N°. 6410. "Eaasadag lO Januai A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Lsidcn per 8 moanden1.10. Franco per posta 1AO- Afaonderljjke NoHMBera.a 0>#5> PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws, In de smederij van J. J. v. D. aan de Lange- gracht is gisteravond een begin van brand ontstaan door het in vlam raken van een pot met verf, welke spoedig door het aanwezige personeel werd geblnscht, zoodat de spuit van het Gereformeerde Weeshuis, welke reeds was uitgerukt, geen dienst behoefde te doen. Als eene bijzonderheid kunnen wij mede- deelen dat eergisteren eenige te Uitgeest gelegen perceelen tuingrond, te zamen groot ongeveer twee en een half bunder, bij publieken verkoop hebben opgebracht de belangrijke som van f 33,155. Volgens in Den Haag ontvangen parti culiere tijdingen moet een stoombarkas van de „Borneo" te Edi (Noordkust van Atjeh) met man en muis zijn vergaan. De luit. ter zee 2de klasse Wiggers en zes der opvarenden moeten bij dat ongeluk zijn omgekomen. Een jonge, flinke Amsterdamschelood gietersknecht heeft een vreeselijk ongeluk gehad terwijl hij werkzaam was met eenige herstellingen op het dak eener woning aan de Kistenmakersgracht. Door een of ander toeval schijnt water gestort te zjjn in een pot met kokend lood, terwijl de jonge ling in de nabijheid bezig was met gieten. Een groote hoeveelheid van het vloeibaar metaal spatte dientengevolge nit den pot en trof den jongen gezel zoodanig in het aangezicht, dat hij waarschijnlijk beide oogen verliezen zal. Kan iedereen na het lezen der verschil lende berichten omtrent den watersnood beseffen dat de schade allerwege toegegebracht groot is, zooveel ellende als de waterramp over Nieuwkuyk heeft gebracht, heeft volgens ooggetuigen geene enkele gemeente overtroffen. Deze verzekeren dat de schade, die de ingezetenen aan huisraad, aan verlies van oogst, maar vooral aan gebouwen, aan ver zanding, en verwoesting van landerijen hebben ge leden, zóó groot is, dat aan herstel niet meer kan worden gedacht. De gemeente is vernield; welge stelde landbouwers en neringdoenden zijn geheel geruïneerd en tot armoede gebracht. Er zijn niet minder dan 60 huizen weggeslagen. - Te Drunen zijn, ten gevolge der doorbraak te Nieuwkuyk, uit de omliggende plaatsen 800 menschen onder dak gebracht, terwijl ook ver over de 1000 stuks vee aldaar eene schuilplaats hebben gevonden. Alhoewel in de eerste dringende behoeften is voorzien, is de nood groot. Te Babyloniënbroek zijn door den feilen golfslag, veroorzaakt door den hevigen N.-N.-O. wind, reeds eenige huizen ingestort, terwijl andere dermate zijn beschadigd, dat hun hetzelfde lot wacht. Ook de gemeente Woudrichem is zwaar geteisterd. De aldaar gevestigde commissie doet inditnommer een beroep op de algemeene liefdadigheid. Uit Nieuw kuyk meldt men reeds dat er veel wordt geklaagd over diarrhee en mondkwalen. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft mede vrijdom van vracht toegestaan voor de voorwerpen, levensmiddelen, enz., bestemd voor de in watersnood verkeerende gemeenten in ons land. De goederen moeten geadresseerd zijn aan vereenigingen of over heidspersonen in die gemeente gevestigd. Ter gelegenheid eener teWolfhe- zen bij Arnhem gehouden drijfjacht, den 9den November jl. - waarbij, zooals vroeger gemeld werd, ook eenige Leidsche studenten tegenwoordig waren - werd de heer C. A. Yan der Wedden, een 28-jarig jonkman, uit Nijmegen, door een noodlottig schot getroffen, ten gevolge waarvan hij weinige oogen- blikken daarna overleed. De deelneming in het smartelijk verlies der familie was algemeen. Intus- schen werd door de justitie omtrent dit ongeval een voorloopig onderzoek ingesteld over de vraag, of en in hoever hier aan bij de wet strafbaar ge stelden onwilligen manslag te denken viel. Men verneemt dat die instructie is voleindigd en tot uitslag heeft gehad dat daaruit voldoende bezwaren zijn gerezen om een der heeren jagers in rechten te betrekken, en wel ter zake van „manslag door onvoorzichtigheid." Eerstdaags zal deze zaak een punt van openbare behandeling bij de arrondisse- ments-rechtbank te Arnhem uitmaken. „Jongmensch", zei een bejaard pro fessor tot een student, dien hij betrapte dat bij een aardig meisje kuste: „gewen je dat niet. Je zoudt ondervinden dat 't hetzelfde is als soep met een vork te eten." „Hoe zoo, professor?" vroeg de student. „Omdat je er nooit genoeg van kunt krijgen." Een 73-jarige vrouw is te Wehl dood in een keldertje onder de bedstede gevonden. Door de vocht waren de onderlagen van het bed verteerd en was de vrouw met het beddegoed naar beneden gezakt en daaronder gestikt. Naar men verneemt, doet zich in ver band met de bekende dubieuze huwelijken te Utinge- radeel eene quaestie voor, waaromtrent de rechtbank geroepen is eene beslissing te nemen. Uit een dier huwelijken is een kind