Maandag 20 December. 6394. A°. 1880. Deie Oooiant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Derde Blad tl O EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per S mtudeL1.10. Franco per poet.a 1.40. Afzonderlijke Hommerss 0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Vaa 1—4 rngaii leden njel meer Groeten lettere near ptaaUnimU. 1.06. 0.17^. LEIDEN, IS Deecmber. In de vergadering der afdeeliug Hazerswoude- Koudekerk der Hollandsche Maatschappij van Land bouw trad den 16den December als spreker op de beer M. J. Hengeveld G.Jza. uit Alkmaar, die tot onderwerp had gekozenMond- en Klauwzeer (tongblaar, kreupel). Na korte inleiding over de voorwaarden waaraan een landbouwvoordracht moet voldoen, werd een overzicht van den bouw der huid en van het mond- slijmvlies, voornamelijk bij runderen, gegeven, op gehelderd door teekeningen, waarvan eene, een dwarsche doorsnede der huid voorstellende, over genomen was naar een teekening van dr. Waalewijn uit Alkmaar. Achtereenvolgens kwamen de ver schijnselen, het verloop, het beloop enz. der ziekte bij verschillende diersoorten ter sprake, en werden de nadeelen uitvoerig opgesomd, welke door de ziekte kunnen berokkend worden. Spreker wees er op dat die nadeelen voor ons land f 1,500,000 konden beloopen en meende dat de regeering niet alleen daarom verstandig had gedaan, de ziekte onder de besmettelijke ziekten op te nemen (bedoeld bij de wet van 20 Juli 1870), maar ook omdat er werkelijk veel kon worden gedaan ter voorkoming van verspreiding der ziekte. Bij het bespreken der oorzaken na de pauze werd dit laatste duidelijk, kort aangetoond. Vooral vestigde spreker de aandacht zijner toehoorders op de overbrenging der ziekte op menschen, o. a. en hoofdzakelijk door het gebruik van ongekookte melk van aangetaste dieren, en waarschuwde in ernstige bewoordingen niet lichtvaardig tot ver koop of vermenging dier melk over te gaan, daar door het gebruik daarvan zelfs mond-, maag- en darmontstekingen, met doodelijken afloop, kunnen ontstaan. Door aanhalingen van voorbeelden uit de literatuur, zette spreker zijn waarschuwing kracht bij. Zoowel voor het algemeen als voor het eigen belang hoopte hij dat zijne toehoorders krachtig zouden medewerken, de ziekte langs aangegeven wegen, maar vooral door voldoening aan hunne wettelijke verplichtingen te helpen voorkomen of bestrijden. Een woord van dank van den voorzitter, namens de leden, aan den speker gericht bij het einde der voordracht, getuigde dat een ieder gaarne nogmaals den spreker in hun midden zou zien optreden. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Rijnsburg is beroepen de heer H. Van Druten, predikant te Kinschoten. Tot secretaris van den Binnenwegschen Polder onder Zegwaard en Bleiswijk is gekozen de heer A. Visser en tot penningmeester de heer H. Van Alphen, beiden te Zegwaard woonachtig. Naar men nader verneemt, zal de Prins van Oranje wegens redenen van gezondheid den winter te Cannes doorbrengen. De adjudant kapit. ter zee Van Goens zal den Prins vergezellen. Het aantal ingeschreven studenten bij de polytechnische school te Delft bedraagt ruim 330, waarvan ruim 250 leden zijn van het studentencorps. Dinsdag a. s. komt de kroonprins van Zweden in het Amstel-Hotel, om er acht dagen bij zijne moeder te verblijven. H. M. zal, volgens het N. v. d. D., na een paar maanden in zachter klimaat te hebben vertoefd, vermoedelijk in Maart a. s. opniew voor korteren tijd onder behandeling, van dr. Mezger komen, tot het ondergaan eener zoogenaamde na-kuur, ter algeheele herstelling. Hare ziekte had ongeveer vijf jaren geduurd. De voorstellen tot reorganisatie van het lager onderwijs werden gisteren in den Rolterdamschen gemeenteraad met algemeene stemmen aangenomen, nadat, met 28 tegen 5 stemmen besloten was tot opheffing der jongensscholen van meer uitgebreid lager ouderwijs. Bij de regeling der schoolgelden werd de vraag uitvoerig besproken of scholen met uitgebreid lager onderwijs in drie klassen met verschillend schoolgeld gesplitst moesten worden. Met 26 tegen 10 stemmen werd besloten voor die scholen een uniform schoolgeld van f 40 te heffen. Tot leeraar in de geschiedenis aan het stedelijk gymnasium te 's-Hertogenbosch is benoemd de heer O. J. Pranken, op eene jaarwedde van f 2200. Door de Provinciale Staten is aan de Erie- sche Maatschappij van Landbouw een subsidie van f 1000 toegekend voor eene in 1881 te Leeuwarden te houden landbouwtentoonstelling en f 2000 ter bevordering der kennis eener betere zuivelbereiding. Naar men verneemt, bestaat nu bij het hoofdbestuur van genoemde Maatschappij het plan om bij de tentoonstelling ii 1881 een grondig verslag van de keuring te geven en bij de opening der tentoonstelling de bekro ningen bekend te maken. Verder zal het hoofd bestuur een Deensch meisje of vrouw trachten te vinden, praktisch en theoretisch bekwaam om op eenige plaatsen in Friesland de Deensche methode van zuivelbereiding toe te passen en Eriesche meisjes en vrouwen daarin onderricht te geven. Op eene te Zwolle gehouden vergadering van bestuurders der Hollandsche, Eriesche en Geldersche Maatschappijen van Landbouw is be sloten om van de regeering een subsidie van f 5000 te vragen om ons land op de vee- en zuiveltentoonstelling te Birmingham in 1881 even goed te doen vertegenwoordigen als dit jaar te Londen. