der voorkamer heendrong. Hoe spoedig de koetsier ook zijne beestjes „omhaalde" en zich trachtte te verwijderen, kon hij toch niet verhinderen dat de politie zich met de zaak bemoeide. Een drietal Delftsche studenten, die den Maandag-avond in Den Haag hadden door gebracht en daar waren blijven plakken, zoodat de laatste trein verzuimd was, wilden in den nacht per rijtuig naar de plaats hunner inwoning terug- keeren. Reeds waren ruim twee derden van den weg afgelegd, toen allen hevig ontstelden door een kreet van den koetsier, gevolgd door een slag, die den kap en de beide portieren van het rijtuig verbrijzelde. Onmiddellijk sprongen allen uit het rijtuig en zagen toen dat een zware boomtak, door den wind half gebroken en krachtig heen en weer geslingerd, den koetsier in het aangezicht geslagen en verwond en daarna het rijtuig zoo ernstig beschadigd had, dat de tocht te voet moest worden voortgezet. Nadere berichten omtrent het in den Waterweg vergane stoomschip „Leeds", van Grimsby naar Rotterdam, melden dat al het volk gered is, doch dat het schip op den kop van den Noord dam in twee stukken is geslagen. Het schip was op den dam gestoomdde bemanning is te Rotterdam aangekomen. Van de lading zal weinig geborgen kunnen worden. Bij den heer W., Mauritsstraat te Amsterdam, sprong gisternacht omstreeks halféén een Eranschman door de ruit het huis binnen. Deze heer, door den heer W. bij den kraag gepakt, bleek iemand te zgn, die door twee personen ge volgd, meende door hen vervolgd te worden, en maakte zich ongerust over de circa 90 die hij bij zich had. De twee volgende personen waren stille dienders (rechercheurs?) en namen den Eranschman mede. Met een opmerkelijke eenstemmig heid maken vier groote bladen het „Vaderland", JBotterdamsch Nieuwsblad", „Haagsch" en „Utr. Dagblad" zich boos op hunne zuster de „Arnhem- ache Courant", omdat in hare kolommen geen ver slag te vinden is van eene opvoering van de „Eaust", daar ter stede, door het Haagsche opera gezelschap. - De reden nu van dit stilzwijgen was, volgens de Arnhemsche, plaatsgebrek, niet voor het verslag in de courant, maar voor de redactie in den schouwburg! Bij de eerste proefneming op de lijn Ostende-Aken met een zoogenaamden „train éclair", die 88 kilometers in het uur kan afleggen, heeft eergisteren een ernstige ramp plaats gehad. Bij het binnenstoomen van het station Verviers-Elst is de locomotief nit het spoor geloopen, en, na den grond over eene groote uitgestrektheid omge woeld te hebbei, omgevallen. De chef van dienst, die zich op den tender bevond, heeft zich daarbij de lendenen gebroken en was onmiddellijk dood. De machinist is er met eenige kneuzingen afge komen. De oorzaak van het onheil is nog onbe kend, de materiëele schade betrekkelijk gering. Ook tusschen Doornik en Brussel zijn een per sonen- en een goederentrein met elkander in bot sing gekomen. Drie waggons van den goederen trein werden daarbij geheel verbrijzeld; ook de wagens van den personentrein bekwamen alle aan merkelijke schade. Er is nog slechts van één reiziger bekend die ernstige verwondingen bekwam overige berichten ontbreken nog. Te Berlijn is dezer dagen een dienst- meisje tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij spelden gestrooid had in een wiegje van een kind van negen maanden. Haar was de dienst plotseling opgezegd, maar haar meester had haar vrijwillig 14 dagen loon en kostgeld aangeboden. Zij had dat toornig van de hand gewezen en het huis verlaten met deze tot de vrouw des huizes gerichte woorden„Gij zult nog aan mij denken Toen het kind 's avonds erbarmelijk in de wieg lag te schreien en men de spelden vond, begreep men eerst den zin van die woorden. Dezer dagen zijn eenige dieven in de kerk van Montblanc, in het Eransche departement Hérault, ingebroken, roofden al de ketens en ju- weelen van het Maria-beeld en sneden een