koloniën. trein, die,j daar de weg bp Ondenbosch versperd bleef, via Breda te Roosendaal kwam, in botsing inet een veetrein, waardoor een wagen erg bescha digd en twee ossen gedood werden. - Te Nieuwe- diep ie een vigilante door den storm omgeworpen, waardoor zij die er in zaten, ernstig door glasscher- Yen verwond werden. - Uit Groningen wordt ge- jneldt dat een jongmensch van goeden huize, op een tocht op het jjs derwaarts, beide voeten be vroren zijn, zoodat men vreest dat hij ze niet meer tot zijn gebrnik zal hebben. Te Bergum heeft bij een hardrjjderi; op schaatsen de bekende prijs winner van verleden jaar Okke Van den Berg van Rjjparkerk weder de prijs gewenoen. De uitgever der N.-Brabanter, de heer J. BL Poel, is door hot gerechtshof te 's-Bosch van alle rechtsvervolging ontslagen, de kosten van het proces te dragen door den staat. J. Van Dalan, arbeider te Ambt-Vollen- baven, is door het gerechtshof te Arnhem schuldig Verklaard aan moedwilligen doodslag en veroordeeld tot twaalf jaren tuchthuisstraf. Te Mouzon, in de Ardennan, is een ko renzolder ingestort, behoorende tot den molen van den heer Prudhomme, korenkooper te Stenay. De zolder lag juist boven de keuken, waarin zioh op het oogenblik van do ramp zes personen bevonden, die alle onder de planken en het koren bedolven werden. Twee personen, de moeder van den eige naar en een knecht, werden, de eerste halfdood, de laatste zonder letsel, te voorsohijn gehaaldde ove rigen, het 13-jarig dochtertje, eenneeQe van 8 jaren en twee knechts, zijn door verstikking omgekomen. Door sneeuwstorm, vorst enhoogwater is elk middel van verkeer, zelfs het primitiefste, in Engeland opgeheven. Londen gelijkt bijna in staat van beleg te verkeeren. Reeds is er gebrek aan versohe melk, de brievenbestellers hebben geen dienst meer te doen. Tal van berichten betreffende ongelukken op zee aan de kusten komen er aan. Van alle kanten kwam tijding van ingesneeuwde treinen en gestremd spoorwegverkeer. Op de Windsor- ljjn is eene locomotief van Windsor, die uitgezonden was om de sneeuw van de lijn te helpen opruimen, in botsing gekomen met een anderen, die met het zelfde doel uit de tegenovergestelde riohting kwam; dè machinisten en de stokers werden ernstig ge kwetst. De Theems is zeer gezwollen en heeft door overstrooming veel schade veroorzaakt. Op vele plaatsen, o. a. te Dover, heeft de storm groote ver woestingen aangericht. Ook uit België komen allerlei berichten omtrent menigvuldige belemmeringen van het spoorwegver keer. O. a. is de trein van Amsterdam naar Parjjs die te 11.25 te Antwerpen had moeten aankomen, bij Eeokeren blijven steken voor een soort van sneeuwbank ter hoogte van anderhalf meter. De locomotieven, afgezonden om den trein te verlossen, konden dien niet bereiken en bleven zeiven steken, evenals de volgende treinen naar Antwerpen. De reizigers onder wie de beroemde tooneelspeelster Beersmans, die te Brussel had moeten optreden - werden op boerenwagens dwars door de velden naar Eeokeren gebracht. Toea het volstrekt onmogelijk bl$ek derwaarts een trein te zenden, deed de admi nistratie de reizigers in tien met twee paarden be spannen rijtuigen afhalen, zoodat zij des avonds te Antwerpen aankwamen. Het had heel wat moeite gekost de koetsiers te bewegen zich buiten de stad te wagen. En zoo bleef op verschillende lijnen de eene trein na den anderen steken, totdat verscheidene h^erd man troepen in verschillende richtingen aan hei werk werden gezet. Woensdag-oohtend kon dan ook voor een deel de dienst worden hervat. Te Brussel moesten de tramwagens en omnibussen den dienst staken. Merkwaardig waren de lotgevallen vaö een trein, die Dinsdag-ochtend te 10.50 nit Antwerpen naar Brussel vertrok. Te Mechelen kwam kwam men ongeveer op tijd aan, doch daar vernam men dat de baan verder onbruikbaar was. Des ondanks verder stoomende, moest men te Weerde terngkeeren. Na eindelooze beraadslagingen sloeg men den weg naar Leuven in, doch te Haeoht