Volgens tijdingen ter beurze ontvangen, is de leening voor het Panama-kanaal meer dan voltee- kend. De inschrijving aan de Amsterdamsche beurs is ook niet zoo onbeteekenend als oorspronkelijk vermoed werd en moet tusschen de twee en drie millioen bedragen. Veel vraag en weinig aanbod - doet de prijs van hetgeen gevraagd wordt, stijgen. Dat is eene dood-oude waarheid. Zij werd ook waargenomen op het gebied van het onderwijs. „Ben hulponderwijzer gevraagd", dat was voor de dagbladpers een melkkoetje. Het spreekt van zelf dat binnen betrekkelijk weinige jaren het hulp onderwijzerstraktement alzoo in de hoogte ging: 300, 350, 400, 450, 500, 550, 600, 650, 700 gulden. Het hulponderwijzers-personeel was bijna altijd op marsch om vijftig gulden meer. De gemeente die het meest bood, was 't eerst geholpen en de kleinste of afgelegenste verkeerde schier altijd in onderwijs-nood. De regeering, hiervan bewust, dacht er over, hoe daarin ver andering was te brengen en zij vond het middel in de Normaalscholen. Met milde hand reikte zij benrzen uit aan jongelingen die zich aan den onder- wijsstand wilden wijden en wij gelooven niet te overdrijven door het aantal kweekelingen, met en zonder rijksbeurzen, thans bij de Normaalscholen en opleidingsklassen in ons rijk geplaatst, op drie duizend te schatten. Als een gedeelte daarvan in 1883 ter markt komt - hoe zal het dan gaan met het trakte ment? R. Nwslld In de jl. Woensdag gehouden vergadering der vereeniging van en voor Ned. industriëelen zijn tot leden van het bewind herbenoemd de hee- ren A. H. Eigeman, H. L. Enthoven Lzn. en S. W. Van der Noordaa. Tot leden der finan- ciëele commissie, met den penningmeester, de heeren J. E. Mansvelt Beck en A. A. Knuyver. De generaal-majoor J. E. Beekman, com mandant der 3de divisie infanterie te 's-Boscb, zal in het begin van 1881 pensioen nemen. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister resident te Lissabon, heeft aldaar den 1 sten Dec. 11. de onderteekening plaats gehad eener consulaire overeenkomst tusschen Nederland en Portugal. De luit.-ter-zee 2de kl. J. H. Van Hoog straten, uit Oostlndië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan E. G. A. R. baron Van Lamsweerde, als burgem. van Haaren, en jhr. V. E. A. H. De Kuyper, als burgem. van Erpden opzichter van politie bij 's rijks werf te Amsterdam, J. H. Hol, niet den laatsten dezer wegens langdurigen dienst eerv. ontsl. ouder toek. van het pensioen, waarop bij aanspraak zal hebben, en met ingang van 1 Januari 1881 benoemd tot opzichter van politie bij 's rijks werf aldaar de portier C. J. Keyzer met ingang van 20 Dec., benoemdtot comm. der post. 2de kl. L. J. Keiser, thans comm. 3de kl.tot comm. der post. 3de kl. H. Plato en T; J. Montijn, thans comm. 4de kl.; tot comm. der post. 4de kl. J. Goedkoop, G. J. Veenhoven, G. Bouricius, jhr. P. F. A. J. Von Bönninghausen, J. C. Noorduyn, J. D. VisseTing, II. Van der Wiel en P. Preuyt, thans surnumerairsmet ingang van 1 Jan. 1881 benoemd tot direct, van een der rijks-telegraafkantoren J. C. Van der Wijk,r thans telegraf. 2de klasse. De tweede Kunstbeschouwing, gisteravond, was gewijd aan de portefeuille van wijlen Jonkheer Rutgers Van Rozenburg. Bij het binnentreden in de zaal viel de collectie niet medede uitroep van vele dames „een geheel ander genre als de eerste Kunstbeschouwing" was dan ook niet ongegrond. Welk soort van teekeningen eigenlijk het best vertegenwoordigd waren, kunnen wij niet zeggen etsen, staalgravures, aquarellen, keurig prentwerk van Ploos Van Amstel, alles was voorhanden. Onder de etsen hebben wij enkele prachtige exem plaren aangetroffen, Eugelsche gravuren van Ward, die juist in de donkere partijen zoo flink voor kwamen gravures naar schilderijen van Jan Steen, Ostade en Teuiers, verder geëtste portretten, waar van de fijnheid der etsnaald niet genoeg bewonderd kan worden. Het prentwerk van Ploos Van Amstel verdient een woord van lof. Oppervlakkig beschouwd, waren enkele zijuer teekeningen zeer nietig, maar de wijze waarop