Broeksmit, heel- en vroedmeester te Zwijndrecht, A. Van Scherpenzeel, apoth. te Schoonhoven, J. A. J. Van de Ven, apoth. te Dordrecht, mr. T. J. Noyon, subs-offic. van just, te Rotterdam, en tot plaatsvervangende ledendr. J. C. G. Evers, hoogl. te 's Gravenhage, dr. P. M. Mess, te Scheveniugen, dr. C. J. Snijders, te 's-Graveuzande, dr. C. J. Vaillant, te Schiedam, W. A. G. Kapteyn, heel- en vroedmeester te Nieuwveen, G. J. Jacobson, oud-apotheker te Schiedam, mr. J. G. Patijn te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. Eenige omstandigheden omtrent de diefstal der toonbanklade bij dep heer S. aan de Beestenmarkt alhier, in ons vorig nummer mede gedeeld, mogen niet onvermeld blijven, omdat men daaruit zien kan met hoeveel stoutmoedigheid en overleg de insluipers zijn te werk gegaan. De lade was n. 1. behoorlijk gesloten, zoodat zij eerst met een beitel of dergelijk werktuig het boven blad der toonbank hebben moeten oplichten, om op die wijze het slot te doen springen. Zooals men weet, is, voordat zij hunne werkzaamheden begonnen, het gaslicht door hen uitgedraaid dit nu is met zooveel behoedzaamheid en zoo langzaam geschied, dat in de woonkamer waar eveneeBs gaslicht gebrand werd, niets van de afsluiting en den daardoor vermeerderden toevoer van gas bemerkt werd. Met de uitvoering van hun plan hebben de dieven het uiterst gunstige oogenblik afgewacht dat het dochtertje van den huize de woning verlaten en de deur een weinig open had laten staan, waardoor de bel aan die deur hare waarschuwende stem niet kon doen hooren. De gevaarlijke sujetten zullen hun straf zeker niet ontloopen, want, zooals ons nader bericht wordt, is bij een huiszoeking in de woning van den verdachten K. een rijksdaalder gevonden, die zeer kenbaar was en bij het ontvangen reeds de opmerkzaamheid van den heer S. en diens zoon had gelrokken, alsmede een verwarde bos touw uit hun winkel afkomstig. Bij gelegenheid van de behandeling der zaak van De Jongh voor het gerechtshof te 's-Hage zijn ten gevolge van een daartoe gedaan verzoek piketten van het reg. gren. en jagers en van de huzaren ter beschikking gesteld van den hoofdcommissaris van politie, ter handhaving der orde in den omtrek der gerechtszaal, terwijl ook tijdens de zittingen het personeel der hoofdwacht versterkt wordt. Gisteravond om halfzeven is aan den Hoogenwal te 's-Hage een vrouw in het water gesprongen, met den toeleg om zich het leven te benemen. Hoewel hulp spoedig bij de hand was, is zij, naar men verneemt, toch levenloos opgehaald. Een krankzinnige, die gisteren van 's-Hertogenbosch naar Delft was overgebracht, om in het krankzinnigengesticht St.-Joris te worden verpleegd, ontliep, na den trein te hebben ver laten, aan zijne geleiders en stortte zich in de in de nabijheid zijnde gracht. Na op het droge te zijn gebracht, gaf hij op dat hij een einde aan zijn leven had willen maken. Te Kampen zijn op zes stallen koeien gevonden, welke lijdende waren aan mond- en klauwzeer. Ter aanvulling van het reeds gistêren gemelde, schrijft men uit Hall (gem. Brummen) nog het volgendeIn dit anders zoo stil en rustig dorp heeft een ontzettend voorval plaats gehad. Sedert langen tijd hadden er dieverijen plaats. Kippen, konijnen, koren, huis- en bouwgereedschap wmrden ontvreemd, zonder dat de dader aan het licht kwam. Verleden week echter werd G. J. K., daghuurder aldaar, op heeterdaad betrapt en de politie stelde spoedig een onderzoek ten huize van K. in. Bij dit onderzoek bleek het dat K. zich aan de gepleegde dieverijen had schuldig gemaakt zijn huis was vol van gestolen voorwerpen. K., die wel begreep dat hij de verdiende straf niet ont gaan kon, werd nu wanhopig. Hij stelde der vrouw, die bij hem inwoonde, voor, zich beiden te ver drinken, na eerst de kinderen op den openbaren weg gezet te hebben. Daarna besloot K. het huis in brand te steken en de vrouw met de kinderen en nog andere bewoners in de vlammen te doen omkomen. Dit plan is, helaasten deele gelukt. Te middernacht heeft K. het bed verlaten, alle deuren zorgvuldig gesloten en daarna het huis in brand gestoken. Allen zijn echter ontkomen, be halve een knaapje van ongeveer 8 jaar en twee koeien en twee geiten, die mede in de vlammen omkwamen. Men heeft het noodgeschrei van het kind gehoord, maar het is