klaarde de moordenaar te wezen. Hij had, zonder te weten wat hjj deed, in een oogenblik van drift, de hand geslagen aan deze vrouw. In de meening dat zij enkel bewusteloos was, had hjj zioh verwij derd, hopende dat zij wel weer tot zich zelve zou komen. Daarom ook was de deur aan de buitenzijde gesloten, terwijl de sleutel van binnen in het slot was gelaten. Toen hij nu Maandag-morgen vernomen had dat zij niet van hare bezwijming was hersteld maar dood was, begaf hij zich vrijwillig in hech tenis. De twist en de treurige daad hadden plaats terwijl de huisgenooten beneden een kaartje speel den. - Naar het blad verneemt, zjjn alle omstan digheden van dien aard, dat geen reden bestaat tot twijfel omtrent de oprechtheid van de verklaring van don kellner. Het lichaam der verslagene is ten behoeve van het gerechteljjk-geneeskundig onderzoek naar de celgevangenis gebracht. De sporen der ver wurging zijn geconstateerd. De moordenaar is een Nederlander van geboorte, en heet Joseph Vernimme. Op het Hoodenmakerspad te Amsterdam had eergisteravond eene vrouw den muur van hare woning behangen of beplakt, waarna zjj besloot haar man te gemoet te gaan, drie kleine kinderen, van wie het oudste nog slechts vier jaren telde, alleen te huis achterlatende. Ongelukkigerwijze nu schijnt zij, voor zij do deur uitging, de petroleum lamp zoo dicht bij den muur geplaatst te hebben, dat het behangsel vlam heeft gevat, met het onge lukkig gevolg, dat, toen de ouders tehuis kwamen, de drie kinderen door den rook waren gestikt. Uit vrees voor herhaling der ongeregeld heden te Scheveningen was gisteravond opnieuw eene buitengewone politiemacht aldaar gestationneerd. Zij werd in eenige patrouilles verdeeld, die deels ver schillende wijken van het dorp doorkruisten, deels langs het strand surveilleerden. Aan den zeekant hadden zich in den namiddag een 400-tal Seheve- ningers verzameld, die een der patrouilles met steonen begroetten. Zjj werden spoedig uit elkander gejaagd. - Ook de marechaussees, thans te paard, bewaakten eenige punten. - Overigons zijn de avond en de nacht rustig voorbijgegaan. Te halftwee rukte de uit Den Haag gedetacheerde versterking in. - Als voorzorgsmaatregel zal zij ook hedenavond in het dorp dienst doen. Een treurig geval heeft te Warffum plaats gehad. In een bedstede in de woning van zekeren Timmer, waarin een tweejarig meisje sliep, ontstond brand, waarschijnlijk doordat men een kei- Bteen, heet gemaakt, in het bed had gelegd, bij wijze van waterkruik, en dat aan dezen steen eenig vuur is blijven zitten. De bewoners waren afwezig en bij hun terugkeer hadden de vlammen zich reeds aan do meubelen medegedeeld. Met moeite werd het arme kind geheel bewusteloos uit het bed gehaald. Een voet, het beentje en de eene hand waren zwart gebrand, zoodat er weinig hoop bestaat op het behoud van hot kind, dat bij genoemden Timmer in den kost was. Yolgens een nader bericht omtrent de spoorbrug over do Lippe, is die brug wel door hoog water onbruikbaar gemaakt en wordt zij gedeeltelijk onveilig geacht, maar hoopte men het verkeer over een of twee van de vijf sporen te kunnen voortzetten. Voor het eerst sedert 15 jaren isverle- den week te Kopenhagen een doodvonnis voltrokken op een persoon, die twee moorden had begaan. Wel 10,000 personen waren bij de executie tegenwoordig. Do beul, in een zwart gala-pak met witte das en paarlgrijze handschoenen, hakte den veroordeelde met één bijlslag het hoofd af. Woensdag-namiddag gebruikte een heer van een zeer gedistingueerd voorkomen het middag maal in een bekende Parijsche restauratie. De tafel was uitstekend gewoest: fijne wijn, wildbraad, niets had er aan ontbroken. De „gentleman" was juist aan het dessert genaderd, toen een fiacro voor de dour van het etablissement stilhield. Een heer met een ernstig uiterlijk stapte er uit en vroeg den eigenaar der inrichting te spreken, aan wien hij zich bekend maakte als inspecteur der geheime politie. „Ik ben belast met de gevangenneming van een bankier, die in