BUITENLAND. Frankrijk. In eene bekendmaking van verschillende krediet- inrichtingen te Parijs wordt gezegd dat zij van 5000 honders van Tnrksche fondsen, eene aanzien lijke waarde vertegenwoordigende, adhaesie hebben ontvangen, alsmede de verzekering dat het ontwerp in politieke kringen, vooral te Parijs, bijval heeft ontmoet. Yoorts wordt daarbij aangekondigd dat eerlang zal worden overgegaan tot het aanwijzen van gedelegeerden, die de belanghebbenden van verschillende nationaliteiten zullen hebben te ver tegenwoordigen, en dat de verkiezingen ter benoe ming dier gedelegeerden derwjjze zal geschieden, dat zij te Eonstantinopel zullen kunnen optreden, voorzien van een regelmatig en onbetwistbaar man daat en verzekerd van den zedelijken steun hunner respectieve regeeringen. Volgens het „Bulletin de Statistïque" heeft de wijnoogst in 1880 opgebracht 29,600,000 hec toliter, d. i. 2 millioen minder dan het gemiddelde over de laatste tien jaren, doch iets meer dan in 1879, toen de opbrengst slechts 25,700,000 hectoliter badroeg. De invoer van wijn, welke vóór 1878 nooit 1 millioen bereikte, steeg dientengevolge in 1879 tot 3 millioen en het vorige jaar - December niet daarbij begrepen - zelfs tot 6,400,000 hectoliter, waarvan 4 millioen uit Spanje. Juffrouw Louise Michel heeft in de „Citoyen" een dankbetuiging geplaatst aan de bladen, die haar verdedigd hebben. Zij zegt o. a., dat er bij een volk, dat door de „opportunistische lepra" is aangetast, geen uitzicht is op vooruitgang in her vormingen. Er is maar één middel om die te ver- krijgen: de revolutie. Zij verklaart verder geen haat of medelijden te hebben voor hen, die de revolutie tegenhouden, maar hen alleen te beschou wen als „beletselen", die uit den weg geruimd moeten worden. België. Men wil thans weten dat de uitgestelde huwelijks voltrekking van prins Eudolph en prinses Stephanie in Mei zal plaats hebben. De mededeeling is niet wel aannemelijk, indien men nagaat dat de jeugdige leeftijd der prinses de ware oorzaak is van het uitstel. Het Belgische comité, dat de belangen der houders van Tnrksche fondsen voorstaat, heeft zich geconstitueerd, onder leiding van de „Banque de Bruxelles." In een geheime zitting heeft do gemeenteraad van Brussel besloten de traktementen van den bur gemeester en van de wethouders te verlagen. Italië. Tijdens het bezoek van den Koning en de Koningin van Italië aan Palermo heeft een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. De toevloed van nieuwsgie rigen bij de godsdienstoefening in de St.-Catherina- kark was Zondag zóó groot, omdat HH. MM. den dienst bijwoonden, dat een der balustraden op de galerij bezweek. Een groot aantal personen viel van de tamelijk aanzienlijke hoogte en, ofschoon ge lukkig nog geen dooden te betreuren zijn, werden toch 16 kerkgangers gewond, eenigen zelfs gevaarlijk. Dinsdag 11. heeft de Paus de grootvorsten Sergius en Paul van Rusland met hun gevolg ont- vangen, met de eerbewijzen, aan hunnen rang ver schuldigd. Nadat de Paus een lang onderhoud met hen gehad had, bezochten zij den stap/fssecretaris, msgr. Jacobini. Koning Humbert heef4 alvorens Palermo te verlaten, 50,000 lir^ aaQ <je armen geschonken. Groot-BrltannlS. Een werkstaking in het kolendistrict van Bolton heeft zich over verscheiden mijnen uitgebreid, zoo dat tienduizend werklieden ledig loopen. De „Standard" meldt dat er wel deugdelijk in Kolapoore eene samenzwering heeft plaats ge had en dat het gerechtelijk onderzoek reeds zes dagen duurt. Het Lagerhuis heeft gisteren het adres-debat voortgezet; de heer Gladstone woonde de zitting niet bij. Op eene vraag van een der leden werd namens de regeering geantwoord dat zij geen verlof aan Portugal gevraagd had om troepen of oorlogs- materiëel voor de Transvaal in de Delagoabaai te ontschepen en ook niet voornemens was zoodanig verlof te vragen. Rusland. Aan den Senaat in Rusland is thans officiëel mede deeling gedaan van 's keizers huwelijk met prinses Dolgoronckl. De „Agence Russe" spreekt op stellige wijze het bericht van de „Standard" tegen, als zou Rusland zich met Perzië tegen Turkije verbonden