som van hem geëischt werd. De som werd op de aangewezen plaats gelegd, maar Zaterdag-avond, toen zekere J. H. dat geld in bezit wilde nemen, 1rerd hij gevat. Bij Kampen is eeieboerderij, ge- lsgen op £0 minuten afstand van de stad, be woond door Helmich Kracht, geheel afgebrand. Bene groote hoeveelheid hooi, 10 koeien, eeniga varkens en nagenoeg al het huisraad zijn ook door den brand vernield. Yaa dat alles was, naar men meldt, niets tegen brandschade verzekerd.. De meeste lieden in de buitenwijken van Deventer zijn bezig have en goed ia veiligheid to brengen. Te Zwolle was, daar de slnizea te Katerveer gesloten bleven, de scheepvaart gestremd. Passagiert uit Doesburg kenden het spoor te Dieren niet meer bereiken en moesten ever Zevenaar reizen. - Te Maastricht zijn tal van winkels ge- eloten. Een commissie heeft zich daar gecon stitueerd om de bnitenlieden, die heog in het water zitten, van brood te voorzien. Het water zakt echter langzaam, en bij voortduring. Depeehes uit Luik melden hetzelfde. Er is dus hoop dat het grootste leed achter den rug is. Behalve het lijk eener dame van circa 80-jarigen ouderdom te Murs, gehucht snder Elsloo, zijn de lijken van drie mannen te Elslso opgevischt, die zwaar gewond waren. Men kon aan moord denken, tenzij die lijken van Lnik waren aangedreven oh met de raderen of de schroef eener stoomboot in aanraking zijn geweest. Van gistermiddag wordt gemeld dat het water langzaam vallende blijft. De spoorweg dienst tnsschen Maastricht en Hasselt en Aken, xsvenals de vaart op de zijkanalen, is hersteld. Er is helder weder, met vorst. Uit frankrijk werd echter was gemeld. Te Elsloo is de Maasdyk over een lengte van 20 meter doorgebroken; ook te Borgharen is een dijk bezweken. In beide dorpen is de nood groot. Leden der verzorgingscommissie zijn met levensmiddelen derwaarts vertrokkeB. Te St.-Pieter is het vee in de oude kerk onderge bracht. Vele bewoners zijn naar Maastricht ge vlucht. - Te Grave zijn de straten ondergeloopen. - Te Venloo stonden in sommige straten de huizen ter halver hoogte in het water; bootjes brengen den bewoners het noodige. Uit Den Bosch schrijft men ons van gisteren: De stand van het water ie hier zoe hoog dat de scheepvaart gestremd is. Wij varen van uit het huis naar de Vischmarkt om naar de kerk te gaan. De dienst van de Afgescheiden kerk wordt dezen middag in de Protestantsche gebonden. Daar het water nog steeds wassende is, znllen enkele bak kers niet meer kunnen bakken; in mijne berg plaats staat reeds een meter watar en dat is op het hoogste gedeelte van de Haven. Er lagen 80 mudden aardappelen van een ander in, die Vrijdag voor 50 cents per hectoliter verkocht zijn, omdat zy in het water gelegen hadden. Vanwege het gemeentebestuur zijn karren met paarden er voor in dienst gesteld, die door de hoofdstraten rijden om de menschen te vervoeren; de meeste hoofdstraten worden met schuitjes bevaren. Aan de sluis te Crevecoeur loopt het water 15 cM. over de landhoofden, zoodat de raderboot op Rot terdam dezen morgen niet gevaren is. Vermoedelijk zal zij morgen over den Diestdijk en het weiland aaar Rotterdam varen. Op dien dijk staat nu circa 2 meter water en op het weiland 3 meter, zoodat er voor een raderboot geen bezwaar bestaat er overheen te komen. Daar het hier evenals bij u groote feestdagen zijn, is ieder in de weer om zijn boeltje op het droge te brengen. Het water is op sommige plaatsen van de Maas vallende, op andere wassende. Telkens als de wind met buien opkomt, loopt het water sterker op. Wanneer de sluis te Crevecoeur niet dicht of gesloten was, had men hier minstens 20 cM. water meer. Als onze spoorbrug over de Dieze na maar niet méér onder mijnd wordt, daar zij telkens veel lijdt door de zware strooming van het water en al van 1876 af door stutting wordt staande gehoudenVoor datzelfde doel worden er ook zoo vele steenen gestort dat de scheepvaart bij lagen waterstand voorzichtig moet te werk gaan bij het doorvaren. Wij