6392. Vrijdag 17 December. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. «V L\ IDSCH BAflBLA PRT/S DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden......1.1ft. Franco per post..-v1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels^.,. Iedere regel meer-,,.,» Groeiers letters naar plaatsrnimte. t.f 1.05* .-«.17* STADS-BEKICHTEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus i801 {Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den lsten Januari 1881 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1862, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verplichting tut het doen van de aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1881. Zij geven daarbij kennis: Dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij de artt. 15 en 20 van ge noemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waien ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijl beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 [Staatsblad n°. 44); 2°. bij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel ver melde tijdstip voorafgaaude, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3'. bij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengeu van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving, volgens art, 16, moet geschieden. Dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1®. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 'a lands dienst in 's Rijks Overzcesehe Bezittingen of Koloniën woont. Dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1®, van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands ge vestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buitenslands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te •vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te Seven tusschen den lsten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overle den, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: Dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raad huis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 8 uren: op Maaödag 10 Januari, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3; - Dinsdag 11 4 en 5; Woensdag 12 ...6; Donderdag 13 »»»7; Vrijdag 14 8 en 9of de buitenwijk. -Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooreH over te leggen, dagelijks, de Zon-en Feest dagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente fafdeeling Bargerijjke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn g.eboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lbiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 December 1880. B. KIST, Secretaris. LEIBEN, 16 December. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer J. Van Mens, geb. te Maasland, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Drie vragen betreffende cura- teele op eigen verzoek". Wij ontvingen per telegraaf het bericht dat de gemeenteraad van Noordwijk heden aan den heer Klaasen te Utrecht concessie heeft verleend voor het aanleggen en exploiteeren van een stoom tramweg van Noordwijk naar Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 18den Dec. a. s., des morgens te tien uren. Ten postkantere alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren zijn bezorgd. Ter aanvulling van ons bericht omtrent het 25-jarig jubilaeum van den heer D. Eggink te Haarlemmermeer, wordt ons van daar nog het volgende bericht: Al vroeg in den morgen wap perde de vlag van vele gebouwen. Tegen elf uren kwamen de leden van den gemeenteraad en die der plaatselijke schoolcommissie bijeen om den jubilaris geluk te wenschen en hem een paar prachtige geschenken te overhandigen, waarbij ook tegenwoordig waren de heeren dijkgraaf en secre taris van den Haarlemmermeerpolder. Ook van verschillende andere ambtenaren werden blijken van belangstelling gegeven, maar bovenal door de ingezetenen in het algemeen. Het was voor den jubilaris niet alleen een belangrijke, maar ook een vereerende dag, omdat de belangstelling in zoo ruime mate werd getoond. Wij hopen dat de wensch van allen - dat hij nog vele jaren voor de belangen dezer gemeente mag werkzaam zijn - moge vervuld worden. Te Nieuwveen heeft zich onder het vee op den stal van J. E. Oliemans het mond- en klauw zeer geopenbaard. De Eerste Kamer is opgeroepen tegen Maan dag 27 dezer, 's namiddags te halfdrie. Met genoegen verneemt men dat de hoog leeraar J. A. Snijders genoegzaam hersteld is, om