Van den sneltTein, die des morgens te 8 uren 5 m. van Den Haag naar Gonda ver trekt, ontspoorden gisteren tusschen Voorburg eu Zoetermeer de beide voorwielen van de locomotief, waardoor de reis tijdelijk gestaakt moest worden. De sneltrein, die te 8 uren 35 m. van 's-Hage naar Gouda vertrekt, stopte op de plaats van het ongeval, en nam de reizigers op, die met den schrik en een betrekkelijk onbeduidend oponthoud er afgekomen waren. De loop der treinen bleef verder regelmatig. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren, zooals reeds gemeld is, uitspraak gedaan in de bekende zaak van den notaris Dijkstra te Oosthuizen en deze vrijgesproken ten opzichte van alle punten der beschuldiging. Het hof overwoog wat het eerste punt betreft, dat het niet gebleken was dat hier misbruik van vertrouwen was, dat be schuldigde te kwader trouw had gehandeld e» de gelden ten eigen bate aangewend. Wat de valsch- heid betreft, oordeelde het hof dat de schuldbe kentenis geen verminking der waarheid bevatte en het plaatsen van den datum 15 April 1879 niet wettig en overtuigend was bewezen, waardoor het derde punt van aanklacht, het desbewust gebruik maken van de akte, verviel. Uit Yianden in Luxemburg wordt gemeld dat aldaar een ontzettend ongeluk heeft plaats gehad; in den nacht van 14 op 15 dezer is een rots losgeraakt en op drie huizen neerge komen, die natuurlijk verpletterd werden. Elf per sonen kwamen daarbij om. De Belgische bladen bevatten tal van bijzonderheden omtrent de zoo trenrig afgeloopen proefneming op de lijn Ostende-Aken, met den zoogenaamden „train-éclair." Daaruit blijkt in de eerste plaats dat het welslagen algemeen betwijfeld werd, en de mannen van het vak, van de hoogste tot de laagste rangen, ernstige ongelukken te gemoet zagen. Zoo wordt o. a. medegedeeld dat de con ducteur, die aangewezen was om den gevaarvollen tocht mede te maken, den nacht te voren zulke benauwende droomen had en zoodanig door nacht merrie aangetast werd, dat hij den volgenden mor gen werkelijk ziek was. De geneesheer kon daarom met een gerust geweten constateeren dat de man in een toestand verkeerde die bet hem onmogelijk maakte op reis te gaan. De hoogste ambtenaren bij den dienst der staats spoorwegen hadden het noodig geoordeeld door hunne tegenwoordigheid een voorbeeld aan het ge- heele personeel te geven. Er bevonden zich behalve het ongelukkig slachtoffer, den heer Hamoir, inge nieur-chef van dienst, gestationeerd te Luik, nog op de locomotief de inspecteur generaal en de hoofdadministrateur, de heeren Belpaire en Gobert, die beiden als door een wonder gered zijn. Zelfs de minister van openbare werken zou de reis medemaken, doch werd, op het punt van te ver trekken, verhinderd. Het doel dat de regeering zich met die gewaagde proefneming voorstelde, was dan ook niet gering. Men hoopte namelijk op die wijze een betere com municatie tusschen Engeland en Duitschland te verkrijgen en zoo het verkeer tusschen die beide landen, dat zich thans hoe langer hoe meer over Nederland richt, terug te krijgen. Door de ver betering der vervoermiddelen en «Ie veel gunstiger ligging van Nederland, zag zij zich genoodzaakt dit middel aan te grijpen, dat den afstand tusschen Ostende en Aken met twee uren sporens, gere kend naar den vlugsten sneltrein, zou vermin derd hebben. Het gevaarlijkste gedeelte van den weg was het baanvak tusschen Luik en Verviers wegens zijn vele krommingen. Ylak bij laatstgenoemd station, waar de trein niet zou ophouden, had dan ook het onheil plaats. Door het breken van een rail, vloog eensklaps de locomotief met een geweldigen schok uit het spoor, legde nog door het zand in volle vaart een afstand van 25 a 30 meters af, viel toen op zijde, terwijl de tender recht in de hoogte staan bleef en de eerste wag gon, over tender en locomotief heengeslingerd, in stukken gebrokeu, op den weg neerplofte. De eenige persoon, die zich in dien waggon bevond, een conducteur, ontving slechts een kwetsuur aan het rechteroog en wist