Vrijdag 28Januari. Pi0. 6426. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. stads-berichten. LEIDSCH DAGBLAD. PKIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per S maandeaf 1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Noamera.0.05. PRIJS DEB ADYERTENTHEN: ▼»n 1—0 regdi.1.00. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat de Gemeenteraad, ingevolge art 265 der Wet van 29 Jani 1851 (Staatsb'ad N°. 85), in zijne vergadering van heden het ?de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1880 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gednrende acht dagen, voor een ieder ter lezing ia neder- gelegd, terwijl hinnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zjjne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bjj Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 27 Jannari 1881. E. KIST, Secretaris. Oproeping van de ©ostenryk-Hongaarsche onderdanen, gevestigd of verbiyfhou- dende in deze gemeente. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Heer Commissaris dea Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 20sten dezer maand, A. N°. 133 (4de afd strekkende om ten behoeve der Oostenrijk - Hongaarsche Regeering hekend te worden met het getal Oostenrijk- Hongaarsehe onderdanen, die op 31 Deeember 1880 hier te lande verblijf hielden; Noodigen hij deze alle Oostenrijk-Eongaarsche onderdanen uit, die op 31 December 1880 woonden of hnn verbl(Jf hielden in deze gemeente, om daarven vóór of op 16 Februari e. k. opgave te doen ter Plaatselijke Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Januari 1881. 9. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Januari. Tot predikant bij de Evang.-Luth. gemeente alhier is beroepen ds. J. A. Schuurman Johz., laatst predikant in Ned.-Indië. Aan de Kweekschool voor Bewaarschoolonder wijzeressen alhier werd gisteren met goed gevolg examen afgelegd door: mejuffrouw M. Coster, uit Zutfen, aangesteld als secondante aan genoemde kweekschool; mejuffrouw C. Bodbard, geboren op Java, benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de be waarschool te Genemuiden, en door mejuffrouw A. M. S. Lodewijks, geboren te Amsterdam, hoofdonder wijzeres aan eene bewaarschool te Apeldoorn. De staat, aanwijzende de sterfte en de geboorten in eenige groote gemeenten in de maand November 11. geeft voor Leiden niet zulke gunstige cijfers als dit de laatste keeren bet geval was. Beneden het jaar stierven te Amsterdam 175, Rotterdam 101, Den Haag 55, Leiden 30, Dordrecht en Haarlem ieder 26 kinderen; van 1 tot 50 jaren, naar dezelfde rang orde van plaatsen: 249, 108, 76, 40, 21,18;boven de 50 jaren: 203, 96, 61, 21,22, 20levenloos aan- gegevenen 38,15, 20,1, 6,13. - Aan lichaamszwakte, tering, stierven te Amsterdam 111, Rotterdam 80, 's-Hage 29, Leiden 20, Dordrecht 19, Haarlem 14 personenaan stuipen, trismus, epilepsie, respectie velijk 43, 22, 7, 10, 2 en 3 personenaan acute en chronische ziekten der ademhalingsorganen 117, 59, 26, 9, 8, 15. Het cijfer dat de verhouding aanwijst der overledenen tot 1000 inwoners per jaar was het hoogst te Maastricht: 34.5, het laagst te 's-Hage: 22.5te Amsterdam bedroeg het 24.4, te Rotterdam 25.9, te Leiden 27.1, te Dordrecht 33.5, te Haarlem 24.5, Arnhem 23.3, Groningen 23, 's-Hertogenbosch 32.8, Leeuwarden 27.3 en Utrecht 27. In vergelij king met de verschillende cijfers kan de gezond heidstoestand alhier over deze maand dus nog vrij gunstig genoemd worden. Daar bij de laatst gehouden volkstelling is gebleken dat Leiderdorp eene bevolking van meer dan 3000 inwoners heeft, zal de raad den a. s. zomer met vier leden vermeerderd moeten worden. De collecte, te Koudekerk gehouden, voor de noodlijdenden door den watersnood, heeft de som van f 162.75 opgebracht, te Haarlemmermeer onge veer f 1000 en te Aalsmeer f 225. Aan het examen voor de betrekking van leerling-conducteur, gehouden aan het centraal- bureel der Maatsohappij tot exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht, heeft o. a. voldaan H. J. Belfoor te Voorschoten. Naar Oudewater is beroepen ds. F. Van Spall te Leimuiden. De heer M. J. H. Spaink, directeur van het post- en telegraafkantoor te Haarlemmermeer, is als zoodanig benoemd te Weesp, met ingang van 1 April a. s. Men schrijft ons uit Benthuizen: Door het hoofd der openbare lagere school alhier is aan de commissie voor watersnoodlijdenden te Amsterdam overgemaakt de som van f 8.37. Dezo gelden, door zijne scholieren geheel uit eigene en vrije beweging bijeengebracht, zijn hem ter hand gesteld met be leefd verzoek die te willen toezendon aan hunne thans zooieer in nood en ellende verkeerende kame raden. Dat dit lieflijk voorbeeld eene ruime navol ging vinde, en er door de verdere Nederlandsche schooljeugd ook zulk eene gave op het altaar der liefde worde geofferd, is de innigste wenBch van steller dezer. Bij den raad van Gouda is ingekomen het rapport van B. en "WA. op het verzoek van den heer A. Kaptijn te Woerden, om concessie tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van Bodegraven naar Gouda. Zjj stollen voor de con cessie te verleenen. In de buurtschap Hoogmade, hehoorende tot de gemeente Woubrugge, is voor eenige weken een bijzondere R.