Woensdag 15 December A". 18S0. V. G390. Deze Courant wordt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Aanvragen om toezending der premie platen, die niet vergezeld zijn van 70 cents in postzegels en den bon, moeten onbe antwoord ter zijde worden gelegd. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: A'oöf Leiden per 3 mstndea.Lift. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE5 Vu 1—8 regel#-.,. Iedere'regel mterv»-». Grootera letters naar plaatsruimte. 0.17* S X A. D S - JS JS IC Ai X Ail IN". BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninkl. Besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n®. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n*. 80), de herstemming ter benoeming van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zal plaats hebben op Zaterdag, den 18den Decern! er a. s. des middags van 12 tot 2 uren en dat de verkiezing van ién lid dier Kamer, ter vervnllin? der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. H. EIGE- MAN voor de op hem uitgebrachte benoeming, op hetzelfde tijdstip zal geschieden. Den kiesgerechtigden wordt medegedeeld dat voor eerstgemelde vacatures een wit en voor laatstgemelde vacature een rood biljet moet worden ingevuld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 December 1880. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 14 December. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer G. Wildeboer, geb. te Amsterdam, beroepen pre dikant te Heiloo, bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid, met openbare verdediging van een academisch proefschrift, get.: „De waarde der Syrische Evangeliën, door Cnreton ontdekt en uitgegeven". De gisteravond door ons ontvangen O.-I. mail bevat de berichten uit Batavia van 511 November. Naar wij vernemen, zal -over acht weken worden aanbesteed het oprichten, van een nieuw ijzeren hek om het anatomisch laboratorium, aan de Ruïne, alhier. Aan het einde van de voorstelling gister avond door de Rotterdamsche tooneelisteu alhier gegeven, werd mejuffrouw Beersmens door eenige ledeu vau het Leidsch studentencorps een krans vereerd. Het debat over het ziekenhuis der Leidsche hoogeschool nana gisteren bijna de geheeie zit ting der Tweede Kamer 'in beslag. De fiaanciïele geschiedenis werd geheel in herinnering gebracht trouwens niet ten onrechte, want dergelijke lessen zijn in deze dagen niet overbodig. Het gebouw, oorspronkelijk geraamd op jf 250,000, kost thans ruim 8 ton. Eu het beheer en onderhoud, voor tfcwee jaren nog geraamd op ruim 1 ton, was nu o,p de begcooting gebracht tot ruim 148,000. Dit hooge cijfer was uog wel gebaseerd op het geen was uitgegeven in 1870, toen de oorspron kelijke raming met f 22,000 was overschreden ten gevolge van een epidemie. Deze „epidemische" verhooging wilde de commissie te minder toestaan, omdat de minister zelf toestemde dat ingrijpende wijzigingen in het toezicht op het beheer nood zakelijk waren geworden en naar de meening der commissie het betere beheer dan ook uit mindere uitgaven moet blijken. Tweede Kamer. In de avondzittiug van gisteren werden de discussiè'n over Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) voortgezet. Op art. 86 (jaarwedden der hoogleeraren aan de universiteit te Utrecht) zijn twee amendementen voorgesteld: 1°. van de commissie van rapporteurs tot vermin dering met f 700, zijnde de verhoogingeu van de jaarwadden van den aasistent, conservator bij het kabinet van natuurlijke historie en voor den amanuensis en den bediende bij de academische bibliotheek; 29. van den heer Corver Hooft tot vermindering met f 2000, zijnde de jaarwedde van den lector in het Sanskriet welke betrekking spr. wenscht te supprimeeren. Nadat verschillende sprekers over deze amendementen het woord ge voerd en de minister de traktementsverhooging verdedigd had, werd ten slotte het amendement- Corver Hooft verworpen met 36 tegen 30, dat van de commissie van rapporteurs aangenomen met 45 tegen 21 stemmen. Op art. 87 (academische gebouwen te Utrecht) stelt de heer Corver Hooft een amendement voor tot vermindering met f 32,750, aangevraagd voor aankoop en verbouwing van bet Ridderschapshuis te Utrecht, tot het verkrijgen van meer ruimte voor verzamelingen. De minister, zoomede de heeren Bastert en Patijn bestrijden het amendement, dat daarop wordt verworpen met 41 tegen 25 stem men. Op art. 101 (subsidiën aan gemeenten ten behoeve van hare gymnasia en pro-gymnasia) is door de commissie van rapporteurs een amendement voorgesteld om de kosten te verminderen met f 30,000, strekkende om den post van f 84,768 voor nieuwe en verhoogde subsidiën te verlagen tot f 54,768. - Naar de meening van de com missie, wier amendement wordt toegelicht door den heer De Meyier zal dit krediet nog ruim schoots voldoende zijn ter voorziening in de be hoeften. - De beraadslagingen over het middel- haar onderwijs worden geopend. Naar aan het Rott. Nbld. wordt gemeld, is het contract waarbij