een faillissoment gewikkeld is, en die, volgens onze nasporingen, hier moet dineeren. Juist, daar zie ik hem reeds zitten". Met deze woorden wees de inspecteur op den niets kwaads vermoedenden gast, die in ernstig gepeins verdiept een glas Bourgogner slurpte. „Weet ge wat", ging de politieman tot den verbaasden chef voort, „het is het beste hier geen opschudding te maken: we moeten hem zien beet te nemen; als gij daarom zoo goedt zoudt willen zijn naar onzen man toe te gaan en hem te zeggen dat baron Van L., die een goede kennis van hem is, hem even op straat wat te zeggen heeft, dan zal ik het zaakje wel opknappen, zonder dat uw gasten er iets van merken". De restaurateur haastte zich zijn boodschap te verrichten, die door den gast met een blijde verrassing ver nomen werd. „Wel zoo", riep deze uit, „is die goede baron daar, ik zal wel eens even naar hem toe- loopen, laat het dessert intusschen maar opzetten." Met 6nelle schreden ijlde hjj daarop de deur uit, en de chef, die hem op de hielen gevolgd was, had nog juist den tijd te zien hoe de politieman hem arresteerde, en hij, blijkbaar in de wieken ge schoten, zonder aan verzet te denken in het rijtuig stapte, dat daarop onmiddellijk wegrolde. Den volgenden morgen was het eerste werk van den restauratiehouder de rekening, die een aardig sommetje beliep, bij den hoofdcommissaris te brengen. Hier vernam hij dat van de arrestatie niets bekend was, en bleek het hom dus dat hij door een paar schelmen op een sluwe wijze voor een fijn dineetje was opgelicht. De groote kaarsen-, zeep-en m argarine- fabriek van Mallet te Bordeaux is grootendeels in de asch gelegd. Drie blokken huizen stonden te gelijk in vlam. De magazijnen bleven gelukkig ge spaard. Toch beloopt de schade nog wel 400,000 fr. Het gebouw dor studenten-roeiver- eeniging te Oxford, pas opgericht en dat 2000 pd. st. heeft gekost, is een prooi der vlammen geworden met 48 roeibooten, die er opgesteld waren. Op de Newa is een spoorweg aangelegd over het ijs. Men zal daarmee de ladingen lossen uit de schepen, die in het ijs zijn vastgevroren. BUITENLAND. Frankrijlt De zitting van den .Senaat en der Kamer is gisteren geopend. De Senaat heeft, na eene rede van het voorzittend oudste lid Gaulthier de Ru- milly - waarin hij constateerde dat de republikein- sche staatsregeling van de haar vijandige partijen niets meer te vreezen had - zjjne vergadering tot don 20sten dezer verdaagd. De Kamer was niet voltallig en is eveneens tot den 20sten gescheiden, om dan tot de verkiezing van een nieuw bureau over te gaan. De Communard Trinquet, gelijk men weet Zater dag 11. te Parijs teruggekomen, heeft nog den eigen avond te Belleville in eene kiezersvergadering het woord gevoerd en daar betuigd dat hij bereid was om zijn leven te geven voor de revolutie. Hjj zeide voorts dat de gelijkstelling van driehonderd acht bare burgers - d. w. z. Communards - met misda digers eene schande was. Nimmer, verzekerde hij, zou hij vergeten, wat hij gedurende zijne deportatie had doorgestaan. Indien de regeering, vervolgde hij, hem en zijne geestverwanten de amnestie als eene beleodiging had toegeworpen, dan zouden zij op een goeden dag don handschoen opnemen en hij voor zich beloofde in de voorhoede te zullen zijn, wanneer de sociale revolutie uitbrak. Een hoon voor den gemeenteraad noemde hij het, dat sommige zijner resolutiën door de regeering waren nietig verklaard, en hij verzekerde, dat, indien hij verkozen werd en zoo iets weer gebeurde, hij er op zou aandringen de resolutiën tot eiken prijs uit te voeren. Hij vermaande do kiezers om hunne lasthebbers tegenover de be- leedigingen der regeering niet aan zich zeiven over te laten, maar hen te steunen, in geval zij, in de ure des gevaars, zich begaven op een ander gebied dan dat der gedachtenwisseling. De vergadering ging uiteen met kreten ter eere van de Commune. - Trinquet is een der socialistische candidaten, die in herstem ming moeten komen. Hij heeft 3000 stemmen tegen over 2000, die op zijne