6401. Woensdag 23 December. A'. 880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering vut Zon- en Feestdagen, uitgegeven. |Wo LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vow Leileo per 8 miandea. Franco per post... AtonicrOJte Ncmmersv,.a (L05. L10. •- f L40. PRIJS DES AD VERTES TIEN Tm 1—8 rtgeto# i-os. Ieder* regel mier..— Gioatooe letWos- aatr pUatsruimte. 0.17# LEIDEK, 28 Beeember. Onze stadgenooten, tevens bezit- ters van duinwaterleiding in hunne woningen, zullen gisteren zeker niet weinig verwonderd zijn geweest in plaats van helder, gedurende een paar uren, niet anders dan bruingekleurd water te hebben kunnen krijgen. Dit vreemde verschijnsel kan hun worden opgehelderdin tegenwoordigheid van de brandmeesters toch werden opnieuw debrand- kranen beproefd. Ten einde een voldoenden uit slag te verkrijgen, was het echter gebleken dat een sterker drukking noodig is, waardoor de buizen te Katwijk dan meer gevuld zijn en hare wanden aan een grooler persing zijn blootgesteld. Wanneer evenwel onverhoopt in het hartje van den nacht in de nabijheid eener brandkraan brand mosht ontstaan, - en men alzoo vooruit geen maatregelen ken nemen, - hoe zal het dan met den water- aanvoer zijnP Voor de beroepen naar Leiden en Sneek is door ds. P. Deetman, le Kampen, bedaikt. Wij ontvingen gisteravond de Indische bla den van 20 tot en met 25 November. De beer N. Osti, predikant te Warmond, is beroepen naar Wons en Engwier (classis Franeker). Door de zorg van de Koningin prijkte in een der lokalen van het Paleis te Apeldoorn een prachtige Kerstboom, rijk beladen met verschillende voorwerpen, waarbij, evenals verleden jaar, de kin deren van eenige ingezetenen genoodigd waren. De Koning en de Koningin luisterden het kinderfeest door hunne tegenwoordigheid op en onderhielden zich zeer minzaam met de kinderen, die opgetogen «n vereerd met verschillende geschenken het Paleis verlieten. Ook de kinderen van het Weeshuis der Hervormde gemeente aldaar stonden niet achter, daar de Koningin, beschermvrouw van genoemd Weeshuis, ook daar een Kerstboom had doen plan ten, die eveneens rijk voorzien was met verschil lende lekkernijen, terwijl bovendien aan de moeder en aan elk kind cadeaux werden uitgereikt. Op Nieuwjaarsdag zullen de Beurs te Am sterdam en ook de kantoren gesloten zijn. In de zitting der Eerste Kamer van gister avond waren kennisgevingen ingekomen der afwe zigheid van verschillende leden wegens ambts bezigheden ten gevolge van den dreigenden water- toestand en door belemmering van de spoorweg- coumnnicatie wegens den hoogen waterstand. Tevens zijn ingekomen de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de verschillende hoofdstakken der staatsbegrooting voor 1881. Deze zijn verzonden naar de afdeelin- gen ten fine van onderzoek. Z. M. heeft met iigang van 15 Febr. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Van Vollenhoven als burgemeester van Rotterdam, onder dankbetnigiag voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezeD, en tot burgemeester dier gemeente benoemd mr. S. A. Vening Meinesz, lid van de Tweede Kamer; herbenoemdtot burgemeester van Ter Aar, A. E. Van Dam; van Hazerswoude, mr. C. Van der Vlies, secretaris dier gemeente; van Nieuwveen en Zevenhoven, S. Van Driel, secretaris dier ge meenten; van Voorschoten, J. P. Treub, secr. dier gemeente; van Warmnnd, mr. A. Nederbnrgh, secr. dier gemeente; met ingang van 1 Januari 1881 benoemd tot militie-commissarisin Gro ningen den luit.-kol. L. T. J. A. baron Van Boecop, van het 7de reg. inf.in het eerste militie district van Limburg den gep. kapt.-luit. t/z. A. J. baron Van Geen. Gemengd Nieuws, Hedenmorgen is uitden Vliet bij Lei den opgehaald het lijk van zekeren 22-jarigen Lareman, van beroep teekenaar te 's-Hage. Sedert November werd hij vermist. Hedenmorgen omstreeks halftien is een 7-jarige jongen, genaamd W. S., op de Hooge- woerd ter hoogte van de Vrouwensteeg door den goederenwagen van den Nederlandschen Rijnspoor weg tegen het been gereden zonder echter belang rijke kwetsuren te ontvangen. Het geval is aan onvoorzichtigheid van den knaap zelf te wijten, daar hij achter een rijtuig medeloopende, den van de tegenovergestelde zijde aankomenden goederen wagen niet opmerkte en zoodoende daarmede in aanraking kwam. Het militaire leven schijnt hoe langer hoe minder „couleur de rose" te worden. Niet minder dan vijf advertenties toch komen heden in het N. v. d. D. «nder elkander voor van luitenants der infantere en artillerie, die zich voor burgerlijke betrekkingen aanbieden, ter ver betering hunner vooruitzichten. E. Martens, een jong zeeman, had lan gen tijd moeite gedaan om het hart te veroveren van Geertruida G., doch tevergeefs. Dezer dagen van Bremerhaven te Amsterdam binnengekomen, kwam de oude liefde weer boven en hij hoopte nu beter te slagen. Maar alweder lukte het niet. Vrijdag-avond den Zeedijk langs gaande, ontmoet hij haar met een ander. Dat was te veel. Hij werpt zich op haar en brengt haar inderhaast een vijftiental dolk steken toe. Van het oogenblik der verwarring maakt hij gebruik om te ontkomen, vlucht naar haar moeder, vraagt terstond om een glaasje cognac, vertelt dat het nu met Trui gedaan