ingezonden. waren daarop zeer mistroostig, en stelden zich toen tevreden met een zitplaatsje op den zolder, vlak boven de lijkkist, terwijl zij al het hun toege diende voedsel en de lekkernijen hardnekkig bleven weigeren. Twee dagen na de begrafenis stierf de eene, en binnen eene week was ook de andere trouwe vriendin gestorven. Door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht voor Noord-Brabant en Lim burg wordt met nadruk gewaarschuwd tegen het gebruiken van vleesch, afkomstig van runderen, schapen enz., die door overstrooming het leven heb ben verloren, waaruit tal van ziekten, vooral typhus kunnen ontstaan. Volgens ooggetuigen is de toestand in het land van Heusden en Altena allerverschrikke lijkst. Op verschillende plaatsen zijn gaten en kuilen gespoeld van 30 en 40 meter diepte. Te 's-Bosch is aangekomen een chargé d'affaires van de Fransche republiek, om den toestand aldaar op te nemen. Men heeft hem naar het arsenaal ge bracht, de plaats waar de vluchtelingen zijn opge nomen. De Staatsspoorwegen vervoeren de onge- lnkkigen kosteloos, terwijl de telegrammen, door de Watersnoodscommissie te verzenden, als regeerings- telegrammen worden behandeld. Nog Zondag ver toefde een 1000-tal ingezetenen van Nieuwkuyk, Elshout enz. op den dijk, de meesten in ongelukkigen toestand. Velen echter zijn naar Heusden overge voerd. Langs den dijk onder Drunen toefden nog een 800 runderen. Te Katwijk a/d Maas (bij Cuyk) is een lijk aangespoeld. Het voornemen is epgevat om door geheel Neder land eene algemeene collecte te doen houden; de hulpmiddelen, waarover de hoofdcommissie nog be schikt. zullen spoedig uitgeput zijn. Twintigduizend gulden zijn reeds aan den penningmeester ter hand gesteld en aan de noodzakelijkste behoeften uitgegeven. Van de Haagsche brood-en meelfabriek zijn 10,000 K. G. brood ontvangen, die uitmuntend te stade kwamen. Van de gemeenten in het overstroomde gebied behoort de gemeente Nieuwkuik zeker niet tot de minst geteisterde. Drie menschen zjjn aldaar ver dronken en vele huizen met den stroom meege- gevoerd en nu en dan storten er nog meer in. Men vreest ook voor het invallen van de kerk; de akkers zijn verwoest en met zand overdekt. De Koning heeft bij telegram aan HDs. com missaris in Noord-Brabant zijn leedwezen betuigd over het verlies van menschenlevens en voorts doen blijken van HDs. deelneming in het lot der onge lukkigen, die door de waterramp have en goed verloren. Uit Waalwijk wordt van gisteren gemeld: Het bevestigd zich dat er menschen verdronken zijn. Het aantal is gelukkig niet groot; maar er is veel vee omgekomen. In het gasthuis alhier zijn eenige zieken opgenomen. Een paar honderd noodlijdenden worden alhier liefdevol verpleegd. Het water is vallendewind en weder gunstig. Men is druk bezig met de doorbraak te dichten. Het Duitsche oorlogsschip „Victoria" heeft last gekregen van Dulcigno naar Zuid-Afrika koers te zetten om de Duitsche onderdanen gedu rende den Transvaalschen oorlog te beschermen. Men berekent de kosten om het te Tou lon in brand geraakte en gezonken schip „Richelieu" te lichten en te herstellen op 2 millioen franken. De oorzaak van den brand is niet bekend. Volgens een telegram uit Nieuw-York kan tusschen den 3den en 5den Januari stormachtig weder van het zuiden tot het noordwesten op de Britsche en Noorsche kusten verwacht worden, ge volgd door koude. Benoorden veertig graden breedte zal het stormachtig zjjn in den Atlantischen Oceaan. „Hé, papa, wat een mooie hansworst hangt daar aan dien kerstboom!" Aldus een aan vallig knaapje, dat op tweeden kerstdag met zijn vader door het Bois de Boulogne een morgenwandeling maakte. De oude heer, die een weinig bijziende was, keek een poos lang ongeloovig rond, tot hij einde lijk ontdekte dat hetgeen 'tjongske in zijn onschuld voor een hansworst aangezien had, niets anders was dan het lijk van een uiterst net gekleed