voor dramatische of komische voordrachteneen zilveren medaille, een bronzen medaille en een eervolle vermelding. De jury zal bestaan uit vijf of zeven personen, buiten elke vereeniging. In tegenwoordigheid van het dijkbestuur Reeft de proafmaling plaats gehad van het tweede stoomgemaal in het waterschap de Beemster. De ujtslag overtrof in alle opzichten de verwachting. Dte machines, bestaande uit twee centrifugaal- pompen (componnd-systeem), zijn geleverd door de maatschappij „de Atlas" te Amsterdam, de ge bouwen door den heer P. Vlasman te Bodegraven. Het geheel is vervaardigd volgens de plannen en onder leiding van den ingenieur W. T. A. Beyerinck. Dit jaar zijn te Vlaardingen en Maassluis met loggers en sloepschepen aangebracht133,500 tonnen haring, tegen 77,700 in 1879 en 70,500 in 1878, dus nu 55,800 tonnen meer dan in 1879, en bovendien verscheidene 100,000 stuks steur- haring, ongerekend de zeer groote partijen, welke te Scheveningen Katwijk en Noordwijk aangevoerd werden. Wat de vangst aangaat, was het resultaat dus buitengewoon gunstig. Het Vliegend Blad van Rotterdam vestigt zeer terecht de aandacht op het slechte papier, dat de Staat verkoopt als zegelpapier. Ieder tracht goed papier te bekomen en de keus is ruim; de Staat alleen schijnt daarin niet te kunnen slagen, zoodat het beschrijven van zegel papier lastig is en slechte resultaten geeft. Was het papier beter en duurzamer, men zou het zich getroostenmaar het omgekeerde is waar: daar het niet goed gelijmd is, loopt het meer gevaar spoedig te vergaan en vooral voor officiëele stukken is dit eene zeer slechte eigenschap. Het VI. Bid. meent, dat nu er toe zicht bestaat, dit ook goed moet worden uitge oefend. Daarop dringt het aan en bet wenscht dat zijne opmerking ook steun zal vinden in de Tweede Kamer. De gemeenteraad van Steenwijk heeft/400 toegestaan aan de heeren G. Hovens Gréve, P L Aberson en L. Steltman aldaar, op hun verzoek om eene geldelijke bijdrage voor de a. s. feeste lijke herdenking van het ontzet dier stad in 1581. Het Rott. Nbl. vermeldt dat een der direc teuren van het Rotterdamsch Tooneelgezelschap uitdrukkelijk heeft verklaard, zich tegen het plan van het Nederlandsch Tooneel te zullen verzetten en het uiterste te willen wagen om een zelfstandig gezelschap te Rotterdam te behouden. Enkele der voornaamste leden van het gezelschap hebben hem daartoe hun medewerking reeds toegezegd. - Nader blijkt dat deze directeur de heer W. J. Van Znylen is. Het bestuur der vereeniging „Dorcas" te Bteda heeft van den prins van Oranje een prachtig canapé-kussen ontvangen als prijs in de loterij, die dezen winter ten behoeve van die vereeniging zal gehouden worden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Suez en giDg het Kanaal in; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde dien dag Kaap Carboeira; de „P. Caland" is Zaterdag van Nieuw- York naar Rotterdam vertrokkende „W. A. Scholten" vertrok dien dag van Rotterdam naar Nieuw-York. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken breugt ter algemeene kennis dat in den loop der maanden Jan., Febr., Maart, April, Mei en Jnni a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Z. M. heeft J. W. H. Bauduin, te Maas tricht, voor het jaar 1881, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgersch. te 's-Hertogenbosch. Gemengd Nieuws. Voor het kantongerecht alhier ver- sebenec heden 33 inwoners der gemeente Zoeter- woude, allen geaffecteerden aan spuit N°. 2, om zich te verantwoorden wegens hunne afwezigheid bij den brand op 22 Oct. jl. aldaar. Tegen allen, op enkele uitsonderingen na, werd door den amb tenaar van het openbaar ministerie één gulden boete, subsidiair één dag gevangenisstraf, geëischt. ZEd.