res*i ■lifpi'-i— Graaf Geza Andrassy, zoon van den be kenden staatsman, is aan een groot levensgevaar ontsnapt. Op een jachtpartij, door hem zelf gegeven vervolgde bij een wild zwijn van kolossaio afme tingen, en was daarbij zijn gezelschap een goeden afstand vooruitgeraakt. "Woedend geworden door het ontvangen van een schet in de zijde, keerde het dier zich eensklaps om en wierp zich op zijn vervolger. De graaf verloor zijn tegenwoordigheid van geest echter niet; hij wierp zijn geweer neder, trok zijn jachtmes en wachtte onverschrokken den aanval af. Hoewel het hem gelukte het mes in den muil van het gevaarlijke dier te wringen, geraakte hij toch onder diens klauwen, en zou ongetwijfeld verloren zijn geweest, zoo een zijner makkers niet juist bijtijds door een bijzonder gelukkig schot het beest geveld had. Omtrent de overstrooming in Cyprus wordt nog gemeld dat zestig huizen te Lunassol geheel weggeslagen en vele andere beschadigd zijn. Tien personen zijn omgekomen. De schade wordt op 13 a 14 duizend pond sterling geschat. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van oorlog bewerkt thans een voor stel tot invoering van een corps vesting-artillerie, dat in Frankrijk nog niet bestaathet nieuwe corps zal geheel naar Duitsch model worden ingericht. Woensdag-avond is de „Navarin" met de laatste „lading" geamnestiëerden uit Nieuw-Cale- donie ter reede van Brest aangekomen en den volgenden dag werden de bannelingen te Parjjs terugverwacht. De opbrengst der indirecte belastingen over 1880 heeft de begrooting overtroffen met 169 millioen. De gemeenteraad van Parijs heeft 544,200 fr. toegestaan voor de versiering van de „Place de la République." Reeds nu is de Fransche staatsbegrooting voor 1882 in druk; tegen 25 dezer zal het ontwerp aan de Kamer worden aangeboden. Men meldt dat de jaarwedden van alle mindere ambtenaren be langrijk zullen worden verhoogd. Hoeveel kost de Fransche Kamer aan het land? De rekening van 1880 toont het cijfer aan van 7,107,000 fr. De president kost ruim 200,000 fr. aan traktement, onderhoud van zijn hotel enz.; de leden genieten elk 9000 fr. per jaar, alzoo 4,797,000 fr.; aan drukwerken is 300,000, aan verlichting 90,000, onderhoud der zaal 100,000, uitgaven der com- missiën 500,000, rijtuigen 3000, bibliotheek 14,000 en diversen (o. a. buffet 31,592 fr.) 100,000 fran ken besteed. Duitschlaud. Tot nog toe worden aan de Duitsch-Russische grenzen steeds passen van de reizigers gevraagd, waarover reeds herhaaldelijk van Russische zijde geklaagd is. Met het oog op de tolverhooging door Rusland, is nu door de regeering te Berlijn afge kondigd dat de passen afgeschaft zijn, doch voor geboren Rusteen verplichtend zullen blijven. Deze maatregel is zoo direct vijandig tegenover Rusland, dat hij groot opzien baart, vooral daar Rusland reeds vroeger om opheffing der passen heeft ver zocht en juist thans eene vriendelijke stemming ver raadde door zich in hei Oosten aan de zijde der Duitsche politiek te scharen. Groot-Bri tanaië. Aan de „Pali Mall Gazette" wordt uit Birmingham gemeld dat een horlogemakersknecht, Hutchinson genaamd, aldaar wonende, aan den Russischen ge zant te Londen mededeelingen heeft gedaan betref fende eene samenzwering, die ten doel heeft om in Engeland voor de Nihilisten helsche machines te vervaardigen. In Ierland nemen de bloedige conflicten met de politie hand over hand toe. Duizenden weigerden alle gehoorzaamheid aan de wetten en het gerecht. Het proces tegen Parnell c. s. werd gisteren voortgezet. Er viel niets bijzonders voor. De verdere behandeling is tot Maandag uitgesteld. Te Longhrea, in het Iersche graafschap Con- naught, is dezer dagen eene meeting ten gunste van de beweging der Land-League gehouden, die door 30,000 personen, waaronder 3000 ruiters, word bij gewoond. De heer Davitt, secretaris van het bestuur der Land-League, voerde o. a. het woord en ver zekerde dat de beweging kon rekenen op den steun der Engelsche radicalen. De heer Gosehen zal in de eerste dagen van Februari a. s. naar Konstantinopel terugkeeren. Oostenr.