ri f> A Q w? Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. lo 5» a!,. s;:*?, - ïf*;':- iji Vrt^ - ><isi >k»t!ir'4<a IOO| 1 UU JL PRIJS BEZER CODRANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postit E4tt Afzonderlijke °-05' LEIKEA, IS Januari. Eene eolleote gisternamiddag op de studenten- Bociëteit „Minerva" alhier, ook nog ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood gehouden, heeft de som van f 221.46 opgebracht; voorts zijn nog enkele giften bij den secretaris-penning meester ingekomen. Een en ander is bij de collecte van gistoren gevoegd. Het juiste cijfer der alhier bijeengebrachte gelden bedraagt alzoo 6991.26. - Verder zijn tot op heden bij den secretaris-penning meester ingekomen van diversen tweehonderd een en negentig stuks verschillende kloedingstnkken, waar onder een half stuk Amersfoertsch. Alles is bereids naar de hoofdcommissie te Amsterdam opgezonden. Van de regeering is bij do Eerste Kamer ont vangen de memorie van antwoord op de begroo- tingshoofdstukken voor het departement van binnen- landsche zaken. De minister waagt zioh nog niet aan een antwoord op de vraag of do resultaten der wet van 25 December 1878 (Stbl. N°. 222) gunstig zijn. Hjj vindt geeno aanleiding om torng te komen op de uitspraak, volgens welke de staatsexamens nuttig en noodig zijn. Het afnemen van het aantal ge neeskundigen ten plattelande schrijft de min. toe aan de te geringe verdiensten van de artsen in do kleine gemeenten. - Erkennende dat de toestand der krankzinnigen gestichten voorziening vordert en met mededeeling dat de herziening van de wet van 1841 bij den Raad van State in overweging is, vindt de min. geea vrijheid zich tot een aanbevolen uitstel te ver binden. Bjj het toestaan der aangevraagde gelden znllen mot bekwamen spoed de rijksgebouwen te Medemblik tot een krankzinnigengesticht moeten worden ingericht. Ten aanzien van het hooger onderwijs ontkent de min. dat do wijze van toepassing der wet op het hooger onderwijs op verkwisting uitloopen moet. Evenmin wordt toegestemd dat er naar gestreefd wordt om alle vakken zooveel mogelijk aan de drie rijksuniversiteiten te doen onderwijzen, ook dan wan neer de wet dit niet gebiedend voorschrijft. De min. verzekert voorts dat men bij elke voordracht tot uitgaven voor het hooger onderwijs op mogelijke bezuiniging bedacht is. Yan de noodzakelijkheid eener wetswijziging met opzicht tot de bepaling dat hoogleeraren tot het onderwijs van bepaalde vakken worden aangesteld, is de minister niet overtuigd. Bezuiniging ten aanzien van de hulpmiddelen bij de rijksscholen acht de min. wenschelijk. Hij zal aan dit punt zijne aandacht wijden. Tot vermindering van het personeel der leeraren bij het middelbaar onderwijs, zonder het onderwijs te scheiden, zal de min. gaarne medewerken. Eene herziening der wet op het middelbaar onderwijs is in bewerking. "Wat het lager onderwijs betreft, de min. wenscht allo noodelooze uitgaven tegen te gaan. Op bezui niging der uitgaven voor de rijkskweekscholen zal hij bedacht zijn. Ook beijvert hij zich alle weelde in de gebouwen der rijkskweekscholen tegen te gaan. Op den bouw van gemeentescholen hebben de districts schoolopzieners toe te zien. Over het afgeloopen jaar 1880 zijn er binnen de gemeente Zoeterwoude 158 kinderen geboren, als 81 van het mannelijk en 77 van het vrouwelijk geslacht eu waaronder begrepen 4 tweelinggeboorten en twee kinderen buiten huwelijk. Gesloten zijn er 17 huwelijken, waarvan 12 tusschen jonkmans en jonge- dochters, 1 tusschen een weduwnaar en weduwe en 4 tusschen weduwnaars en jongedochters. Overleden zijn 89 personen, zijnde 27 ongehuwde mannen en 31 ongehuwde vrouwen, 5 gehuwde mannen en 14 gehuwde vrouwen, 3 weduwnaars en 9 weduwen en werden er 2 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht als levenloos aangegeven. Binnen de gemeente hebben zich gevestigd 235 mannen en 277 vrouwen, terwijl 211 mannen en 265 vrouwen de gemeente hebben verlaten. De geheele bevolking der gemeente bedroeg op 31 December 1880 1899 mannen en 2089 vrouwen, te zamen 3988 zielen. Eukele industriëelen te Boskoop zijn op het denkbeeld gekomen om een stoombootdienst tus- sohen de gemeenten Boskoop, Waddingsveen en Gouda op te richten. Zij aohten deze onderneming wenscheljjk in het belang van het steeds toenemend personenverkeer en goederenvervoer, en mogelijk, indien haar de finaneiëele en moreele steun van d® handel en de bevolking ten deel valt. Bij circulaire worden de ingezetenen der betrokken gemeenten uitgenoodigd een of meer aandeelen van 100 te nemen. Wanneer alzoo een voldoend kapitaal wordt bijeengebracht, zullen de deelnemers worden opge roepen tot eene vergadering, ter bespreking van de statuten der op te riohten maatschappij en ver kiezing van een bestuur. De Kon. Nat. Zangschool voor Handwerks lieden te 's-Hage zal een groot vocaal en instru mentaal concert ter eere van 's Konings verjaring op 20 Februari a. s. in bet gebouw voor K. en W. geven «n dit doen strekken ten voordeele van de waters- noodljjdenden. Als solisten zullen zich doen hooren mej. Wilb. Bresier (sopraan), de heer Willem C. Deckers, uit 's-Bosch (baryton) en de heer B. J. De Goey (tenor). Ook