beeld der heilige Philomena het hoofd en twee armen af, om zich van de kroon en allerlei kleinoodiën meester te maken, ter waarde van 20,000 fr., door een ingezetene op den huwelijksdag zijner dochter aan de kerk geschonken. Te Nieuw-York is het weder ontzet tend koud; vier personen zijn daar in één nacht doodgevroren. De ontploffing in eene kolenmijn te Pen-y-Craig, iu Wales, waarvan de telegraaf reeds melding maakte, is inderdaad zeer noodlottig in hare gevolgen geweest. Omstreeks 60 man waren in de mijn en waarschijnlijk zijn allen omgekomen op vier na, die na negen uren, en op één na die na veertig uren opgesloten te zijn geweest, gelukkig gered werden. BUITENLAND. Frankrijk. De „XIXde Siècle" bevestigt een bericht der „Ordre", volgens hetwelk de politie te Parijs kennis draagt van een centraal comité, ten doel hebbende om met het oog op mogelijk aanstaande politieke gebeurtenissen de vroegere communards tot een bond te vereenigen. Het eerste blad beweert echter dat het bestaan daarvan voor niemand een geheim is en dat de heethoofden, die het comité vormen, reeds oneens geworden zijn en zich belache lijk hebben gemaakt. De Kamer heeft een wetsontwerp aangeno men, waarbij bepaald wordt dat aan alle behoeftige huisgezinnen, waarvan de hoofden in het leger of bij de reserve dienen, onderstand zal worden verleend. De heer Desprez keert niet naar Rome terug vóór 's Pausen toespraak bekend is en zijn terug keer zal afhangen van den toon dier rede. Als de Paus zich onwelwillend gezind betoont, kan eene verbreking der diplomatieke betrekkingen verwacht worden. Rochefort heeft den directeur der „Voltaire" op een duel uitgedaagd, omdat deze verschillende mededeelingen heeft gedaan waaruit blijken kan dat Rochefort in 1871 bij Gambelta om genade bedelde en door diens invloed ondersteuning genoot van Thiers. l>oitscblaxid. Met kracht treden de autoriteiten in Zuid- Duitschland tegen de socialisten op, omdat er redenen bestaan om te gelooven dat men de hand heeft gelegd op eenige leden van groote geheime socialistische vereenigingen. Een dezer leden en een bekend socialistisch leider, Leyendecker te Mainz, is weder gevangengenomen en men heeft in zijne woning een aantal compromitteerende stuk ken gevonden. De zoogenaamde werkmansclub te Mainz is door de politie gesloten. Erankfort a/M. wordt met den kleinen staat van beleg bedreigd. De zeven onlangs te Darmstadt aangehouden socia listen zijn naar Frankfort overgebracht. Vereenigde Staten. Volgens een bericht uit Valparaiso van den 17den November 11. waren zeventien schepen met 9000 man onder bevel van generaal Villagran den löden uit Arica naar Lima vertrokken. Een tweede expeditie-corps stond gereed om zich in te sche pen en de geestdrift onder het volk en de troepen was groot. Telegrammen. TEHERAN, 12 December. Het leger van Teheran heeft de stad Uschni verwoest en al de inwoners gedood. Hierna viel Abdul-kader met 12,000 man bij Mergewar dit leger aan en versloeg het. Sheikh Abdullah bevindt zich te Notcha en organiseert een nieuw leger, om in het aanstaande voorjaar den aanval te hervatten. KONSTANTINOPEL, 14 December. De gezant van Perzië heeft bij de Porte eene nota ingediend, houdende aanvrage om schadevergoeding voor de verliezen door den laatsten inval der Kurden veroorzaakt. De heer Tissot, gezant van Frankrijk, heeft gisteren een langdurige bijeenkomst met den sul tan gehad. SUTOMORE, 14 December. Motonovic, Mon- tenegrijnsch gedelegeerde, is naar Scutari gegaan om het geschil betreffende het bezit van eenige dorpen bij Dulcigno te regelen, welke de Turken weigeren te ontruimen. Zonder tot overeenstem ming gekomen te zijn, is hij weder vertrokken. Hij heeft geweigerd de verklaring omtrent de overdracht van Dulcigno te onderteekenen. PARIJS, 14 December. In den Senaat is door den minister Magnin het budget der inkomsten