Maandag 3 Januari. A". 4881. Openbare Verkooping van Cokes Stearine-Kaarsen, N°. 6404. Derde Blad. Openbare Vrijwillige Verkooping, PHOTOGRAPHIE ARTISTIQUE. DE GRACIEUST, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Harde, Witte en Zuivere de Stearine-Kaarsenfabriek „1 POLIO" f 1.37% per drie maanden, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.J 1.10. Franco per posta 1.401 Afzonderlijke Mommena 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van, 1—6 regels 1.05. ledereregel meer»..»..<wr a 0.17* Grootere letters naar plaatsruimte. De Wlllemstoren te Dillenburg. Ter aanvulling van de mededeeling in een vorig nommer, laten we tbaus de beschrijving volgen, welke de heer Du Rieu alhier geeft van de acht tafereelen uit het veel bewogen leven van den Vader des Vaderlands, waarmede de heer Kleyn de muren van de baikoukamer van den Willems toren wenscht te versieren en die ook hier ter stede zullen tentoongesteld worden. De fraaie gewelfde bovenkamer in den toren, van wier balkon men zulk een schilderachtig uit zicht geniet op die welvarende Nassausche streek met die lieve heuvelen en dalen, is achtzijdig; boven de drie vensters en de deur in eene ruimte vau 2.3 el op 1.7 el hoogte plaatst de schilder vier kleine doeken, terwijl hij de wanden daar- tusschen met vier doeken van 4 el wil versieren. Voor deze hoogere vakken koos de heer Kleyn de volgende vier belangrijke voorvallen uit 's Prinsen leven. Vooreerst brengt hij in herinnering de schoone bladzijde uit de jeugd van Willem I. en stelt hij ons den Prins voor als Page van Keizer Karei V, op wieu de grijze Vorst steunde, toen hij te Brussel in 1555 op plechtige wijze afstand deed van de regeeriog van zijn uit gestrekt rijk. Onafhankelijk van alle andere voor stellingen van deze merkwaardige handeling, plaatst de schilder den Prins in het midden van ziju tafereel, want hij is de hoofdpersoon voor den bezoeker van den Dillenburger toren. Verder heeft hij uitmuntend partij getrokken, naar het den heer Du Rieu voorkomt, vau de buitengewoon kostbare versiering van de zaal te Brussel, en van de vele aanzienlijken uit den lande, die daarbij tegenwoordig waren, alles volgens geschiedkundige bescheiden. Het tweede groote stuk stelt den Prins voor te midden der Edelen op eene bijeenkomst te Hoogstraten in 1563, waar de maatrege len van verzet tegen de schending der privilegiën worden besproken, en het Verzoekschrift der Edelen was ter tafel gebracht. Een fraaie ridderzaal is daarop afgebeeld met sierlijke architectuur, terwijl de Prins met de Edelen op den voorgrond in druk gesprek is gewikkeld. Onder het derde schilderij leest men„Begin van den Vrijheidsoorlog"; het vereeuwigt den Prins als Veldheer en wel zijn meesterlijk uit- gevoerden en gelukkig geslaagden tocht over de Maas in 1568. Het oogenbük is gekozen, waarop de Prins, die te paard op een hoogte aan den oever staat, bericht krijgt dat het voetvolk over is, met hun vaandel waarop de veelbetee- kenende woorden staan te lezen: Pro lege, grege et rege; de ruiterij staat nog dwars in de rivier geschaard, naar het voorbeeld van Caesar aldus opgesteld om den stroom te breken. Een belangrijke gebeurtenis, die tien jaren later voorviel, wordt op het vierde stuk voorge steld, dat is de Eedsaflegging van den Prins als Stadhouder der Nederlanden te Brussel, toeu Aartshertog Matthias Landvoogd was geworden. Dit glanspunt in het leven van den Grondlegger van Nederlands vrijheid is keurig herdacht, dank de sierlijke motieven van het Gothi- sche gebouw der Staten te Brussel, de groepeering der Edelen op het balkon en de bontgekleurde soldaten en de burgers op de straat daarvoor. Wat de kleine stukken betreft, daarvan verplaatst het eerste den bezoeker van Dillenburg naar een der vertrekken van het later vernietigde kasteel, waar Prins Willem in Augustus 1568 zijne Justi- ficatie schreef, alvorens tot den vrijheidsoorlog over te gaan. üe Prins is voorgesteld in een slot- vertrek met karakteristieken schoorsteen, aan zijn geheimschrijver dat merkwaardig staatsstuk dictee- rende, terwijl een groote hond aan zijne voeten ligt. Bevoegden hebben deze schets als de best geslaagde geprezen. Wiliem's trouwe hond, die hem bijtijds heeft gewaarschuwd, toen de dappere strijder voor vrij heid en recht in het Kamp voor Mons in 1572 door den vijand des nachts werd overvallen, prijkt ook op het tweede stuk. De Prins, die vei ligheidshalve gewapend sliep, wordt in zijn tent gewekt door het brave dier, of zooals het bijschrift zal luiden: Durch Gottes Hülfe gerettet. Het andere voorval, dat den Prins bijna het leven heeft gekost, beeldt de heer Kleyn af op het derde doek, d. i. de moordaanslag van Jauregui in 1582 te Antwerpen. Hij koos het oogenblik, waarop de Prins getroffen werd en in de armen van zijn zoon Maurits viel, terwijl Louise de Coligny op het hooren van het schot uit de pas verlaten eetzaal komt aanloopende moordenaar wordt op den linker-voorgrond met dolksteken door 's Prinsen omgeving afgemaakt. Deze drie stukken zullen boven de vensters ge plaatst worden, maar boven de deur van de bal konkamer zal met den titel van: Das dankbare Vaterland de afbeelding prijken van het prach tige Grafmonument van den Vader des Vader lands te Delft. Op een zeer gelukkige wijze, naar het oordeel des heeren D. R., slaagde de heer Kleyn er in om dit keurige model van fraaien renaissancestijl in die beschikbare ruimte zoo af te beelden, dat ook daar op den hoofdpersoon, het bekende zittende beeld in volle wapenrusting, het volle licht valt. Hebben de Staten indertijd voor den verdienste lijken grondlegger der vrijheid zulk een fraai graf monument doen verrijzen om den grooten man op waardige wijs te eeren, het is een gelukkig denk beeld van den heer Kleyn geweest dit eerbewijs op den Willemstoren af te beelden de herinnering daaraan is daar niet misplaatst, en zal zeker aan menigen Nederlander op zijn pelgrimstocht naar die vermaarde plek een aangenamen indruk geven. Het prospectus, dat uit Dillenburg tot ons kwam, gewaagt nog van de portretten van 's Prinsen nabe staanden, die in de „Eensternissen" in bloemfes toenen opgehangen, op de kalk zullen worden ge schilderd. Bij het eene venster znllen de portretten van de ouders van den Prins prijken, van Willem den Rijke en van Juliana van Stolberg, bij het tweede dat van Prins Maurits tegenover dat van diens moeder Anna van Saksen, en bij het derde dat van Prederik Hendrik tegenover dat van diens moeder Louise de Coliguy. Doch van deze ver sieringen heeft de heer Du Rien de schetsen nog niet gezienhij twijfelt evenwel niet of ook hierin zal de heer Kleyn naar wensch slagen. op het Raadhuis te Leiden, Maandag den 3den Jan. 1881, des voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 3000 Hectoliters GAS-COH.E9, verdeeld in partijen van 5, 10, 50 en 100 hectoliters, en zulks bij afslag, tegen dadelijke betaling en binnen veertien dagen aan de Gasfabriek af te balen. in het Heeren-Logement aan den Burg te Leiden, bij opbod op Zaterdag 15 Jannari 1881, bij afslag op Zaterdag 22 Januari 1881, des avonds te 7 uren, ten overstaan van A. VAN LEEUWEN, Notaris te Leidenvan: N°. 1. Een goed onderhonden HUIS, te Leiden aan de Papengracht, N°. 9, aan den hoek der Langebrug, groot 27 centiaren, bevattende 5 be hangen Kamers, Keuken en 2 Vlieringen, en verder voorzien van vele gemakken en Duinwaterleiding. Te aanvaarden 1 Maart 1881. N°. 2. Een KOFFIEHUIS, te Leidenin de Galgstraat, N°. 13, groot 83 centiaren, bevattende beneden: groote Zaal met Gas- en Duinwater leiding; boven: eene Voor- en Achterkamer, beide met Stookplaatsen, Droogzolder en een Vlak met Bergplaats. Verhuurd voor f 5 per week. N°. 3. Een onlangs nieuw gebouwd HUIS, te Leidenaan de Langegracbt N°. 82, groot 39 cen tiaren. Verhuurd voor f 3.75 per week. N°. 4. Een onlangs nieuw gebouwd HUIS, te Leidenaan de Langegracht, N°. 70, groot 32 cen tiaren. Verhuurd voor f 3.75 per week. Te zien: het perceel N°. 1 dagelijks van 1 tot 3 uren, mits vooraf belet vragende, en de per- ceelen Nos. 2, 3 en 4 daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 11 tot 3 uren. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris A. VAN LEEUWEN, bij wien tusschen de veiling en den afslag tot Vrijdag den 2l8ten Januari 1881, des namiddags te 2 uren, kan worden verhoogd tegen genot van één vijfde der verhoogsom. Bekroond te Amsterdam, Utrecht en Arnhem voor onveranderlijke Photographie. Speciale inrichting tot het vergrooten van alle reeds bestaande Photographieën in Olieverf, Aquarel en Pastel. Ook worden gemaakt Landschappen, Stadsge zichten, gecombineerde Groepen, enz. enz. Kin derportretten worden l'instant gephotographeerd. Het Atelier is op gewone dagen van ÏO tot A en Zondags van O tot 3 uren geopend. J. Cr. HAMETER, Hofphotograaf, Leiden, Hoogewoerd N9. 75. VAN te SODELTEÜ^JVC. BEKROOND: te Weenen in 1873 met de Verdienst-Medaille, te Parijs in 1878 met de Gouden Medaille Zijn verkrijgbaar bij alle voorname Winkeliers.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1