N°. 6391. Donderdag 16 December. A". 1880 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 munden.f 1.10. Franco per posts 1.40. Afzonderlijke Nommers(LOS. PRIJS DER ADVERTENTIE#: VaB 18 regel» Iedere regel meer, Groove re letters naar plaatsruimte. ».t..f 1.06. 0.17* STADS-BERICIITEN. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID- HOILANI), Gezien het heslnit van de Gedeputeerde Staten van den 7den December 1880, n°. 112; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij bovenge noemd besluit door de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Vrijdag den 31 sten December aanstaande met zonsondergangmet uitzondering van het in art. 15 sub. ietter g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflonwen, het welk blijft toegelaten tot en met den 2Csten Maart 1881. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zniks te doen gebrnikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandse/ie Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, den 9den December 1880. LEIDEN, 15 December. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer G. W. Altheer, geb. te Macassar, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Landlooperij." In 1881 zal dr. J. II. Scholten, hoogleeraar in de godgeleerdheid alhier, zijn eervol emeritaat verkrijgen. Den 17den Augustus a. s. zal de beroemde criticus en dogmaticus der Herv. kerk den 70-jarigeu leeftijd hebben bereikt. Ds. J. A. Schuurman, laatst predikant te Batavia, heeft het beroep naar de Evaugelisch- Luthersche gemeente alhier aangenomen. Gedurende de tweede helft der maand Octo ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden J. Yan den Broek, mej. J. Schramade, C. Mirk, Wedding, Van Aster, H. J. Yan Es, Amsterdam Van der Chijs, Apeldoorn; wed. Walschmidt, J. H. A. Haan, M. A. E. Poul, H. H. A. Neys, mej. B. Van Aken, J. Martuin, mej. K. M. Van Kolsteyu, J. P. Kuypers, 's-Gravenhage; J. Rem merswaal, Kwintsheul; mej. M. Verbeek, mej. Mezaar Meermans, W. Van Eek, J. De Haan, Leidenwed. Gerson, LeidschendamVan LeeuweD, Nieuwediep; W. Zwijers, Nieuwe-Wetering; J. Verschoor, NieuwenhoornBrands, Vaels; J. Jonkers, VeghelStuck, WageningenJ. Vermey, Rotterdam. - BriefkaartenC. Mirk, G. Van Arum, C. Stikkelorum, Amsterdam; mej. D. J. Drost, Bogeus, D. Burger, mevr. Keller Van Hoorn, 's-GravenhageA. Blieji, HaarlemM. v. d. Oever, Leiden; W. Van der Meer, Oegstgeest; J. H. Kruits, Oud-Poelgeest; mej. M. B. Rutgers Puchs, Wamsveld. Ds. Lion Cachet, vroeger predikant in Zuid- Afrika, thans als zoodanig beroepen te Valkenburg aan den Riju, zal Zondag a. s. in de voormiddag godsdienstoefening door ds. Bartstra van Wasse naar in zijn leeraarsambt bevestigd worden. De gemeenteraad van Alphen heeft het voorstel van B. en Ws. om het schoolgeld op de school van uitgebreid lager onderwijs voor alle vakken te verlagen tot 45, verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Daarop werd aangenomen een amende ment van den heer A. Streng, om het schoolgeld voor alle vakken te bepalen op 55. Gisteren herdacht de secretaris der gemeente Haarlemmermeer, de heer D. Eggiuk, den dag waarop hij voor 25 jaar als secretaris dier gemeente werd benoemd. De jubilaris ontving van vele zijden blijken van belangstelling. Ook de raad van Bennebroek heeft, evenals die te Heemstede, het besluit genomen om de kermis met het jaar 1881 af te schaffen. Naar men verneemt, zullen de Koning en de Koningin op 28 dezer naar 's-Hage vertrekken. Het voorstel tot restauratie van de gevels met den toren van het Raadhuis, in verband met de aangenomen motie van den heer Van der Gon Netscher en het daarop door Burg. en Weths. uitgebracht praeadvies, maakte gisteren andermaal een punt van beschouwing in den Haag- schen gemeenteraad uit. Tot eene beslissing kwam het echter ook nu niet en wel ten gevolge van een advies ingediend door de heeren Metzelaar en Vogel, bouwkundigen aldaar, die verzochten niet -tot eene restauratie te besluiten dan nadat een nader onderzoek zou hebben plaats gehad. Die heeren zijn van meening dat de gevels niet bouw vallig zijn, er geen schijn van gevaar bestaat en door het aanbrengen van eene kleine herstelling het geheel nog wel 50 jaren in zijn tegenwoor- digen staat zal kunnen behouden blijven. - Dit adres gaf den heer Polak Daniels aanleiding tot het voorstellen eener motie tot schorsing der verdere beraadslagingen en het doen instellen door Burg. eu Weths. van het verlangde onderzoek. De heer De JoDge voegde aan die motie een amendement toe, strekkende om dat onderzoek te doen plaats hebben in overleg met de commissie voor open bare werken en daarna overlegging vau eene be redeneerde raming van kosten, opdat men dan zal weten hoe hoog die kosten zullen zijn en men niet zal behoeven te komen tot eene uitgaaf over eenige