willen maar hopen dat de 8taat in 1881 er in voorzien zal, hetzij door een hoogere brug te leggen of de spoor door de stad te laten loopen, evenals te Rotterdam. Een biljart-duel - 3000 caramboles om 10,000 fr. -tusschen den Franschen „professor" Vigneanx en den Amerikaan Slosson aangegaan, is in het Grand Hotel te Parijs uitgevoerd onder de toejuichingen van 600 a 700 toeschouwers, waar onder zelfs eenige dames. Vigneaux was in 't zwart, Slosson in zijn hemdsmouwen, 's Lands wijs, 's lands eer I De heide eerste stnoten waren sail. Men lachte hartelijktsen kwamen de kinder achtige series van 6, 7, 8 caramboleslangzamer hand werden de heeren warm35, 57, 60 punten achtereen - bravo! Vigneaux behaalde zelfs 117 en ten slotte achtereen 202 punten. Hij bereikte dan ook het maximnm van 600 caramboles dat op ééa avond mag gemaakt worden. Ofschoon Slosson een serie van 105 caramboles maakte, beeft hij het den eersten avond niet verder dan tot 812 punten gebracht en was hij zjjn'tegenitander dus 288 ponten ten achteren. De Pa'rijzenaars zijn opgetogen over de overwinning overAmerika! - Zoo stond het bij het einde van den eersten avond. Den derden avond echter had Slosson 1800, Vigneanx pas 1517 punten. Vrijdag-avond eindigde de wedstrijd en wel met de zegepraal van Frank rijke kampioen, die 3000 punten haalde, terwijl de Amerikaan reeds tot 2952 gevorderd was. De opgewondenheid was op dat oogenblik onbeschrijfe lijk men vocht in de zaal om een plaats, terwyl 10,000 menschen op de straat Vigneaux op wachtten, om hem bij het verlaten der zaal toe te juichen. Onder de bezoekers merkte men o. a. de presiden ten der Republiek en van de Kamer van Afgevaar digden, de heeren Grdvy en Gambetta, op. De toe loop was telkens zoo groot dat men agenten in de zaal heeft moeten posteeren, om te beletten dat de balustrades onder het gewicht der bezoekers zou den bezwijken. De kampioenen waren niet zeer in schikkelijk tegenover elkander. Vigneaux rukte Slosson het krijt uit de handen, omdat het zijn persoonlijk eigendom was, en Slosson weigerde Vigneaux voor een enkel oogenblik het biljartte laten beproeven, waarop hij zich gernimen tijd geoefend had. Tot de voorwaarden behoorde ook dat er ia een zelfden hoek niet meer dan twee caramboles moch ten gemaakt worden. Het bedrag der gewedde sommen wordt berekend op 2,000,000 franken. BUIT E.W LAWP. Frankryk. De Senaat heeft de wet op de middelen aan genomen, met de artikelen, welke door het amen- dement-Brisson (dat ook de geestelijke orden patent moeten betalen) in de wet zijn opgenomen, doch die artikelen zijn belangrijk gewijzigd. De volgende zitting is bepaald op heden Maandag. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces, door mevrouw De Kaalla tegen verscheidene dagbladen ingesteld wegens laster. De „Petit Parisien" is veroordeeld tot 860, Iwan Woestijne tot 25 en de andere dagbladen ieder tot 150 fr. boete. De Kamer heeft, na de artikelen, het ge- heele ontwerp van wet op het verplicht onderwijs aangenomen. De zitting is tot nadere bijeenroeping geschorst. De opperbevelhebber van Natal telegrapheert uit Durban dat de staf en 250 man van het 94ste regiment op den marsch naar Pretoria aan gevallen en overweldigd werden door de Boeren. Honderd en twintig man werden gekwetst, de overigen gevangengenomen; een luitenant sneu velde, een kolonel en twee kapiteins werden ernstig gekwetst. De vlag werd gered. De bevelhebber vraagt dat hem onmiddellijk een regiment ruiterij gezonden worde en voegt er bij dat de nederlaag der Eugelschen de Boeren aanmoedigt en den toestand wezenlijk verandert. De onder het pseudoniem „George Elliot" vermaarde Engelsche romanschrijfster, mevrouw J. W. Cross, is overleden. De „Daily News", wijzende op den langen en kostbaren oorlog, dien de onderwerping van de Transvaal eiscben zal, vraagt of de Britsche be lastingschuldigen gezind zullen zijn eenige millioe- nen meer te betalen, ten einde eeue annexatie te handhaven, die door alle partijen voor een misgreep, zoo al niet erger, gehouden wordt. Rusland. De Agence russe" bevestigt dat Rusland in het voorstel eener arbitrage heeft toege stemd, onder voorwaarde evenwel dat Turkije en Griekenland in de uitspraak berusten. Het blad betoogt dat het door Griekenland kenbaar gemaakte protest niet betrekking heeft op dit arbitrage-voorstel, maar op het denkbeeld eener onmiddellijke tnsschenkomst der mogendheden. Ook het „Journal de St.