uwsn De hooge raad heeft gisteren het be roep in cassatie behandeld van den notaris J. S. J., te Veen, ingesteld tegen een arrest van het gerechts hof te 's-Hertogenbosch, waarbij hij met bevesti ging van een vonnis der rechtbank aldaar tot 3 maanden eenzame opsluiting veroordeeld is wegens misbruik van vertrouwen. Na verdediging door den advocaat jhr. mr. E. N. De Brauw, is de conclusie van het openbaar ministerie bepaald op 27 December. De toestand van den jongen man, die kort geleden van den in volle vaart zijnden tram te Oosterhout afsprong en beide beenen brak, is zeer zorgwekkend. Het eene been is af gezet en men vreest dat dit ook met het andere zal moeten geschieden. De akte van beschuldiging tegen vrouw Lemaire, de moordenares harer 79 jarige moeder, met wier zaak, zooals wij reeds mede deelden het hof van assises du Pas-de-Calais Za terdag een aanvang maakte, brengt de afgrijse lijkste bijzonderheden aan het licht. In den middag van den löden Juli van dit jaar, kwam de be schuldigde uit hare woning loopen en vroeg met een ontsteld gelaat aan de buren of ze hare moeder ook gezien hadden, die niet in huis te vinden was. Men zocht zoo lang en zoo ijverig tot eindelijk het lijk van de oude vrouw, geheel naakt, in den put op het erf gevonden werd. Het vermoeden viel al dadelijk op de dochter, die om haar ruw en heftig karakter algemeen gevreesd en gehaat was. Hoewel zij alle schuld blijft ontkennen, heeft het gerechtelijk onderzoek toch zonneklaar bewezen dat de ongelukkige oude vrouw, terwijl deze bezig was met erwten te doppen, door hare dochter doodgeslagen is met een ijzeren siang, die men met bloed bevlekt teruggevonden beeft, en waaraan grijze haren vastgekleefd zaten. Het vreeselijkste van de zaak is, dat de ontaarde dochter, na het volbrengen van den moord, het lijk harer moeder ontkleedde, met eigen handen uit de kamer naar de schuur sleepte en vervolgeus naar de put, om het daarin te werpen. Het hof heeft nog den zelfden dag uitspraak gedaan en vrouw Lemaire tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Beschuldigd van het uitgeven van 100,000 franken aan valsche wissels met de hand- teeking van vorstin De Moskowa, grootmoeder van mevrouw Friedmann, is deze laatste met haar echtgenoot en medeplichtige gevangengenomen. De mandarijn Ly-Chao-Pee, attaché der Chiueesche legatie te Parijs, heeft in den „Cercle littéraire et artistique" te Gent een lezing gehouden over de vorderingen in het huiselijk leven in China. KOLOMEN. BATAVIA, 11 November. Mina Kruseman, die te Soerabaia wederom een opvoering zal geven, is daar ter plaatse ook thans weder het mikpunt van heftige critiek. De dobbelarij onder de Inlanders ia de afdeeljng Batavia neemt zulk een omvang aan, dat het een ernstig kwaad dreigt te worden. Reuters bericht, omtrent de waarschijnlijkheid der benoeming van kolonel Wichers tot gouv.-generaal is hier algemeen met ingenomenheid ontvangen. Het „Ind. Vad." wijst met ernst op het toene mend proletariaat in deze kolonie. Van de meer dan 20,000 inlandsche kinderen, in Indië wonende, behoort rnim een vierde tot de behoeftigen. Te Singen-Koelen heeft een Inlander zich, op een heilig graf, door langdurig vasten en bidden, den dood op den hals gehaald. De berichten uit de suikerdistricten in den Oosthoek luiden, dat de oogst middelmatig is. De „Soerab. Crt." levert een persoonsbeschrij ving van de drie candidaten voor het gouverneur- generaalschap, de hh. Pock, Den Tex en kolonel Wichers. Het blad is verzekerd dat Indië, onder een dezer drie mannen, niet in handen eener par- tijkliek zou vallen, maar vraagt toch of, wanneer in Holland geen krachtiger persoonlijkheden zijn aan te wijzen, in de kolonie zelve geen betere keuze kon worden gedaan. Te Solo zijn weder valsche munten (guldenstuk ken) in omloop. Mr. Der Kinderen, lid van den raad van Ned.