ingediend. MESSINA, 14 December. Een hevige brand heeft in den afgeloopen nacht de archieven der hypotheek-kantoren en het belastingkantoor voor successie en registratie vernield. LONDEN, 14 December. De offlciëele „Gazette" meldt dat het handelstractaat met Italië tot 31 December 1881 is verlengd. Morgen zal er te Windsor, onder voorzitter schap der Koningin, een Kabinetsraad worden ge houden. De onder-secretaris voor buitewiandsche zaken, sir Charles Dilke, is hedenochtend vroeg naar Frankrijk vertrokken. Forster heeft heden een zeer laDgdurig onderhoud met Gladstone gehad. In de spinnerijen in Noord- enNoordoost- Lancashire zijn de loonen met 5 pet. verhoogd. Bevelen tot het zenden van nieuwe troepen naar Ierland zijn er nog niet gegeven, maar zoo noodig zouden 4000 a 5000 man op het eerste bevel onmiddellijk kunnen vertrekken. WEENEN, 14 December. De Kamer van af gevaardigden heeft heden met 183 tegen 146 stemmen het wetsontwerp aangenomen, hetwelk de regeering machtigt voorloopig voor 3 maauden van 1881 met het innen der belastingen voort te gaan. BUCHAREST, 15 December. De heer Bra- tiano, eerste minister, werd gisteren bij het ver laten van de Kamer met een messteek getroffen door iemand die hem afwachtte. Hij kreeg twee lichte verwondingen aan het hoofd en den arm, na eenige oogemblikken zich verweerd te hebben. De dader is in hechtenis genomen. Bratiano zal morgen zijne bezigheden hervatten. [Aan de „Times" wordt gemeld dat Bratiano door een ambtenaar bij het departement van financiën met een dolk is aangevallen en hem een lichte wond in het aan gezicht is toegebracht.] LONDEN, 15 December. De ministerraad heeft gisteren de artikelen der Iersche „Landreform- bili" behandeld en zet heden de discussie voort. LEIDEN, IS December, Door Ged. Staten zijn een paar opmerkingen over de begrooting dezer gemeente voor 1881 inge diend 1°. moet de post voor advertentie- en andere kosten van de vergelijkende examens voor het m. en h. o., waarvan - als niet in art. 44 der nieuwe onderwijswet opgenoemd - geen 30 pet. door het rijk wordt vergoed, met die baten worden verminderd, en 2°. moet de op de begrooting in ontvangst uitgetrokken som van f 39,307, wegens vergoeding van het rijk van 30 pet. op het 1. o., gebracht worden op 39,307.50. Het juiste be drag en geen rond cijfer behoort te worden uit getrokken. De post voor jaarwedden der onderwijzers is thans op de begrooting uitgetrokken op f 104,180. Blijkens een nieuwen staat zal daarvoor in 1881 f 117,328.26 benoodigd wezen. De posten der H. B.-S. voor meisjes waarvoor het rijk 30 pet. vergoedt, bedragen te zamen 144,093.26de vergoeding dus f 43,227.97, zoodat de post daarvoor van 39,307 op de be grooting met f 3930.27 moet worden verhoogd. De post opbrengst 1. o. moet met 1000 worden verminderd, ten gevolge der opheffing der 1ste afd. Het aantal leerlingen der H. B.-S. voor meisjes wordt aanvankelijk geraamd op 60. Vermoedelijk wordt deze met 1 Maart a. s. geopend. De kosten zullen dan voor 1881 bedragen f 13,250, in plaats van f 15,900 voor de 12 maanden. Het rijkssubsidie wordt op f 3333.33 uitgetrokken. De Tweede Kamer nam heden verschillende wetsontwerpen van minder omvang aan, zoomede de suppletoire begrooting hoofdstuk V voor 1880, met 54 tegen 25 stemmen, na breedvoerige be strijding der hooge uitgaven voor subsidiën aan gemeenten, volgens art. 36 der wet van 1857. - Bij het voortgezet debat over hoofdstuk V der begrooting voor 1881 verminderde de minister den post „Rijkskweekscholen" met f 40,000 en de subsidiën voor de kweekscholen met 50,000- amendementen tot meerdere vermindering van de heeren De Jonge en Heydenrijek werden verwor pen. - Het artikel „subsidiën aan te zwaar gedrukte gemeenten" is verminderd met ƒ50,000art. 133 (30°/o aan gemeenten) aangenomen met 49 tegen 28 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2