Deze Goarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. f' if V/O. r»*' - - ji w U? '1 j-ïv «A dit Vli^S --<'•/ A .V: '- ƒ0 p. O ,1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. ibonderlijte Nonatnen.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17 J. Grootere laters naar plaatsruimte. STADS-BEaiCHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gccien het adres van H M. TAVERNE, spekslager alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene slachtplaats, rookery en zouterij in het pand in de Haarlemmerstraat n°. 113; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jani 1875 (Staatsblad 0°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 21sten Januari a. s.,'s voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in (e brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Januari 1S80. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., die over hetafge- loopen jaar 1879 ten la-le der gein'ente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór ultimo Januari e. k., ter Gemeeate-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lelden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. LKIitËN, 9 «Januari. Bij dit nemmer wordt onzen abonnee aangeboden het toegezegde kaartje van Znid-Afrika. Het lezen der tijdingen van het oorlogstooneel met een kaartje naast zich, heeft altijd iets eigenaardigs en interes sants. Daar velen echter met het land der Boeren- „die zoo hardnekkig zich vastklampen aan hunne nationale zelfstandigheid," zooals een Engelsch blad zelf zegt, „en wien hunne kolonie feitelijk toe behoort, daar zij haar stichtten en bevolkten"-, der Boeren die Gladstone, de tegenwoordige premier, kort na de door hem zoo gelaakte annexatie) tijdens het ministerie Beaconsfield, zelf „vrije Euro- peesche, christelijke, repnblikeinsche mannen" noem de, „de Hollanders van de Transvaal, krachtig, koppig, halsstarrig van aard, evenals de Engelschen zeiven", - daar velen er zoo goed als onbekend mede zijn, of van toestanden en personen een minder juisto voorstelling hebben, komt hierachter tevens een lezenswaardig artikel voor van den heer Oomkens - uit de P. G. C. - die jaren in de Transvaal heeft doorgebracht en met vele personen, die er thans een hoofdrol vervullen, in aanraking kwam. Gladstone schijnt nu echter auders over die aunexatie te denken. Engeland zal er zijn gezag, blijkens de Troonrede, blijven handhaven. Dat dit ernBt is, blijkt vooral uit de Indische troepen, die telkens naar de „rebellen" worden afgezonden. Ten einde er hen spoediger te hebben, wil men zelfs andere mogend heden in den arm nemen. Zoo wordt uit Lissabon bericht dat het Engelsche gouvernement aan het Portugeesche vergunning heeft gevraagd om in de Delagoa-baai troepen te mogen ontschepen en deze door Lourenco Marques naar de Transvaal te doen oprukken. De regeering van Portugal heeft echter verklaard de Cortes eerst daarover te moeten raad plegen. Intusschen gaan ook alle voorname bladen in Rus land, voornamelijk te St.-Petersburg, voort met den inhoud mede te deeleo van het Nederlandsche adres aan de Britsche natie en spreken ze met veel sympathie over de Boeren, terwijl zij erkennen dat Nederland vol komen recht heeft het initiatief te nemen voor eene pogiDg om zijne stamgenooten de vrijheid weer to geven. - Ook te Berlijn wordt algemeen zeer gunstig geoordeeld over dat adres. De meeste bladen wan hopen echter aan het succes van eene poging die moet afstuiten op het egoïsme van Engeland. In de maand December zijn binnen deze ge meente geboren 146 kinderen, als: 71 zoons en 75 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweelingge boorten; overleden 84 personen, als: 13 mannen, 15 vrouwen, 27 zoons en 29 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 10; gehuwd 23 paren. Gedurende het jaar 1880 zijn binnen deze ge meente geboren: 829 'zoons en 736 dochters, te zamen 1565 kinderen; overleden: van het manne lijk geslacht 604, van het vrouwelijk 514, te zamen 1118: waarvan ongehuwd van het mannelijk ge slacht 399, van het vrouwelijk 331; gehuwde mannen 137; gehuwde vrouwen 88; weduwnaars 64; weduwen 94. - Nog zjjn alhier ingeschreven 13 personen van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht, als elders overleden doch alhier gewoond hebbende, en 57 kinderen als levenloos aan gegeven. Gehuwd zijn 385 paren en ingeschreven 5 echtscheidingen. Voor de betrekking van eersten onderwijzer aan de Jongensschool 2de kl., op eene jaarwedde van f 1400, is na gehouden vergelijkend practisch examen de volgende voordracht opgemaakt1°. W. Cramers, hoofdonderwijzer te Niouwe-Tonge, 2°. A. G. E. Hoyer, hoofdonderwijzer te Wehl bij Zevenaar, en 3*. E. K. Slijper, hoofdonderwijzer in het militaire detentiehuis nabij Leiden. B. en Ws. raden tot continuatie der huur van den kelder onder de woning van den concierge van het Raadhuis, aan J. A. Frank, voor den tijd van 3 jaar, tegen f 50 per jaar. Blijkens rapport van commissarissen der stedeliike gasfabriek was het lichtvermogen van het gas dier fabriek in het afgeloopen kwartaal als volgt: Gem. waarde. Grootste waarde. Kleinste waarde. In October 14.99. 