-Petersbourg" meldt dat de Russische regeering het arbitrage-voorstel aanneemt, op voorwaarde echter dat het door alle mogendheden en door beide twistende parties aangenomen worde, terwijl deze laatsten zich tot onderwerping aan de uitspraak verbinden. Totem» nsuioon. ST.-PETER8BUBG, 26 December. De Russi sche gezant Urusow vertrekt beden naar zijn post te Bucharest. De verhooging der invoerrechten met 10 pet. is aangenomen. De daarop betrekking hebbend* bepalingen, welke weldra het licht znllen zien, treden evenals de vermindering van het invoer recht op zont met het nieuwe jaar (13 Januari) in werking. Telegrammen uit Kischeneff en Odessa melden dat aldaar gisteravond te 7 uren leeu vrij hevige aardbeving gevoeld is, die éene seconde dnnrde. LAUSANNE, 26 December. Naar men ver zekert, is de heer Anderwerth, pas gekozen tot president van de Zwitsersche Republiek, gisteren te Bern overleden. LONDEN, 26 December. Telegram uit Durban van gisterenEen ambtenaar, die nit Middelburg te Newcastle is aangekomen, meldt dat de Boeren op een detachement van het 94ste regiment ge schoten bebben toen het de parlementaire vlag heesch. Hij schat het aantal gesneuvelden en ge kwetsten op tweehonderd. De telegraaf tusschen Standerin en de grens is afgesneden. De regeering heeft aan een regiment dra gonders bevel gegeven naar Natal te vertrekken. KONSTANTINOPEL, 27 December. De Porte zal, naar men zegt, een nienwe circulaire zenden, houdende nieuwe voorstellen betreffende de wijze van oplossing der Grieksche quaestie. Zij wil nl. dat een Europeesche commissie benoemd worde, welke ter plaatse zelve een onderzoek zal instellen, en daarna een conferentie der mogendheden bijeen- kome om naar aanleiding van het rapport dezer commissie een beslnit te nemen. In de circulaire zou van een scheidsrechterlijke beslissing niet gesproken worden. ATHENE, 27 December. De gezanten hebben aan de Grieksche regeering gevraagd hoe zij denkt over de wijze van oplossing van het grensgeschil; doch een voorstel tot het bijeenroepen van scheids rechters werd nog niet gedaan. Door Coumondonros is hierop geantwoord met eene uiteenzetting van den waren staat van zaken en met de verklaring dat Griekenland niet kan afwijken van het be sluit door de mogendheden ter Berlijnsche conferentie genomen. PARIJS, 27 December. De heer Guyot, behoo- rende tot de republikeinsche linkerzijde, is in het departement Aube tot senator gekozen, met 267 stemmen tegen 176, uitgebracht op den heer Soussier, behooremle tot de uiterste linkerzijde. KONSTANTINOPEL, 27 December. Officieel wordt gemeld: Soubi-pacha, minister van financiën, is tot „Minister van vrome Stichtingen" benoemd, en wordt als minister van financiën door Tewik- pacha vervangen. LONDEN, 27 December. Aan de „Standard" wordt uit Durban gemeld: De aanval der Boeren tusschen Leydenburg en Pretoria had plaats terwijl de manschappen van het 94ste regiment onge wapend bezig waren om 34 wagens, waarvan zij het geleide vormden, uit een moeras te trekken. - De Boeren van Potchefstroom doodden den Brit- schen kapitein, die het uitsteken der republikein sche vlag wilde verhinderen, en vermoordden vijf Britsche kolonisten. De kolonel Belairs beschoot de Boereu en verdreef hen uit hunne 3telling te Potchefstroom, waarbij 100 Boeren gedood en velen gewond werden. IjKXDBN, 37 December. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen ten aanzien van het hooger be roep van den Leidschen student, tegen zijne

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2