na lo. Januari de colleges aan de Polytechnische school te Delft te kunnen hervatten. Men meldt uit Rotterdam: Gisteren her dacht de heer Rosier Eaassen den dag, waarop hij zich 30 jaar geleden aan het tooneel verbond. Het publiek liet dien dag onopgemerkt voorbijgaan, wat wel niet aan mindere sympathie met en waar deering van dien begaafden kunstenaar te wijten is, maar hoofdzakelijk het gevolg is van de om standigheden, waarin men op het oogenblik in Rotterdam op tooneelgebied verkeert. Niettemin was het weinig opwekkend te zien, dat het eenig openlijk bewijs van belangstelling, dat de heer Faassen gisteren ontving, niet uit Rotterdam, maar uit Amsterdam kwam. De jeugdige tooneelspelers- vereeniging „Het jonge Holland" had dezen ge denkdag niet vergeten en een fraaien krans ge zonden, die den jubilaris bij zijn optreden in „Oranje Boven" werd aangeboden. Naar men zegt zal de uitvoering van het geheele' net stoomtramwegen, door den ingenieur Sanders te Amsterdam ontworpen ter onderlinge verbinding van de buitenwijken en der buitenge meenten met Amsterdam, met kunstwerken, sta tions, materieel enz., ongeveer f 5,000,000 moe ten kosten. Uit Amsterdam wordt aan de „Midd. Crt." gemeld dat aan de waarborgsom voor de opening eener geregelde stoomvaart om de drie weken tusschen Amsterdam en Nieuw-York, met 1 Maart a. s. door de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij, nog f 30,000 ontbreekt. Wordt dit bedrag niet volteekend vóór 1 Januari, dan vervalt het plan. Op de gisteren gehouden fondsveiling van den heer G. L. Funke te Amsterdam, is de „Bibliotheek van buitenlandsche klassieken" aan gekocht door den heer Jacq. G. Robbers te Rotter dam voor f 3081, die mede eigenaar werd van Heyes werken voor f 1167de werken van Cd. Buskeu Huët gingen over aan den heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem voor f 9000de wer ken van Mnltatuli voor f 20,185 aan de „Elseviei"- maatschappij. - Heden werden o. a. de werken van Andriessen, uitgave Tielkemeijer, gekocht voor f 12,390 door den heer A. W. Sijthoff te Leiden. Bij de behandeling der beurs-quaestie in den Amsterdamschen Gemeenteraad hebben de steramen weder gestaakt ever het amendement- Tromp om als terrein voor de nieuwe beurs dat tusschen de Heeren- en Keizersgrachten af te keuren, zoodat het voorstel volgens de wet als ver worpen werd beschouwd. - Over het voorstel- Metelerkamp, terugzending der voordracht naar het dagelijksch bestuur, met verzoek om te onder zoeken of een verbetering der oude beurs mogelijk zou zijn, staakten de stemmen ook. Achttien stemmen vóór en achttien tegen werden uitgebracht. In een volgende vergadering moet dus opnieuw gestemd worden. Bij de te Amsterdam gehouden veiling van de schilderijen van den heer Yiruly is a. a. besteed voor „de vischmarkt te Leiden" van Jan Steen f 3520 (aangekocht voor het museum te Frankfort). De Luxemburgsche Kamer heeft het wetsont werp betreffende de oprichting van een standbeeld voor wijlen Koning Willem II goedgekeurd. Door de stemgerechtigde lidmaten der Ned.- Herv. gemeente te Utrecht is bij stemming uit gemaakt dat de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten op den bestaanden voet door den kerkeraad zal blijven plaats hebben. 469 stemden voor den kerkeraad en 233 voor een kiescollege. Te Ylaardingen zijn door den schoolop ziener alle scholen afgekeurd, met uitzondering van de laatstgebouwde school voor m. u. 1. o. voor meisjes. De gemeenteraad heeft nu/84,000 uitgetrokken voor den aan- en verbouw van 4 scholen. Een leening van f 59,000 zal hiertoe moeten worden aangegaan. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 18 Dec. a. s. niet plaats hebben. De dirig. ofiic. van gez. 1ste kl. J. D. Sachse en de luit. ter zee 2de kl. G. F. Tydeman, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den heer D. L. graaf van Bylandt, doctor in de staatswetenschappen, be noemd tot attaché bij het Nederl. corps-diploma- tique, H. J. Kreuler, met ingang van 1 Jan. 1881, benoemd tot hulponderwijzer bij de oplei ding van jongens aan boord van een Zr. Ms. daartoe bestemde oorlogsschepentot 2den luit.bij het wapen der inf.: bij het 1ste reg., de sergeanten D. W. De Jager, van het reg. gren. en jagers, E. J. Yan de Pol, van het 6de, en A. A. J. C. Hoorn, van het 8ste reg.; bij het 2de reg., de serg. B. J. Land, van het 8ste reg., D. J. Schafer,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1