zich zonder hulp van onder de stukken hout los te werken. De overige 5 wag gons waren ledig. Intusschen waren allen die op de locomotief stemden, hevig door elkander geslingerd, doch hadden zich aan de wanden weten vast te klemmen, met uitzondering evenwel van den ongelukkigen ingenieur, die door den schok op den weg viel en onder de wielen der volgende wagens geraakte. Toen men hem te hulp kwam, vond men hem op den grond uitgestrekt, badende in zijn bloed, de beide beenen verbrijzeld. Hij leefde nog, doch blies, eenige minuten later, onder vreeselijk lijden den laatsten adem uit. De ongelukkige, die reeds zulk een hoogen rang bekleedde, was pas 35 jaren oud, gehmwd en vader van vijf kinderen. „Laat ons", roept de „Gazette" uit, „het bij deze proef laten, al kost het ons een goed deel van onzen doorvoer, en spelen wij geen Ameri- kaantje meer BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer beeft gisteren de begrooting van inkomsten aangenomen, gelijk die door de com missie was voorgesteld, met verwerping van alle daarin door den Senaat gebrachte wijzigingen. Luxem burg-. Zooals reeds gemeld is, heeft de Kamer het wets ontwerp ter oprichting van een gedenkteeken voor wijlen Koning Willem II goedgekeurd. Vóór de stemming heeft de heer Metz het woord verzocht om een en ander over Z. M. te zeggen, als het eenige lid der Kamer wellicht, zaide hij, dat met volkomen kennis van zaken spreken kon. Vóór de troonsbestijging van Willem II", zoo ging spr. voort, „bevond zich het land onder het verfoeie- lijkste regeeri«gsstelsel denkbaar. Er bestond geen enkele waarborg voor de belastingschuldigende willekeur was oppermachtig. Toen Willem II den Troon beklom, zeiden wij hem dat de Luxemburgers zulk een staat van zaken niet verdienden, en Willem II antwoordde dat zij eene staatsregeling zouden erlangen, welke hun voegde. Deze belofte werd spoedig vervuld. Waren de instellingen, welke ons toen geschonken waren, al niet zoo liberaal als die van 1848, zij beantwoordden aan de behoeften van dien tijd. Ik, voor mij, ben van hetgeen Willem II voor het land, voor zijne politieke vrijheden en zijne stoffelijke welvaart gedaan heeft, zoozeer doordrongen, dat ik de oprich ting van een gedenkteeken voor dien grooten Vorst aan eene openbare vrijwillige inschrijving zou hebben willen overlaten. Men heeft er anders over geoordeeldwelnu, met waar genoegen stem ik voor de gevraagde som". Ook is het ontwerp aangenomen met algemeene stemmen. Alleen de heer Laval onthield zich, omdat ook hij aan eene vrijwillige inscbrijvingde voor keur zou hebben gegeven, zoodat men op het gedenk teeken had kunnen schrijven„De dankbare Luxem burgers". Vruchteloos had men hem doen opmer ken dat zulks toch wel geschieden kon. Duitschland. In de voornaamste Pruisische steden worden comités opgericht om een som van 500,000 mark bijeen te brengen voor een groot huwelijks geschenk aan prins Wilhelm, die in Eebruari a. s. trouwt. Daarenboven zal de gemeenteraad van Berlijn 200,000 mark besteden aan de versiering der hoofdstad bij den feesteiijken intocht van den prins met zijne gemalin. Groot-Bri tannic. Gisternamiddag is een kabinetsraad gehou den na den terugkeer der ministers uit Windsor, Het tweede bataljon jagers te voet, thans op weg van Malta herwaarts, zal zich naar Ierland bege ven, in plaats van naar Engeland terug te keeren. De Iersche crisis dringt al het andere op den achtergrond. Berichten uit Dublin melden dat feitelijk slechts Parnell in Ierland regeert. Niemand die niet tot de landliga behoort, waagt zich op straat en ieder heeft in huis voortdurend een revolver bij de hand. De regeering schijnt verlamd en machteloos. In Dublin, waar de jury voor Parnells hoogverraad-proces door loting aan gewezen moest worden, heerscht onder de leden een volslagen paniek, daar zij hun leven niet zeker zijn, als zij het „schuldig" uitspreken. - De op roerige beweging breidt zich naar alle kanten uit; bovendien bespeurt men aan verschillende teekenen dat de fenians weer aan het werk zijn. Men zegt dat opnieuw 5000 soldaten naar Ierland zullen gaan. Onder de eerbewijzen, die aan generaal Roberts, den overwinnaar van Ayoub-khan in de omstreken van Candahar, hier zijn tendeelge- vallen, behoort ook zijne benoeming tot mede lid van het vischhandelaars-gild in de hoofdstad. Het diploma daarvan is hem in een gouden kistje van aanzienlijke waarde overhandigd. Oostenr.