- Achtbare grondde zich daarbij op de stelling dat ieder die tot de brandweer behoort, bij brand verplicht is, onder alle omstandigheden, zelf zorg te dragen dat hij gewekt worde. Uitspraak heden over acht dagen. Door de politie alhier is heden naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht een vrouws persoon, genaamd J. N., die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Te ongeveer één uur gisternamiddag is ten huize van den koflBehuishouder den heer F. aan de Breestraat een schoorsteenbrandje ontstaan, dat echter door de politie met behulp van kar doezen is geblnscht geworden. Nadat al onze haringvisschers op één jongeling na behonden zijn aangekomen, zoo meldt men ons uit Katwijk, werd 11. Zaterdag de eerste versche visch aangebracht door schipper Bert Van Dnyn van den reeder P. Haasnoot Pz., die/125 in 5 dagen besomde. Voor de visch werden de volgende zeer hooge prijzen besteed4 snees a 80 tongen f 29benschol (per snees) 9levende schol per mand f 9.50; rog per stuk f 0.50; schelvisch per stuk f 0.25. Verleden week 'snachts zijn bij den bouwman A. S. te Alphen, de koeien, die op stal stonden, door onbekenden uitgemolken. Wel was dat meermalen met Sint-Nicolaas de gewoonte wanneer de koeien dan nog in de weide liepen, maar op stal was zulks tot heden nog nooit gebeurd. Bij herhaling werden in den laatsten tijd voorwerpen uit de goederenwagens aan het station van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij te Haarlem vermist. Naar aanleiding daarvan heeft bij eenige werklieden huiszoeking plaats gehad en zijn bij twee hunner een aantal goederen, van verschillende diefstallen afkomstig, gevonden. Zij zijn in hunne betrekking geschorst en zullen zich voor den rechter moeten verant woorden. Door de rijkspolitie te Haarlem zijn vier verdachte personen aangehouden, genaamd J. H. B., uit Amsterdam; W. F. V., nit Zwolle; H. W. M., uit Alkmaar, en P. v. B., uit Hilver sum, die gelijktijdig en in vereeniging, zonder geld of middel van bestaan, in den Haarlemmerhout rondzwierven. Zij zijn wegens landlooperij naar het huis van arrest overgebracht. Ten gevolge der ministeriêele uit spraak zijn te Oldeboorn eenige paren door den burgemeester ovsrgetrouwd. Te Domburg is een groote schuur met 20 stuks vee verbrand. De mazelen zijn te Dokkum epide- misch heerschende verklaard. In de Roomsch-Katholieke kerk op St.-Walburg te Arnhem hebben Zaterdag-morgen twee personen getracht, door middel van lijm- houtjes de oflërbnssen van hunnen inhoud te be- rooven. De koster dier kerk was echter opmerk zaam en heeft hen gevolgd. Ongelukkig bleken de beenen der dieven vlugger te zijn dan die van den koster, zoodat zij hem zijn ontsnapt. De hoofd dader is nochtans spoedig gearresteerd in den tuin van den heer B., die, een onbekende daar ziende, op hem afging en hem vasthield, tot de politie kwam. Hij was in het bezit van eene hoeveelheid lijm en een aantal muntstukken, waarvan de meesten sporen van lijm droegen. Zijn helper, die op den uitkijk stond, is alsnog voortvluchtig en waar schijnlijk, evenals zijn kameraad, Duitscher van geboorte. Een vrouw, die te Doetinchem door een hollend paard met wagen is overreden, is aan de daardoor bekomen wonden overleden. Bij een brand te Thun is de vorige week een moeder met bare zes kinderen omgekomen. Tusschen graaf Nicolaas Esterhazy te Weenen en den heer Rohomczy, lid van het Oostenrijksch Parlement, heeft een duel op leven en dood plaats gehad. Daar de heeren echter beiden gewond werden en de kracht niet meer hadden om op te staan, ten einde hun woord te houden, heeft men het er bij gelaten, althans voorloopig. De tamboers in F rank rij k zullen weder uit hun korten verbanningstijd herleven. De wet schrijft voor dat bij onlusten de trom driemaal moet geroerd worden, véór de troepen te hulp komen. Daar er zonder