-Kath. school geopend. Bjj jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland (Koningskade 5 te 's-Hage) is voor het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren aan verschillende giften ontvangen een ge zamenlijk bedrag van f 214.33. Den heer L. J. Lefèhre te 's-Hage is gis teren door den gemeenteraad van Amsterdam ver gunning verleend om tegen het hek van het „Amstel-Hotel", aan het einde van de Huddestraat, een kiosk te plaatsen met camera ohscura. Besloten werd eene tweede openbare zwemplaats aan te leg gen in de Dijkgracht, en water te verhuren langs het Oosterhoofd aan Th. Van Heemstede Obelt voor den aanleg van eene zwemschool. Een krediet van f 12,000 werd aan B. en Ws. verleend voor bui tengewone uitgaven der sneeuwwegruiming en de reiniging bij invallenden dooi. - Dr. Van Sche- vichaven werd op zijn verzoek eervol ontslagen als leeraar aan het gymnasium. Mr. H. Vollenhoven, referendaris bij het ministerie van binnenlandsehe zaken, afd. „Onder wijs", heeft wegens vergevorderden leeftijd tegen 4 Juni a. s. zijn ontslag aangevraagd. Het ontwerp voor den gedenksteen, die hij gelegenheid der aanstaande Hooft-feesten in den gevel van het huis aan de Keizersgracht bij de Brouwersgracht te Amsterdam zal worden geplaatst, is gereed. De heer Colinet, de ontwerper, is, blijkens de verworven goedkeuring der commissie, naar wensch geslaagd. De langwerpig vierkante steen draagt in het midden Hoofts borstbeeld in verheven arbeid, met zijn naam als omschrift. Ter weerszijden is een cartel aangebracht met de jaarcijfers 15811881 Het geheel is behandeld in den stjjl der oud-Holland- sche renaissance. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen zijn benoemd tot inspecteur in alge- meenen dienst E. J. W. Terlaak, thans onderafdee- lingschef; tot waarnemend onderafdeelingschef mr. A. J. M. Bake, thans adjunct-inspecteur; tot han delsagent G. Rink en A. H. Hiokmann, thans commies, allen ter standplaats Utrecht. Het comité, dat geneeskundige hulp aan de Transvalers wil verleenen, gaat met „handelen" door. Onder den zeker populairen titel van „het Oranjekruis" zal men de noodige gelden bijeen zien te krijgen. "Wie daartoe gelden wil en kan afzon deren, zende ze snel - de tijd dringt - aan de heeren L S. G. Gramberg of B. M. E. Crèvecoeur te 's-Hage. Uit de Transvaal: Het dorp "Wellington en omstreken publiceert eene dankbetuiging „aan die leeraren en ouderlingen onzer kerk, welke in de jongste Synode hnn invloed hebben laten gelden ten gunste van de Hollandsche taal." Deze dank erkentenis is door ruim 200 onderteekend. Uit den almanak der Ned.-Ger. Kerk blijkt dat zij 245,196 zielen en 95,810 leden telt. Van deze leden behooren 18,624 aan den Oranje-Vrijstaat, 3768 aan de Transvaal en 1031 aan Natal. De overigen be hooren tot de Kolonie. Tot de Nederduitsch-Her- vormde Kerk behooren 19,837 zielen en 9146 lid maten. Verder is daar nog do Gereformeerde (Afge scheidene) Kerk met 2615 leden in de Kolonie, 1668 in den Vrijstaat, 1800 in de Transvaal, te zamen 5583. Het atoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisterochtend te Southampton. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat het bijzonder merk, waar van de weegwerktaigen en gasmeters van regeerings- wege zijn voorzien, ten blijke dat de overgangsbe paling daarop van toepassing is, bestaat in een aesculaap-staf, overeenkomstig de stempels, waarvan de afslagen vóór de ijkkantoren ter bezichtiging zijn gesteld. De Staatscourant van heden bevat het verslag der commissie van 1 Augustus 1880 tot 1 Augustus 1881 belast met het afnemen der practisch genees kundige en tandheelkundige examina, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (Stbl. N°. 222), uitgebracht aan den minister van binnenland sehe zaken. Gemengd Nieuws. Ieder, die er bij tegenwoordig was, zal zich nog wel herinneren het succes onlangs door eenige Tyrolers in de Stadszaal alhier behaald. Uit ach terstaande advertentie blijkt dat zij hier wederom zullen optreden, en wel op Zondag-avond a. s. Zij geven dan een volksconcert. Velen zal dit onge twijfeld bijzonder aangenaam zijn. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: De koeien en paarden, onlangs in den brand bij J. D. Bulk omgekomen, zijn toen verkocht aan M. Van Huiten en anderen te Burgerveen, welke koeien later, zooals reeds vroeger is gemeld, als schadelijk voor de gezondheid op last der politie zijn begra ven moeten worden. Men zeide toen dat Van Hui ten, om te bewijzen dat het vleesch niet schadelijk was, daarvan zou hebben gegeten, en alsnu aan bloedbederf lijdende zou zijn. Men beweert evenwel dat dit niet overeenkomstig de waarheid is, maar dat hij van den schrik, doordien het vee zonder schadevergoeding den grond in moest, ziek !s ge-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1