Woensdag 12 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Men verzoekt ons mede te doelen dat het ia li A°. 1881. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIEEN, II Januari. De typographische vereeniging „Laurens Jansz. Coster", alhier, vierde gisteravond in de Stadszaal haar 27ste jaarfeest, dat, behalve door de leden met hunne vrouwen of meisjes, word bijgewoond door een aantal donateurs en andere belangstel lenden, waaronder men den wethouder den heer Hartevelt en de raadsleden de heeren Bredius en Dercksen opmerkte. Nadat de president allen een hartelijk welkom had toegeroepen en in zijne ope ningsrede er op had gewezen dat de vereeniging met voldoening op het afgeloopen jaar mocht terug zien, trad de secretaris, wat dit laatste punt betreft, in zijn jaarlijksch verslag in meer bijzonderheden. Het aantal leden o. a. bedraagt thans 118 en dat der donateurs 50 en donatrices 2ook het zieken- en weduwenfonds getuigen van vooruitgaanden toestand, zóó zelfs dat de uitkeeringen waarschijnlijk zullen kunnen worden verhoogd. Toen door de leden aan patroons enz. een wel komstlied was toegezongen en eenige musici van het éde reg. inf. onder directie van den heer Grentziu8 een muzieknommer hadden uitgevoerd, werd door eenige leden der vereeniging een tooneelspel in drie bedrijven, get.: „Bernard de advocaat der armen of Yader en Zoon", uit het Fransch door Leonard, opgevoerd, en na de pauze, met mede werking van een tweetal dames: „De kasteleinesse van Fischbach, schets uit het leven van Maximiliaan, koning van Beieren" blijspel met zang in één bedrijf, door Jac. Rotteveel. Vooral met het laatste mochten de medewerkenden veel bijval inoogsten, waartoe niet weinig het optreden van de beide dames-dilet tanten bijdroeg. Het genoegen dat de feestvierenden genoten, werd niet weinig verhoogd toen de beschermheer der vereeniging, de heer De Laat De Kanter, burge meester, ofschoon verhinderd het begin der feestelijke samenkomst bij te wonen, toch nog tijdens de opvoering van het nastukje in de zaal verscheen. Op de hartelijke woorden, waarmede de president hem voor de eerste maal als hoofd der gemeente en als beschermheer te midden der typografen mocht welkom heeten, gaf de heer De Kanter in niet minder warme be woordingen van zijne sympathie voor de vereeniging en hare nuttige werking blijk. Men kan begrijpen met welk een bijval die toe spraak werd beantwoord. Deze ingenomenheid werd er bovendien niet minder op toen de beschermheer ook een gedeelte van het bal, dat den aanwezigen nog eenige genoeglijke uren verschafte, met zijne tegenwoordigheid bleef vereeren. Br heeft zich hier ter stede eene commissie gevormd met het doel een concert te doen plaats Rebben ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood. Ze is samengesteld uit de heer(0 L. M. De Laat De Kanter, burgemeester;jhr. J. C. Eappard, gep. kolonel van het O.-I. leger; F. J. G. W. Leers, kolonel-commandant van het 4de reg. infanterie; mr. C. Cock, hoogheemraad van Rijn land; mr. H. Van der Hoeven, hoogleeraar; A. C. Quant, deken; A. M. Van der Heide, kapt. der infanterieM. W. Jaeger en G. Wilhelmy Damsté. In teekenlijsten zijn reeds door haar aan de inge zetenen rondgezonden. Tevens heeft zich op verzoek van het hoofdbe stuur hier een sub-oommissie gevormd, welke op Maandag den 17den Januari aan de hnizen voor hetzelfde doel een collecte zal honden. ons vorig nommer overgenomen bericht van het R. N., omtrent het onderwijs in de pharmacïe aan de rijksuniversiteit alhier, geheel bezijden de waar heid is. Zoolang niet voorzien was in de behoefte aan lokaal en hulpmiddelen, heeft de hoogleeraar de jongelieden, die zijne lessen wenschten te volgen, in hun welbegrepen eigen belang, steeds jnaar elders verwezen. Nu eindelijk het Pliarmaceutisch Laboratorium is tot stand gekomen, zijn de colleges over artse- nijbereidkunde en toxicologie met 4 leerlingen aan gevangen, terwijl verscheidene studenten zijn inge schreven, die zich eveneens voorstellen de colleges van prof. Van der Burg te volgen, zoodra zij daartoe, na met gunstig gevolg candidaats- of natuurkundig examen te hebben afgelegd, in de termen vallen. Op voordracht van curatoren werd door den Minister op de begrooting van dit jaar, ten behoeve van het Pharmacentisch Laboratorium, een post uitgetrokken van f 5700. De jaarwedde van den hoofdonderwijzer te Katwijk aan Zee is f 1200 gebleven en niet tot dat bedrag verhoogd. Yanwege prinses Hendrik is aan 'sKonings Commissaris in Noord-Brabant ten behoeve der watersnoodlijdenden eene hoeveelheid worsten, ham men en zijden spek gezonden. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is, naar gemeld wordt, voornemens een premiestelsel Yoor haro ambtenaren in te voeren. