te engen, had afgestaaj. Het feest werd opge- luê rd door de muziek van het 3de regiment hm mi uit 's-Gravonhage. Het terrein was mede noj ii giorno verlicht. Ook le meeste rijders op de ba: waren, zooals de commissie had verzocht, van liel allons voorzien. Eenigo potten bengaalsch vuur we< n ontstoken, hetgeen een prachtig effect maakte. n detachement, ter sterkte van £6 inn, van de afdcehng mariniers te Rortordam, jg marsch gegaan naar Hellovoetsluis, om aldaar aai oo"d ff' gaan van de beide monitors, die door dei lin'stef Yari marine zijn aangewezen om op de riv d'enst te dool1 als ijsbrekers. i een te Harlin^en gohouden hard- rijr jj op schaatsen, door mannen en vrouwen, wa ian vijftien paren deelnamen, werd de prijs: f 1 '0, behaald door Thijs Van den Berg, van Ti( 'rk, en Trijntje Van den Berg, van Rijpnr- kei do premie: f 40, door Wobke Van der Woude, va» Iiarlingen, en Tjietske Drost, van Harlingen, ter ijl eon helooning van f 20 werd uitgereikt aan He 'rik Van den Berg en Aafke Van den Berg, beiden vai Ryperkerk. en schrijft uit WouJrichem dat de oor- zal a van de doorbraak Nieuwkuyk-Vljmen door de justitie onderzocht zullen worden en dat de offi cie van justitie te's-Hertogenboseh reeds een onder zot in loco heeft ingesteld. Volgens telegraphi8ch bericht te Vere uit Margate (Engeland) ontvangen, is aldaar in het lie Htaal opgenomen de matroos Klaas Vermeulen, de eonig overgeblevene van de viscbsloep „De Vr uw Clazina". Bij deze ramp verloren 5 vrouwen hu echtgenoot en betreuren 16 kinderen het verlies vai bun vader. Voor den krijgsraad te Oran is de zaak va> eene bende Arabieren behandeld, die eenige herders vermoord, hunne tenten uitgeplunderd en hu ne kudden geroofd hadden. Acht en dertig Ara- bit en zijn hij verstek ter dood veroordeeld en van dri't eu twintig, die tereistonden, vijf. Twaalf zij» tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld; de overige we den vrijgesproken. Vóór oen paar dagen is een steenkolen- mii i in het graafschap Cornouailles door een onbe kende oorzaak gehoel en plotseling onder water gezet. Acht werklieden en een jongon verdronken. Een bakker te Koningsbergen heeft het voorbeeld van dr. Tanner willen navolgen, met dit onderscheid dat hij om de 4 of 5 dagen een flesch bier zou drinken. Na dit 24 dagen te hebben volge houden, was hij Zaterdag jl. zoo verzwakt dat men vreesde liem weldra te zien bezwijken. De politie, dit vernemende, verklaarde het spektakel niet langer te dulden en bracht den patiënt, in weerwil van zijn tegenstribbelen, naar het ziekenhuis, alwaar bevel werd gegeven al het mogelijke te doen om hem tegen wil en dank voedsel te doen gebruiken. De Theems is op onderscheidene plaatsen geheel bevroren, hetgeen, naar de Engelsche bladen doen opmerken, sedert 1835 niet geschied was. Naar mon meldt, zijn in de vorige week op ver schillende plaatsen in Engeland zeventien personen door de koude omgekomen. Uit Nieuw-York wordt per telegraaf gemeld dat op den Erie-spoorweg nabjj Tivga een trein in brand is geraakt. De post- en bagage wagens zijn vernield. Vijf beambten zijn in de vlam men omgekomen. De passagiers hebben geen letsel gekregen. BUITENLAND. Frankryk. Do Kamer heeft gisteren do beraadslaging voort gezet over het ontwerp tot regeling der druk pers-aangelegenheden. Een amendement van den lieer Perin, strekkende om vrijen omloop toe te staan voor buitenlandsche bladen, werd verworpen. Italië. Naai uit Rome gemeld wordt, heeft de Grieksche regeering aan hare vertegenwoordigers in het bui tenland kennis gegeven dat de voorstellen der Porte, betreffendo het houden eener conferentie voor Grie kenland nog nadeeligor zijn dan de voorgestelde arbitrage, en hun gelast deze hare zienswijze aan do verschillende mogendheden kenbaar te maken. jJen telegraphisch bericht uit Scutari logenstraft hot gerucht dat de Liga voornemens zou zijn admi