal Colley mede uit Mount Prospect van denzelfden dag dat een aanval op den pas werd teruggeslagen en dat de verliezen zwaar, maar nog onbekend waren. Generaal Colley had een „lager" opgeslagen op een afstand van 3 mijlen, totdat er versterkingen zouden zijn aange komen. In antwoord aan den heer Bartlett zeide lord Hartington dat het jongste succes der Russen in Centraal-Azië het plan aangaande een niet duurzame bezetting van Kandahar niet verzwakt bad. De officiëele „London Gazette" maakt eene kennisgeving van den administrateur der Kaapkolonie, sir G. G. Strahan, openbaar, volgens welke Griqua- land-West bij die kolonie is ingelijfd. Oostoftr.-Hong. Monarchie. De afgevaarde Lienbacher en eenige andere leden der rechterzijde hebben een wetsvoorstel ingediend tot wijziging der kieswet. Om kiezer in de groep der groote grondbezitters te zijn, zou men dan zoo veel grondbelasting moeten betalen, dat deze ten minste 4/5 van het minimum van den census be droeg; de kiezers in de steden en ten plattelande zouden ieder ten minste 5 gulden directe belasting moeten betalen. - Het voorstel van den afgevaar digde Schonerer tot invoering van het algemeen stemrecht werd bij eerste lezing verworpen. Bi arktberichten. Leiden, 29 Januari. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 9 hectoliter. Wintertarwe f 10.a f 10.50. Zomer- tarwe f 9.— a 9.50. Rogge 10 H. L. Winterrogge f 8.50 a f 9.Zomerrogge f 7.50 a f 8.Gerst 0 H. L. Zomergerst f 5.50 a f 6.Chevalier-gerst f 7.25 a f 7.75. Haver 8 H. L. Zware Haver f 5.a f 5.60. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. Dnivenboonen hectol. f a f Paardenboonen hectol. f a Graeboter 3960 kilogr., lste qualit. l/4 vat f 78.a/82. Schei- 2de qnalit. V4 vftt f 70.a f 74.Grasboter lste qnalit. per kilogr. f 1.95 a f 2.05., Schei-2de qnalit. per kilogr. f 1.75 a f 1.85.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1