A'0. 6388. Maandag 13 December. A°. 1880. Deze Oonrant wordt dagelijks, met'uitzondermg van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS DEB AJDYERTESTIEJ: Tweede Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PHIJS DEZEB COUBAÜT: Voor Leiden per S meenden.1.10. Franco per post.1.40. Afeoaderl^ke Nommersv. ..r.. 0.05. Ven 1—0 T»' ïwfeft regel - IBMTvy eu m GrooltreMetiers urn pUitmflttU. 05. »7* Gemengd Nieuws. Te halftien hedenmorgen heeft de visensjouwer B. op de Botermarkt een toeval gehad en te halfeen weder eeu op de Breestraat nabij de Vrouwensteeg, doch heeft beide keeren na te zijn bijgeholpen, zijnen weg vervolgd. Hedenmiddag omstreeks halfvijfont- stond er een schoorsteenbrand in de Schapensteeg alhier, die door de bewoners spoedig gebluscht werd. Uit Rijnsburg wordt ons gemeld: Een hevige brand in den hooiberg van D. Van .Delft uitgebarsten, wekte hedennacht de bewoners uit hunne eerste sluimering. Door den feilen wind aangewakkerd, breidde het vuur zich in weinige oogenblikken zoodanig uit dat men ook voor de nabijzijude perceeleu begon te vreezen. Door tijdig aangebrachte hulp bleef het vuur echter tot den hooiberg zelf beperkt. Donderdag-avond omstreeks 12 uren werd in de woning van W. Heemskerk te Noord- ■wijkerhout brand ontdekt. Algemeen wordt de "vlugheid geroemd waarmede de brandspuit op de plaats des onheils aanwezig en in werking was, zoodat de brand zich alleen heeft bepaald tot het aangetaste gedeelte, hoewel eene vrij sterke noord westenwind liet ergste deed vreezen. Binnen een paar uren was men den brand niet alleen meester maar was deze gebluscht. Den brandweer komt alle lof toe. Het vernietigde is tegen brandschade verzekerd. Wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst is J. J. Van Berkel, van beroep marskramer, door de arrondissements-rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Gisternamiddag, ongeveer halfeen, is een groot ledig biervat, liggende op het terrein der Ileinekens-bierbrouwerij te Rotterdam, dat men bezig was van binnen te pekken, door ont ploffing van elkander gesprongen. Er is alstoen een gedeelte der brandende pek in een pot met pek, staande op een vuur terecht gekomen, die ook in brand geraakte, doch echter spoedig uitge doofd was. Ten gevolge van het springen van bovengenoemd vat, hetgeen een hevigen slag ver oorzaakte, heeft de werkman Graff, die met het pekken bezig was, zijn arm gebroken en heeft hij bovendien, benevens twee andere werklui, lichte brandwonden bekomen. Het negenjarig dochtertje van den arbeider Tol, bij Hoogsmilde wonende, heeft daar een dezer avonden de geheele buurt in opschudding gebracht. Het kind keerde wat laat van 't naburige Leggeloo naar huis terug en werd door de duis ternis overvallen. Bevreesd voor straf misschien, durfde het niet huiswaarts keeren en bleef het onderweg. Overal werd er door de ouders eu anderen gezocht en gevischt tot ver in het rond. Eindelijk mocht het den molenaar gelukken het meisje, zittende te slapen, tegen vier uur iu den morgen op eeu roggeakker aan te treffen. De blijd schap der ouders was boven beschrijving. Men heeft thans zekerheid bekomen omtrent de inhechtenisneming van den vermoede- lijken moordenaar der eenige dochter van den landbouwer Coruelisse, woonachtig onder IJzendijke. Volgens telegrammen uit de Vereenigde Stateu wan Noord-Amerika schijnt de booswicht aldaar gearresteerd te zijn, en reeds onder politie-geleide op weg naar Nederland. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch, zijn de marechaussées te paard J. K. en G. N. veroordeeld ieder tot één jaar cellu laire gevangenisstraf en ieder tot f 8 boete, sub sidiair twee dagen celstraf, wegens in de uitoefe ning hunner bediening mishandelen, aanhouden en opsluiten van drie personen zonder dat daartoe eenige wettige grond bestond, terwijl zij als open bare beambten tegen zoodanige misdrijven moesten waken, gepaard aan verzachtende omstandigheden. Gedurig komen in Over ij sel en Drente brieven van gezinnen en van personen die ver leden jaar en ia dit jaar voorgoed naar Noord- Amerika vertrokken, ten einde aldaar werk en brood te vinden. Die brieven zijn meest alle in opgeruimden geest geschreven, en dragen er toe bij dat het getal verhuizenden ook in het voorjaar van 1881 vrij aanzienlijk zal worden. Te Epinay-sur-Órge, dicht bij Par ij s heeft een droevig geval van zelfmoord plaats ge had. Een jeugdige moeder had gedurende weinige oogenblikken hare woning verlaten, twee lieve kin dertjes in een wieg achterlatende. Tijdens hare afwezigheid was de kat in de wieg gekropen, had zich op de borst van het jongste kind gelegd en het op die wijze doen stikken. Toen de moeder, terugkeerende, haar kind als lijk vond, werd zij plotseling krankzinnig, greep een pistool uit een lade en doodde zich in haar wanhoop. Een geneesheer van naam vertelde onlangs hoe hij bij het eerste geval, door hem in zijn praktijk behandeld, tegen het gevoelen van een der beroemdste professoren, die in consult ge roepen was, had staande gehouden dat de zieke aan slagaderbreuk leed. En, voegde hij er met veel zelfvoldoening bij, twee maanden later had ik het geluk dat mijn patiënt