n>-j van onderwijs, eeredienst en njjverheid in Ned.- Indië, thans met verlof hier te lande, op verzoek, met 1 Febr. a. s. eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van het pensioen waarop hij volgons de bestaande bepalingen aanspraak heeft; aan den Oost-Indischen ambtenaar W. Sterk, laat stelijk commandeur bij het vak van scheepsbouw in Nederl. Indië, thans met verlof hier te lande, op verzoek, met 1 Febr. a. s., eervol ontslag verleend uit 's land dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij daarop aanspraak heeft; met ingang van 1 Febr. a. s., aan C. T. J. L. Rieber, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdopzichter bij de landsgebouwen, en benoemd tot buitengewoon opzichter bij de landsgebouwen L. Faber. Bjj de behandeling in de sectiën der Eerste Kamer van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1881 trokken o. a. de toestanden in Noord-Brabant in alle afdeelingen de aandacht en leidden tot velerlei bespreking. Bij het verschil van inzicht omtrent den toestand dor dijken richtte men tot do rogooring de vraag, waaraan zij de jongste rampen meent te moeten toeschrijven. Ook werd gevraagd wat de regeerrng thans tot verbetering van den toestand zal doen. Nagenoeg algemeen werd op den voorgrond gesteld dat het de plicht is van het gouvernement om doortastend en met spoed te handelen. Niet zoo eenstemmig dacht men over de middelen tot herstel. Ts het, werd gevraagd, bij de regeering reeds uitge maakt dat de dichting der Heerewaardsche over laten gesohieden moet Onderscheidene leden stellen er prijs op, de verzekering te ontvangen dat de over laten niet zullen worden gedicht zonder gelijkmatige afsluiting der Maas bij Loevestein en heropening van het Oude Maasje. Anderen hoopten dat de dichting niet zon geschieden. Een aantal leden stelden in het lioht dat do toestand dubbel mooiolijk is, omdat de belangen van Noord-Brabant, in meerdere o? mindere mate, staan tegenover die van Gelderland en Zuid-Holland. Bij het onderzoek der begrooting voor het departe ment van financiën achtte men het koninlijk besluit houdende nadere bepalingen van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten niet meer in overeen stemming met dèn bestaanden maatschappelijken toe stand,, voornamelijk wat betreft het tarief der reis kosten. Men .betreurde het dat de staat de goederen van St.-Agatha heeft verkocht zonder ze te leveren of te kunnen leveren. Men vroeg of van de regee ring een voorstel tot wijziging der wetgeving op de grootboeken der nationale schuld te wachten zij. De klachten over willekeur bij de ambtenaren van de directie der grootboeken werden gegrond geoor deeld. Aangedrongen werd op het maken van spoed met de verdere intrekking en den verkoop der koperen csntenverder op vermeerdering van munt biljetten en vooral op uitgifte van muntbiljetten van f 50, welke laatste maatregel in eene andere afdeeling werd ontraden. Gemengd Nleuww. Door de arrondissements-reehtbank te VGravenhage is do student B., alhier, veroordeeld tot eene geldboete van f 100 of zeven dagen ge vangenisstraf ter zake het met opzet toebrengen van een slag aan een burger. Het openbaar minis terie had f 10 boete geëischt. Betreffende het bericht omtrent een vervolging van den gewezen vader van het Lutherscho weeshuis te 's-Hage wordt nog nader medege deeld dat die vervolging wel op grond van een gebleken onregelmatigheid op touw is gezet, maar dat bjj een nader onderzoek moet gebleken zijn dat de vader van het weeshuis in deze zaak volkomen onschuldig is. De brievenbestellers in Den Haag zul len dezer dagen voorzien worden van een kleine lantaarn, die met een haak op de borst gedragen wordt. Zij zullen dan des avonds niet meer naar de adressen behoeven te raden. De beringing van de doorbraak in den Heidijk is voltooid, terwijl voorts de dijkstoel van Ileusden heeft besloten, do werken tot bedijking der doorbraak aan te besteden en daarbij uit te loven eene premie van 800 per dag voor eiken dag cat het werk binnen 30 dagen zal zijn opgeleverd. Voor de eerste dagen zijn reeds