- Indië, gaat heden met mr. L. W. C. Van den Berg, tot secretaris, naar Atjeh om daar de rech terlijke organisatie voor te bereiden. De doel treffendheid van dezen regeerings-maatregel wordt in de pers en onder het publiek lang niet alge meen erkend. Sommigen vreezeu dat verslapping van gezag te Atjeh het gevolg er van zal zijn. De meerderheid acht alle burgerlijke rechtspleging daar voorloopig nog ondoenlijk. Te Bondowosso werd 28 October het dood vonnis door middel van den strop voltrokken aas een inlander, veroordeeld wegens moordterwijl nog een ander in de boei die straf wacht. Het wonderkind (alias monster) dat onlangs te Solo werd geboren, waarvan het hoofd grooter is dan de romp, wordt nog steeds door velen bezocht. De ouders zullen er mee reizen. Uit Singen-koelen arriveerde in de gevangenis te Samarang een inlander, wien men beschuldigt het huis van zijn buurman te hebben in brand gestoken, na eerst de deuren aan den buitenkant stevig te hebben dichtgebonden. Het gevolg daar van is geweest dat de bewoner van het huis, die rustig lag te slapen toen de brand uitbrak en wiens hulpgeschreeuw men niet hoorde, in zijn huis in de vlammen het leven verloor. In Bodja heeft een Javaan zijn vrouw vermoord. De veeziekte schijnt in den omtrek van Batavia zeer verminderd te zijn. Volgens het „Bat. Hdbl." zon hier in geen 4 maanden eenig geval hebben plaats gehad. - Men verneemt dat de proeven ter genezing gestaakt zullen worden en dat de heer Bloem terug zal keeren. Bij velen bestaat ernstige en gegronde twijfel of genoemde heer wel zeer gepast behandeld is door de veeartsen en de plaat selijke autoriteiten. In het Rembangsehe heeft op 26 October een nogal sterke aardbeving plaats gehad. Gezondheidstoestand gunstig. In den handel geen noemenswaardige verbetering Door den gonvernear-generaal van Ned.-Indië lijn de vol- xeode beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, met beh. van recht op pens., de insp.-gen., chef van den dienst der staatsspw. op Java D. Maarschalk, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem ala chef aan den lande bewezeneervol, met beh. van recht op pen»., de ambt. op wachtg. K. Stuff ken; eervol, de comm. 3de kl. bij den post- en telegraafd. R. W. Pereira. Benoemd: Bij den post- en telegraafd.: tot kantoor chef 3de kl., de comm. 1ste kl. N. J. J. Marlier De Routon te Soerabaia, met bepaling dat bij als zoodanig te Telok-Betong zal optredentot kantoorchefs 4de kl de comm. 2de kl. N. C. Vlaanderen te Weltevreden en G. W. 11. Van Benamel te Soera- karta, met bepaling dat zij als zoodanig respectievelijk te Meester- Cornelis en te Djoewana zullen optreden tot kantoorchef 4de kl., de comm. 2de kl. L. A. Nijvcnheim te Soerabaia, met bepaling dat hij als zoodanig te Loeraadjang zal optreden; tot adj.-comm. L. C. Van der Schraaf te Samarang, met bepaling dat hij aldaar wordt werkzaam gesteld; voor den tyd van drie jaren, gerekend van 16 Nov., tot direct, van de Javasche bank, D. Groeneveld, thans die betrekkiig bekleedende. Bij de kamer van koophandel en aijverheid benoemd: tot lid, G. Von Bnltzingslöwen, chef der firma Boltzingslöwen Co., P. Vader, expert voor assnra- doaren en W. A. Driessen, chef der firma J, 1'. Van Leeuwen 8; Co. Bij den Raad van justitie te Makaseer ontslagen: eervol, wegens vertrek, als lid, H. C. Knappert, en benoemd: Ch. H. Ch. Bijvanck, agent van de factorij der Ned. Handel maatschappij. Bevorderd: By de in- en uitvoerrechten en accijnzen: tot boekhouder 2de kl., de boekhouder 3de kl. stand plaats Batavia, F. A. Lubeck. Bij het algemeen beheer der spoor wegen op Java geplaatst: Op het hoofdbureau te Buitenzorg de benoemde adj.-ing. 2de kl. S. A. Schaafsma. Ontheven: Eervol, van de verdere vervulling der betrekking van kantoorchef 4d» kl., de coram. 2de kl. P. W. H. Hornnng te Toeban, zijnde hij in verband daarmede overgeplaatst naar Samarang. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Enrupa, wegens vijftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië aan den kapt. der inf. H. Roelofez. Ontslagen: Eervol, w. volbr. diensttijd, mat behond van recht op pens., de kol. der inf. P. R. De Rochemont; op verzoek eervol, wegens lichamel. ongeschiktheid voor den mil. act. dienst, met behond van recht op pens., de lsta lnit. der inf. J. T. E. Pex. Bevorderd: Tot kol. bij de inf., de luik-kol. E. D. C. Middelaer. Geplaatst: Bij den geneesk. dienst van Sumatra's Westkust de oflic. vai gez. 1ste kl. T. Abrahamz; by het 5de bat., de kapt. W. N. Poth; bij het 6de bat., de kapt. K. H. A. Rijnders; bij het subsistentenkader te Padang, de lite luit. C. J. Laceulle, laat stelijk adj. van den comm. der £de mil. afd. op Java. Over geplaatst van of naar Atjeh: Bij het 8ste bat. inf. de kapt. J M. Romijn van het 2de garn.-bat. in Atjeh; bij het 13de bat. de kapt. L. Dn Bas de Valeinpre van het 1ste garn.-bat. in Atjeh; by de artillerie: al» adj. by den commandant der exp. art. in Atjeh, de gedet. 2de luit. der inf. C. D. De Roon van de 22ste coup.; Sij het corps min. en »app. te Willem I, de tijdelijk bij het wapen gedet. kapt. der inf. P. Van den Blijk van het corp» min. en sapp. in Atjeh. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. W. G. Van den Bergh. Ontslagen: Op verzoek, eervol, weger» volbrachten diensttijd met behond vau recht op pens., de maj. der inf. J. H. P. Kroesbeekop verzoek, eervol, wegens vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de maj. der inf. W. F. Van Vngt; eervol, de bnrgerl. schrijver 5de U. bij de milit. adm. H. Treeth. Benoemd: Tot comm. der 3de milit. afd. op Java, de kol. der inf. E. D. C. Middelaer, thans plaatselijk comm. van Batavia. Departement van Marine. Benoemd: Op zijn verx., tot lichtopz. 2de kl. de lichtopz. lste kl. J. Van Vunren; tot licht- opz. late kl. dc lichtopz. 2de kL J. L. G. Keyzer. BUITENLAND. Franbryk. Te St.-Queutin heeft Ferdinand de Lesseps Zondag-middag le drie uren eene conférence ge houden over het Panama-kanaal. Reeds vroeg in den middag was het „Cirque" waar de samenkomst plaats had, door 4000 personen bezet, terwijl nog een aantal zich buiten verdrong. Nadat de heer Deschanel eene redevoering over Franklin had ge- honden en de heer Anatole des Forges in een wel sprekende rede den lof van het grootsche plan van de Lesseps verkondigd had, beklom deze zelf, onder daverende toejuiching het spreekgestoelte. In eene alleraangenaamste „causerie" schetste spreker het belang van de doorsnijding van de* isthmns, als een bij uitstek nationaal werk. Hij eindigde met de mededeeling dat Frankrijk alleen reeds voor 1,200,000 aandeelen ingeschreven heeft. ItalAë. Heden zal te Rome een geheim en den 16den een openbaar consistorie worden gehouden, waarin verschilleude bisschoppen zullen worden gewijd. Grx*oot-J3c-ita.iiiiië. De pachter, die den deurwaarder teCoakstown, in Ierland, heeft doodgeschoten, is gevonden. Het is een man van zestig jaar; hij had zich in zijn eigen huis verborgen. Uit vele oorden van Ierland komen volgens de „Times" voortdurend berichteu van agrarische misdaden en terrorisme. Als een staaltje van het laatste kan dienen, dat een politie-agent, die een getuigengehoor moest bijwonen, onlangs twintig uur heeft moeten loopen, daar hij niemand kon vinden, die hem een rijtuig durfde geven. Thans wordt weder uit Nieuw-York officiëel gemeld dat de heer Thompson zijn ontslag ge nomen heeft als minister van marine en als voor zitter van de Panama-Maatschappij zal optreden. Oostenr.-Hong. Monarchie. Een zeer onaangename quaestie, naar aanleiding van het huwelijk van den kroonprins, brengt de gemoederen te Weenen in groote beweging. Het gerucht loopt daar namelijk dat het gebeele ameu blement voor het paleis te Praag, dat, zooals men weet, door de jonggehuwden zal betrokken worden, te Parijs besteld is. De burgemeester heeft reeds een onderhoud met den opperkamerheer over deze netelige zaak gehad, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Mocht het gerucht blijken waarheid te zijn, dan is de gemeenteraad voornemens geen enkele van de voorgenomen feestelijkheden, van gemeentewege te doen doorgaan. Er heerscht, vooral in de haudelskriugeu, groote spanning. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat met het Russische Nieuwjaar, 13 Jan. 1881, groote ver anderingen ophanden zijn. De opperste raad van state zal, onafhankelijk van den czaar, alle quaestiën beslissen, behalve die omtrent oorlog en vrede. Tot president van dien raad zal de grootvorst-troonop volger benoemd worden, en onder de voornaamste leden daarvan zullen de ministers van binnen- landsche zaken, van financiën en van oorlog be lmoren. Yoorts zal de vorstin Dolgoroucki, onder den titel eener hertogin van Holstein-Gottorp, tot wettige gemalin des keizers worden verheven, en zullen hare kinderen «denzelfden titel bekomen. De keizer zal zich gaandeweg aan de staatszaken onttrekken. De Russische regeering is voornemens de Joden-quaestie spoedig in overweging te nemen, en dat de eerste stap zal bestaan in het toekennen van crelijke rechten aan die Joden, welke zich met den luurihouw bezig houden. Bij het Pawlowitzsche garde-regiment zijn tal van oproerige proclamaties gevonden en in be slag genomen. Telejfrwniaen. TEHERAN, 11 December. Volgens gerucht zijn Hamzah Agha en eenige opperhoofden, met een aanzienlijk aantal volgelingen, uit Serdesht ver trokken. ALLAHABAD, 12 December. Lord Ripon (de onderkoning van Britscb-Indië) is zeer zwak, doch de kenteekenen zijner ongesteldheid worden door

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2