Ploos Van Amstel zijne teekeningen vervaar digde, is tot heden een geheim gebleven. Ze zijn gemaakt omstreeks het jaar 1750, vóór de uit vinding van de steendrukkunst door Sennefelder. De volgende mededeeling omtrent zijn persoon zal den lezer dan ook zeker wel interesseeren: „Deze beroemde man vond de kunst uit om eene teeke- ning in hare juiste grootte, en met al hare kleu ren, in plaat te brengen; niet door het graveer ijzer, de etsnaald of het poutsoen, maar op eene andere tot nog toe onbekende manier, door dezelve met goudvernis3en, poeders vochten en olieverven op eene pers te drukken, waardoor alle kleuren der teekening eene bestendige duurzaamheid verkrijgen, en deze geheel, tot het minste streepje, zoo nauw keurig in de plaat wordt overgebracht, dat men de aldus vervaardigde voor de oorspronkelijke teekening zou houden. - De kunst zelve werd door hem ge heim gehouden. Er rees twijfel of de kleuren niet later met het penseel waren opgebracht. Ploos Van Amstel verdedigde zich toen door eene teekening op die manier te drukken in tegenwoordigheid van een commissie van directeuren der Holl. Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem. De kunst van Ploos Van Amstel is geheim gebleven, wat zeer te betreuren is, want de steendrukker en de middelen die men tegenwoordig heeft om teeke ningen te reproduceeren, zijn niet in staat om het werk tfan Ploos Van Amstel te evenaren." - Opvallend is het evenwel dat men nu 100 jaar later een zelfde uitvinding gedaan heeft, waarbij men schilderijen reproduceert, die, wat kleur en wijze van schilderen, en zelfs de penseelstreek betreft, geheel met het model overeenstemmen en van het origineel niet te onderscheiden zijn. Mochten niet allen even voldaan de Kunst beschouwing verlaten hebben, toch zal ieder wat naar zijn gading gevonden hebbenbij al het oude vond men toch een paar goede aquarellen van S. Verveer, Van Borselen en Van Wesselingh. BUITENLAND. Frankrijk. De „roode" bladen blijven aandringen op een gedenkteeken voor dein 1871 gevallen Communards. „Wij zijn van oordeel", schrijft bijvoorbeeld de „Citoyen", „dat een hoekje van Parijs moet worden afgestaan voor de nagedachtenis dier steeds belas terden, nu op eeuige plaatsen in Frankrijk het officiëele standbeeld van dien heilloozen Thiers zich onbeschaamdelijk verheft. Ons dunkt, dat, zoo men na zijnen dood het roemrijk marmer heeft toege kend aan den voornaamsten moordenaar der Com mune, men aan den anderen kant wel een blok steen aan zijne duizenden slachtoffers schuldig is want schandelijk zou het wezen, indien men in Frankrijk zeggen kon, dat roem en nagedachtenis slechts dengenen belmoren, die de meeste republi keinen vermoord en de meeste slagen aan de Republiek toegebracht, hebbenEn daarom ant woorden wijeerbied en eer den verwonnelingeu van 1871! aan hen, die roepen: eere den over winnaars De „France", het blad van den heer Emile De Girardin, betreurt het dat het verzoekschrift om eene plaats voor een gedenkteeken ter eere van de gesneuvelde Communards door den Parijschen gemeenteraad niet in behandeling is genomen. „Men moet geene quaestiën smoren", meent het blad, „men moet ze beslechten. Het kwam er op aan, de bevolking van Parijs te doen zien dat zij een raad bezit, wien zijne kiezers ter harte gaan, en die zich aan de belangen der democratie laat gelegen zijn, maar van rovolutiën en van alle verheerlijkingen des oos auds niets weten wil. Men heeft de gelegenheid laten voorbijgaan." Groot-Britannië. Omtrent den moord op den rechterlijken amb tenaar, gisteren per telegram gemeld, wordt nog het volgende medegedeeldNiet ver van Cooks- tewn, in het graafschap Tyrone, wilde een deur waarder aan een bevelschrift, tot uitzetting van een pachter gevolg geven. Twee bedienden van den eigenaar vergezelden hem. Toen zij aan het mis gekomen waren, kwam een man met een ge weer te voorschijn, zeide de pachter te zijn, trok een streep op den grond en verzekerde den deur waarder dat hij hem zon doodschieten, als hij daarover een voet zette. De