de directie van het Rotter- damscb Tooneelgezelschap ontbonden is, reeds geteekend. Tot voorzitter en secretaris der plaatselijke schoolcommissie te Haarlem zijn verkozen de heeren D. L. Van der Heide en W. Meyer. De leden van het Theologenbond te Amster dam hebben f 60 geschonken voor de oprichting van een standbeeld van graaf Jan van Nassau te Utrecht. Voor de in het volgend jaar door het Utrechtscbe studentencorps te houden maskerade hebben zich 73 deelnemers aangemeld. Aan mr. P. G. Bijstra van Rotterdam werd Zondag te Utrecht, ter gelegenheid van zijn aftre den als voorzitter der Broederschap van candidaat- notarissen in Nederland, een aandenken aangeboden door een aantal vrienden en vereerders uit die Broederschap. De heer Rovers, als oud-lid vau het hoofdbestuur, bracht hulde aan de eervolle wijze, waarop de heer Bijstra gedurende tal van jaren aan het hoofd der Broederschap stond. Naar men verneemt, moet door den uuiver- seelen erfgenaam van wijlen mr. P. Heringa Kats te Oranjewoud ruim 5 ton aan successierecht betaald worden. Het zal wel tot de zeldzaamheden behooreu dat van ééne nalatenschap zooveel in de schatkist gestort wordt, daar bovendien de velen, wien hunne schuld is kwijtgescholden, persoonlijk de successierechten moeten storten. Het stoomschip „Madura", van IJmuiden naar Batavia, is Zondag te Suez aangekomen; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren ran Port Said vertrokkende Conrad", vau Batavia naar Amsterdam, is denzelfden dag St.-Vincent gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De officier van administratie der 3de kl. H. J. Knottenbelt, dienende aan boord vau Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsien dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft, met ingang van 20 Dec. 1880,' benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren S. E. Henkers, thans telegrafist der 2de kl.P. H. Everts benoemd tot burgemeester der gemeente Sevenum, ten einde die betrekking ge lijktijdig waar te nemen met die van burgemeester van Grubbenvorst; met ingang van 15 December 1880, benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Gouda mr. W. Hemsing, ontvauger der regis tratie en domeinen aldaar; de navolgende pen sioenen verleend alsaan J. J. G. Daris, gewezen postbode te Arkel, ten bedrage van ƒ267 's jaars; aan A. N. Bell, gewezen brievengaarder te Epe, ten bedrage van 115 's jaarsaan W. H. Rieksen, gewezen conducteur der brievenmalen te Arnhem; ten bedrage van f 509 'sjaars; aan R. Pieters, weduwe van G. Eekhof Van der Laan, gewezen brievenbesteller te Groningen, ten bedrage van f 158 's jaars. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks negen uren is een begin van brand ontstaan ten hnize van den winkelier H. aan de Haarlemmerstraat, die echter spoedig door den bewoner met behulp der politie door middel van emmers water is gebluscht. Hedennamiddag omstreeks kwart over éénen was bet vaarwater bij het Gangetje versperd door 3 schuiten, waarvan de respectieve schippers niet verkozen voor elkander uit den weg te gaan.' Nadat er veel over en weder gescholden was,' maakten een paar politie-agenten, bijgestaan door de bemanning van twee aankomende schuiten, onder het gejuich der menigte, een einde aan dit tooneel. Wanneer zullen de schippers toch begrijpen dat in dergelijke gevallen door koppigheid niets uit te richten is? Te Noordwijkerhout heeft een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Terwijl W. De Winter nog niet van zijn werk was tehuis ge komen, en de moeder wegens huiselijke bezigheden slechts enkele oogenblikken zich had verwijderd; nam hun vijfjarig zoontje eene teug uit eene koffiekan, waarin juist koffie was gezet, met het ongelukkige gevolg dat hij zich inwendig deerlijk brandde. Onder de hevigste pijnen is het knaapje den volgenden avond overleden. Zaterdag-avond is op de Schelpkade te 's-Hage brand ontstaan, doordat een jonge hond op tafel sprong en de petroleumlamp omverwierp; De vlammen willende blusscheD, struikelde de bewoner en viel hij in de brandende petroleum; waardoor hij eenige wonden aan het hoofd be kwam. Door een paar agenten van politie werd de brand gebluscht. Aan het verzekerde meubilair was nogal schade toegebracht. Een boot van Leeds met stukgoede ren naar Rotterdam strandde gisternacht op het Noorderhoofd en is totaal verloren. De equipage werd gered. Van de koningin van Zweden, die dank zij der voortreffelijke behandeling van dr. Mezger, nagenoeg hersteld is en vermoedelijk half Januari in volkomen beterschap Amsterdam zal verlaten; verhaalt men dat zij onder inachtneming van het striktst incognito zich even vrij door Amstels straten beweegt als een particulier. Zaterdag reed H. M. naar het Centraalstation per tramwagen; De rechtbank te Zutfen heeft bij verstek den commissaris van politie te Deventer; ter zake van moedwillige mishandeling, veroordeeld tot 8 dagen celstraf.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1