-Hong. Monnrohiö. Uit Athene wordt naar Weenen gemeld dat het eenparige protest van de mogendheden tegen de uit legging, die de Grieksche regeeriug aan het protocol van Berlijn geeft, een levendigen indruk heeft ge maakt. Volgens dat protest willen de mogendheden, als zij wijzen op het negende protocol van het con gres van Berlijn, geenszins aan de souvereiniteits- rechten van den sultan te kort doen en hem door hare beslissing geen volstrekte verplichting opleggen, maar een raad geven. Vereenigde Staten. Generaal Garfield, de nieuwbenoemde president der Vereenigde Staten, heeft een brief geschreven aan den senaat, waarbij hij formeel weigert als senator voor Ohio op te treden. Aan de wetgevende vergadering van dien staat richtte hij een gelijk luidend schrijven. De „Crucible Company" of Iersey City te Nieuw-York heeft hare betalingen gestaakt met een passief van een millioen dollars. De heer Nathan Golf, van West-Virginia, is tot minister van marine benoemd. De Transvaal. De te Brussel verschijnende „Nord", van den vrijheidsoorlog der Transvalers gewagende, merkt op dat deze voor Engeland zeker in geenen deele zulke gevaarlijke vijanden zijn als de Afghanen, maar gelooft toch dat het herstel van het Engelsche gezag onder hen weinig minder moeielijk wezen zal dan de taak van generaal Roberts in Afghanistan. Zij acht het zeer twijfelachtig of de Engelsche bezittingen, hier en ginds in de Transvaal verspreid^ het zullen kunnen harden totdat hulp voor haar opdaagt. De forten belegeren kunnen toch de Boeren zonder kanonnen wel niet, maar, meent de „Nord", zij zullen allen toevoer afsnijden en de bezettingen aldus tot overgave nopen, zoodat, wanneer de Engel sche versforkingen aankomen, alle strategische punten in hunne handen zullen zjjn. „Engeland zal dus moeten beginnen", zoo eindigt de „Nord", „met het land te heroveren, en indien het werkelijk besloten is om daaraan vervolgens zijne onafhankelijkheid terug te geven, zou er op jammerlijk nuttelooze wijs bloed vergoten worden. Men vraagt zich af, of het niet mogelijk zou zijn een uitweg te vinden, ten einde dit betreurenswaardig uiterste te verhoeden en tevens aan het belang te voldoen, dat er voor Groot-Britannië blijkbaar in gelegen is, zijne positie in Oost-Afrika niet te compromitteeren, met den schijn op zich te laden als deinsde het voor den opstand der Transvaalsche Boeren terug. Zou niet Nederland in deze zaak met goed gevolg bemiddelend tusschenbeide kunnen komen?" In de troonrede, waarmede - de Koningin was niet tegenwoordig - het Parlement geopend is, luidde de zinsnede betreffende de Transvaal woordelijk aldus„Een opstand in de Transvaal heeft mij zeer onlangs den plicht opgelegd om militaire maatrege len te nemen, ten einde mijn gezag spoedig te hand haven, en heeft mij genoodzaakt voor een tjjdlang alle plannen ter zijde te zetten om aan de Euro- peesche kolonisten dat volkomen bestuur van hunne eigen zaken te geven, dat ik, altijd zonder daarbij de belangen van de inboorlingen uit het oog te verliezen, hun gaarne zou hebben verleend." - Schoone beloften, maar wel wat laat gedaan. De conventie van 1852, waarbij de onafhanke lijkheid van de Transvaal door Engeland werd erkend en bekrachtigd, wordt door de „Daily News" ge noemd „een tractaat, in elk opzicht zoo vormelijk en volledig als er ooit een door Engeland onder teekend werd. In strijd met dit tractaat had de annexatie plaatsen ter verdediging van het recht, hun door dit tractaat verzekerd, hebben de Boeren naar de wapens gegrepen." Terecht wjjst hetzelfde blad er op dat Engeland, terwijl het werk maakte van het inlandsche element in Zuid-Afrika, het Hol- landsche element er stelselmatig heeft over het hoofd gezien. „Het bestaan van eene beschaafde en wel varende klasse," zegt het blad, „die in de hoofdstad van eene Britsche kolonie het Engelsch slechts spreekt als eene vreemde taal, is hier ternauwer nood bekend. Toch wordt te Kaapstad de kerkdienst voor