twee mededingers werden uitgebracht. - De groote hoop der met de „Navarin" teruggekeerde gedeporteerden, 245 sterk, is Zondag ochtend aangekomen. Dattsclilaod. Het stoffelijk overschot der groothertogin-wodüwe van Mecklenburg-Strelitz is den 3den dezer in het familiegraf bij Mirow plechtig ter aarde besteld. De kroonprins van Duitschland, wiens oud-tante de overledene was, alsmede dè groothertog van Meoklen- burg-Schwerin met zijne zonen, woonden de plech tigheid bij. Mirow ligt drie Duitsche mijlen van Neustrelitz, waar de groothertogin overleed; de lijkstoet, die stapvoets den weg aflegde, had zes uren noodig voordat de begraafplaats bereikt was. Prinses Victoria Augusta, de bruid van prins "Wilhelm van Pruisen, zal den 23sten Februari de reis van Londen naar Berlijn aannemenzooals ge meld is, zal de voltrekking van het huwelijk 27 Februari plaats hebben. Na de huwelijksvoltrekking zal een tocht worden gemaakt aan boord van het keizerlijk jacht „Hohen- zollern". Ten hove zal een bal masqué plaats hebben, waarbij een quadrille van vijftig paren zal worden gedanst in kostumes uit den tijd van Frederik Wil helm I. Al de heeren zullen minstens 5 voet 11 lang moeten zjjn en de dames naar evenredigheid. Den 2den Maart zal de Prins met zijne jeugdige ge malin een reis naar Engeland maken. De bladen te Berlijn openen op uitnoodiging van het Nederlandsche gezantschap eene inschrijving ten behoeve der slachtoffers van de overstrooming in Noord-Brabant. De kroonprins van Oostenrijk, die in het begin der volgende maand Egypte zal bezoeken, is naar Munchen vertrokken om na een kort verbljjf aldaar de reis naar Brussel te vervolgen. Italië. Naar aanleiding van een brief uit Algiers van de „Agence Havas" zegt de „Diritto" dat, zoo er te Konstantinopel kuiperijen worden op touw gezet om den sultan in Tunis te doen tusschenbeide komen, de Italiaansche regeering daaraan geheel vreemd is, omdat haar ideaal tegenwoordig als in 1865 is de handhaving van den politieken status quo in Tunis. Italië wil geen uitsluitenden invloed in Tunis, maar zou ook geen uitsluitenden invloed van Frankrijk kunnen vergunnen. De „Diritto" erkent dat de zen ding van een gezantschap uit Tunis naar Palermo eenvoudig een daad van beleefdheid is. Groot-Britannië. Er is een nieuw „Blauw-Boek" in Engeland ver schenen over de aangelegenheden in het Oosten. Het bevat 154 depeches, van April 1880 tot Nov. jl. gewisseld. Daaronder is ook een rapport van kolonel Wilson over Oost-Rumelië, waaruit blijkt dat de bevolking bedraagt 815,513 zielen, waarvan 573,231 Bulgaren, 174,759 Muzelmannen, 42,516 Grieken, 19,524 Slaven, 4177 Joden en 1306 Armeniërs. Te Woolwich zijn Maandag 939 soldaten, 50 officieren en 620 paarden scheep gegaan met be stemming naar de Transvaal. De massa der Engel- sche troepen moet echter, zooals men weet, uit Indië komen. In het proces tegen Parnell c. s. zijn do plei dooien en de getuigenverhooren van de zijde der regeering geëindigd. De zittingen zijn tot morgen, Donderdag, verdaagd wegens ongesteldheid van den voornaamsten advocaat der beschuldigden. □Celeg-rasmaoD. LONDEN, 11 Januari. Luidens officiëele berich ten uit Kaapstad wordt uit Potchefstroom van 1 Januari gemeld dat de in het fort opgesloten Engelsche troepen zich tegen de Boeren handhaven en voor een maand van proviand voorzien zijn. De Boeren vielen hen zonder succes aan met een oud scheeps- kanon. De vrouwen en kinderen der Engelsche in woners waren in het fort. MADRID, 11 Januari. Bij de discussie over het adres van antwoord in de Kamer verweet de heer Leon y Castillo, liberaal, de regeering gisteren dat zij een bondgenootschap zocht met de hoven van het Noorden. De min.-pres. Canovas sprak de geruchten over zulk een alliantie met Duitschland formeel tegen, als een verbond, dat bij de meerderheid van het land hoogst impopulair zou zijn. Nooit waren de betrekkingen van Spanje met Frankrijk harte lijker geweest dan zij thans zijn.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2