onmogelijk geweest het uit het bran dende huis te redden. De dader heeft zich daarna eene snede in den hals gegeven en is toen geheel ontkleed in den put bij het huis gesprongen, waar uit hij levenloos is opgehaald. In geene jaren is de Maas bij Maas tricht zoo hoog geweest als thans. Niet alleen dat de omgelegen dorpen alle overstroomd zijn, maar ook een goed deel der stad zelve staat oider water. Het park, de trots van Maastricht, is een golvenden stroom gelijk. Bovendien heeft zich eeue verzakking voorgedaan in den muur die de Maas scheidt van het Kanaal nabij Maas brug. Men is druk bezig het kwaad te verhelpen, want bezweek die muur door den aandrang van het water, dan zou de ramp voor de stad niet te overzien zijn. De stations-emplacementen van den LuikMaastrichtschen spoorweg en van den Staats spoorweg aldaar staan ook geheel onder water. De spoordienst is gestaakt. De uit Venloo komende treinen stoppen te Bunde. - Het water in den Rijn bij Arnhem is nog wassende en staat reeds op het lage gedeelte der Veerkade. In eenige wonin gen is het kwelwater in de kelders doorgedron gen, tot groot ongerief der bewoners. - Te 's-Her togenbosch is het laagste gedeelte der stad reeds overstroomd. Met het oog op den was te Keulen en te Maastricht is het vooruitzicht donker. De overstroomingen op onderscheidene punten van België beginnen een dreigend aanzien te krijgen, o. a. te Luik. Het aldaar verschijnende blad „le Perron" meldt dat het zijne uitgifte moet staken omdat zijne werkplaatsen overstroomd zijn. Te Huy staat het grootste deel der stad onder water. De treinen hebben den dienst Luik Maastricht en LuikNamen gestaakt. Verschillende stations staan onder water. Uit Verviers, Charleroi, Namen, Mons en Maastricht worden verschillende ongelukken gemeld ten gevolge der overstroomingen. Door het gerechtshof te's-Hertogen- bosch is gisteren uitspraak gedaan in de zaak van John Eagg, geboren te Vlissingen, tolk en schilder. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan voor waardelijke bedreiging met moord bij naamloos geschrift, na vroegere veroordeeling door den militairen rechter tot kruiwagenstraf van meer dan een jaar, en hem te dier zake veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Eene vrouw te Hillesluis liet Dins dag voor een poos hare twee kinderen alleen thuis. Een dezer, een knaapje van 2'/2 jaar, speelde met vuur en geraakte in brand. Het kind bekwam zóó hevige brandwonden, dat het des avonds aan de ge volgen is overleden. KOLONIËN. BATAVIA, 19 November. De algemeene rekenkamer heeft besloten tot inkrimping vau het personeel, waardoor eene enorme bezuiniging in de uitgaven zal verkregen wordeu. Men zegt dat acht 1ste en tien 2de com miezen zullen worden afgedankt. Den 12den dezer heeft te Bandaran een hevige brand gewoed, waarbij 97 huizen in de asch wer den gelegd. Een meisje van 8 jaren kwam in de vlammen om. üe schade bedraagt f 15,000. De heer P. E. Andresen, particulier te Soe- rabaya, heeft aangenomen der regeering een middel tegen de koffiebladziekte aan te wijzen tegen eene belooning van f 100,000, indien de proeven daar mede genomen, mochten gelukken. In antwoord daarop is hem te kennen gegeven dat de regeering van zijn aanbod geen gebruik wenscht te maken. Uit de verschillende, bij de rejeering ingekomen verslagen, omtrent den stand der veeziekte op Java blijkt dat, schoon de plaag nog niet geheel ge weken is, de toestand steeds verbetert en meeren- deels zeer gunstig is. Met de opruiming van ver scheidene proefparken tot genezing der ziekte is een aanvang gemaakt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zyu de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, de contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura, H. D. Wiggers. Benoemd: Tot alg. pakhuism. te Batavia, W. Huis man; tot schout te Kotta-Radja en Oleh-ieh, met Kotta-Radja als standpl., C. J. Van der Zijltot waterschout te Oleh-ieh, L. Van Wijk; bij den dienst der staatsspoorwegen op Java: tot ing. 1ste kl. J. C. Schippers en J. W. IJzerman; tot img. werktnigk. 1ste kl. J. W. Th. Van Schaik. Gesteld: Ter beschikking van den dir. van ood., eered. en nijv., om gedurende den tijd van één jaar werkzaam te zijn bij den burg. veeartsenij- dienst, de geëx. veeartsen D. Akkerman en J. W. G. Meeratadt. Ontslagen: Eervol, de adj.