geboren, terwijl de vader vóór de geboorte overleden is. Nu weigert de broe der van dien overleden vader eene aan dezen ver schuldigde som aan de weduwe te voldoen, op grond dat niet het kind, daar het buiten huwelijk geboren en dus noch erkend is noch gewettigd kan worden, maar hij zelf erfgenaam is van zjjn overleden broe der. Men ziet met belangstelling de uitspraak dei rechters tegemoet. Yolgens het N. v. d. D. is te I Jselmuiden het predikantstraktement met f 1000 verhoogd en van f 900 op f 1900 gebracht. - Als dit maar geen bericht is, dat later weer moet worden tegen gesproken! In een omnibus te Parijs is eene zakken rolster op heeterdaad betrapt, die, de hand stekende in den zak eener dame, door een Havanaasch hondje, hetwelk deze daarin verborgen had, hevig in de vingers gebeten werd, zoodat zij een luiden gil gaf. Men vond zeventien portemonnaies bij haar met eene gezamenlijke waarde aan geld van meer dan 3000 franken. Op de boulevards van Parijs zag men op Nieuwjaarsdag, ouder gewoonte, tal van jongens zich door de dichte menigte wandelaars dringen, om hun waar, bestaande in die kleine luchtballons voor kinderen, welke men hier te lande gewoonlijk slechts met kermissen ziet, aan den man te brengen. Een van die kleine gasten ontmoette op den boulevard Rochechouart een kameraad, eveneens gewapend met een honderdtal ballons, die hem vroeg om voor een oogenblik zijn vluchtige koopwaar vast te houden. Zonder na te denken, neemt hij het touw over, windt zich dat om den pols, - doch wie beschrijft de ontsteltenis van den armen knaap toen hij zich door de verdubbelde kracht van het gas, geholpen door een windvlaag, voelt in de hoogte heffen tot boven de daken der huizen. Met een gemengd ge voel van verbazing en medelijden staart de menigte den vreemdsoortigen luchtreiziger na, die onder het slaken van wanhopige angstkreten aan de andere zijde der huizen verdwijnt. Gelukkig duurde de reis niet lang; de ballons raakten n. 1. verward in de takken van een hoogen populier, en vrij spoedig had men nu door middel van ladders den armen jongen uit zijne onaangename positie verlost. Zooals reeds gemeld is, braken Maan dag-avond bijna te gelijker tijd vier branden uit in de groote loodsen, grenzende aan eenige van de Liverpooler dokken. De politie kreeg het eerst be richt van het uitbreken van brand in de Prince's Halftide Dok. Het bleek spoedig dat hier niet de loods, maar het schip „Massachusetts" in brand stond. Daar het vaartuig met hooi geladen was, had de brandweer heel wat moeite om de vlammen meester te worden, en toen dat eindelijk gelukt was, werd opnieuw brandalarm gemaakt in het Carrier's Dok, aan het noordelijk einde. Terwijl de brandweer zich ijlings daarheen spoedde, werd haar onderweg bericht dat een derde brand was uitge broken in Huskisson Dok, waar een hoeveelheid timmerhout was opgestapeld. Deze beide branden waren nog niet geblnscht, toen een vierde brand in den houtstapel van de heeren Murphy Co. uitbrak. Ook dezen werd men spoedig meester. Hier vond de politie eene flesch petroleum, nadat reeds bij een der vorige branden de reuk van dat vocht was waargenomen. Den volgenden ochtend vond de politie gebroken flesschen, die petroleum hadden ingehouden, en op vele plaatsen in Carrier's Dok was eene sterke lucht van petroleum. Men had hier dus ongetwijfeld te doen met een goed over legd plan om de dokken door brand te vernielen. De politie moet de brandstichters reeds op het spoor zijn. Yolgens opgaaf van het Bureau „Vóritas" zijn in de maand November 11. vergaan 277 zeilschepen, waarvan 24 Nederlandsche, en 33 stoomschepen, omtrent 5 van welke hoegenaamd niets bekend is en waarvan 19 Engelsche, 4 Duitsche, 3 Noorsche, 2 Fransche, 1 Oostenrijksch, 1 Neder- landsch, 1 Italiaansch en 2 onder onbekende vlag. De bevolking van Brussel is van 1871 tot 1880 slechts van 167,472 tot 177,086 zielen geklommen. De gemeenteraad van Parijs heeft be sloten aan alle jongens van de openbare armenscholen een soldatenpak en een geweertje te geven. Het leger van 23,000 soldaatjes met baretten op zal den eersten Woensdag van elke maand op het plein van het Hotel des Invalides bijeenkomen om, in bataljons van 600 „man", te excerceeren.Alles voor het vaderland! Naar men verzekert, is het horloge dat bij het sneven van prins Napoleon in den Zoeloe- krijg verloren was gegaan, eindelijk dooreenEngelsch troepencorps teruggevonden. Een oude Zoeloe-vrouw bracht het in het legerkamp en bood het voor een schaap te koop aan. Het uurwerk was een erfstuk van Napoleon I en bezit als zoodanig groote histo rische waarde. Uit Parijs, Bordeaux, Lyon en verscb.il- lende andere plaatsen, komen berichten van massa's sneeuw, die daar Woensdag en Donderdag gevallen zijn. Een nieuwe was van de riviqren in Frankrijk wordt dan ook aangekondigd.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1