is en dat hij met den eigen dolk, dien hij vertoonde, nu ook zich zelf zou vermoorden. De man werd echter spoedig in verzekerde bewaring genomen. Inmiddels werd Trui de eerste hulp toegediend door de chirurgijns E. J. De Vries en J. P. Udink. Geen der bekomen verwondingen is van doodelyken aard. Men schrijft nog uit Den Bosch: Na een paar dagen tusscheu hoop e* vrees geslingerd te zijn, kon men het water bijna elk oogenblik zien stijgen. De eeie straat voor en de andere na vulde zich met het bruine slijkenge water, nadat eerst de inhoud der riolen was te voorschijn gekomen. Eene menigte ambachtslieden waren spoe dig op de been, om deuren, vensters en kelder gaten te kisten. Den ganschen nacht waren reeds groote hoeveelheden planken gelost, die met sche pen waren aangevoerd. Deze zijn deels aangewend tot bet maken van stellingen door de straten, waar openbare gebouwen liggen, deels in reserve in de kazernegebouwen en in het hoofdbureel van politie opgelegd. Op een zestal groote en eenige kleinere straten en de markt na is alles onder water; aan de zuid westzijde der stad het diepst. Booten, karren, stelten enz. voorzien daar in de communicatie. Den ganschen dag branden de lan- taarne. Voegt men daarbij dat in die op grachten gelijkeade straten alle benedenhuizen ontrnimd en alle winkels gesloten zijn, dan kan men eenigszins over het eentonig tafereel, dat zich hier voor de tweede maal binnen één jaar ontrolt, oordeelen. De spoor-, post- en telegraafdiensten zijn nog niet belemmerd. Intusscken geeft de spoorweg- dijk reden tot vrees. Den ganschen dag ziet men verhuisboedels en karren met mest, met ateenen en zand, met planken enz. voorbijrijden. Het Bossche veld, waar verleden jaar om dezen tijd zoo lastig schaatsen gereden werd, gelijkt eene zee, waarvan de door felle rakwinden uit het westen opgezweepte golven tegen de spoorwegdijken en den Vughterdijk beuken en uiteenspatten. Van de hier en daar nog staande gebleven vestingwallen gezien, is het ongeloofelijk, hoe weinig vasten grond men ontwaart en hoe uitgestrekt daaren tegen de watervlakte is. Eene natte, ijskoude lucht doet elk, die niet nieuwsgierig is of niet uit moet, binnen de moren blijven. De infanterie is tijdelijk van waterlaarzen voorziende Tolbrng-, Jacobs-, Mortel en de marécbauséekazernen zijn ondergeloopen,. zoodat de benedenverdiepingen zooveel mogelijk ontrnimd zijn. Bij eerstgenoemde kazerne zijn een aantal palissaden weggeslagen en eene waterkeering doorgebroken. - Eene dergelijke waterkeering, die, behalve de gebouwen van de militaire bakkerij, ook een aantal kleine burgerwoningen beveiligt, moet door militairen bewaakt worden tegen het doorgraven van kwaadwilligen, die op hoop van bedeeling liever water in huis hebben dan vrij blijven. Door den geringen aanvoer nit de omstreken zijn groenten, melk, boter enz. reeds onevenredig hoog in prijs gestegen en in navolging daarvan ook vele andere levensmiddelen. - De binnendijk bij Gerven is doorgeslagen. Ook te Lith is het weer in den vollen zin van het woord „Watersnood". De Beersche Maas heeft alles overstroomd. Een aantal huizen staan diep in het water en hadden het door den storm zwaar te verantwoorden. Weer ziet men de menschen met have en vee de woningen ontruimen en naar den dijk vluchten. Een daglooner aldaar, A. Martens, is in den eersten Kerstnacht jammerlijk verdron ken, toei hij zijne woning verliet om naar den stand van het water te zien. Zijn gezin blijft in behoeftige omstandigheden achter. Te Maastricht is het water uit de straten ver dwenen, niet echter uit de kelders. De rivier begint binnen hare oevers terug te keeren. Op vele plaatsen in den omtrek beginnen de gevlnchte bewoners weder hunne woningen te betrekken. In het «oorden van Frankrijk hebben overstroo- mingen eveneens groote schade aangericht. De berich ten uit België zijn merkelijk beter. Uit Maeseijck wordt het verdrinken van den burgemeester en diens zoon gemeldzij zijn verongelukt door het omslaan van het boodje waarin zij overvoeren. De comman dant van de pontoBniers te Luik vond bij het onderzoeken van een half onder water staand huis het lijk van een man dat de voordeur was komen binnendrijven. In het naburig Visé waren ver scheidene huizen door den aandrang van het water ingestort. De ongelukkige bewoners kwamen allen in de golven om. Het aantal slachtoffers is niet bekend, doeh acht lijken zijn reeds gevonden. Onder de omgekomenen behooren ook een amb tenaar met vrouw en vier kinderen. Uit Bern wordt gemeld dat de moeder en de zuster van A»derwerth, die ongehuwd was, kort na den zelfmoord van den president een brief van den oigelnkkige ontvingen, waarin deze verklaarde de schandelijke aanvallen, waaraan hij wegens zijne verkiezing iu sommige bladen had blootgestaan, niet te kunnen overleven en alleen daarom besloten had een einde aan zijn leven te maken. Anderwerth was algemeen geacht en bemind. Reeds sedert eenige maanden was hij lijdende aan hevige zenuwpijnen. De brief, door hem nagelaten, eindigt aldus: „Gij wilt een slachtoffer, het zij zoo!" Zijn dood heeft in het gebeele land een smartelijken indruk gemaakt. Heden wordt het lijk;

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1