Dinsdag 14 December. N°. 6389. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Ptmien ter behandeling z 1'. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Jongensschool LEIDSÖÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.J 1.10. Franco per P^1-s 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE N Van 18 regels Iedere regel meer...... Grootere letters naar plaatsruimte. 1J)5. -0.77$. BTADS-BERÏCHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 16 December 1880, de9 namiddags te twee uren. lste klasse. (232) 2*. Idem van een derden onderwijzer en eene derde onderwijzeres aan de school der 4de klasse n°. 1. (235) 3*. Idem van een derden onderwijzer en eene derde onderwijzeres aan de school der 3de klasse n°. 2. (236) 4°. Idem van eene tweede onderwijzeres in de handwerken aan de scholen n". 1 der 3de en 4de klasse. (237) 5°. Idem van een ambtenaar belast met het toezicht op de honden. (238) 6*. Idem van een lid der Raadscommissie in zake het Utrechtsche 7°. Idem van een adjunct-stads genees- en heelkundige. (210) 8°. Verzoek van C. Schouten, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n®. 2 voor onvermogenden. (226) 9°. Idem van Mej. S. Winkler, als onderwijzeres aan de Kweek school voor onderwijzers. (228) 10°. Voordracht tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (227) 11°. Idem tot het beschikbaar stellen van gelden voor de waar neming van de armenpraktijk met staat van af- en over schrijving. (229 en 234) 12®. Idem tot het verleenen van eene toelage aan denleeraarin de Engelsche taal aan het Gymnasium en de Kweekschool voor onderwijzers. (230 en 234.) 13°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1880, tot verhoo ging van den post: onderhoud der straten. (231 en 234) 14°. Voordracht tot wijziging van de begrooting voor 1881 in verband met de kosten voor het onderwijs. (239) LEIBEN, 13 December. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer J. J. Grihling, geboren te Leiden, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.: „Over de localisatie van motiliteits- stoowissen in den hersenbast en in het centrum ovale. Casnïstische bijdrage", - alsmede de heer W. J. M. H. Van Hees (arts), geb. te 's-Hage, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Over pes equino-varus". Door het gemeentebestuur alhier werd heden ten raadhuize aaubesteed: 1®. Het driejarig onder houd der gebouwen en het ameublement der open bare scholen, in vier perceelen. Als minste inschrijver is het werk aangenomen door den heer J. H. Carlier, timmerman alhier, te zamen voor de som van f 3390 per jaar. De hoogste inschrijving be- droeg f 4310. 2°. Het maken van acht brug wachtershuisjes, waarvan de gunning is aangebon den. - Omtrent de op 6 December gehouden beste ding van de levering van schrijfbehoeften ten dienste der gemeente-secretarie en openbare lagere scholen, waarvan de gunning werd aangehouden, is besloten die levering te gunnen aan mej. de wed. J. N. Gejer, winkelierster alhier. Zaterdag-avond gaf de onderofficiers-ver- eeniging „Door vriendschap vereenigd" eene uit voering in de Stadszaal en verschafte daardoor den leden een recht gezelligen avond. Reeds het blijspel „Doris Knoopenschaar11, deor eenige dilet tanten opgevoerd, ofschoon juist niet nieuw te noe men, bracht een aangename stemming teweeg ouder de aanwezigen, 't Werd dan ook goed gespeeld en getuigde dat de verschillende rollen goed waren ingestudeerd en ook werden begrepen. Vooral bren gen wij hulde aan Josias Beeldok voor de wijze waarop hij den muziekmeester Stam aan 't ver stand wilde brengen dat zeker en stellig de schuld vordering gerechtigd was. Doris Knoopenschaar zij ook een woord van lof niet onthouden. Menig maal wekte hij den lachlust op door de uitstekende wijze waarop hij zijn rol vervulde. Aan de ridders van het „Metalen Kruis", die op uitnoodiging van het bestuur de voorstelling bijwoonden, werd door hem mede een eigen aardige ovatie gebracht. Ook het officierencorps was door eenige leden vertegenwoordigd. Deze buitengewone vergadering werd geopend door een verdienstelijke uitvoering van een viertal nommers door de stafmuziek van het vierde reg. infanterie, terwijl in de pauze nogmaals een paar nommers werden ten gehoore gebracht. Een geanimeerd bal besloot de bijeenkomst, die zeer zeker menigeen later deed huiswaarts keeren dan zijne gewoonte is. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van coke# in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ20.00, f 4.20 en f 2.09; de laagste f 20.00, f 4.00 ep ƒ2.00. Eenige dames te Oudshoorn hebben het voornemen opgevat, om tegen het aanstaande Kerstfeest een Kerstboom op te richten voor alle kinderen binnen die gemeente van 4 tot 12 jaar, zonder uitsluiting van eenige gezindte. Zij stellen zich voor dezer dagen den ingezetenen een lijst aan te bieden, om door het geven van bijdragen dit plan te helpen verwezenlijken. Sedert eenigen tijd heerschen mazelen en roodvonk te Boskoop vrij erg en komen ze in som mige gezinnen zelfs voor de tweede maal voor. Gelukkig is de ziekte van een goedaardig karakter. Men meldt uit Hazerswoude: De tongblaar onder het rundvee neemt hier zeer toe. Ofschoon de ziekte geen ernstig karakter heeft aangenomen, en de behandeling der beesten op de stallen