A0. 1881. Deze Courant wordt dagelykg, met uitaondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Ticeede Blad. K°. GilO. &I PRIJS DEZER COURANT: Veor Laides per 8 m«»nd«a.1.10. Franco per posta 1.40. AfzaiuUrtgko Neaaiers°-05- PRIJS DER ADTERTENTIElfx Van 16 regels.1.06. y.- ledera regel meerO.I7|. 1 Grootere latte» naar pttalirmmts. Gemongd Nleuwi Door het hoog militair gerechtshof zjjn o. a. bekrachtigd de volgende door den krijgs raad in het militaire arrondissement Zuid-Holland en Zeeland (standplaats 's-Gravenhage) gewezen Tonnissen, als tegen: G. J. B., 27 jaren, geb. te Deventer, huzaar depot-escadron 4de reg. huzaren, volgens engagement aangegaan 21 Aug. 1878 voor 6 jaren, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée in de kazerne, ten nadeele van een kameraad [terwijl hij kamer wacht was, ontvreemdde hij uit de attila van een kameraad eone portemonnaie, waarin ongeveer 11 gulden; toen op hem het vermoeden viel, dat hij den diefstal zou gepleegd hebben, trachtte hij zijn schuldplichtigheid te ontkennen, doch eindelijk be kende hij]: veroordeeld tot eene militaire gevange nisstraf van een jaar, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair ge- emplcyeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren; - en H. 'v. 't W., 26 jaren, geb. te Leeuwarden, huzaar bij het depot-escadron, 4de reg. huzaren, volgens engagement aangegaan den 20sten Aug. 1878 voor 6 jaren, laatst in garnizoen te Leiden, sohuldig verklaard aan 1ste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatieveroordeeld tot eene militairo detentie van twee maanden. In de houding der vissohers te Sche- veniugen is nog geen verandering gekomen; wel hebben zich de tooneelen van Maandag-avond niet herhaald, maar de werkstaking houdt aan. Naar aanleiding van zijn 30-jarig acteurschap werd Donderdag-avond te Rotterdam een voorstolling gegeven, ter benefice van den heer Rosier Faassen, waarbij de pauzeering werd in beslag genomen door eene hartelijke ovatie aan den jubi laris, wien namens eenige vereerders en kunstvrien den een vorzameling kostbare werken over kunst, namens zijn kunstgenooten een paar fijne platen in lijst en door het publiek een half dozijn sierlijke kransen mot een kort woord van den heer Le Gras werden aangeboden. Eenjongen van het opleidingsschip „Ad miraal Van Wassenaer" te Amsterdam is wegens desertie in tijd van vrede veroordeeld tot drie maan den militaire detentie, te ondergaan in 45 dagen eenzame opsluiting. Van het op het eiland Tholen gele gen dorp Poortvliet zijn gisteren drie gezinnen naar Amerika vertrokken, om daar hun geluk te beproeven. Men schrijft uit 's-Bosch aan de Amst. Crt.: Heden sprak ik verscheiden menschen uit Nieuw- kuyk; wat zij te vertellen hadden, is bijna ongelooflijk. Een paar voorbeelden. In da woning van de wed. Paulis - haar man was daags te voren begraven - welk huis is weg gespoeld, waren in den nacht van 30 December 21 personen aanwezig. Terwijl [zij in grooten angst den morgen afwachtten, begonnen de muren te kraken en weldra stortte een deel van de stevige woning neer. De ongelukkigen waren naar een hooiberg gevlucht, waarvan zij gelukkig gered werden. Zekere v. K. had, toen de doorbraak met don derend geraas gevallen was en hjj vrouw en kin deren op zolder gebracht had, met ongelooflijke inspanning zes koeien, een vetgemesten os en drie paarden op een opkamer geplaatst. Nog geen uur was hij eohter na volbracht werk bjj z$n gezin, of het keldergewelf stortte in, wat den dood van al zijn vee en paarden ten gevolge had. Het gezin zelf werd den volgenden dag uit het huis gehaald door eenige moedige mannen. Nu stroomt het wator langzaam weg, maar al wegvloeiende openbaart het nienwe enheües, die, hoewel gevreesd, niet met zekerheid bekend waren, die men in elk geval niet in al hun omvang kende. Hoeveel akkers van den besten bouwgrond zjjn ge heel onvruchtbaar geworden! Een dikke laag zand is heinde en ver over den bouwgrond gespreid. Ik heb personen hooren noemen, die daardoor ont zettende schade zullen geleden hebbea; menige boer zal daardoor en door het verlies van zijn vee geheel te gronde gericht zijn. Want de liefdadig heidszin der Nederlanders moge zich mild openbaren - en hjj doet het, daaraan is niet te twijfelen, - de thatis geleden schade is onherstelbaar. Yan andere zijden komon nog de Tolgende be richten: Uit Besoyen wordt gemeld dat het water in' den buitenpolder dier gemeente reeds zooveel is gevallen, dat de gemeenschap met het kanton Heusden, ovèr den grintweg, als hersteld kan beschouwd wordeh. De binnenpolder raakt nu ook het overvloedige water kwijt. Men vreest er echter zeer voor, dat het winterkoren veel zal geleden hebben. Van de vluchtelingen ten gevolge der doorbraak in den Heidijk bevinden er zich thans te Herpen 396, Den Dungen 50, Waalwijk 2Q0 met 32 