hebben voor het geval van oorlog tusschen Turkije en Grie kenland. Rusland, geheel zich wijdende aan werken des vredes, heeft geen ander doel dan de rust aan zijne grenzen te bewaren. Uit het binnenland des rijks komen zeer ongun stige berichten, waarover de Russische bladen echter, blijkbaar op verlangen der regeering, weinig of niets mededeelen. Dat de bevolking in verscheidene gouvernementen door besmettelijke ziekten, met name door keelziekte, geteisterd wordt, was reeds lang bekend, maar daarbij komt nu nog hongersnood, vooral aan de Middel- en Beneden-Wolga, zich uit strekkende tot gouvernementen, die anders de voor raadschuur des rijks waren. Een en ander, in ver band ook met den uitgeputten toestand der schat kist, maakt het - naar de Duitsche bladen doen opmerken - begrijpelijk, dat de Russische regeering ernstig "wil medewerken om don vrede in het Oosten te handhaven en toenadering tot Oostenrijk en Duitschland gezocht heeft. Ook moet den Bulgaren eën wenk gegeven zijn, dat zij bij eene eventueele beweging in den eersten tijd niet op den steun van Rusland konden rekenen. Indien Griekenland gemeend heeft van zoodanige bewoging der Bulgaren zeker te kunnen zijn, zou dat alzoo een reden te meer wezen om de Grieken te bewegen naar de raadgevingen der mogendheden te luisteren. Vereenigde Sta.ten. Generaal Grant heeft een artikel geschreven in de „North American Review" ten betooge van de voordeelen, welke een kanaal door Nicaragua boven dat door Panama, met het oog op de plaatselijke gesteldheid en uit een economisch en politiek oog punt, oplevert, en tevens krachtig het stellen van het kanaal onder buitenlandsch toezicht bestreden. De leer van Monroe wordt in dat artikel volkomen aanvaard als de algemeen erkende en alleen aan nemelijke grondslag der Amerikaansche politiek, en voorts verklaart de schrijver dat geene natie be zwaar behoort te hebben tegen het recht der Ver eenigde Staten om het Amerikaansche vasteland met jaloersche zorg te behoeden tegen alle pogingen van vreemde Staten om er zich in te driDgen. Geene andere mogendheid, zoo eindigt het stuk, zou onder gelijke omstandigheden in gebreke bljjven haar recht matig toezicht over zulk een werk te handhaven. De Transvaal. Het laatste transportschip met versterkingen voor de Kaap, de „Palmyra", is alzoo uit Ports mouth vertrokken. Dit detachement kan den 7den of 8sten Februari te Durban zijn. De troepen, die de „Palmyra" overbrengt, bestaan in 11 infanterie- officieren en 181 manschappen, 1 batterjj artillerie en aanvulling voor een tweede batterij, 1 compagnie hospitaal-soldaten en trein. Voorts brengt het schip 34000 pond beschuit, 5000 pond meel, 1700 pond suiker, 450 pond rijst, 425 pond rozijnen, 2300 pond gezouten vleesch, 2300 pond varkensvleesch, 1620 pond vleesch in bussen, 1209 gallons porter, 162 pond schapen vleesch, een ton bieten, 16,000 pond zemelen, 239 gallons azjjn en 380 pond versche groenten mee; verder neg 1000 pond geconser veerde aardappelen, 500 pond vleeschextract, 120 flesschen wijn, 122 pond soep in blikken en 21 dozijn flesschen ale en stout. Eindelijk groote hoe veelheden karabijnen, geweren, revolvers en amu- nitie. Men ziet: voor voldoende levensmiddelen en wapens wordt uitstekend gezorgd en uit dit oogpunt kunnen de Engelschen den strijd gerust aanvangen. Om hun recht te bewijzen is een „Blauwboek" verschenen, waaruit de leden van het Parlement den loop van zaken geheel kunnen bestudeeren. Het is een lijvig boekdeel, 127 pagina's groot en 77 depeches bevattende, waaruit de historie kan worden geschreven van het tjjdperk van 8 Maart 1880 tot 5 Januari 1881. Maar men wordt er niet veel wijzer door. Gelijk de telegraaf reeds meldde, zjjn twee depu- tatiën - eene van het Vredebond en eene van de bekende Birminghamsche meeting - bij den Engel schen minister van koloniën, lord Kimberley, ten ge- hoore ontvangen. De heeren Lawson, Bradlaugh en Richard behoorden er toe. Uit nadere berichten blijkt nu dat zij vroegen dat er terstond maatregelen zouden genomen worden om verder bloedvergieten in de Transvaal te voorkomen, om de vijandige