R". 6398. Vrijdag 524 December. A°. 1880. Den Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per S maanden.J 1.10. Franoo per post.1.40. Afzonderlijke Mommena 0.05. PBIJS DEB ADVERTENTIE#: Van 1—6 regel» Iedere regel meer Grootcre letters naar plaatsruimte. 1.06. 0.17*. Uithoofde van het Kerstfeest zal Zater dag-avond dit Blad niet worden uitgegeven. Advertentlën voor het Vrijdag-avond ver schijnend No. gelieve men zoo tijdig moge lijk in te zenden. LEIBEN, 23 December. Bij de op heden ten raadhuize dezer gemeente gehouden openbare aanbesteding van het drie jarig onderhoud van 1*. de Spaujaardsbrug met pachterswoning onder de gemeente Leiderdorp ea 2*. onderscheidene werken aan den Z ij ld ij k en langs den Leiderdorpschen weg, is als minste inschrijver voor de som van f 700 en f 1600 per jaar aannemer geworden de heer S. Van Leeuwen, aannemer alhier; het hoogst was inge schreven voor f 840 en f 2125 per jaar; - 8®. van het vijfjarig onderhoud van den dijk langs de Zijl en het jaagpad ter zijde van dien dijk is als minste inschrijver aannemer geworden de heer C. Alkemade Jr., aannemer te Noordwijk, voor de som van f 800 'sjaars. De hoogste in schrijving bedroeg f 1795. Tevens had de openbare herverhuring plaats 1*. van het exercitieveld, gelegen aan den Rijns- burgersingel en 2*. van het stuk weiland, gelegen in den Pesthuispolder aan de Militaire Strafge vangenis, onder de gemeente Oegstgeest, waarvan bij de verhuring op 6 December 11. de gunning niet heeft plaats gehad. Thans is bij afmijning het lste perceel verhuurd aan den heer W. Brem- mer alhier, voor f 260 'sjaars, terwijl van het 2de perceel als hoogste inschrijver huurder is geworden F. Filippo, landbouwer te Leiderdorp, voor de som van f 220 per jaar. De minste in schrijving bedroeg voor het eerste perceel f 180 en voor het tweede perceel 135 per jaar. Ingevolge de aankondiging traden de dames Worlicek van den „Böhmischen Damen-Streich- Trio-Verein", uit Praag, hier gisteravond in de Stadszaal voor de tweede maal, met een geheel nieuw programma, op. Het kunstgenot, dat werd aangeboden, was werkelijk edel. Èn de zeldzaam schoone toon dien de executanten aan hare instru menten ontlokten, èu de buitengewone techniek die zij daarbij aan den dag legden, gepaard met een gevoelvolle voordracht, deden het dubbel be treuren dat van de vertolking der heerlijke com posities niet meer stadgenooten - hoewel deze iets beter dan de vorige maal waren opgekomen - ge tuigen waren. Voor beiden is het inderdaad zeer te bejammeren. Opmerkelijk is het daarentegen dat er ook nu onder het auditorium waren, die van elders waren overgekomen om het concert bij te wonen. Na de uitvoering van elk nommer toonde het publiek zich zeer dankbaar. Herhaalde toe juichingen vielen den concertgeefsters ten deel. Mej. Lndmilla, die de aanwezigen met haar spel als 't ware in vervoering bracht, gaf ten slotte op hare violine nog een voordracht ten beste. Ofschoon er alzoo niet dat gebruik van gemaakt werd als men had durven verwachten, mogen we toch den heer Duyser er niet anders dan erken telijk voor zijn dat hij den moed heeft gehad dit tweede concert te ondernemen. Wij ontvingen heden via Brindisi de nog ontbrekende Indische bladen, loopende tot 19 Nov In de maand November 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 10,211, met een opbrengst van f 5426.89het aantal tonnen der bagage 10, met een opbrengst van f 89.74; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 3610, met een opbrengst van 2651.21; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg 174.61: makende dus te zamen een ontvangst van f 8342.45. De totale ont vangst van af 1 Januarill. bedraagt ƒ101,798.14, zijnde per dagkilometer /"8.44, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar f 98,273.495, zijnde per dagkilometer f 8.17. De minister van financiën maakt bekend dat door een onbekende, bij brief met het post merk Leiden van 15 dezer, aan den ontvanger der registratie en domeinen te Alphen, is inge zonden eene som van f 30 voor verschuldigd successierecht. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht is uitgereikt het getuigschrift, eerste ge deelte, arts-examen, aan de heeren C. J. Kleyn, L. Jansen en J. Th. H. Hermans. Tot arts zijn bevorderd de heeren H. H. Nauta en L. Van der Hoeven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren bij herstemming ovsr het voorstel Meteler- kamp betreffende de Beursquaestie, namelijk het instellen van een onderzoek naar een mogelijke verbetering der bestaande Beurs, dit voorstel ver worpen met 17 tegen 16 stemmen en daarna het voorstel van den heer Van Nierop: terugzending van de voordracht der commissie aan B. en Ws. tot nader onderzoek der plannen eener nieuwe Beurs, aangenomen met 30 tegen 6 stemmen. Een motie van den heer Pijnappel tot aanhouding der voor dracht in zake der nieuwe tramlijnen, werd aan genomen met 32 tegen 3 stemmen. Men schrijft ons uit IJmuiden In eene verga dering, waar