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft voor de loterij van „Dorcas" te Assen een bloementafel geschonken. In de avondzitting der Eerste Kamer van gisteren deelde do voorzitter mede dat de commissie van rapporteurs gereed is met de leiddraad voor de behandeling van het Strafwetboekop zijn voor stel werd besloten tot verzending van het ontwerp naar de Afdeelingen. De heer Van Rijckevorsel ver kreeg verlof om op een nader te bepalen dag tot den minister van waterstaat eenige vragen te rich ten met het oog op den ellendigen en hartver- scheurenden toestand in Noord-Brabant, opdat de minister zijne inzichten doe kennen omtrent het nemen van maatregelen tegen dien telkens terug keerenden watersnood. Het onderzoek der begroo ting is in de Afdeelingen aangevangen. Bij de „Tijd" is nogmaals eene gift ingekomen van f 1000 voor de watersnoodlijders. De Drumter premie-medaille is in de Weer- baarheids-Yereeniging „Frederik Hendrik" met 48 punten gewonnen door de heeren J. F. Becht, R. De Kat en Steenbeek. Mr. H. C. Yerniers Yan der Loeff is benoemd tot officier van het Legioen van Eer. De 2de luits. F. H. Tissot van Patot en A. Klontje van het 3de reg. inf. hebben hunne over plaatsing verzocht bij het Nederl. Ind. leger. Te Breda is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer F. Rudersdorff, kapelmeester van het sted. muziekcorps der dd. schutterij aldaar, vroeger in ge lijke betrekking bij de veld-artillerie. De „Kölnische Zeitung" gaat voort met hare verdediging der Transvaalsche Boeren. Zij doet dat nu naar aanleiding van eene zinsnede in het Lon- densche conservatieve blad de „Standard" dat de Boeren lafhartig en verraderlijk noemt, terwijl het de Torkomannen prjjst. Toch vechten beiden voor hunne onafhankelijkheid, alleen met dit onderscheid dat de Boeren het tegenover de Engelschen doen, die hun land kortweg „gestolen" hebben, terwijl de Turkomannen weerstand bieden tegen de Russische „veroveringspolitiek" in Middel-Azië. Nadat de „Köln. Zeitung" aldus het onderscheid tnsschen die twee gevallen heeft doen uitkomen vervolgt zij in dezer voege: „Wij hebben nooit geloofd, dat een volk van 50,000 Boeren het machtige Engeland op den duur zal kunnen weerstaan. Maar als Engeland zich ge dwongen ziet, een weinig roemvollen oorlog te voeren, laat het dat dan ten minste in alle stilte en be scheidenheid doen. Yan verraad, lafhartigheid en dergelijken te spreken voegt niet aan een groot volk, dat met een bitter klein volk oorlog voert; te minder daar al die beschuldigingen, voor zoover zij op bepaalde gevallen betrekking hadden, nu reeds door Engelschen zeiven weerlegd zijn Daarenboven vergete men niet dat de Boeren door do onzijdige mogendheden niet wel anders beschouwd kunnen worden dan als oorlogvoerende partij met alle aan zoodanige partij toekomende rechten. De Transvaalsche Republiek is indertijd door alle be schaafde natiën erkend naar volkenrechtelijke beginselen heeft zij nooit opgehouden te bestaan, want de Engelsche regeering heeft haar nooit den oorlog verklaard; ook heeft zij zich nooit door vrij willig besluit harer regeering of door volksstemming onder Engelsche heerschappij begeven. En het geval, dat de sterke den zwakkeren plotseling en zonder omslag in zijn zak steekt is nooit in een codex van internationaal recht als wettig erkend. De Engelsch-Oost-Indische Compagnie heeft wel is waar eeuwen lang met zulke handigheden en bijna uit sluitend daarmede zaken gedaan, maar hoe zijn zulke dingen met een mïnisterie-Gladstone te rijmen, dat de humaniteit als eerste beginsel in zijn vaandel geschreven heeft?" Z. M. heeft bij het wapen der inf. benoemd tot majoor bij het 7de reg., den kapitein jhr. L. D. Meyer, van het 6de regiment; den luit. ter zee 2de kl. J. D. baron Yan Wassenaer tot Catwijck, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15den dezer eervol uit den zeedienst ontslagen; 1°. denluit.-kol. L. T. J. A. baron Van Boecop, van het 7de reg. inf., op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1800 's jaars, en 2*. genoemden hoofdofficier den rang verleend van kolonel; met 16 dezer bevorderd: tot kapt. ter zee, den kapt.-luit. ter zee H. J. S. Yan der Sloot; tot kapt.-luit. ter zee, den luit. ter zee 1ste kl. E. L. Ehnle; en tot luit. ter zee 1ste kl., den luit. ter zee 2de kl. A. G. I. baron Van Plettenberg; mach tiging verleend om den luit. ter zee 1ste kl. Ehnle Toornoemd met den 15den dezer eervol te ontheffen van het bevel over Zr. M». wachtschip te Amsterdam en dat bevel met den 16den Januari d. a. v. op te dragen aan den luit. tor zee der late kl. G. J- Bnyskes; aan den telegraphist der lste kl. bij de» rijkstelegraaf J. A. Noback Jr., op zjjn verzoek^ eervol ontslag verleend uit 's rijks dienBt, behouden^ aanspraak op pensioen. Het bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp tol aanleg van een kanaal ter verbinding van Amster dam met de Merwede gaat, zooals reeds korii gemeld is, uit van het standpunt dat de bestaand* waterweg van Amsterdam naar de Lek bij Vreeswijk en van daar naar de Merwede bij Gorkum - de zoo genaamde Kenlsche vaart en het Zederikkanaaï -

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1