nistratieve zelfstandigheid te verlangen en in geval van weigering zich bij Griekenland aan te sluiten. De mogendheden hebben nog geen besluit genomen omtrent do conferentie. Groot-Britannië. Volgens de thans verschenen officiëele opgave, vastgesteld door het Engelsche en het Britseh-Indi- scho gouvernement, bedragen de totale kosten van den oorlog in Afghanistan 17,498,000 pd. st. Een nader telegram uit Durban meldt o. a. het volgende: Een gevluchte Kaffer berichtte te Newcastle dat de Boeren Utrecht ontruimen en zich samentrekken in Wakkerstroom (het district aan do Natalscbe grens). Zij belegerden nog altijd Wessel- stroom. De lengte der Engelsche colonne beslaat vier Eig. mijlen. Het 58ste regiment vormt de voor hoede, de brigade oorlogsmatrozen de achterhoede. Men oordeelt algemeen dat de colonne, een 1000 man sterk, te zwak is in verhouding tot hare lengte. Wel hebben de Zoeloe-hoofden Oham en Sibepoe een bondgenootschap met de Boeren afgeslagen, maar daarentegen heeft een andere stam, de Makoe- lisime, zich bij hen aangesloten. Men gelooft dat de BoereD die naar huis moeten om het graan te dor- schen, door andere zullen vervangen worden. Hun aantal wordt geschat op 6000 man. Sommige ver wachten dat Colley's optrekken hen zal doen uit- eenloopenanderen dat zij de Engelsche colonne zullen overrompelen. Het oogmerk van Colley is het ontzetten der garnizoenen te Potchefstroom en te Pretoria. Drie kanonnen, die de Boeren van pre sident Brand hadden gevraagd, werden hun ge weigerd. In het Lagerhuis antwoordde de heer Dilke gisteren op eene vraag van den heer Bourke, dat volgens een telegram van den Britschen commissaris tot bepaling der grens van Montenegro, het weder thans den arbeid onmogelijk maakt. Twee leden van de commissie waren naar Corfu gegaan. De Britsohe commissaris had last ontvangen te Antivari te blijven. De regeering zou met de overige mogendheden over de beste middelen tot regeling der quaestie in over leg treden. - De heer Gladstone verlangde den voorrang voor het ontwerp tot betere bescherming van personen en eigendom in Ierland. Dit voorstel werd door de Iersche leden bestreden. De redacteur van de „Volksstem", van Pre toria, is veroordeeld tot eene maand gevangenis en 25 pd. st. boete. Hjj is in hooger beroep gekomen, en tegen een borgtocht van 4000 pd. st. op vrije voeten gelaten. - Er werd verzekerd dat majoor Raaf en commandant Collins den 20sten dezer zonden gefusilleerd worden. De schilder Alma Tadema is door den keizer van Duitscbland benoemd tot ridder in de orde „Pour le Mérite." Aan de „Times" wordt uit Durban gemeld dat de aanval van de Boeren op het 94ste regiment en de moord, aan kapitein Elliott gepleegd, de sympathie, die in Natal voor hen gevoeld werd, zeer heeft doen bedaren; voorts dat de president van den Oranje-Vrijstaat eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin den burgers van dien staat verzocht wordt, zich van tnsschenkomst in de zaken van de Transvaal volstrekt te onthouden. Rusland. Het geschil met China schijnt nu inderdaad uit den weg geruimd te zijn. Rusland zal aan China bijna de geheele provincie Kouldscha teruggeven, maar daarentegen van China eene zeer aanzienlijke vergoeding voor gemaakte kosten ontvangen. Oostotiv.-Tloiijsf. Monarchie. In het Huis van afgevaardigden heeft graaf Taaffe, eene interpellatie van den heer Hohenwart over den achteruitgang der landbouwende bevol king beantwoordende, gisteren zich beroepen op de reeds door de regeering genomen maatregelen en wetsontwerpen, aangekondigd o. a. tot vermindering der overgangsrechten. Bovendien, zeide hij, zal de regeering lagere spoorwegtarieven trachten te ver krijgen voor het vervoer van landbouwproducten, en overweegt zij in hoever het mogelijk zou zijn de conversie van op het grondbezit rustende schul den in minder drukkende gemakkelijk te maken, of wellicht door toegevendheid