s Gemengd Nieuws, Gisteravond omstreeks kwart voor achten is op de Havenbrug de persoon van L. W., 60 jaren ond, die aan doofheid lijdt, ten gevolge daarvan door eene vigilante aangereden, en heeft daardoor eene verwonding aan de linkerwang bekomen, terwijl zijn geleider, W. D. genaamd, een weinig aan het been is bezeerd. Eerstgenoemde werd ingebracht bij den apotheker F. en aldaar verbonden. De trein die gisteravond te 6.24 ure uit Amsterdam alhier moest aankomen, is onge veer anderhalf uur te laat gearriveerd, ten gevolge van een oponthoud te Veenenburg, veroorzaakt door het defect geraken van de machine. Hedenmiddag omstreeks halfeen heeft de 20-jarige M. W., wonende in de Hoefstraat en werkzaam in de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen van de heeren Hoogenstraaten Co. in de Kerksteeg, het ongeluk gehad, met zijn lin kerhand tusschen de machine te geraken, waardoor de toppen der twee voorste vingers zijn verbrijzeld. Na door den chirurgijn S. geneeskundig te zijn behandeld, is hij naar zijne woning vertrokken. Door de duisternis zijn Zaterdag avond te Haarlemmermeer nog in het water geraakt en verdronkende vrouw van Salomon Yerbrugge, IJweg bij den Venneperweg, en Fannetje Klap muts, dienstbode, wonende te Hillegom, oud 28 jaren. Een paar anderen, die mede te water ge raakten, zrjn nog bijtyds gered kunnen worden. De tongblaar onder het vee breidt zich langzamerhand uit in eenige gemeenten van de Rijnstreek. Te Nieuwveen zijn enkele gevallen en aan het „Zwaantje" (tusschen Alphen en Koude kerk) treft men de ziekte aan in de stallen van acht naast elkander wonende boeren. Door de politie te Haarlem zijn zeven jongens aangehouden, waarvan de oudste 13 jaren telt, die zich voortdurend aan diefstal in winkels schuldig maakten. Ze werden op heeterdaad in een koek- en banketbakkerswinkel betrapt. Een 50-jarige naaister te Zutfen, lijdende aan dronkenmanswaanziu, heeft getracht zich om het leven te brengen door zich in den hals te snijden; daarna deed zij een vergeefsche poging om zich te verdrinken. De vrouw is naar het gasthuis overgebracht. Een daglooner te Küdinghoven, bij Bonn, een jongmensch van 26 jaren, liet Zondag 11. een vriend een geweer zien. Het wapen was geladen, ging onverhoeds af en de kogel doorboorde de eigen moeder van den onvoorzichtige het hoofd, zoodat zij op de plaat3 dood bleef. De ongeluk kige zoon werd nog den zelfden dag te Bonn ge vangengezet. Men meldt nog uit Lith: Het binnen water staat hier even hoog als verleden jaar, toen wij doorbraak te Oyen hadden. Al de huizen staan onder water, velen halverwege het dak. Het vee staat bij velen tot aan de balken opgeschilfd, een groot gedeelte bevindt zich aan den dijk, en staat dag en nacht in regen en sneeuw, onder den blooten hemel. De menschen, die vluchten moesten, zijn opgenomen bij particulieren, in het klooster, het schoollokaal, de Herv. Kerk. De R.-K. Kerk staat ia het water. Er is groote nood en dringende behoefte aan hulp. Yanwege het gemeentebestuur worden maatregelen tot redding genomen. Bij stormachtig weer zijn de gevaren en de jammeren niet te berekenen. Uit 's-Hertogenbosch wordt van gisternamiddag vier uren gemeld dat het water gelnkkigdalende bleef. Wel is de val gering, maar toch wordt hij met vreugde begroet. Immers, een toestand, zooals men dien daar voor de tweede maal in één jaar beleeft, is een ramp, die men van nabij be schouwen moet om ze in haren geheelen omvang te begrijpen. De kosten van de watervrijmaking der stad zijn op f 150,000 geraamd; handelaren daar ter stede beweren dat de schade van een waterramp het dubbele dier som bedraagt. De z. g. Zomerdijk te Deventer is doorge broken, waardoor weer veel land onder water is gezet. De toestand is treurig; eenige fabrieken hebben geheel of gedeeltelijk de werkzaamheden gestaakt. - Te Zutfen zijn tal van woningen ver laten moeten worden. In de buitenstad te Yianen hebben ook veel gezinnen hunne