tamboers geen trom kan geroerd worden en daarentegen de on lusten niet bepaald weg zullen blijven, omdat men niet driemaal de trom kan doen roeren en das geen troepen kuunen oprukken, die de onlusten bedwingen, beeft men het eenvoudiger gevonden, de tamboers maar weder in te voeren. Te Durham is een werkman in hech tenis genomen, beschuldigd van, terwijl een kame raad van hem bezig was in den stoomketel iets te repareeren, de kraan te hebben omgedraali, waardoor het kokende water den ketel binnen drong en de daarin aan het werk zijnde man om het leven kwam. Het postkantoor en achttien andere gebouwen te Arendal zijn bij een Woensdag nacht uitgebroken brand in de asch gelegd. Twaalf paarden, voor den postdienst bestemd, kwamen in de vlammen om. Te Wendell (Massacbuss etts) is in een zaagmolen een stoommachine gesprongen, waar door zeven personen het leven verloren. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft Zaterdag de beraadslaging over de begrooting der middelen voortgezet. De heer Ribot stelde een amendement voor, strekkende om de congregatiën, de erkende zoowel als de niet-erkende, tegenover den fiscus weder onder de gewone wet te brengen. De commissie en de regoering vereenigden zich met dat voorstel. De heer Boyer bestreed het, msgr. Freppel evenzeer als onrechtvaardig jegens de congregatiën. De heer Vilson zeide, dat er tegenover eenig voorrecht ook belasting moet staan en beriep zich op de wet van 1872, welke hij eenvoudig toegepast wil zien. De heer Gaslonde zag in het voorstel eene gevaarlijke nieuwigheid, die het beginsel van ge lijkheid voor de wet schendt. Yolgens een te Parijs verspreid gerucht, zou Turkije het eiland Creta aan Daitschland hebben afgestaan. Van Duitsche zijde wordt de waarheid van dat bericht nog in twijfel gelrokken, maar voor het geval dat het juist mocht zijn, het vermoeden geopperd, dat Duitscbland het eiland alleen om het aan Griekenland af te staan in ontvangst genomen zou hebben. Wellicht zou Von Bismarck de Grieken op die wijze willen bewegen om zich aan hunne noordelijke grenzen te verge noegen met hetgeen de Porte daar aanbiedt. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten in elke wijk der hoofdstad een algemeene rouw kapel op te richten, waarin de lijken der armen tot aan de begrafenis kunnen worden bijgezet, om te voorkomen dat de lijken dagen lang in de kleine woningen der armen moeten blijven liggen. Baudry d'Asson, vergezeld van twee advocaten, is voor het gerecht verschenen, om een aanklacht wegens gewelddadige gevangenzetting in te dienen, tegen Gambetta, de quaestoren en de deurwaarders vau de Kamer van afgevaardigden. Italië. De Kamer vau Afgevaardigden heeft de begroo ting voor oorlog goedgekeurd. In nog zeven afdeelingeu der Kamer is het onderzoek van het wetsontwerp tot opheffing van den gedwongen koers afgeloopen en een gunstig advies uitgebracht, met aanbeveling aan de com missarissen. G root-Britaiiaië. Het gerechtshof te Omach, in Ierland, heeft zekeren Naugle, een landbouwer, tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld wegens het lossen van een pistoolschot op zijn landheer. De speciale correspondent van de „Daily News" in Ierland meldt dat in het graafschap Kerry, waar hij thans vertoeft, eene ware paniek heerscht onder allen, die door het volk kunnen aangemerkt worden als staande aan de zijde der landheeren. Velen hunner vertrekken. De laatste tijdingen uit het Transvaalsche zijn geenszins geschikt om de geruchten te beves tigen van toenadering; integendeel luide verkon digt men daar, dat de volksvergadering van 8 Januari het sein zal zijn om het lijdelijk verzet op te geven. Hoe dit zij, de handel kwijnt, de kooplieden verlaten de Transvaal, de geest der

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2