vertegenwoordigd waren het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, het minis terie van marine, de directie der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij en de heeren Creyahton en Bakker als verlichters der havenhoofden te IJmui den, is besloten om een gebrek in de torens, waar door hun licht niet tot zijne volle recht kwam, door eene belangrijke verandering aan die torens te verhelpen. Wij vernemen dat, zoo spoedig als het weder zulks toelaat, na 25 dezer door de onder nemers daarmede een aanvang zal worden gemaakt en de lichten alzoo eenigen tijd niet ontstoken zullen worden. Het is zeker dat er nooit eene verlichting aan onze Nederlandsche kust is onder nomen, die zooveel moeilijkheden oplevert en zooveel wetenschap en doorzicht vraagt als deze. De heer Bakker echter, die de werkzaamheden leidt, schijnt wel de man te zijn om die bezwaren te overwinnen. Menigeen zelfs die gewend is aan wind en golfslag, zal hem niet nagaan als hij bij ongnnstig weder zijne waarnemingen doet. De Amst. Crt. meldt dat de heer J. W. Bake, administrateur van de Hollandsche Spoor wegmaatschappij, binnenkort die betrekking zal neerleggen. Bij de herstemming voor een lid der pro vinciale staten van Zuid-Holland voor het hoofd kiesdistrict Dordrecht is met 278 van de 525 geldige stemmen verkozen de heer G. H. Veth, terwijl mr. J. A. Yan Dorsser er 247 bekwam. Naar men verneemt, zal het door de Arn- hemsche Tramwegmaatschappij te houden concours voor tramweg-locomotieven in de maanden Februari en Maart van het volgende jaar plaats hebben. De beroemde firma Merryweather Sons te Londen heeft bereids hare medewerking toegezegd. In de avondzitting der Tweede Kamer van gisteren zijn aangenomen amendementen om te schrappen traktementsverhoogingen voor ambtenaren van het departement en van leden der commissie van toezicht op de spoorwegdiensten. - Yerworpen werden amendementen om te schrappen verhoo gingen van traktementen voor ingenieurs van den waterstaat en een krediet voor werken door de Pollen. - Omtrent den Rotterdamschen waterweg verklaarde de minister in het begin der maand ie gevraagde inlichtingen van de staatscommissie ont vangen te hebben en te hopen met den meesten spoed de zaak tot eeDe gewenschte oplossing te brengen. Heden is de spoorwegbegrooting aan de orde. In het verslag over het ontwerp tot wijzi ging der begrooting voor de staatsspoorwegen over 1880 werd de meeniDg uitgesproken dat wanneer in 1875 het vervoermiddel de stoomtram reeds algemeen bekend ware geweest, waarschijn lijk voor meer dan ééae in de spoorwegwet op genomen lijnen dat middel voldoende zou zijn geacht. Zou het niet mogelijk zijn alsnog tot den aanleg der min kostbare lijnen over te gaan? Indertijd werd medegedeeld dat het Floren- tijner Quartet dezen winter zijne gewone kunst reis niet ondernemen zou, omdat de heer Jean Becker zijne kinderen in de kunstwereld wilde inleiden. Hg komt weldra in Nederland, zoodat men in de gelegenheid zal gesteld worden de muzikale talenten van Jean Beckers kinderen te leeren kennen. Tevens kan worden medegedeeld dat van den pianist Carl HeymaDn de toezegging ontvangen is dat hij in het eind van Januari of het begin van Februari a. s. zich hier te lande zal doen hooren. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Saïd en heeft de reis voortgezet. Z. M. heeft den gepens. kol.-titulair der artillerie van het Oost-Indisch leger A. J. Door man, lid der comm. van keuring voor het dep. van koloniën te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw; met 1 Jan. a. s. benoemd tot kantonr.-plaatsverv. te Alphen, J. W. P. Kluit, notaris aldaar; den adjunct-commies J. W. E. Scheltus bij het dep. van binnenl. zaken benoemd tot commies bij dat departement; - 1°. op pensioen gesteld wegens langdurigen dienst, de kapt.duits, ter zee G. Bijl De Vroe en A. J. baron Van Geen, en den luitenant ter zee lste kl. F. Luteynonder toekenning van een jaarlijksch pensioen voor genoemde kapt.-iuits. ter zee, ieder van f 1800, en voor den luit. ter zee voornoemd, van 1400 's jaars, en van een verhooging van dat pensioen voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en kolo niën en tusschen de keerkringen, van f 825 voor eerstgen., 1050 voor tweeden gen. en f 900 voor laatstgen.; 2®. bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee, de lnits. ter zee lste kl. K. A. Stakman Bosse en J. P. Mercier; tot luit. ter zee lste kl, de luits. ter zee 2de kl. W. M. J. Visser, jhr. J. C. F. Westpalm Van Hoorn Van Bnrgh en B. De Groot; - benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gez. 2de kl., de burger-geneeskundigendr. A. Geyl, arts te Dordrecht, en dr. A. Mijnlieff', arts t© Breukelen-Nyenrode- ter vervanging van de op 31 December a. s. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd: voor Zuid-Holland: dr. J. A. Delhez, te Dordrecht, dr. P. J. A. R. Vermeulen, te Delft, dr. F. J. Dupont, te Rotterdam, J.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1