zonder officiëele staatsie ter aarde besteld. De ongelukkige heeft zich in een bosch nabij Bern genaamd „de Kleine Schans" door een pistoolschot Tan het leven beroofd. KOLONIËN. BATAVIA, 25 November. Uit Aljeh is bericht ontvangen dat op 17 en 18 dezer groote overstroomingen door de Atjeh- rivier hebben plaats gehad. De kraton, alle maga zijnen en het oude hospitaal zijn geheel in het water gezet, de spoorwegdijk en de wegen ver nield. Drie militairen en drie inlanders verdronken. De gemeenschap met Lambaroe en eenige andere plaatsen is gestremd. De koorts blijft in de residentie Bantam nog altijd veel slachtoffers eischen. Verleden maand bedroeg het getal overledenen niet minder dan 2500. Ook te Soerabaia zijn bij een brand 185 hnizen vernield en is een tienjarig meisje in de vlammen omgekomen. Door don goavernesr-genersal van Ned.-Indië lijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, de gew. comm. 3de kl. bij den postd. G. J. A. Boulet; eervol, wegens ziekte, de griff. bij den landraad te Magetan (Madioen) Th. De Jagor. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aai den not. tevens vendam, te Japara, L. C. Filz, aan den adi.-res. van Panaroekan (Bezoeki), G. H. Blanken en aan den adsp.-contr. bij het binnenl. best. op Java en Madnra, tijd. bel. met de waar neming der betr. vai contr. 2de kl., H. Th. Hendriksz; een tweej. verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den res. van Madioen A. G. G. Peltzer; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan dan onderw. 2de kl. A. Bjj voet. Benoemd: Tot derden snbst.-griff. bij den raad van jast. te Batavia, mr. H. C. Lammers Van Toorenbnrg; tot griff, by den laidr. te Magetan, E. O. Hinze; tot 3den snbst.-griff. bij het hoog gerechtshof de ambt. voor de rechterl. macht mr. V. A. Van den Bossche. Tjjdeljjk belast: Met de waarneming der betr. van eontr. 2de kl. bjj het binneol. beat, op Java en Madura, de ambt. op non-act. F. J. Potter. Geplaatst: Als hulpoaderwijzeres aan de openb. lag. sohool te Tegal D. E. J. Vau der Werf; aan de openb. 4de lag. school te Batavia G. J. De Voogt. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Enropa, wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan de kapts. der inf. L. Th. Van den Upwioh en J. M. Jnda. Ont sla g o 1Eervol, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kapt. der art. S. A. Boas; eervol, d* borg. schrijver 5de kl. bij den milit. geneesk. dienst A. A. P. H. Jacobs. Be vorderd: Bij de inf. tot maj. de kapt. C. J. Van den Vrij hoef; tot laten lnit. de 2de lnit. A. J. Engelman. V ergon d: Aan de van het leger in Ned. bjj dat in Ned.-Indië gedelach. 2de thans late lnits. der inf. W. F. K. Biscboff Van Heemskerk en A. E. Roest Van Limburg, op hnn verzoek, naar Nederland terng te keeren. Geplaatst: De 2de lnit. der inf. A. J. F. J. Van den Berg, ter Weaterafd. van Borneo. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, met beh. van recht op pensioen, de schipper op don atoombaggermolen N°. 2 bjj het marine-etabl. te Soerabaia, D. J. Wyl. Benoemd: Tot marine-magazjjnmeester te Batavia J. J. H. Woesthoff. INGEZONDEN. Boomschenderij. Wij lezen in het L. D. ran 27 dezer het volgende „B. en Ws. geven den Raad in overweging te „besluiten tot het doen rooien en verkoopen van „118 stnks boomen in verschillende deelea der „stad. Tevens stellen zij voor, de beide zijden van „het Rapenburg tusschen het Noordeinde en de 2de „Doelensteeg en Houtstraat met nieuwe boomen te „doen beplanten, waarvoor een 57-tal benoodigd is „en waarin kan worden voorzien door verplaatsing „vaa de boomen staande aan de gedempte Binnen- „vestgracht bij het Plantsoen. De kosten hiervan „worden geraamd op f 15 per boom ea alzoo op 855, terwijl de opbrengst van de te verkoopen „boomen wordt berekend op f 900 a f 1008." Eene eeuw geleden prijkte de hoofdstad vaa het Pruisische rijk met de prachtigste lindebootaea, die alom in de straten lommer en koelte ver spreidden. Maar op zekeren morgei kreeg een wijsneus het in het hoofd dat die boomen het licht benamen en wist het door te drijven dat de oude linden gerooid werdenhet zon dan lichter worden in Berlijn. De oude linden zijn gerooid, op een paar na, die den klassieken «aam van „Unter den Linden" behouden hebben, maar het is er daarom in Berlijn niet lichter geworden, - alleen stoffiger en heeter. De Duitsche schrijver aan wien wij dit feit ont- leenen, laat er op volgen„De Hollanders zijn verstandiger; die laten de oude, lieve boomen, waaronder zij als kinderen gespeeld hebben, in hunne steden groeien en bloeien, wel wetende dat Gods scboone boomen het licht niet uitdooven knnien, dat helder genoeg uit de groote oogen en harten van het volk en ait de ruime vensters hunner huizen uitstraaltomdat zij het licht niet, zooals de Duitschers, van binnen smoren en uit dooven." Sinds de laatste twintig jaar zijn wij echter hard op weg om de goede meening die bedoeld Duitsch schrijver van ons volk had, te logen straffen; en schijnt onzen gemeentebesturen eene woede van boomschenderij in de ziel gevaren te zijn, die door geen enkele reden gewettigd is. Als brieschende leeuwen wandelen onze gemeente raden en raadjes om, ziende of zij geen boomen kunnen besnoeien of rooien. Nauwelijks toch begonnen de jonge boompjes op den Vestwal, van de oude Koepoort tot het Plantsoen, eenige schaduw te verspreiden, of zij werden, ééne maand geledeD, op de roekelooste wijze tot op de kruin kaal gekapt, zoodat de arme schildwacht, die voor den kruittoren de wacht houdt, een pleizierigen zomer te gemoet gaat, als hij de brandende laan, ten gerieve der veiligheid van Leidens burgerij, mag op- en afloopen. Zelfs het Plantsoen, dat oogenschijnlijk tot park van uitspanning en wandeldreef der burgerij is aangelegd, moet rentbaar gemaakt worden; en jaarlijks wordt er in gehakt en gekapt, zoodat de boomen er nooit tot verademing komen kunnen. Buiten de stad is het niet beter gesteld, en moet men uren gaan of rijden om hier en daar nog een enkel lommerrijk wandelpad te vinden waar men de frissche lucht, zoo noodig voor de door stadslucht verpeste longen, kan inademen, zonder geblakerd of gebraden te worden op de kale, boomlooze straatwegen, die men van hunne oude boomen beroofde ter wille van een paar ellendige guldens, die door den verkoop van het hakhout verkregen werden. Onze gemeentebesturen schijnen te vergeten dat boomen betere desinfectanten zijn dan carbolzuur en drainagedat zij onderscheidene giftige gassen opslorpen, zoodanig zelfs dat zij vele koortsen weren Het is geaaakkelijk genoeg te beweren dat men toch hier altijd nieuwe boomen in plaats der oude plant, - eilieve! boe lang dnurt het eer dat zoo'n nieuwe rij boompjes het lommer en de koelte der o«de gerooide boomen heeft? Wilt ge dit weten? Wandel dan op een Augustus- namiddag den Vinkweg eens op. Het is 23 jaar geleden dat men daar de oude boomen met schen dende hand veldeen nu, na bijkans een vierde eeuw, geven de toenmaals geplante boompjes nauw zooveel schaduw om een blanken Europeaan niet tot Maleier te bruineeren. Het is omstreeks 20 jaar geleden dat men de oude boomen langs de laan van Katwijk-Binnen naar Katwijk-aan-Zee roekeloos vernielde. - Ga, en zie of de bezemstelen die er thans staan, u zelfs in het minst tegen den feilen zonnegloed beschermen. Vraag het den bewoner van het Rapenburg van af de Hontstraat tot de Ruïne hoe zij nu des zomers geroosterd worden, hunne vensters angst vallig door zomerblinden (die véél, véél meer licht uit de vertrekken wegnemen dan de zwaarste boom voor het raam geplaatst) moeten afsluiten, en eens zoo dikwijls hunne voorpuien moeten laten op schilderen, geblakerd en verbrand als de verf wordt door de zonnehitte. En let nu eens daarentegen op dén wandelaar die des zomers van de heete Breestraat komende bij het Noordeinde het Rapenburg opslaat; waar frissche koelte hem wat verademing belooft. Hij neemt zijn hoed af, vaagt zich het zweet van het aangezicht, haalt eenige malen diep en zwaar adem, toeft zoolang mogelijk onder de lommerrijke zware takken die hem tegen den gloed van den Zonne god beschermen. En juist die boomen wil men gaan wegnemen En waarom? Is het op verzoek der bewoners dezer straat, onder voorwendsel dat de boomen te veel licht wegnemen? Wij betwijfelen dit; gednrende acht of negen maanden des jaars zijn in ons klimaat de boomen kaal en niet in staat het licht des hemels te belemmeren. En gedurende de heete zomermaanden zijn