huizen moeten ont ruimen. Met ijver wordt aan het behoud van den Lekdijk gearbeid. Te Gorkum zijn in de stad overal kistingen aangebracht, op twee plaatsen werken locomobielen aanhoudend door om het water uit de huizen te verdrijven. De dijk van den Zuid-Oosterspoor is bij Megen over een 300 meter bezweken. Er is daar bijua geen land te zien. De gemeenten Vught en Orthen zijn onder water geloopen, evenals alle woningen buiten de kom der gemeente Megen. De Dennenburgsche dam is doorgebroken. Naar den dijk te Reek, dien men trachtte te behouden, zijn soldaten gezonden. Te Maastricht is het water zeer langzaam da lende. De straten raken weer droog. Eenige fabrie ken hebben hare werkzaamheden hervat; andere, aan Maas of Jeker gelegen, waren daartoe nog niet in staat. - In deze provincie, te Gennep, heeft een treffend feit vaw zelfopofferende menschlie- vendheid plaats gehad. Door het hoog gezwollen water van de Maas waren de dammen van den Teulakker en den Doevenakker onder Gennep doorgebroken, en daardoor werden niet minder dan 17 huizen zoodanig door den vloed bedolven dat de bewoners niet anders dan een ouvermijdelijken dood voor oogen zagen, daar niemand een poging tot redding van de ougelukkigen durfde wagen. In dezen wanhopigen toestand kwam de voorman der wagensmeden bij den Noord Brabantsch-Duit- schen spoorweg, Andreas Johannes Van de Vail, oud-onderofficier van het 3de regiment vesting artillerie, op het denkbeeld om van vier petroleum- tonnen een vlot te vervaardigen, en het mocht hem gelukken dit te water te brengen. Met dit vlot waagde hij zich op den onstuimige» vloed, en had de voldoening, met groot gevaar voor eigen leven, en daarmee voor het bestaan van zijn gezin, in twee dagen bijna een twintigtal menschen aan een anders wissen dood te ontrukken, terwijl hij er ook nog in mocht slagen een deel hunner have te redden. Er is te Brussel sprake van om een gedeelte van de opbrengst der tombola bij gelegenheid van de internationale tentoonstelling - oorspronkelijk be stemd voor het oprichten van een herinnerings monument aan het jubilé - thaas aan te wenden tot onderstenuing der watersnoodlijdendeu. Men zou op die wijze onmiddellijk over eenige honderd duizenden fr. kunnen beschikken. De koning heeft voor hetzelfde doel 20,000 fr. aan het ministerie van binnenlandsche zaken doen toekomen. De laatste berichten omtrent den waterstand in België luiden betrekkelijk gunstig. Overal wordt een ge ringe daling waargenomen. Ook de vrijmetselaars loge in de hoofdstad zal een feest ten voordeele der noodlijdenden organiseeren. Door de politie te Parijs is de hand gelegd op 17 gevaarlijke sujetten, deel uitmakende van een bende inbrekers - meest allen oude be kenden der justitie - die een „specialiteit" hadden inklimmiag door de daken der huizen. Uit St.- Etiene wordt gemeld dat een mijngasontploffing te Lamalafolia heeft plaats ga- had. Elf lijken zijn reeds voor den dag gehaald. Het was nog niet mogelijk de uitgestrektheid der ramp te bepalen. Naar uit Gieszen bericht wordt, isop den Keulen-Mindenerspoorweg een van Deutz komende trein door een bergverschuiving bedol ven. Het aantal verongelukten is nog onbekend. Men heeft reeds negentien dooden gevonden. Door de geweldige stortregens is de rivier bij de stad Limmasol op Cyprus zoodanig gewassen dat zij den tweeden Kerstdag buiten hare oevers trad en 60 huizen medesleepte. Acht menschen kwamen in de golven om. De Egyptische sheik Mograbin, de geneesheer, die 18 aanzienlijke dames in zijne woning vermoordde, plunderde en vervolgens in een put op zijne binnenplaats wierp, is veroordeeld om opgehangen te worden. KOLONIËN. BATAVIA, 25 November. Omtrent de reis van dr. Arntzenius in het door een koorts-epidemie zoo deerlijk geteisterde Bantam verneemt men, dat die reis is afgeloopen en dr. Arntzenius aan den resident van Bantam zijn rapport heeft ingediend, dat tamelijk alarmea rend moet luiden en voorstellen