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Batavia, vertrok gistervoormiddag van Suez; de „Prins van OraDje", van Amsterdam naar Batavia, is Donderdag te Napels aangekomen en heeft gisteren de reis voortgezet; de „Wyber- ton", 30 October van Batavia vertrokken, is gis teren te Maassluis aangekomen. Z M, heeft: 1°. de gemeente Tongelré afgescheiden van het kantoor der directe bel., invoerr. en acc. te Eindhoven c. a. en toegevoegd aan dat der directe bel. en acc. te Eindhoven (buitengemeenten)2®. de gemeente Zesgehuchten afgescheiden van het kantoor der dir. bel. en acc. te Eindhoven (buitengemeenten) en ingedeeld bij dat derzelfde middelen te Geldrop c. a. en dat kantoor gelaten onder beheer van den tegenwoor- digen titularis E. L. A. H. Ariens, en 3°. het kantoor der dir. bel., invoerr. en acc. te Eind hoven c. a. gelaten onder beheer van den tegen- woordigen titularis A. L. Van der Niepoort; - den heer P. E. W. Pels erkend en toegelaten als consul van Oostenrijk-Hongarije te Batavia; - bepaald, dat in den loop van het jaar 1881, voor den tijd van vijf jaren, zullen worden gedetacheerd: bij het leger in Ned.-Indië, de kapt. M. Jorissen, van het 8ste, en de 1ste luits. P. E. Mulder, van het 2de, en H. L. Le Maire, van het 3de reg. inf.en bij het leger hier te lande, de na te noemen officieren der infanterie van het leger in Ned.-Indië, alsbij het 8ste reg. inf., de kapt. J. A. Vink; bij het 2de reg. inf., de 1ste luit. A. J. Visser, en bij het 3de reg. inf., de 1ste luit. G. A. Hansen. Gemengd Nieuws. Op den Rijswijkschen weg heeft men gistermorgen vroeg een man verstijfd van koude aan den kant van een sloot gevonden. Hij ver klaarde slecht van gezicht te zijn en daardoor er te zijn „ingeloopen." De „kortzichtige" werd naar zijn huis, dat hij bij nacht niet had kunnen vinden, geleid. In het onder Meersen gelegen kloos ter Mariawaard is de typhus uitgebroken20 kinderen zijn reeds door die ziekte aangetast, terwijl één is bezweken. De overigen ziju naar de ouderlijke woning vertrokken. Voor de arrond.-rechtbank te Haar lem heeft terecht gestaan de 22-jarige boeren dochter, die op 26 November jl. uit den winkel van den goudsmid K. een paar juweelen oorbellen had ontvreemd. Tevens was ontdekt dat zij eeni- gen tijd geleden ten huize der ouders van haren beminde, woonachtig te Zandvoort, een doosje, waarin ruim f 40 aan geld, had gestolen. Bij uitvoerig requisitoir werd door den subst.-officier vau justitie tegen haar geëischt eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen voor eiken diefstal. De uitspraak is bepaald op Donderdag 23 dezer. Men meldt uit Deventer aan de N. R. Crt.Van de 33 bussen „verduurzaamde levens middelen", die eergisteren aan de manschappen der infanterie zouden worden opgedischt, werden er 32 afgekeurd. Zij kregen toen brood met boter en vlqesch in de plaats. Een ontvanger der registratie in den omtrek van Zutfen verkocht onlangs verbeurd verklaarde stroopersgeweren enz. Toen één der koopers naar ziju naam en beroep gevraagd werd, gaf hij voor het laatste ronduit op„strooper, meneer.1' Te 's-Hertogenbosch is een vrouw ge arresteerd, verdacht van den diefstal, die eenige dagen te voren werd gepleegd in het hotel van den Commissaris des Konings aldaar. Alras bleek dat de politie goed gezien had. De dievegge is een waschvrouw, die als zoodanig wekelijks toe gang tot de woning had. Van het gestolene beeft zij den gouden ketting in de bank van leening gebracht en de overige voorwerpen, naar zij voor geeft, uit vrees voor ontdekking, in het water ge worpen. Gisteren ziju op haar aanwijzing al de nog vermiste voorwerpen, met uitzondering van het gou den horloge, opgevischt. Dezer dagen overleed te Koevorden de eenige aldaar gevestigde oud-strijder bij Water loo. Hij laat een weduwe achter, die als marketentster in den tiendaagschen veldtocht medetrok. Te Gouda werden drie personen ver oordeeld wegens het in dienst hebben van een kind beneden den leeftijd van twaalf jaren. Een dezer heeft binnen de laatste twaalf maanden wegens dergelijk feit reeds driemalen terecht gestaan. Te midden van de akelige brieven- historie, die Rochefort zich zei ven op den hals haalde, treft hem nu nog een huiselijk tafereel van de droevigste soort. Hij heeft uit Zwitserland een 16-jarig dienstmeisje meegebracht, dat zich Dinsdag in zijn woning, Cité Malesherbes, door houtskool- damp heeft gedood. Natuurlijk worden daaraan nu allerlei verhalen verbonden ten nadeele van Roche fort, die als krankzinnig is van everspanning en smart over dit feit, hetwelk volgens de „Intran- sigeant" alleen het gevolg is van den angst der jeugdige dienstbode, die een bankbiljet van 100 franken, dat zij aan het bureel van Rochefort ge haald had voor huishoudelijke uitgaven, had verloren.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1