ge zindheid der Boeren weg te nemen en vriendschap pelijke betrekkingen tusschen hen en het Britsche gezag te herstellen. De heer Richard voerde het woord. Hjj wees op het feit dat de annexatie tegen den zin der Boeren had plaats gehad. Hij wist wel dat de Republiek der Boeren een slecht bostuur had, en dat zij zich aan vele onrechtvaardigheden en wreedheden jegens de inlanders hadden schuldig gemaakt; maar hij meende dat de Engelschen waar- ljjk geen recht hadden om, wat betreft het gedrag jegens do inlanders, een hoogen toon tegen hen aan te slaan. Hunne handen waren nog rood van het bloed, in een onrechtvaardigen oorlog tegen de Zoe loes vergoten. De predikant Newman IJall voegde er bij dat het onchristelijk en onzedelijk was, zich tegen den wil van eene natie van haar land meester te maken. - Lord Kimberley antwoordde, wat het laatste betreft, dat deze quaestie, evenals zoovele andere politieke quaestiën, te gecompliceerd was om eenvoudig maar met een beroep op de voorschriften der christelijke moraal opgelost te worden. Da moeielijkheid ligt juist hierin, dat men bezwaarlijk met juistheid kan aangeven wat in dit geval goed of slecht, billijk: of onbillijk is. Hij wilde niet ver dedigen wat zijn voorganger, lord Carnarvon, gedaan had. Maar deze had de annexatie niet willen doen plaats hebben dan met goedvinden van de meer derheid der Boeren, en heeft geloofd dat de meer derheid er voor was. Zeker is het, zeide lord Kim berley, dat de annexatie niet met geweld van wapenen heeft plaats gehad, maar dat de Boere», zij het ook met tegenzin, er in berust hebben zonder dat eene groote troepenmacht aanwezig was. Voort» verklaarde lord Kimberley dat hij niet volkomen overtuigd was dat de Transvaal aan de Boeren toe behoorde; daarop wenschte hij nadruk to leggen. Er wonen allerlei rassen in dat gebied, dat zoo groot als Frankrijk is; de Boeren hebben hen aangevallen en nu had Engeland zieh maar de vraag te stellen, of het nuttig was hun recht van verovering al of niet te erkennen. Hij meende dat er wel eenige grond voor annexatie was. De Boeren zijn omringd door machtige inlandsche stammen, hebben volstrekt geen geld, kunnen zich niet behoorlijk verdedigen en brengen daardoor geheel Zuid-Afrika in gevaar. Lord Kimberley wilde niet zeggen dat hij ook geheel van dit gevoelen was, maar dat was de reden waarom Engeland geannexeerd had. Nu kon men wel vragen waarom, als er voor botsing tussohen de Boeren en de Zoeloes gevreesd werd, Engeland niet zijne bemiddeling aanbood. Maar hjj bracht in herinnering dat de Boeren, indertijd zich aan een scheidsgericht onderworpen hebbende, de uitspraak toch niet waren nagekomen. Wat den toestand van het oogenblik aangaat, achtte hij het noodigdatde zaak van den aanval der Boeren op de Britsche troepen, die er zeer ongunstig uitzag, behoorlijk werd opgehelderd. De belegerde Britsche garnizoenen moesten natuurlijk verlost worden. Maar zoo de Boeren van hunnen gewapenden tegenstand afzagen, dan wanhoopte hij niet geheel aan het tot stand komen van eene bevredigende schikking. De regee ring wilde gaarne bloedvergieten voorkomen en een voor alle partijen eervol einde aan een oorlog maken, waarvan alle Engelschen een afkeer hadden. Om trent de maatregelen, die de regeering dacht te namen, kon hij zich verder niet uitlaten. Leidon, 15 Januari. Ter markt werd heden aangevoeld: Tarwe 12 hectoliter. Wintertarwe 10.a 10.50 Zomer- tarwe 9.a 9.50. Rogge ld H. Ij. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8.Gerst 9 H. L. Zomergeret 5.50 a 6.Chevalier-gerat 7.25 a 7.75. Haver 11 H. L. Zware Haver ƒ6.a/5.50. Lichte Haver 4.25 a 4.50. Dnivenboonen 4 bectol. ƒ8.75 a 9.25. Paardenboonen 2 beetol. 8.f 8.50. Graaboter 4690 kilogr., lste qualit. l/a vat 74 a/78. Schei- 2de qnalit. Vl v*t f 66.a 70.Grasboter lat# qualit. per kilogr. 1.85 a 1.95., Schei- 2de qnalit. perkilogr. 1.65 a ƒ1.75. Londen, 14 Januari. Granen vast; maar stil. Lijnolie. Uit voer der week van Huil 70 ton. Petroleum. Voorraad 84,190 qr. Lijnzaad. Aauvoer 9150 qr. Friesche Boter: 138.-/-.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2