bevatten, van welker uitvoering bij zich veel goeds belooft tot opheffing van die verschrikkelijk geteisterde be volking uit haar diep verval en haar meer dan treu- rigen toestand. Spoedig zal dus, hoopt men, de tijding komen dat er krachtig gehandeld wordt tot wering der ziekte onder de menschen, en dat de aandacht niet meer uitsluitend op het vee gevestigd is. Naar men verneemt, moet de directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid een wenk van de regeering hebbeu ontvangen om, nu toch de vee pest als geweken kan worden beschouwd, tot de inkrimping van het aantal daartoe aangewezen ge committeerden over te gaan. In den handel is geen noemenswaardige ver betering op te merken. Vooral import is zeer doodsch, en teekenen van toekomstige gunstiger toestanden doen zich niet voor. De slag aan den veestapel, en daardoor aan het vermogen en den landbouw, in West-Java toegebracht, zal zich nog wel een jaar lang in kwijnenden invoerhandel doen gevoelen. In Djokdjokarta zijn, bij gelegenheid van een inspectie-reis van prins Mangkoe Boemi, schande lijke knevelarijen, door regenten jegens de bevol king gepleegd, aan het licht gekomen. Voortdurend vermelden de nieuwsbladen staal tjes vau de verregaande tuchteloosheid onder de mindere militairen van het Ned.-Ind. leger. Zelfs de Europeanen daaronder maken zich herhaaldelijk schuldig aan diefstal, roof en geweldpleging. On langs nog werden te Samarang twee feeeren in een rijtuig door militairen besprongen en beroofd. Op den spoorweg Soerabaia-Modjokerto bespeurt men gedurig blijken van de kwaadwilligheid der bevolking, merkbaar in de groote steeuen, die op de rails worden gelegd. De „Soerab. Court." wijst op de reeds meer malen aangewezen en verregaande slordigheid van het bestuur, dat reeds sinds jaren voor een waarde van 30 a 40 mille aan djatti-balken op Madura laat liggen bederven of bij gedeelten laat wegkapen. In de vorige week heeft zich op den grooten weg in het Buitenzorgsche een geval van roof voor gedaan, waarbij een Bombaysch koopman voor ruim 1600 het slachtoffer was. Op de passer Bareng, afdeeling Magetan, zijn 6 inlanders door een nedervallendeu zwaren boom tak gedood en twintig andere gekwetst. BUITENLAND. Franliryb. In de Kamer heeft de minister Ferry gisteren het besluit van den president voorgelezen, waarby de buitengewone zitting van 1880 gesloten wordt. De Senaat heeft de begrooting van de inkomsten ia haar geheel met de daarin door de Kamer gebrachte wijzigingen aangenomen. Het tweedaagsch reisje van den president der Frauscbe republiek naar Cherbourg, in den afgeloopen zomer, heeft de schatkist het bagatel van 300,000 franken gekost. Volgens de „Courrier de Bayonne" heeft de ex-keizerin Eugénie de bibliotheek van haar ge maal in de villa Eugénie te Biarritz, 25,000 boek- declen behelzende, aan de verdreven geestelijken van Notre Dame d'Anglet geschonken. Groot-Britannië. Uit Londen schrijft men omtrent de Boeren het volgendeDe Boeren in de Transvaal vormen eene legermacht van meer dan 25,000 man cavalerie, allen tusschen de 16 en 60 jaren oud, in den krijg geharde lieden, die er ieder twee paarden op na houdeD. - Zij zijH uitstekend van wapens voorzien, hunne behendigheid is spreekwoordelijk daarbij zijn zij voorbeeldig matig en buitengewoon taai. Generaal Cuninghame houdt hen voor de beste schutters en de sierlijkste ruiters van de geheele wereld. - Hunne taktiek is de volgende: Zoodra zij onder het bereik van den vijand komen, springen ze van het paard, kiezen kalm hnn mik punt, en geven vuur; zelden schieten ze mis. In een oogwenk zitten ze weer in den zadel om kort daarna hun aanval te hervatten. Het groote voordeel dat zij op de Engelschen hebben, is hun gemis aan pakwagenszij voeren alles met zich in den zadel wat zij noodig hebben, terwijl een stuk biltong (gedroogd vleesch) hun voor verscheidene dagen voldoend voedsel oplevert.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2