hield de stationschef den trein aan en dwong de reizigers in eene wachtkamer te gaan, waar ettelijke centi meters water stond en de ongelukkigen niet in de vrooljjkste stemming rondplasten. Eindelijk, na veel telegrammen heen en weder, mocht de trein verder, en, achteruit rjjdende, slaagde men er in Leuven en van daar te zeven uren des avonds Brussel te be reiken. - In Utah heeft het op de Wahsatchbergen zoo zwaar gesneeuwd, dat te Alt a en op andere mijnwerkersdorpen langs de katoenhoschrivieren sneeuwvallen hebben plaats gehad, waaronder negon of tien personen zijn omgekomen. Vele anderen zjjn als door een wonder den dood ontgaan. Een bloedig tooneel werd voor eenige dagen aan den table d'hóto van het hotel „Porte d'Or", te Turnhout vertoond. Twee Engelschen zaten rustig te dineeren, toen de een eenklaps, in dollen drift, opstond en den ander een geweldigen steek met een mes in den hals toebracht. Op het gezioht van de vreeselijke wonde deinsde de moor denaar achteruit en stiet het bloedige mes zich zelf in de borst. De beide vreemdelingen werden in zeer ernstigen toestand in het gasthuis opgenomen, in afwachting dat een gerechtelijk onderzoek kon aan gevangen worden. Een groote distilleerderij nabjj Glasgow is bijna geheel afgebrand. De schade, daardoor ver oorzaakt, wordt wel op een paar millioen pond sterling, d. i. f 24,000,000, geraamd en het werk volk zal een maand lang zonder arbeid zijn. Een 40-tal Indianen in Nieuw-Mexico hebben, naar men uit Nieuw-York meldt, een diligence aangerand en den koetsier en vier passa giers, waaronder een vrouw, vermoord en verbrand. CURASAO, 11 December. Van gouvernementswege is eene commissie be noemd voor de regeling van het volksfeest ter ge legenheid van 's Konings verjaardag op 19 Febr. a. s. De betrekking van kolonialen ontvanger alhier is gedurende het aan den hoer A. J. De Veer verleend verlof, opgedragen aan don heer J. R. G. De Veer, ontvanger te St.-Martin. Zr. Ms. stoomschip „Alkmaar", comm. kapt.- luit. G. Doorman, dat den lOden Nov. jl. van hier naar Nederland was vertrokken, had in zee op de hoogte van do Mona-passage het verlies van zijn dokter, den heer G. J. F. Leemans, te betreuren, die na eenige dagen ziekte overleed. Het schip stevende daarop naar St.-Thomas, van waar naar Nederland werd getelegraphcerd. Last werd gege ven naar Curasao terug te keeren, den dokter van Zr. Ms. stoomschip „Bonaire" over te nemen en de reis huiswaarts te hervatten. Den 3den Dec. is de „Alkmaar", via Bonaire en St.-Thomas, weder naar Nederland vertrokken. De overleden officier van gezondheid 2de kl., de heer G. J. F. Leemans, had slechts den leeftijd van 28 jaren bereikt; hij wordt diep door zijne kameraden betreurd. De heer H. F. Hamelberg heeft dezer dagen zijne intréepredikatie gehouden bij do Vereonigde Pro- testantsche gemeente alhier, waar sinds geruimen tijd geen openbare godsdienstoefening werd gehou den. Talrijk was 't gehoor. Een onlangs opgericht koor, van dames en heeren, verwelkomde, onder geleide van orgelspel, den leeraar. De heer F. E. C. Kieckons, R.-K. pastoor alhier, die in het jaar 1855 het initiatief nam tot het op richten van een burger-gasthuis op Curasao, mocht voor eenige dagen het genoegen smaken het 25- jarig bestaan van die stichting te vieren, tot wier instandhouding hij aanzienljjke geldoffers bracht. Juist op dien dag werd de waardige man verrast door de ontvangst van zijne benoeming tot kamer ier van den Paus. BUITENLAND. Franliryk. De vaste eigendommen der stad Parijs komen op het budget voor ten bedrage van 1,059,628,879.38 franken. Deze waarde wordt vertegenwoordigd door 202,178,134.10 fr. aan kerken, kapellen, synagogen enz., 32,579,486.05 fr. aan kerkhoven, 11,130,064 fr. aan schouwburgen, 272,303,031.04 fr. aan parken enz. en 3,233,705 ft. aan beelden, fonteinen enz. De heer Say is gisteren herkozen als voor zitter van den Senaat met 170 van de 228 stemmen. Er waren 51 blanco briefjes. Tot onder-voorzitters zijn herkozen de heeren Rampon, Le-Royer, Calmon en De Larcy. De Kamer van afgevaardigden koos den heer Gambetta opnieuw tot haren voorzitter, met 262 stemmen. 