-IIong. Monarchie. Het Huis van Afgevaardigden heeft de regeering gemachtigd tot de door haar gevraagde uitgifte van 14'/j millioen papierrente over te gaan. De minister van koophandel heeft een ontwerp van wet op de Nijverheid ingediend. Rusland. Krnpp heeft Dinsdag een audiëntie gehad bij den keizer. Rusland schijnt dns kanonnen te gaan bestellen. Ook wordt gemeld dat de admiraliteit heeft besloten drie ramstoomschepen te doen aan maken tot versterking van de Kaspische vloot; de schepen zonden elk 400,000 roebels kosten, 1000 ton inhoud, 1000 paardenkracht hebben en gewapend worden met vier 4 ponders bij een bemanning van 5000 koppen. Zij zouden te Baku worden gebouwd en het eerste moet in 1881 of 1882 gereed zijn. Tarkye. Hondi-pacha, militair commandant, en Derwisch- pacha zijn naar de bergbewoners van Hottegrunda vertrokken om hun de ammunitie terug te geven, doch op voorwaarde dat ze niet afgestaan wordem aan Montenegro. Derwisch-pacha is thans benoemd tot opper bevelhebber der troepen, welke de Porte op de grenzen van Thessalië en Epirus, als een voorzorgs maatregel tegenover de wapening van Griekenland, bijeentrekt. Die legermacht zal weldra 120,000 man sterk zijnook worden dagelijks aanzienlijke hoeveelheden materieel en ammunitie naar Mace donië en Thessalië gezonden. TT<aïe*ETr<ajna.i»«Sft- ST.-PETERSBURG, 16 December. Sedert de aankomst van den Duitschen gezant Von Schwei- nitz alhier is een zeer levendig verkeer geopend tusschen hem en den Nederlandschen gezant Van der Hoeven. Deze laatste bracht den heer Ton Schweinitz onmiddellijk na diens aankomst een bezoek. - Van de eventueel in te voeren coupon- belasting zullen volgens het wetsontwerp slechts die buitenlanders vrij zijn, welke werkelijk blijvend in het buitenland wonen en bij de inwisseling der coupons een gelegaliseerd attest overleggen, waarin verklaard wordt dat zij geen Russen zijn. Alle in Rus- laud verblijf houdende buitenlanders moeten betalen. LONDEN, 16 December. De heer Cropper, de liberale candidaat, is te Kendal met 953 stemmen gekozende conservatieve tegen-candidaat verkreeg 658 stemmen. ROME, 16 December. De Paus heeft heden in het consistorie Jacobini tot staats-secretaris benoemd. WASHINGTON, 16 December. Blijkens het officiëele verslag van den directeur der munt hebben de goud- en zilvermijnen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika in de laatstverloopen zeven jaren opgeleverd, voor 280 millioen dollars aan goud en 271 millioen dollars aan zilver. Van het goud is 95 pet. en van het zilver 61 pet. naar de munt gebracht om tot geld geslagen te worden. Bij het Congres te Washington is ingekomen een ontwerp van wet betreffende de oprichting van een Nicaragua-Kanaalmaatscbappij, met een maximum-kapitaal van honderd millioen dollars. Aau het hoofd der onderneming staan Grant, Morgan, Jewitt en Riggs. BUCHAREST, 16 December. Betreffende den moordaauslag op den eersten minister van Rumenië blijkt dat de man, gewezen ambtenaar bij het departement van financiën, onlangs door Bratiano is ontslagen geworden, zoodat de misdaad een per soonlijke wraakoefening moet zijn. LONDEN, 17 December. Na afloop van den gisteren gehouden kabinetsraad zijn Granville, Walmer en Eorster naar Dublin vertrokken. Gladstone keert heden naar Harwarden terug. Het 97ste regiment wordt van Gibraltar naar Ierland gezonden. - De „Daily Telegraph" verneemt dat het kabinet de mogelijkheid in overweging heeft genomen, om in de onrustige districten van Ierland den staat van beleg af te kondigen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2