ge makkelijker is dan in de weide, terwijl de besmet ting zooveel mogelijk wordt beperkt, woekert zij steeds door. Het uitvoeren van herstellingen aan het jaagpad langs den Rijn, tusschen Bodegraven en Woerden, aanbesteed voor rekening der gemeente Woerden, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. J. Van Deth te Zwammerdam, voor de som van f 1687.50. Bij de te Utrecht gehouden verpachting van buffetten .van enkele stations der Rijnspoorweg maatschappij, bleken voor dat van Alphen geen liefhebbers te zijn, zoodat daar misschien in het vervolg geen buffet meer zal zijn te vinden. Het zal waarschijnlyk nu gepacht kunnen worden tegen 1 Mei 1881, wanneer zich iemand aanmeldt. Voor de Christelijke scholen der Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage is bij regenten ontvangen een gift van f 100 van prinses Marianne der Nederlanden. De heeren A. Loeff en A. W. L. Talma, predikanten bij de Ned.-Herv. gemeente te Dor drecht, en W. A. Barbas, bij die te Dubbeldam, hebben aan hunne collega's J. Eigeman en E. A. G. Van Hoogenhuyze aangeboden hun het aandeel van het traktement en de vacatuurpenningen, dat hun vanwege den ring ten deel valt, ten gevolge van de over de beide laatstgenoemden gevelde vonnissen tot schorsing resp. voor den tijd van zes maanden en ééne maand, toe te zenden, zoo dra dit door hen ontvangen zal zijn, met verzoek het door hen verrichte ambtswerk als liefdedienst te willen beschouwen. De heer Eigeman heeft in antwoord hierop te kennen gegeven, dit aanbod, hoezeer hij het ook waardeert, niet te kunnen aan nemen, daar hij eene zaak als de onderhavige, die in haar diepsten grond die van kerkeraad en ge meente is, niet op zijne ambtsbroeders wenscht over te brengen. Naar men uit goede bron verneemt, zullen er in de lijst van onderofficieren, die met goed gevolg het 2de-luitenants-examen hebben afgelegd voor de infanterie hier te lande en in Oost-Indië, nog eenige wijzigingen gebracht worden, ten gevolge van het door sommigen hunner gedaan verzoek om bij voorkeur tot een benoeming voor het O.-I. leger in aanmerking te komen, waardoor weder anderen in Nederland zullen kannen blijven. Op eene maand na zijn de uitkomsten bekend van de opbrengst der rijksmiddelen in dit jaar. Ze zijn in November buitengewoon meegevallen, namelijk bijna 2 millioen boven de raming voor één maand en 8*/2 ton boven November 1879. Wederom hebben de indirecte belastingen daartoe bet meest bijgedragen; ze brachten ƒ2,615,921.44'^ op tegen 1,935,626.77'/i in Nov. 1879; de registratie gaf l'/2 ton meer dan de raming en ruim 2 ton meer dan Nov. 1879, en het succes sierecht bijna 5'/a boven de raming en rnim 4 ton meer dan 1879. In het geheel is reeds 3s/4 millioen meer ontvangen dan over 11 maanden verwacht werd, en bijna evenveel boven de op brengst tot 30 Nov. 1879. Daarvan komt onge veer 2'/j millioen voor rekening der indirecte belas tingen; 4 ton meer dan in 1879 nit de directe (waarvan ruim de helft uit het personeel), l>/a ton nog uit de invoerrechten, slechts 3'/3 ton meer nit de accijnzen, waarvan de suikeraccijns nog bijna 61/;, ton bij 1879 ten achteren is, terwijl het ge distilleerd ruim 5 ton, de overige accijnzen te zamen evenveel zijn vooruitgegaan. Bij de moei lijkheid om de uitgaven van het rijk ten volle te dekken, is de belangrijke stijging en de opbrengst der gewone middelen een zeer welkom verschijnsel. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door de heeren J. P. Van Eek en H. Belt, studenten in de geneeskunde. De „Heraut" meldt dat de geldmiddelen der Vrije Universiteit te Amsterdam waarschijnlijk zullen veroorloven in den loop van 1881 nog tot de benoeming van twee nieuwe hoogleeraren over te gaan. Ten gevolge daarvan is door de directeuren dan ook een voordracht voor de bezetting van 2 nieuwe katheders gevraagd. De lessen zullen den 20sten December een aanvang nemen. Voor de „Herberg" der studenten dier univer siteit is een vierde gift van 1000 ingekomen. Daardoor aangemoedigd, hebben de directeuren reeds tot de oprichting van zulk een „Hos pitium" besloten. De daarvoor benoodigde som kan op ruim 80,000 worden geschat. Voor de bibliotheek werd voorts aangeboden een belangrijke collectie gereformeerde literatuur, tot dusver deel uitmakende van de boekerij van een Duitschen geleerde te Stuttgart. De Tooneelvereeniging „Onder Ons" te Woerden heeft besloten een prijskamp te bonden op Maandag 17 Januari 1881, bestaande ia voor drachten (poëzie). Die voordrachten moeten zijn in de Nederlandscbe of Vlaamscbe talen en uit min stens tachtig regels bestaan. Ze kannen dramatisch of komisch zijn en moéten minstens tien dagen te voren aan een der bestuursleden franco worden toegezonden, met opgave van bet aantal leden die dezen wedstrijd zullen bijwonen. Ieder werkend lid eener medewerkende tooneelvereeniging heeft, op vertoon van insigBe of diploma, vrijen toegang. De prijzen, aan dezen wedstrijd verbonden, zijn, voor dramatische voordrachten: een verguld zil veren medaille en een zilveren medaille; voor komische voordrachteneen ailveren medaille, een bronzen medaille en een eervolle vermelding. Voor dames, werkende leden eener tooneelvereeni ging zijnde, zullen als prijzen worden uitgereikt,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1