de heer Stortenbeker, pianist des Konings, en andere toonkunstenaars hebben - mede geheel belangeloos-hunne medewerking beloofd. De vereeniging „Eendracht"' te Scbeveningen hield gisternamiddag een buitengewone vergadering, belegd op verzoek van een vijftal reeders en eenige goedgezinde visschers. Een en zestig leden waren tegenwoordig. Het bestuur had zich in de laatste dagen onledig gehouden, om die wijzigingen in het contract te ontwerpen, welke een verbetering in de houding der visschers konden ten gevolge hebben. De voorstellen werden nu breedvoerig besproken en vervolgens werd bepaald dat de visschers voor de haringvisseherij de volle 33 pet. zullen genieten en in de kosten niet langer zullen bijdragen; ook 25 voor vertering te blijven toestaan ten tijde van het gereedmaken van het schip voor de haring visseherij iedere reis f 30 braadgeld uit te keeren, zoodra de besomming meer dan 1000 is; de ma kreel publiek te blijven verkoopen en de bemanning daarvan 67 pet. uit te keeren, elke reis 1 ton pekelharing van 500 stuks steurliaring aan de be manning te geven om onder elkaar te verdeelen en eindelijk dat van de visschers voortaan met do schrob- netvisscherij in plaats van 15 pet. slechts 10 pet. zal ingehouden worden voor het zoogenaamde hoozeugeld. Dr. H. J. Vinkhuyzen te 's-Hage doet in het Vaderland een warm beroep op de hoofd- of plaat selijke comités der vereeniging het „Roode Kruis" om zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen daar, waar eeu handvol Hollandsche" Boeren hun vrijheid en recht tegen overmachtige Engelscho legers zullen trachten te handhaven. Hij herinnert er daarbij aan, hoe in 1870 bergen goed en sommen geld bijeen stroom den in een oorlog, waar den Nederlander het oor PRIJS DER ADYERTEÜTIEN: Yan 18 regels,1.05» Iedere regel meer0.17J. Grooterc tellers naar plaatsruimte. logsdoel van geen der beide partijen kon meesleepen, en hoe in den Kaukasus de Nederlandsche vlag boven een voorbeeldig ingerichte ambulance wapperde. Mocht er geerrpersoneel kunnen gevonden worden, en ontbreekt de tijd tot gereedmaking en uitzending, welnu, waarom dan niet aan onzen eonsnl Myburgh te Kaapstad getelegrapheerd en hem gemachtigd op onze kosten goed en verbandmateriaal uit te zenden En zouden er dan, onder zoovelen onzer oude Kaapscbe mede-studenten der Leidsche en TJtrechtsche academie, die nu over het gebied der Kaapkolonie verspreid zijn, geeh gevonden worden, die hun sympathie en hun eerbied voor eigen histo rische antecedenten znllen willen toonen door in persoon hulp te verleenen?" De schrijver eindigt zijn betoog met den uitroep„Er kan veel, er moet iets gedaan wordengeon politièk hoegenaamd kan dat verbieden, raenschelijkheid gebiedt het, het gootl recht en de billijkheid en ons oud-Hollandsch natio- naliteits-gevoel eischen het!" Door het Nederlandsch comité voordeTrans- vaalzaken is herdrukt en in Engeland verspreid een belangrijk opstel van den thans overleden Sir William Molesworth, waarin op degeljjke gronden de wen schel jkheid wordt betoogd van de onafhan kelijkheid van den Oranje-Vrijstaat, waarin sedert door Engeland is gevolg gegeven. De in dat ge schrift aangevoerde argumenten zijn natuurlijk nog' van meer klem voor de onafhankelijkheid van de Transvaal. De soiree, door de Delftsche studenten ten behoeve der slachtoffers van den watersnood te geven, zal Vrijdag a. s. op Stads Doelen plaats hebben. In de „Neue Zürcher Zeitung" wordt het adres van prof. Harting aan de Engelsche natie medege deeld met de vraag, of het niet raadzaam zon zijn een dergelijk adres ook uit Zwitserland ten behoeve van de Transvaal naar Engeland te zenden. De redactie meent dat dit plan, zoowel wegens cfö veeljarige betrekkingen tussohen Zwitserland en Nederland, als wegens de republikeinsche beginselen van het Zwitsersche volk, die met de onderdrukking eener natie onvereenigbaar zijn, alle overweging verdient. Het stoomschip „Prins van Oranje" is gisteren te Batavia aangekomen; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gistervoormiddag van Suez. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende den 8sten Febr. a. s. en des morgens te halftien, zitting honden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. Nadere bij zonderheden bevat de Staatscourant van heden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag a. s., en die van den minister van waterstaat op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den Isten luit.-kwartierm. M. H. Kroonenburg, van het reg. grenadiers en jagers, op aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst! veriaend; te rekenen van 1 Oct. 1880, aan denf gewezen telegrafist der 1ste kl. bij de rijkstelegraaf P. L. Mounier, een pensioen verleend van 430 'sjaars; met 1 Mei e. k. benoemd tot directeur vaff een der rijkstelegraafkautoren H. H. Van Eek, thans directeur bij de rijkstelegraaf; aan den heer H. Metman, notaris te Indramayoe in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande, op verzoek, eervol ontslag uit genoemde betrekking verleend; aan den heer R. Everwjn, laatsteljk hoofdingenieur chef der afdeeling Mijnwezen bj het departement

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1