-bouwk. by de kustverlichting, C. Van der Ster. Goedgekeurd: Dat door den landraad ta Mee8ter-Cornelis is benoemd: tot bnit. subst.-griff. bniten bezwaar van den lande bij die rechtb. J. C. Van den Brink. Departement tan Oorlop. Overgeplaatst: Van of naar Atjeh: als adj. bij den staf der krijgsmacht in Atjeh de 1ste Init. J. H. A. Kroll; als adj. bjj het 9de bat. inf., de lste luit.-adj. F. J. W. Van Rooy, van het lste garn.-bat. in Atjeh; -bij de lste afd. (kabinet) de lste luit. D. R. F. Van Haeftnn; milit. administratie: bij het garn.-kleedingm. te Padang, de 2de lnit.- kwartiera. N. A. De Voogt; by den raad van adm. van het Sdt bat. inf., de 2de lait.-kwartierm. G. De Voogt; bjj den raad van adm. van het snbs.-kader te Batavia, de 2do lait.-kwartierm. J. C. Palm; milit. geoeesk. disast: bij het hosp. te Soerahaia, de off. van gez. 2de kl. J. B. Van Deldea; bij het garn. te Banjoawangie, de off. van gez. 2dekl. dr. J. K. Jacobs; infanterie: bij het 12de bat. de 2de luit. J. F. Versluis; by het snbsisten- tenkader te Batavia de kapt. C. P. Roskes; bij het lste bat. da kapt. H. F. F. Lutje; als adjudant by het 3de bat. de lste luit.-adj. F. G. Smits; by het 2de depöt-bat. de majoor P. M. Ockerse; artillerie: by de 4de comp. de2de luit. J. Van Cappelle. Ingetrokken: Artillerie: de overplaatsing bij de 4de camp. van dsn 2den luit. J. J. Temminck. Gesteld: Op non-activ., de kapt. der inf. F. G. Bodaan, onlangs van verlof nit Neder land teruggekeerd. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den Sden comm. by het dep. van marine J. H. Van Dolken, BUITENLAND. Frankryk. Het burgerlijk armbestuur te Parijs zal dezer dagen de levering aanbesteden van 1,600,000 liter melk, 1,881,000 kilogram vleesch, 1500 kilogram peper eu 500,000 liter wijn, elk kwartaal van 1881 door de aannemers te leveren. De Senaat heeft gisteren beraadslaagd over de begrooting van uitgaven, zooals die door de Kamer vau Afgevaardigden is gewijzigd. Hij heeft de amendementen verworpen, die strekten om de door den Senaat reeds aaDgenomene cijfers op de begrooting van eeredienst te handhaven, en de cijfers goedgekeurd gelijk die door de Kamer waren aangenomen. De Senaat heeft nog andere amendementen verworpen en zich vereenigd met de door de Kamer vastgestelde cijfers. Doitschland. De Weener bladen deeldei dezer dagen mede dat er een conflict was ontstaan tusschen Von Bismarck en een zijner beste vrienden, graaf Van Limburg Stirum. De „Nordd. Allg. Zeitung" spreekt dit tegen en verzekert dat de graaf, die op verlangen van den rijkskanselier sedert de maand Augustus prins Von Hohealohe ad interim aan het departement van buitenlandsche zaken vervangt, die veelomvattende taak alleen na zijn tijdelijk verlaten van de diplomatie heeft aan vaard en nog vervult, om Von Bismarck genoe gen te doen. Groot-BritanniA Te Accra, op de westkust van Afrika, heeft, ten gevolge van verdeeldheid tnsschen den neger koning eu de koloniale regeering, eene rustver storing plaats gehad, die ten slotte heeft geleid tot de gevangenneming van den koning en zijne veroordeeÜDg door den krijgsraad van de twee Britsche oorlogsschepen „Eoam" en „Dido" tot 16 jaren opsluiting. - Berichten nit Herat, te Teheran ontvangen, houden in dat Ayoeb-khan, vernomen hebbende dat de stammen in het district Kushk in opstand waren gekomen, eene strijd macht derwaarts wilde zenden, maar dat zijne troepen, die in geruimen tijd geene soldij hadden ontvaDgen, weigerden tegen de opstandelingen op te rukken. Rusland. Te St.-Petersburg is een bericht ontvangen, volgens hetwelk, in den nacht van 18 op 19 dezer, de Russische cavalerie, onder kolonel Navrotzky, behoorende tot de strijdmacht van generaal Skobelefl', zich van^ Kelat-Nadir heeft meestergemaakt, na een hevig gevecht tegen de Tekke-Turkomannen, die een hardnekkigen tegenstand boden. De Russen maakten eene aanzienlijke hoeveelheid geweren en verscheidene duizenden schapen en runderen buit. Er zijn troepen met artillerie uit Merw opgerukt, om de Tekke-Turkomannen te versterken. - De telegraaf meldt uit Tiflis dat de aan de Russisch- Perzische grens gestationeerde afdeeling Russische troepen weder naar haar vroeger hoofdkwartier is teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2