96 biljetten waren in blanco; de heer Brisson had 30 stemmen, en 15 stemmen waren op verschillende personen uitgebracht. - Bij de verkiezingen van quaestoren kreeg niemand de meerderheid. Er moet een tweede stemming plaats hebben. Al de secretarissen zjjn herkozen. Groot>BritanniS. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de koloniale troepen onder bevel van kolonel Corrington den lOden Januari eeue ontmoeting met de Basuto's hebben gehad, die vreeseljjke verliezen hebben ge leden; de Engelschen hadden slechts 8 gekwetsten. Ook den 14den werd een macht van opstandelingen uiteengedreven; toen echter leden de koloniale troepen meer verliezen15 dooden en 15 gekwetsten. Uinditschwa, een der Basuto-hoofden, gaf zich over. In Pondoland is de toestand bevredigend. Het beleg van Pretoria duurt, volgens de laatst ontvangen berichten nit Durban, voort. De troepen hebben twee uitvallen gedaan, maar werden door de Boeren teruggeslagen. Het Lagerhuis verwierp gisteren het amende ment van den heer Lawson met 274 tegen 36 stem men. De heer O'Kelly stelde daarop een nieuw amendement voor, om de grondwettige rechten voor Ierland te waarborgen. De heer Cavendish verklaarde dat het aan geen twijfel onderhevig is, of de jongste brand in het tolgebouw te Londen was het werk van brandstichters. De heer Dilke antwoorde op een vraag van den heer Bourke dat de mogendheden nog onderhandelen om eene vredelievende oplossing van het Grieksche vraagstuk te verzekeren. Het arbitrage-voorstel is opgegeven. De nieuwe nota van de Porte is ontvangen. Hjj kon thans nog onmo gelijk zeggen welke verdere handelingen uit de be raadslaging der mogendheden zullen voortvloeien. Telegrammen. DUBLIN, 20 Januari. De advocaat der beschul digden, die het laatst aan het woord was, bracht heden zijne rede ten einde. Hij werd met geestdrift toegejuicht door het pnbliek, ondanks de tegen woordigheid der rechters, en door een der toe schouwers werd hem een bouquet toegeworpen. De subsituut van den procureur-generaal nam daarop het woord om do argumenten der advocaten te weerleggen. Hij deed een beroep op de jury om bp haar verdict te verklaren, dat het hedeudaagsche socialisme in het Vereenigd Koninkrijk geen voet moet krijgen. MADRID, 20 Januari. De vlakte van Grenada en de lager gelegen voorsteden van Sevilla zjjn overstroomd. Aan de geestelijke orde van Franciscus de Sales is vergunning verleend om zich te Sevilla en te Bermeo in Biscaye te vestigen. LONDEN, 20 Januari. Het amendement van den heer O'Kelly werd verworpen met 173 tegen 34 stem men. Het ontwerp-adres werd daarna zonder stem ming goedgekeurd. Op verlangen van den heer Gladstone stemde het Huis er in toe om dadelijk over te gaan tot de tweede lezing van het adres. De heer Lawson stelde daarop een amendement voor, de Btrekking hebbende om verder bloedver gieten in den stryd tegen de BaButos af te keuren. De regeering verklaarde dat, zoodra zich een ge legenheid aanbiedt, een poging zal beproefd wor den om met de Basutos een vergelijk aan te gaan. De heer Lawson trok daarop zyn amendement in, en het adres werd bij tweede lezing zonder stem ming aangenomen. BUENOS-AYRES, 20 Januari. De Chilianen heb ben Chorillos veroverd. De verliezen der Peruvia nen zjjn groot. LONDEN, 20 Januari. De prins van Wales en lord Beaconsfield hebben gisteren de inzegening van het huwelyk van Leopold Rothschild in de synagoge bijgewoond. Aan de „Times" wordt nit Durban van 18 Januari gemeld dat volgens een Engelsch inwoner van Utrecht de berichten aangaande de door de Boeren gepleegde geweldenarijen overdreven waren. Vele Boeren, zegt dit telegram, doen mede uit vrees, maar de sympathie voor de Transvaalsche Boeren is onder de Hollandsche kolonisten en vooral in den

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2