de meeste bewoners dezer straat op vacantiereis, en sluiten gedurende dien tijd i) In Engeland worden voor de ramen der melk- en boter- fabrieken vlierboomen geplant omdat de ondervinding geleerd beeft dat deze de lnckt zuiveren, en de melk en boter dienten gevolge frisscher blijven dan wanneer zij aan den directen invloed der buitenlucht zijn blootgesteld. hnnne vensters met papieren gordijnen potdicht, om toch geen straaltje der zon in hunne hnizen binnen te laten. En hnn die er dan toch nog over klagen, geven wij den raad liever wat minder en wat dunnere gordijnen voor hnDne ramen te hangenwant een trek- of rol-gordijn, plus een paar binnengordijnen, plus een paar staatsiegordijsen van zwaar damast of rips nemeH meer licht weg dan tien zware boomen. Bovendien zullen zij ge noodzaakt zijn, als die zware boomen eens door de Neurenberger boompjes van de gedempte Bin nenvestgracht vervangen zijn, aan al hunne ven sters zonneblinden aan te brengen, die hun niet alleen op zware kosten komen te staan, maar bovendien hunne kamers tienmaal donkerder znllen maken dan het zachte, groene lommer der oude boomen dit thans doet. Is het dat die boomen bouwvallig staan en de ruiten en ruitjes der huizen bedreigen Wij hebben daarvaD nog niets bespeurd, en de zware stormen die dezer dagen gewoed hebben, deden zelfs geen tak dezer boomen nederkomen. Is het eindelijk het geldelijk voordeel der gemeentekas? Die laatste vraag is te belachelijk om zelfs in overweging genomen te worden. Vol gens opgave van B. en Ws. zei ven worden de kosten van de beplanting op f 855 geraamd, terwijl de opbrengst der onde boomen berekend wordt op 900 a f 1000. Wij hebben eene te goede meening van onze burgervaderen dan dat wij zonden aannemen dat zij om de ellendige som van f 50 of f 150, de bewoners van eene geheele straat, die door vreem delingen als eene der sieraden der stad beschouwd wordt, zonden willen ontrieven en plagen, door hun, in plaats der goede boomen die hnnne huizen tegen de felle zonnehitte en het helle licht der zomerdagen beschermen, een vijfenzeventigtal ellen dige verfdoospenseeltjes te geven. Wij geven dus onzen gemeenteraad met nadruk en ernst in overweging het voorstel van B. en Ws. tot het rooien der Rapenburgsche boomen tot zoolang te verwerpen, dat die boomen werkelijk gevaarlijk voor mensch en huis beginnen te worden en dit zal naar onze meening binnen de eerste twintig jaren niet het geval zijn. Onze burgerij zal hem dankbaar zijn dat hij dan onze stad de eenige lommerrijke gracht waarop zij nog bogen kan, heeft laten behouden. jQvpox<XQ7jg. BUITENLAND. Frankryk. De minister van justitie heeft den voorzitter der Kamer den tekst toegezonden van een vonnis, waarbij het Bonapartistisch lid De Bouville wegens oplichting tot een half jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. De Kamer zal nu te beslissen hebben, of deze ook van zijn lidmaatschap moet worden vervallen verklaard. Groot-Britanniê. De volgende bijzonderheden worden nog ge meld omtrent de nederlaag bij Middelburg. De bagagewagens van het 94<ste regiment waren in een moeras geraakt, zoodat de soldaten verplicht waren hunne wapens neer te leggen öm de wagens er weer uit te halen. In datzelfde oogenblik grepen de Boeren de soldaten aan en geboden hen zich over te geven, wat geweigerd werd. Toen volgde een bloedbad, waarbij 200 manschappen zwaar verwond werden of in het moeras versmoorden. YolgeDs de meening van den gouverneur staat deze daad volkomen gelijk met een moord, daar het begin der vijandelijkheden Dog niet aange kondigd waa. Ook in andere deelen van de Trans vaal werden kleinere troepenafdeelingen in de pan gehakt. Telegrunmen. ATHENE, 27 December. Koning George was bij het onderhoud met den Dnitschen gezant Von Radowitz zeer opgewonden. Hij herinnerde er aan dat Pruisen in 1868 en 1866 hetzelfde bad ge daan wat men Griekenland thans wil verbieden en verklaarde kort en goed dat hij van een Europeescb scheidsgericht niets wilde weten. MADRID, 27 December. Yermoedelijk zal Spanje presideeren in de conferentie over arbitrage in de Grieksche quaestie. In de provincie Corunna ia door overstroo- ming veel schade aangericht.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2