de talrijkste gemeente in het grootste bedehuis uitsluitend in het Hollandsch gehouden. Do preek is Hollandsch; de gebeden en gezangen zijn Hol-- landsch. En zooals het te Kaapstad is, zoo is het in drie vijfden van de geheele Zuid-Afrikaansche kolonie. Het nationale gevoel der Hollanders is on- verdelgbaar. Ook het adres, dat thans in Nederland geteekend wordt, is ons weder een nieuw bewijs daarvan." Behoort er nochtans niet méér door ons gedaan te worden Het denkbeeld is reeds elders geopperd om vanwege het Roode Kruis twee geneesheeren naar de Transvaal te zenden. Een loffelijk plan! Toch is er nog iets. Bij vroegere oorlogen is het steeds gebleken dat andere mogendheden ter bescher ming hunner onderdanen een of meer oorlogsschepen afzonden. Duitschland heeft dit nu reeds, zooals be reids gemeld werd, met de „Victoria" gedaan. Dat Nederland vroeger daarin is aohtergebleven, is eenigs- zins begrijpelijk. Er was geen direct belang. Dient het nu echter zich niet te laten gelden, nu het terrein van den oorlog is geplaatst déar waar zooveel Hol landers zijn gevestigd? "Wij noemen ons toch nog een zeevarende natie - en de gevolgen daarvan ondervinden wij elk jaar op de begrooting. Waartoe dienen anders ook onze jongens der Kweekschool voor Zeevaartals zij eenmaal ontwikkeld zjjn Naast het indertijd aanvallenderwijze te werk gaan tegen den vijand in Atjeh, is de bescherming van land - yjjj. zullen niet spreken van stamgenooten - thans zulk een edele taak. Afdeeliog Woubrugge en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw. Akkerbouw. -De vorst in N o vember en December 1879 deed nogal schade aan de te veld staande ge wassen, die bovendien door de vorst in Januari, Februari en Maart 1880, door het dooien en daarna weder spoedig invallen der vorst (afwisselende dooi en vorst) veel leden. Daardoor ontstond misgewas bij de haver, terwijl enkele stukken tarwe en rogge omgeploegd moesten worden. Ook de boomvruchten ondervonden den invloed van vorst en schraal weder in Mei en Juni; de maand Juli was daaren tegen buitengewoon heilzaam voor de gewassen. - De aardappelen gaven geen groot beschot, doch leden weinig van de bekende aardappelziekte; duiven- boonen en zomergerst zijn goed gelukt. Yeehouderjj. - De weilanden waren in het voor jaar en in Juni niet dik met gras bezetde maand Juli bracht verbetering en van dien tijd tot den winter stonden ze gunstig. De eerste snede van het hooi, ofschoon er door den laten hooibouw niet veel ge wonnen werd, was bestde tweede snede liep daaren tegen niet mede, daar ze veel door het hemelwater geleden had. Onder het rundvee kwamen geen besmettelijke ziekten voor; wel zijn na het opstallen enkele run deren ten gevolge van de in October geleden koude en nattigheid bezweken. Bij enkele landbouwers vertoonde zich varkensziekte. Misgewas der planten, veroorzaakt door ziekten of schadelijk gedierte, deed zich niet voor; alleen, zooals reeds gezegd is, moesten om de geleden koude enkele stukken omgeploegd worden. Yan de zooge naamde kauwen of kerkkraaien had men nogal hinder. - De veehouderij of zuivelbereiding blijft steeds de voornaamste tak van landbouw. Marktberiohten. Leiden, 8 Januari. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 15 hectoliter. Wintertarwe 10.a 10.50 Zomcr- tarwe 9.— a 9.50. Rogge 17 H. L. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8Gerst 12 H. L. Zomergerst 5.60 a 6.Chevalier-gerat 7.25 a 7.75. Haver 14 H. L. Zware Haver 5.a/5.50. Lichte Haver 4.25 a 4.50. Duivenbooncn 7 hectol. ƒ8.75 a 9.26. Paardenboonen 6 hectol. 8.s 8.50. Grasboter 5060 kilogr., 1ste qualit. l/4 vat 72.a/76. Schei- 2de qualit. l/4 vat 64.a f 68 Grasboter 1ste qualit. per kilogr. 1.80 a 1.90., Schei-2de qnalit. perkilogr. 1.60 a ƒ.1.70. Londen, 7 Januari. Granen traag; gerst echter vast. Aan de kust worden 16 tarwe-ladingen ten verkoop aangeboden. Petroleum: Voorraad 98,380 qr. Lijnzaad: Aanvoer 1561 qr. Friesche Boter: 124/ a 130.-/-.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2