een 2 5- tal hardrjjderijen op Bchaatsen, zoo door mannen alleen, als door mannon en vrouwen, in Friesland aangekondigd. Hot gezamenlijk bedrag der prijzen kan op f 2500 a f 3000 worden gesteld. Te Leeu warden zal vanwege do IJsclub Woensdag een hard rijderij door manneD, Zaterdag een door mannen en vrouwen worden gehouden. Ook in Groningen zijn reeds tal van hardrijderijen -uitgeschreven. De IJselnb „Friso" te Sneek heeft van eenè ijs- vereenigiBg te Cambridge, in Engeland, eene uitnoo- diging ontvangen tot het houden van een interna tionalen wedstrijd op schaatsen in Nederland. Do directie van „Friso" heeft zich daartoe bereid ver klaard, mits de Engelsche club zich onderwerpt aan de statuten der Sneeker vereeuiging. Zij stelt 100 beschikbaar voor de reiskosten der Engelsche hard rijders, die op eene baan van 160 meter willen mederijden. Aan het station des Guillemins teLuik raapte een conducteur, nadat hij op de gebruikelijke wijzo, d. w. z. met veel geweld, het portier van een compartiment 1ste klasse had dichtgesmeten, voor zijna voeten een stuk glacé-handschoen op, inhou dende: oen halven duim, behoorende aan de rechter hand van een reiziger die zooeven was ingestapt. De ongelukkige, een advocaat uit Kortrijk, had zijn valies in het netwerk willen steken en daarbij met de hand een steunpunt aan den deurpost gezocht. Omtrent hot in stukken gesneden lijk eener vrouw, in de Saone bij Lyon gevondon, wordt nader gemeld dat do beenen aan het lijk ontbreken. Het schijnt dat do justitie het slachtoffer heeft ont dekt. De ongelukkige dame zou zekere weduwe Collet sjjn, die gewoon was steeds zeer kostbare diamanten te dragen en die ginds een maand werd vermist. Men zoekt nog tevergeefs het spoor van den misdadiger Een der oudste en onverschrokkensto jagers uit de prairioën van Noord-Amerika, Jerry Greening, trok, tegen hot einde van November, alleen op do berenjacht in het uitgestrekte moeras bij de rivier Paupack. Daar zijne afwezigheid langer duorda dan men van hem gewoon was, gingen eenige van zijne vrienden den 9dën December 11. op een ontdekkingstocht uit. Weldra sloegen de honden aan en daar het moeras bevroren was, kostte het weinig moeite do dieren to volgen, tot men in een dennenwoud kwam, waar een ontzettend tooneel hen wachtte. Op een open plok in het boseh lagen de ljjkon van vier grooto beren, dicht op elkander, waarvan er één een afgekloven menschenvoet in den bek hield. Daarnaast lag het jachtmes en een eindweegs verder het geraamte zelf van den ouden jager, dat nog zeer herkonkaar was aan don grijzen baard, waarvan nog een gedeelte aan do kin was blijven zitten, terwijl ooren, neus en wangen reeds lang door de wilde dioren waren verslonden. De overblijfselen van den jager werden naar zijn oude hut overgebracht, waar alle „trappers" nitde omstreken den volgendon Zondag bijeenkwamen tor viering van een lijkdienst, waarbij een van hen, een reus van zes voet, met een baard, die tot aan den gordel hing, als voorganger optrad. Nu werd het rampzalige overschot van den stoutmoedigen jager, in een bererel gewikkeld, eerbiedig ten gFave gedragen, en daarop een steen met het vol gende opschrift geplaatst: „Hier rust het gebeente van Jerry Greening, op den 23sten November door de beren verslonden, in het Groot-Moeras; zijn ziel is in den hemel!" - Bij het opmaken van den inven taris vond men in de hut van den overledene: de staarten van 531 beren, de pooten van 318 wilde katten, 221 vosseooron en 22 hoektanden van ratelslangen. BUITENLAND. Frankrijk. Het budget der Fransche Republiek voor 1882 wijst, naar men verzekert, gelijk het Zaterdag door den ministerraad onder voorzitterschap van presi dent Grévy is vastgesteld, een overschot van meer dan 100 millioen fr. aan, ofschoon de uitgaven 47 millioen hooger zijn geraamd dan voor 1881. Volgens berichten uit Weenen, is de bij de verschillende mogendheden ingediende circulaire der Forte in verzoenende taal vervat. Naar men ver neemt, zullen de mogendheden, alvorens zich met do bij deze circulaire voorgestelde conferentie te vereenigen, aan