stuks vee, Cuyk 175, Drunen 1265 met, 1526 stuks vee, Vlij men 345 met 960 stuks vee, Baardwijk 65 met 13 stuks vee, Tilburg 151 en te Utrecht 141. Ook uit de gemeente Oud-Heusden is aan dón minister van waterstaat oen telegram gezonde» van den volgenden inhoud„Door den nood gedrongen wenden wij ons tot u, daar de dijkstool van Heusden even nalatig is in het dichten van de opening, gis in het behouden van den dijk vóór de doorbraak, waardoor wij onder water blijven en totaal geruï neerd worden. Help ons, want bij den minsten was van het water is alles verloren, ook voor Elshout. Help ons!" Het is aandoenlijk, hoe weemoedig de arbeiders naar hunne geheel of grootendeels vernielde huisjes vragen, en alleen het vooruitzicht dat er ook in dezen uitkomst te wachten is, kan hen opbeuren en vertroosten. De opwekkende, vertroostende, ver warmende en versterkende kracht van de koffie komt thans ten duideljjkste uit; niet zelden dringt de vraag„heb je koffie die vanheb je brood op don achtergrond. - Dat de nood dubbele krachten geeft, bleek te Babiloniënbroek' weder duidelijk in den stormachtigen nacht van de afgeloopen week. Een klompenmakers-boom, door de woeste golven voortgestuwd, rammeide de muren der pastorie - tot aan de ramen in het water - en vervulde de harten der bewoners met angst en .ontzetting. Wegens het loeien van den storm en de hooge golven was aan hulp van buiten niet te denken. Bjj gebrek aan touwen werden er fluks lakens om heen geslagen, en aldus de ongenoode, gevaarlijke gast, door de vereende krachten van den predikant, zijne echtge- noote en hun dienstmeisje, door het raam naar bin nen gesleept, om later, met assistentie van een paar mannen, naar voegzamer plaats te verhuizen. - De aanleidende oorzaak tot de ontzettende ramp en het gemis van tijdige waarschuwing zullen, zeer waar schijnlijk, nog menig hartig woordje uitlokken. Een vijftal grondeigenaars zijn van daar naar de door braak gevaren en er, na urea worstelens, aange komen. Door het ijs vóór den boeg telkens stuk t* trappen, gelukte het hun nog terug Heusden t* bereiken. Van daar per as naar Andel gebracht, arriveerden zij nachts te één uur bij de familie. Van Babiloniënbroek werd eene boot met maniehap pen naar de bakkers te Andel gezonden, om met geweld door het ijs te werken, ten einde door den aanvoer van brood gebrek te voorkomen. In de kazerne. - Cavalerist met gezwol len wang en pjjnlijk gezicht: „Ritmeester, mag ik 24 uren verlof?" „Waarom?" „Ik zou gaarne den dentist H. te D. opzoeken. Ik wil mij de kies, die mij zoolang reeds plaagt, door hem laten trekken." „Gij kunt gaan." Vier en twintig uur later. De ritmeester tegen den cavalerist, in een gezon den toestand: Wel, is de operatie goed gelukt?" „Uitstekend, ritmeester, ik voel mij oen ander mensoh." „Komaan, dat is goed. Begeef u dan nu drie dagen in arrest wegens insubordinatie." Grooto verbazing en een vragende blik. Verklaring van den ritmeester: „Gij hebt gezegd: „Ik wil mij een kies laten trekken." Dat komt niet te pas. Niemand heeft hier een wil dan ik. Dus opgemarcheerd en in arrest; maar pas op en vat geen koude, anders kon de pijn licht terugkeeren." Te Capelle-au-Bois heeft een moeder haar kind, een wichtje van 19 maanden, vitriool ingegeven. De moeder was dienstbode en had haar kleine besteed bij een tante. Toen zij nu Zondag het kind bezocht, nam zjj de gelegenheid waarom, terwijl de tante een oogenblik afwezig was, een fleschje met het brandende vocht in de keel van het arme wicht leeg te gieten. De laaghartige mis daad bleef niet verborgen, daar druppels vitriool op het linnengoed en de kleertjes terecht waren ge komen en daar groote gaten hadden ingebrand. Het gerecht werd van de zaak verwittigd en beval na een onderzoek in loco de onmiddellijke inhechtenis neming van de moeder, die echter het gruwelijk feit halsstarrig ontkent. B j de schouwing van het kinder lijkje werd geconstateerd dat het slijmvlies van den mond, evenals de keel en de maag, door de nood lottige vloeistof totaal weggebrand waren. Het met- de meeste zorg geleide onderzoek heeft reeds tot de ontdekking van den drogist geleid, die aan de ont aarde moeder de vitriool geleverd heeft. Volgens een telegram uit Nieuw-York kan tegen heden of morgen een zware storm op de kusten van Engeland verwacht worden, verge zeld van ijzel en regen, met vlagen uit het westen en noordwesten. Boven de 35° NB. is het op den Atlantischen Oceaan zeer stormachtig. De bekende magnetiseur Hansen ver toeft op het oogenblik te St.-Petersburg en baart er het grootste opzien. Grootvorsten, geleerden, hooge militaire beambten verdringen elkander op zijne soirées. Te Napels is eene te Rome veel bewon derde danseres Amine Boschetti overleden, een ver mogen nalatende van bijna drie millioen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1