jaren van eene groote som met eenige nullen er achter. Het voorstel van den heer Polak Daniels tot schorsiug, zooals het geamendeerd werd door den heer De Jonge, werd aangenomen met 24 tegen 8 stemmen. - Vervolgens gaf tot eene ge- dachtenwisseling aanleiding het verzoek der Inter- national-Bell Telephone-Company te .Nieuw-York, om vergunning tot den aanleg en de exploitatie van telephone-verbindingen te 's-Gravenhage, waarop de heer Mouton voorstelde te antwoorden dat voorloopig in het verzoek niet kon worden getreden, maar dat Burg. en Weths. verzochten nadere uiteenzetting van de plannen der Company, welk voorstel eveneens met 24 tegen 8 stemmen werd aangenomen. In de maand April 1881 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der pos terijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór Maart a. s., bij een op zegel geschreven request, tot den minister te weuden. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant van heden. Te Amsterdam is overleden mr. P. J. Suriugar, sedert vele jaren lid der arrondissements rechtbank aldaar. Naar het N. v. d. D. verneemt, is het wel bekende verkooplokaal „de Brakke Grond", te Amsterdam, aan eene combinatie van bankiers ver kocht, men noemt den prijs van ƒ500,000. Om trent de bedoelingen der koopers werd nog niets bekend. Naar men verneemt, zal het wetsontwerp voor den waterweg AmsterdamGorkum, waar van de kosten op 12 millioen geraamd zijn, weldra bij de Tweede Kamer inkomen. Aan de armen der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam is door wijlen mej. E. Van der Horst een legaat van f 10,000 vermaakt. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, is Maandag Kaap-Roca gepasseerd; de „Amsterdam" arriveerde gisteren van Nieuw- York te Vlissingen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Stellendam M. Breen, ten einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester van Goedereede; tot burgemeester der gemeente Bodegraven mr. H. A. Van de Velde, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden; aan den O.-I. ambtenaar J. M. Nieuwboer, laatste lijk hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Benkoelen, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Voor de eerste maal traden gisteravond de dames Worlicek, leden van den Böhmischen Damen- Streich-Trio-Verein" uit Praag, in de Stadsge hoorzaal alhier op. Slechts een vijftigtal hoorders bevonden zich in dë benedenzaal en de bekende Leidsche musici waren thuis gebleven, al was het programma meermalen in de couranten bekend gemaakt. Dit was trouwens niet geheel te ver wonderen, want de dames Worlicek waren nog niet bij het Nederlandsche kunstminnend publiek inge leid voor haar debuut scheen Leiden te zijn gekozen. In het buitenland hadden zij reeds een goeden naam verworven als trio- en solo- speelsters; immers, enkele aanwezigen, die bereids op Duitsche bad plaatsen met haar meesterlijk spel hadden kennis gemaakt, waren uit den omtrek voor deze gelegen heid naar hier gekomen. Als trio-speelsters munten deze dames bijzonder uit; door groote oefening en door voortdurend met elkander samen te werken, vormen zij een goed geheelhet eerste en laatste nomlner van het programma o. a., Beethovens „Serenade in D-dur op. 8" en Mozarts „Trio op. 2" werden op die wijze dan ook keurig uitgevoerd. Van mej. Ludmilla Worlicek (violine) hoorden wij het „Concert voor viool op. 26" van M. Bruch en de bekende „Polonaise op. 21" van Wieniawski. Wie den moed heeft om laatstgenoemd stuk op een concert te spelen, bewijst daardoor reeds een groote macht op de violine te moeten bezitten. Herhaaldelijk applaus beloonde deze dame voor de schoone tonen, die zij uit haar instrument wist voort te brengen, en voor de zekere hand, waarmede zij haar instru ment bestuurt. Ook mej. Bozena Worlicek voldeed als violon- celliste zeer goedwij hoorden van haar 't „Adagio" uit het „Clarinetten-quintet" van M*oZart; de „Romance" en „Am Springbrunnen" van Davidoff. Het publiek was blijkbaar met de uitvoering zeer ingenomenhet dames-gezelschap zal dan ook bij de aanwezigen nog lang in aangename herin nering blijven. Gemengd Nieuws. Door de gladheid der straatsteenen ten gevolge der dunne, langzaam wegdooiende sneeuwlaag, is hedenmorgen, omstreeks elf uren, een werkman van de fabriek der heeren Krantz Zn., V. genaamd, in de nabijheid van de fabriek, op de Langegracht, uitgegleden. Hij bezeerde zich, daarbij zoo ernstig aan een zijner armen, dat hij niet in staat was zich op te richten en met behudp van anderen moest weggeleid worden. De heer E. aan het Rapenbnr.g ontving heden middag een onverwacht bezoek van een mefc twee paarden bespannen rijtuig, dat rechtstreeks zijn stoep op teed en waarvan de boom door de ruiten

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1