deurwaarder liet zich niet bevreesd maken, en stapte over de streep, maar werd onmiddellijk door een schot in het hart getroffen. De moordenaar is nog niet gevat. De berichtgever van de „Daily News" te Kaapstad meldt, in tegenstelling met het roos kleurig telegram uit Durban aan de „Times" dat de toestand nog altoos even bedenkelijk is, dat de rebellie zich uitbreidt, en dat de kleine over winningen, door de kolonisten behaald, hoege naamd geen indruk hebben gemaakt op de Kaffers. Hij voegt er bij dat de oorlog niet populair is in de kolonie, doch dat men, hoe onwillig ook, toch de noodzakelijkheid beseft om aan den op stand een einde te maken, het koste wat het wil. Er zijn thans een 11,000 man koloniale troepen op de been. - Wat vooral dezen oorlog zoo be treurenswaardig en ergerlijk maakt, is, dat de Basutos tot een tamelijken trap van beschaving waren geraakt, dank zij den werkelijk zegenrij ken arbeid van EraDsche protestantsche zendelin gen in hun midden. Het staat te vreezen dat geheel die zoo moeizaam aangebrachte beschaving thans weder te loor zal gaan. Vandaar de bittere verontwaardiging der Fransche protestanten over dezen oorlog, die door de Kaapsche regeering moedwillig gezocht is. Het moet gezegd worden de Engelsche vlag is ook nu weder in Zuid-Afrika het symbool van onrecht en verwoesting. Een telegram uit Washington van heden bevat dat mr. Thompson, de minister van marine, logenstraft, als zou hij aan den heer De Lesseps hebben getelegrapheerd dat hij het presidentschap van het Amerikaansche comitó voor de door graving van de landengte van Panama aannam. OostetM*.-X-ïon«j'. Monarchie. Woensdag heeft zich 27 minuten na midder nacht weder een hevige aardschok te Agram doen gevoelen. Gedurende den geheelen nacht duurde daarna een onderaardsch geluid als het rollen van den donder voort. Een lichte beving ging aan den eigenlijken schok vooraf; deze was van hevigen storm vergezeld. Er ontstond weder een onbeschrij felijke paniek onder de bevolking, die steeds aan houdt, nu prof. Falb, een erkende specialiteit in de geologie, een herhaling van de aardbeving in nog heviger graad tegen medio December heeft voorspeld. ARNHEM, 11 December. De gevatte inbreker heet Bernard Zweers en is vóór 3 maanden uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen. LONDEN, 10 December. Gladstone heeft een circulaire verzonden, waarin de liberale leden van het Lagerhuis verzocht worden 6 Januari op hun post te zijn, daar er terstond hoogst belangrijke zaken aan de orde zullen zijn. De „Standard" heeft een telegram uit Konstanti- nopel do. 9, waarin wordt, medegedeeld dat de Turk- sclie nola over de Grieksche quaestie gisteren door den sultan in den ministerraad is goedgekeurd en waarschijnlijk heden (Zaterdag) zal worden verzon den. In die nota worden de mogendheden uitge- noodigd Griekenland te verzoeken binnen een bepaalden termijn categorisch te verklaren, of het de voorstellen, welke de Porte in October deed, aanneemt; luidt het antwoord ontkennend, dan moet de Porte de betrekkingen met Griekenland afbreken. CARDIFF, 10 December. Een verschrikkelijke gasontploffing heeft hedenmorgen in de steen kolenmijn Peiir.ygraiy plaats gehad; er ziju 88 slachtoffers. ST.-PETERSBURG, 10 December. - De Agence. Russe" betwist de authenticiteit der telegrammen uit Berlijn en Londen en de berichten in de Rus sische dagbladen, die een vijandelijke verhouding tusschen Duitsehland en Engeland voorspellen; het blad herhaalt dat de Mogendheden het hand haven eener vriendschappelijke verstandhouding ge lijkelijk wenschen en doet uitkomen dat de„Presse" de gemengde commissie verwart met de Donau- commissie; het tractaat van Berlijn bevestigde wel de laatste, doch stelde de eerste niet indeze quaestie blijft bijgevolg nog een hangende. PARIJS, 10 December. Om de oorlogzuchtige stemming in Griekenland niet aan te moedigen, weigeren al de Parijsche finantiëele instellingen deel te nemen in de nieuwe Grieksche leening.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2