15.39. 14.37. November 14.92. 16.24. 13.81. December 15.92. 16.82. 15.53. Het gas bevatte geene merkbare hoeveelheden zwavelwaterstof. Het bedrag van de zwavel in de overige zwavelverbindingen is altijd gebleven beneden het voor de Londensche fabrieken veroorloofde maximum. Het ammoniagehalte is in de maand December sterk verminderd. Ter vervulling van twee vacatures van derden onderwijzer aan de openbare school der 4de klasse N°. 2, op eene bezoldiging van f 550 worden de volgende voordrachten aangeboden, als: 1°. P. Yan Nes te Noordwijk-Binnen, G. Hoogervecht alhier en A Kuyt te Katwijk; 2°. G. Hoogervecht alhier, A. Kuyt te Katwjjk en F. Yan Wijk te Valkenburg. Nóg voor een ingezetene zal de 10de Januari belangrijk zijn. Ook J. Roos, geëmployeerde bij de stedelijke gasfabriek zal Maandag a. s. zjjn 25-jarigen dienst bij de gemeente mogen her denken. Eerst tot kommies bij de stedelijke belas tingen aangesteld, werd hij later, bij de opheffing der accijnzen, als zoodanig eervol ontslagen, maar spoedig daarop in dienst gesteld bij de gasfabriek, waar hij thans nog met ijver werkzaam is. De heer A. G. Vromaas te "Woubrugge is benoemd tot onderwjjzer te Zalt-Bommel. Prins Frederik heeft gisternamiddag den nieuw- benoemden gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, den heer F. s' Jacob, ten gehoore ontvangen. Door de hoofdcommissie der ten vorigen jare te 's-Hage gehouden algemeene verloting van voor werpen van kunst en smaak ten behoeve der nood lijdenden door den watersnood in 1880, onder be scherming van HH. MM. den Koning en de Koningin, is thans aan de bijna 800 subcommissiën een verslag van haar geldelijk beheer toegezonden. Daaruit blijkt dat in het geheel 176,710 loten verkocht zijn, makende met de giften, de winst op den verkoop der trekkinglijsten, en de opbrengst van don verkoop der onafgehaalde voorwerpen, een totaal ontvangst van f 186.676.59'/2. Aan de algemeene vereenigde commissie ten behoeve der watersnood- lijdenden te Amsterdam werd gestort in Nedcrlandsch geld een som van f 169,000, benevens 2734.60 fr. in vreemd geld, terwijl nog een saldo van f 694.54 bij de verlotingscommissie in kas is, dat, na aftrek van de kosten op de openbaarmaking der rekening aan de subcommissiën en op de eind werkzaam heden door haar eveneens aan de algemeene commissie zal overgedragen worden. - In de begeleidende missive brengt de hoofdcommissie aan de subcommissiën haron innigen dank voor haar optreden, dat aan de onderneming een onmisbaar nationaal karater gaf, en noemt de overtuiging van aan de watersnood- lijdenden van 1880 een billijke vergoeding verzekerd en hot kapitaal, voor volgende waterrampen beschik baar, vermeerderd te hebben, als het verkwikkend loon der zelfvoldoening aan hare edele daad verbonden. Den 7den Februari zal prof. Yan Oosterzee te Utrecht den dag herdenken, waarop hij zich vóór 40 jaren aan kerk en theologie wijdde door zijn optreding als predikant te Eemnee. De Koningin van Zweden is gisteren van Amsterdam naar Neuwied vertrokken. Het waarborgfonds voor de geregelde stoom vaart AmsterdamNieuw-York door de Koninkliikp Nederlandsche hfoombootmaatscnappij is voireckenoL Men denkt met Maart a. s. met de vaart te beginnen. Aan het admissie-examen tot de rijk--univer siteit te Groningen werd door zeven can di daten deelgenomen, waarvan slaagden de heeren P. Dooyes van Uithuizen en J. Plet van Leeuwarden. Vier candidaten trokken zich gedurende het examen terug en één werd er afgewezen. Zondag a. s. hoopt de predikant ds. T. J. Jansen Schoonhoven, te Woerden, zijn vij: ij jarigen evangeliedienst kerkelijk te herdenken. Naar men verneemt, is bij den Raad van State een wetsontwerp in overweging betreffende de ge stichten voor krankzinnigen en hunne ver ring. Het stoomschip „Maas" is gisteren n Vieuw- York te Brouwershaven aangekomen. Gemengd Nieuws, Hedennamiddag heeft de blo t S., echtgenoot en vader van vijf kinderen, wonende in do Heerenlaan nabij de voormalige Heerenpoort, zich in een schuur aldaar door middel van een pi stool schot van het leven beroofd. Naar men wil, moet huiselijk ongenoegen de oorzaak tot deze rampzalige daad zijn geweest. Men kan wel zien dat de heeren het in Den Haag bij de wisseling des jaars óók druk hebben gehad, zoodat hun wel iets deor het hoofd kon gaan. Een voorbeeld: In het voor laatste nommer van de Staatscourant :omt het besluit, dd. 31 December 11., van den minister van. binnenlandsche zaken voor, waarbij de lijst van verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan de rijksuniversiteiten wordt vastgesteld. Op die voor Leiden zoekt men echter tevergeef naar het pharmaceutisch laboratorium, gevestigd op de Papen gracht, de inrichting, welker zoo langverwachte totstandkoming in dagbladen, bij academische oraties, ja zelfs in de Volksvertegenwoordiging zoo veel hoofden en harten heeft warm gemaakt. Vu ein delijk prof. Yan der Burg zich, in het belang der

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1