Vrijdag 7 Janna iV. 6408. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 meenden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meerO.I7fc Grootero letters naar plaatsruimte. STADS-BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1881, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1862, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren op Maandag den lOden Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den llden Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 12den Januari, voor de bewoners van wyk VI, op Donderdag den 13der. Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 14den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zjjn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeoling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des nanti dags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier .ie- zjjn eboren, aanvrage ter verkrijging dier akten suu wi.r.cn gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KAN TER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Januari 1881. LEIBES, 6 Januari, Hedon is openbare afkondiging geschied van de door den gemeenteraad vastgestelde en door den minister van binnenlandsche zaken goedgekeurde verordening houdende reglement voor een hoogere burgerschool voor meisjes alhier; zoomede van de verordening regelende het aantal, de jaarwedden, de benoeming en het ontslag der leeraressen en leeraren aan genoemde instelling. Na het afdrukken van ons vorig nommer ont vingen we gisteravond via Napels de Indische bladen van 2 en 3 December. Hoewel dus 2 dagen later dan de Engelsehe van Batavia vertrokken, kwam do Hollandsche mail hier toch slechts 1/% dag later aan. De Staatscourant van heden bevat een besluit van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij is vastgesteld de lijst van de verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan de rijks-uni versiteiten. Yoor de rijks-universiteit te Leiden luidt ze als volgtbibliotheek met de daartoe behoorendo verzameling Oostersche handschriften, anatomisch kabinet, physiologisch laboratorium, ziekenhuis, in strumenten voor heelkunde, oog- en oorheelkunde, klinisch onderzoek en obstetrieverzamelingen van phannacognastische, obstetrische en pathologiseh- anatomische voorwerpen en praeparaten; natuur kundig kabinet, sterrenwacht, hortus, botanisch laboratorium, herbarium, zoötomisch laboratorium, geologische en mineralogische verzameling, museum van natuurlijke historie, scheikundig laboratorium, museum van oudheden en ethnographisch museum. Naar wij vernemen, is door een onzer stad- genooten het plan opgevat om hier eerstdaags een concert te doen plaats hebben, waarvan het ver moedelijk batig saldo zal strekken tot leniging van den nood in een groot gedeelte van Noord-Brabant. In dat concert zullen optreden: madame Clarice Sinico, prima donna of Her Majesty's Opera, London mr. Vidal, tenor from Coventgarden, London, Liceo, Barcellona etc. etc.sr. Enrico Campobello, baryton from Her Majesty's Opera enz., en mr. Nathan Löwenthal, solo-piano. Gisteravond deed het gezel schap zieh te Amsterdam in het Park hooren. Het programma maakte van een „buitengewoon kunste naars-concert" melding. De heer H. N. Van Amerom Jr. alhier is benoemd tot onderwijzer te 's-Heer-Arendskerke. De jaarwedde van den hoofdonderwijzer te Katwijk aan Zee is verhoogd tot f 1200, die van den onderwijzer tot f 10Ö0. Tot predikant bij de Christ.-Ger. gemeente te Hazerswonde is beroepen de heer A. Van Apel doorn, te Holten. Het nieuwe orgel in de Christelijk-Gerefor- meerde kerk te Boskoop is gisteravond ingewijd. Het is vervaardigd door den heer J. Van Gelder, orgelmaker te Leiden, en doet zijn maker alle eer aan. De bestaande quaestiën tusschen de N.-Z.- Hollandsche tramwegmaatschappij en de gemeente besturen van Haarlem en Heemstede zijn thans geheel opgelost. Er wordt thanB ijverig voortgang gemaakt met de aansluiting der rails en de overige werkzaamheden De bekende geleerde bibliograaf en antiquaar, de heer Frederik Muller te Amsterdam, die een Europeesche vermaardheid had, is iu den ouderdom van 63 jaar overleden. Dom* den Koning is een besluit genomen, waarbij bepaald wordt dat, evenals dit reeds enkele jaren geschiedde, ook nu weder op den lsten April a. s. aan de weduwen, deelgenooten van het officiers- weduwenfonds voor de landmacht, een gratificatie zal worden uitgekeerd ten bedrage van 25 pet. van haar jaarljjkBch pensioen. In het laatste nummer van „Isis", maandschrift voor natuurkunde, komt een belangrijk opstel voor van de hand van onzen stadgenoot prof. dr. E. A. Van der Burg, get.: „Vergelijkende proeven met petroleum en andere brandbare vloeistoffen, ten aan zien van verdamping enz." Het bevat in de eerste plaats de resultaten van