jongmensch, dat in een zijlaan aan een statigen eik hing te schommelen. De ongelukkige had uit teleurgestelde liefde een einde aan zijn leven gemaakt. De Engelsche bladen deelen nog altijd dagelijks berichten van geweldenarijen, gevallen van „Boycotten" enz. mede, die in verschillende deelen van Ierland voorvallen. Op den protestantschen geestelijke van Ballenakill werd, toen hij uit den avonddienst terugkeerde, geschoten, en alleen dat hij zoo snel reed, deed hem den dood ontkomen. Hij is twintig jaar lang daar werkzaam geweest en algemeen geacht. Op eene dame, die met hare dochter naar huis reed, werd in hetzelfde district ook een geweer afgeschoten. Geen van beiden werd gekwetst; de dochter had den moed om uit het rijtuig te springen en op den aanvaller toe te loopen, die de vlucht nam, een Enfieldgeweer op de plaats achterlatende. De meesten echter op wie geschoten wordt, komen er minder goed af. Te Cappaghwite werd 's avonds een politie-agent, die eene vroo- lijke partij bij een pachter had bijgewoond, uit een greppel verraderlijk doodgeschoten. Tegen 2 Jan. a. s. is eene groote meeting te Loughrea bijeengeroepen, waar de heer Parnell en de heer Davitt, een der invloedrijkste leiders en algemeen secretaris der Land-League het woord zullen voeren. BUITENLAND. Frankrijk. De uitkomst van het onderzoek naar de hande lingen van den commissaris van politie Marcerou, die met zooveel hevigheid door de intransigenten beschuldigd werd van allerlei wreedheden bij de onderdrukking der Commune, is thans bekend. De commissie heeft den minister van justitie haar ver slag aangeboden, waarin geconstateerd wordt dat alle deugdelijk bewijs voor de bedoelde beschuldigin gen ontbreekt, en hetwelk concludeert tot handha ving van den heer Marcerou in de thans doorhem bekleede betrekking. In het „Journal Officiel" komt een opgave voor van de spoorweg-ontvangsten gedurende de eerste negen maanden van 1880. Daaruit blijkt van een ontzaglijke verbetering in handel en industrie. Im mers de totaal-ontvangsten bedroegen 757 millioen, tegen 672 in 1879 en 670 in 1878, alzoo een ver meerdering van 87 millioen fr. in twee jaren; men berekent de vermeerdering over het geheele jaar op 100 millioen franken. CS- r oot-I3 ritxini Er blijkt uit de jongste berichten dat de Boeren thans in de Transvaal meester zijn, behalve van de forten te Pretoria en te Potchefstroom, die door de Boeren ingesloten zijn en, zoo ze niet voor eene goede twee maanden van al het noodige voorzien zijn, zich zullen moeten overgeven. Vroeger toch zal waarschijnlijk geene hulp voor hen kunnen op dagen. Het Driemanschap, dat aan het hoofd der Transvaalsche beweging staat, heeft, naar aan de „Daily News" uit de Kaapstad van 29 December gemold wordt, eene proclamatie uitgevaardigd, waarin amnestie wordt aangeboden aan alle tegenstanders; ambtenaren mogen hunne positie behouden; een Britsche consul zal toegelaten worden en de uit gaven, die gedurende de annexatie gedaan zijn, zullen worden goedgekeurd. De Boeren hebben, volgens denzelfden berichtgever, de krijgswet afge kondigd. - Het bericht van de „Times" dat bij den eersten aanval der Boeren op de naar Pretoria trekkende 250 Engelsche soldaten slechts 30 van dezen gesneuveld en gekwetst zijn, wordt niet beves tigd. De berichtgever van de „Daily News" deelt mede wat van de zijde der Boeren omtrent de zaak wordt verhaald. Dienvolgens zou de commandant Joubert met 150 man de troepen ontmoet hebben en den bevelhebber gesommeerd hebben zijn marsch te staken totdat het antwoord van den Engelschen commandant Lanyon op het ultimatum der Boeren ontvangen was. De Engelsche bevelhebber gaf des niettemin bevel tot voortrukken. Daarop volgde de aanval der Boeren, waarbij vijftig Engelschen sneuvelden en vele gekwetst werden. De gewonden werden naar Pretoria gezonden en de anderen ge van gen genomen Turkije. In de door de Porte verzonden nota wordt het voorstel tot eene arbritage bestreden, en daaren tegen voorgesteld dat afgevaardigden van deEuro- peesche mogendheden, alsmede van Turkije en Griekenland, te Konstantinopel zullen bijeenkomen tot regeling van de grensscheiding. Teleyrtswutti»!. LONDEN, 3 Januari. Er worden voortdurend verschillende gevallen vermeld van „boycotting" in Ierland. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen voor de wapenmagazijnen te Birmingham en Liverpool, omdat in beide steden geheime Iersche genootschap pen bestaan. De Duitsche en Turksche gezanten bezochten heden lord Granville aan zijn departement. Er had heden geen kabinetsraad plaats, maar verscheidene ministers hielden samenkomsten met Gladstone en Bright. PARIJS, 3 Januari. Een nieuw schandaalprocet is op til tusschen een bloedverwant van den graaf van Chambord en een jongen aristocraat, die op aanraden van den eerste zijn geld aan een be drieger heeft toevertrouwd en thans geruïneerd is. WEENEN, 3 Januari. Bij do trekking der Oos- tenrijksche aandeelen 1858 a fl. 100 zijn de vol gende seriën met de nevensstaande prijzen uitge trokken: Serie 2647 n°. 32, fl. 200,000, serie 3010 n®. 33 fl. 30,000, serie 3616 n®. 37 fl. 15,000. Verdere seriën: 104, 366, 428, 525, 759,796,806, 1035, 1680, 2251, 2376, 3549, 3632, 4057. Bij de trekking der aandeelen Stad Weenen 1874 a fl. 100 zijn de volgende seriën met nevensstaande prijzen uitgetrokkenSerie 595 n°. 31, fl. 200,000, serie 1122 n°. 90, fl. 50,000, serie 307 h°. 81, fl. 10,000. Verdere seriën: 57, 132,194,227,578,907, 1439, 1861, 2019. Ten stelligste wordt verzekerd dat in door gaans goed onderrichte kringen nog niets bekend is van eene weigering der Porte om het EuropeeBche scheidsgericht te erkennen. LONDEN, 3 Januari. Volgens het verhaal van een matroos, behoorende tot de bemanning van het pantserschip „Lord Warden", dat aan de monding van de Firth of Forth gestationneerd is, heeft men in de vorige week onder den voorsteven van dit schip een torpedo ontdekt. Sedert deze ontdekking is het met torpedo-netten omringd, en zijn andere voor zorgsmaatregelen genomen. De poging tot misdaad zou aan de fenians toegeschreven worden. Het ver haal eischt echter nog bevestiging. tjKIDEN, 4 Januari, Ten behoeve der armen van de Nederd.-Herv. gemeente te Katwijk aan Zee werd uit Amsterdam een gift van ƒ600 ontvangen om onder hen te worden verdeeld. Menig oudje en behoeftige had daarvoor een prettigen dag. De heer Herman De Ridder, predikant te 's-Hage, viert den lOden Jan. a. s. zijn 40-jarige evangeliebediening. Den 2den Januari was het 25 jaar geleden dat de griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. mr. N. De Gijselaar, die betrekking aanvaardde. Al de leden van het hoogste rechtscollege in Ne derland hebben hun opwachting gemaakt bij den geachten jubilaris, terwijl ook de ambtenaren en boden van de griffie van hun belangstelling deden blijken. In December van dit jaar hoopt de heer De Gijselaar zijn 40-jarig ambtsfeest bij den Hoo gen Raad (eerst vervulde hij de betrekking van substituut-griffier) te vieren. De heer A. L. H. Melotte, stationschef 1ste kl. te Dordrecht, is benoemd tot inspecteur bij de Nederlandsche Zuid-Oosterspoorweg-maatschappij. Z. M. de Koning heeft aan zijn particulieren ondersecretaris, den heer A. G. L. F. Trossarello, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze uit die betrekking ontslag verleend. De vierde en vijfde lijst van handteekeningen op het adres van prof. Harting aan de Engelsche natie bevatten weder een 1700-tal namen. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Sout hampton. Het schip was door mist opgehouden. Hedenavond hield de zangvereeniging „N. en G." eene openbare bijeenkomst in een der lokalen van de openbare school alhier. Wederom leverde eene talrijke opkomst het be-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2