van staatswege bij de heffing van rechten te bevorderen. Daartoe zou de rogeering, zeide de minister, niet slechts de medewerking van don Rijksraad, maar ook dio der Landdagen inroepen. Deze mi •edeelingon van graaf Taaffe werden met ingenomenheid ontvangen. Tcleg-i-a-iii r non. DUBLIN, 25 Januari. Do jury in zake Parneil c. s. verwijderde zich te twaalf uren om over het voDnis te beraadslagen. Te vijf uren deed de rechter haar ontbieden, om haar te vragen of zij tot eene beslissing was gekomen. De voorzitter der ju»-y ant woordde dat zij daartoe no: niet geraakt was en voegde er bij dat het treffen van eene overeenstem ming niet waarschijnlijk was. Do rechter gelastte haar daarop zich andermaal te verwyderen. Te acht uren keerde de jury in de zaal terug; haar voor zitter verklaarde toen dat zij het nimmer zou kunnen eens worden. Daarop ontbond de rechter de jury, zeggende dat er van haar, na de manifestatie van heden, geen vrij en eenstemmig vonnis te wachten was. Den heer Parncll weril bj het verlaten der zaal eene warme ovatie gebracht. NIEUW-YORK, 25 Januari. De ongunstige be richten betreffende den oogst moeten in verband ge bracht worden met benrsmanoeuvres en speculatie- berichten. BERLIJN, 25 Januari. De „Berliner Grundbesitz Actiëngesellschaft", welke enkele terreinen van de voormalige Duitsch-Hollandsche bouwvereeniging wil exploiteeren, beproeft thans in Engeland een aandeelen-kapitaal van tien millioen marken te plaatsen. NIEUW-YORK, 25 Januari. De voor eenige maanden aangekomen obelisk, welke de Egyptische regeering aan de Yereenigde Staten heeft afgestaan, is gisteren in Centraal-Park opgericht. BUENOS-AYRES, 25 Januari. Twee Chiliaansche regimenten zijn afgedankt. De ministers van buiten landsche zaken van Chili en van de Argentijnsche republiek hebben hun vertrouwen in het tot stand komen van den vrede te kennen gegeven, die naar hunne meening verzekerd is. Er bestaat een vol komen overeenstemming, en het tractaat zal waar- schijnljk onderteekend worden wanneer het congres is bj een gekomen. PARIJS, 26 Januari. De mogendheden zjn in beginsel tot de laatste circulaire der Porte toege treden en zjn thans over de wjze van uitvoering in onderhandeling. LONDEN, 26 Januari. In het Lagerhuis werd gisteravond een voorstel tot schorsing der debatten verworpen met 269 tegen 35 stemmen. Daarna stelde de heer Gray, een Ier, voor dat het Huis zjne werkzaamheden zon schorsenook dit voorstel werd verworpen met 227 tegen 34 stemmen. Vervolgens werd hervat de discussie over het voorstel-Gladstone. Te middernacht stelde de heer Byrne schorsing der debatten voor. Gladstone bestreed deze motie en wenschte dat het Huis, tegenover de tactiek der Iersche leden, de zitting niet zou opheffen voordat de vraag betreffende de prioriteit definitief beslist was. Sir Stafford Northcote ondersteunde deze meening. In den verderen loop der beraadslaging werd de heer Biggar verscheidene malen tot de orde geroepen; de voorzitter constateerde dat hij door hem met minachting was bejegend geworden. De minister Forster stelde voor om onmiddolljk den heer Biggar als parlementslid te schorsen; dit voorstel werd aangenomen met 160 tegen 30 stemmen. Opnieuw stelden nu de Iersche leden schorsing der dis cussie voor. Over deze motie werd, bj het afzenden van het telegram, heftig beraadslaagd. INGEZONDE IN. Mijnheer de Redacteur, Wij weten niet wie voor de „Leidsche Zang- vereeniging Caecilia" geregeld heeft het bespreken der plaatsen, en ook niet wie de stoelen in de Zaal heeft geplaatstmaar wij weten wèl dat de plaatsruimte onvoldoende wasmen kon niet zitten 't Is nu wel geleden dat leed, maar wanneer nog eens een uitvoering plaats heeft, vragen wij zoo veel plaatsruimte dat wj ook zitten kunnen. Dankzeggend voor de plaatsruimte, Drie Dames die de uitvoering hebben bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2