een onderzoek, nn 17 jaren geleden, door dien geleerde ingesteld, welke echter op heden nog niets van hun practisch, actueel belang verloren hebben. Er is echter meer: de hoogl. ver bindt n. 1. aan die genomen proeven de ervaring door hem verkregen omtrent de petroleum, zooals die in de beide laatste jaren bij ons in den handel voorkwam, waarbij de door den heer Bleulandt Van Oordt te Voorburg geleverde veiligheids-petroleum mede een punt van onderzoek uitmaakte. De con clusie van een en ander is dat de petroleum, zooals die tegenwoordig in den handel voorkomt, bij het gebruik gevaar voor brand en ontploffing oplevert, vermoedelijk te wjjten aan de onvoldoende contrfile iu Amerika, en dat de onderneming van den heer BI. v. O. om slechts zorgvuldig onderzochte petro leum af te leveren, tegen vaste verhooging van den marktprijs, levendigen bijval verdient. Prof. P. Harting schrijft in het Utr. Dbl.Het adres aan de Britscho natie, voorzien van omstreeks 5000 onderteekeningen, wordt afgedrukt en zal zooveel mogelijk in Engeland en ook verder in Europa en N.-Amerika verspreid worden. Intusschen ontvang ik nog van vele zijde 'nieuwe adhaesiën, en in eenige dagbladen wordt voorgesteld, op ver schillende plaatsen lijsten te openen, om onder teekeningen te verzamelen. Dat die meer en meer aanwakkerende geestdrift voor eene rechtvaardige zaak mjj zeer verheugt, zal ik wel niet behoeven te betuigen. Doch de vloed mag niet overstelpend worden. Tot dusver is het mij mogelijk geweest, met de hoog gewaarde hulp van mjjnen jongeren vriend, dr. EL F. Jonkman, privaat-docent aan deze universiteit - wien ik hier voor openlijk mijn hartelijken dank betuig - en met den steun van de redactie van het Utr. Dbl., voor de samenstelling der lijsten van onderteekenaars te;, zorgen. Over eenige dagen eindigt de Kerstvacantie, en dan wachten onS andere plichten. Ik zal derhalve nog uiterlijk tot het einde dezer week voortgaan met het ontvangen van onderteekeningen, en deze zullen op een nieuwe lijst gebracht worden. Of het echter mogelijk zal zijn, ook deze lijst te laten drukken en als vervolglijst aan de vorige toe te voegen, zal afhangen van de intnsschen ingekomen, voor dit doel bestemde gelden. Eene gisteren ont vangen tijding, die de hoop wettigt dat de hier te lande aangewende pogingen niet geheel vergeefs zullen zjjn, haast ik mij nog hier mede te deelen- De heer M., een geboren Rotterdammer, maar die reeds zestien jaren te Londen woont, heeft op mijn verzoek een exemplaar van het adres aan den vóór eenige dagen tot onder-minister benoemden heer Courtney gezonden. De heer Courtney heeft, in zijn antwoord aan den heer M., dezen verzocht mij mede te deelen: „dat zijne opiniën en sympa thieën in tlo Transvaal-quaestie onver anderd big ven." Men weet, welke die opiniën en sympathieën zijn. De heer Courtney heeft Joubert en Krüger, tijdens hun verblijf te Londen als afge vaardigden der Transvaalsohe republiek, goed ont vangen en is meer dan eens als verdediger hnnner zaak in het Parlement opgetreden. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, is gisteren van Southampton vertrokkende „Drente'1, van Rotterdam naar Bata via, passeerde Dinsdag-namiddag Sagresde „Schie dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, arriveerde aldaar Dinsdag; de „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag bij Dover. De luit. ter zee 2de kl. J. M. P. Kluit, uit Oost-Indïë in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Z. M. heeft den lsten luit. C. W. A. De Jongh, van het reg. gren. en jagers, op zijn aanvrage, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Gemengd Nieuw». Een der Katwijksche bootjes, van-dé reis alhier terugkeerendel kwam hedenmorgen in het Galgöwater, ter hoogte van de Haagbrug, iit aanvaring met een met mest beladen schuit, welke van den Morseh- den Witten Singel in wilde, ten gevolge waarvan spoedig oen- gedeelte der schuit onder water zat en de schipper, die zich door den schok te water bevond, met moeite werd gered. De schuit werd door do stoomboot naar den wal 05 sleeptouw genomen, waar men over meer hulp te beschikken had. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor éénen ontstond or een begin van schoor steenbrand bij den koffiehuishouder D. aan de Visch- markt. De brand, vermoedelijk ontstaan door het te fel branden der kachel, was spoedig door één agent van politie met behulp der bewoners gebluscht. In het antiquiteiten-magazijn van den heer B. G. Van Perlstern, in de Kalverstraat te Am sterdam, met achterhuis op het Rokin, brak gister namiddag omstreeks vijf uren een hevige brand uit, die vooral het middelgedeelte teisterde. Een paar dames werden met veel moeite uit de vlammen gered.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1