aan diezelfde kwaal stierf. Met een enkel woord werd gisteren melding gemaakt vau het tragische voorval in het Saksische dorp Schwarzenbcrg. Nader wordt van daar berichtOnlangs vermaakten zich een aantal jongelieden met dansen in de herberg, toen een jongmensch de danszaal binnentrad met eene sigaar in den mond, naar men dacht. Hij ging naar eene der lampen, en niemand dacht er aan hem tegen te houden, altijd in de onderstelling, dat hij zijne sigaar wilde aansteken. Maar plotseling hoorde men een vreeselijken slag; de lichten werden uit gedoofd, de ramen vlogen in stukken, de zolde ring kraakte en de dansers en danseressen wer den met bloed bespat. De zoogenaamde sigaar was eene dynamietpatroon geweest, en de ongelukkige, die deze roekelooze daad bedreef, moest daarvoor met zijn leven boeten. Men wil thans mededeelen dat het huwelijk van den czaar met prinses Dolgoroucki nog niet voltrokken is; niet vóór een jaar na den dood der czarin verstreken is, zal de trouwplech tigheid plaats hebbeu. Prinses Dolgoroucki woont niettemin al in het winterpaleis van den Czaar, echter op een geheel afzonderlijke verdieping - de derde - waar zij ook een afzonderlijk huishouden heeft. Het schooue uiterlijk of wellicht meer de naam van Sarah Bernhardt heeft een photo- graaf te Nieuw-York doen besluiten een bod te doen van 8000 franken voor üet uitsluitend recht om baar gedurende haar verblijf in Amerika te mogen' photographeeren en de photographieën te verkoopen. Het voorstel is door de kunstenares aangenomen. Sonnet, ook genaamd Nicot, die eenige dagen geleden te Courneuve is gearresteerd, als medeplichtige van de gebroeders Contecenne aan den diefstal ten nadeele van generaal Schramm, heeft volledig bekend; op 15,000 frs. na, die door de dieven verteerd zijn, is thans de geheele gestolen som terecht. Donderdag-morgen kwamen te Par ij s een 40-tal agenten en boden van een kantoor tot incasseeriug van schuldvorderingen, en behandeling van rechtzaken aan het bureau om hun maand loon te ontvangen. De vrouw van den directeur verzocht hun echter over een paar uren terug te komen, daar haar man niet tehuis was. Zij vol deden aan dit verzoek, doch vonden bij hun terug keer noch directeur, noch directrice, terwijl het kantoor zelf hermetisch gesloten was. De eerste was reeds den vorigen avond naar het buitenland vertrokken, terwijl zijne echtgenoote Donderdag morgen nog in de stad was gebleven om contri- butiën te innen. Het grootste verlies voor de be ambten is nog niet bun honorarium, maar wel de door hen gestorte som, loopende tusschen de 200 en 3500 fr. Het waardige echtpaar is waarschijnlijk reeds hoog en droog over de grenzen. Een bewijs hoe treurig het in China nog met de crimineele rechtspleging gesteld is, levert het volgend geval op, dat in de „Peking- Gazette" wordt medegedeeldDe gouverneur-gene raal Tso Tsung-t'ang (de bevelhebber van het Chineesche leger op de Russische grens) rappor teert aan de regeering den dood, ten gevolge der pijniging, waaraan op last van den generaal Pi-lien- kwei een Chinees werd onderworpen. Die officier ontdekte op den openbaren weg het lijk van een vermoorden man, waarop hij twee soldaten last gaf hem te vergezellen op een tocht, met het doel om den moordenaar uit te vinden. Bij het binnen treden van een huis, dat door twee personen, oom en neef, bjeek bewoond te zijn, zag de officier een roestig zwaard aan den wand hangen. Het ijzerroest zag hij voor bloed aan, en om die reden hield hij het er voor dat een der beide inwonenden de moordenaar was. Beiden ontkenden, doch de generaal scheen overtuigd te zijn dat de neef de schuldige was en gaf last hem te boeien en naar het hoofdkwartier te brengen, om een nader onder zoek door middel van pijniging in te stellen. Een beschuldigde, die de pijniging wil ontgaan, heeft iu zoodauig geval slechts te bekennen. De gevangene weigerde halsstarrig, niettegenstaande de wreede pijniging, te bekennen dat hij een misdaad bad gepleegd, waaraan hij volkomen onschuldig was. Deze koppigheid wekte den toorn van den officier op, die daarop bevel gaf het zwaard gloeiend te maken, en toen het goed heet was, liet hij den ongelukkigen jongen de huid kerven en zengen. Onder onduldbare pijn werd het slachtoffer bereid alles te bekennen wat men slechts van hem wenschte te hooren. Toen hij eindelijk zoover gekomen was, ontving hij honderd stokslagen als straf voor zijne koppigheid. Onder die strafoefening kwam echter de dood hem verlossen. - Men zou niet kunnen gelooven dat dit feit werkelijk is voorgekomen, indien het niet met zoovele woorden in de officiëele Chineesche Staatscourant voorkwam. De gouverneur- generaal, die de zaak aanbrengt, beschuldigt den officier, die tot de marteling last gaf, wel is waar van moord, doch niettemin meent hij hem wegens zijn hoogen rang in de clementie van zijne majesteit te moeten aanbevelen. Voor het hof van assises „du Pas-de- Calais" wordt heden de zaak behandeld van de 56-jarige dochter, die hare 79-jarige moeder, met wie zij samen woonde, vermoordde. De oude vrouw begon wat veel zorg te vereischen en werd daar door lastig.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1