do Porte het verzoek riebten om hare uiterste concession in de hangende quaestie aan te duiden. De onderhandelingen znllon minstens veertien dagen duren. Volgens een gerucht, is er een ontwerp van overeenstemming tusschen Enge land, Rusland en Duitschland, aangaande een nieuwe grenslijn, welke de Porte zou willen aannemen, en zou een Russisch diplomaat zich naar Athene begeven, om der Grioksche regeering do aanneming dier nieuwe grenslijn aan te raden. De circulaire wijst op de oorlogzuchtige houding van Griekonland, welke bij het algemeen verlangen van Europa tot behoud des vredes eene minachting is van de verzoenende en billijke gevoelens der groote mogendheden. De Porte is aan den wensch, uitgedrukt in protocol 13 van het Borlijnsche trac taat, to gemoot gekomen door hare bereidvaardigheid om een aanzienlijk grondgebied af te staan. Do mogendheden verwerpen Griekenland» opvatting nopens het karakter van het tractaat voor wat de uitvoering der bepalingen betreft. Hot handharen van Griekenlands eischen roept een oorlogsgevaar in het Oosten en in geheel Europa in het leven. De Porte zal uit eerbied voor Europa hare vrede lievende en zelfverloochenende houding voortzetten. Indien haar de oorlog, ongelukkiglijk, mccht opge drongen worden, dan zal zjj krachtdadig haar plicht doen met het bewustzijn, geduld en gematigd heid betracht te hebbon ten einde toe. De Porte heeft zooveel vertrouwen in de rechtvaardigheiden de onpartijdigheid der mogendheden, dat zij eene vreedzame schikking als mogelijk beschouwt. Zij gelooft dat het beste middel daartoe is eene onder handeling tusschen de Porte en de gezanten der mogendheden te Konstantinopcl. BeV«i's- De gemeenteraad van Brussel heeft in een Vrij dag-middag gehouden geheime zitting het voorstel tot verlaging der traktementen vau burgemeester en wethouders, met 11 togen 10 stemmen, verworpen. Groot-Bri tanuië. Een tweede proclamatie is door het Boeron-gou- vernensent in de Transvaal uitgevaardigd, waarin wordt beweerd dat het oerste schot te Potchefstroom van de Britsche troepen uitgegaan is, zoodat de Boeren niet verantwoordelijk zijn voor den aanval, waarvan het 94ste regiment de gevolgen heeft ondervonden. Bij het Engelsch Parlement zijn een aantal verzoekschriften ingekomen tot afschaffing van de levenslange pensioneeringen. Op eene vraag van den heer "Wedderburn antwoordde de heer Gladstone gisteren in het Lager huis dat noch de Nedorlandsche noch eene andere regeering eene bemiddoling heeft aangeboden in den oorlog met den Transvaal. Sir Charle9 Dilkegafop eene vraag van den heer Bourke te kennen dat de inzichten der regeering omtrent art. 24 van het tractaat van Berlijn aangaande do bemiddeling tus schen Turkije en Griekenland vervat waren in de collectieve nota der mogendheden van 25 Augustus 11., en dat de regeoring sedert niet van meening ver anderd is. - De heer Simon vroeg vervolgens, naar aanleiding van gewelddadigheden jegens eeno Jood- sche vronw te Tanger gepleegd, of de Fransche regeering te dier zake vertoogen tot Marokko had gericht. De heer Dilko antwoordde dat de Fransche consul in dien zin had gehandeld. Het antwoord van Marokko wordt nu hierop te gemoet gezien, en Engeland wacht dat antwoord af, alvorens zijner zijds tot Marokko vertoogen te richten. - De heer Bryce verklaarde dat in zuidelijk Macedonië do gewelddadigheden der roovers en de wetteloosheid verminderd zijn. Daarentegen hebben er dagelijks wanordelijkbeden plaats in de villajctB van Monastir en Bassova, en vooral in Uscup, Malesch en Kotchana en in de nabijhoid der Bulgaarsche grenzen. Uscup en do omstreken moeten geheel en al in de macht van de Albaneesche Liga zjjn. - De heer Mac Carthy stelde hierna als amendement op het adres voor, dat elke maatregel in Ierland tot het verjagen van pachters uit hunne pachthoeven geschorst worde tot na behan deling van het wetsontwerp op het grondbezit. - De lieer Gladstone protesteerde onder eene van alle kanten levendig toegejuichte rede nadrukkelijk tegen het rek-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2