N°. 6388. Maandag 13 December. A". 1880. Dew Ooorant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Naar aanleiding van den voorgenomen postpakketdienst. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS OEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 mnnden.J 1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Kommen0ML PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 1—6 regel» Iedere regel meer....... Crootwe .letters.nair plaatsruimte. 1151. 0.17*. Onder de zaken van algemeen belang, die in den laatsten tijd druk werden besproken in de dagbladpers, behoort zeker het thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp betredende de ver zending van pakketten per post. Zij, die zich herinneren, hoe sterke en aan houdende aandrang er moest worden gebezigd om tot de invoering der rijkspostspaarbanken te komen, gullen wellicht verbaasd zijn, dat reeds zoo spoedig daarop door de regeering zelve een stap werd gedaan om eene nieuwe uitbreiding aan deu post dienst te geven. Terwijl toch eerst in het begin des volgenden jaars aan de hoofdkantoren en de aan te wijzen hulppostkantoren de gelegenheid zal worden gegeven om onder waarborg van den Staat en tegen vergoeding van matige rente spaar penningen aan de postadministratie toe te ver trouwen, houdt meu zich onledig met voorstellen tot het invoeren ook van den postpakketdienst. De verbazing over die voortvarendheid zal echter ongetwijfeld aanmerkelijk verminderen, wanneer men in aanmerking neemt, dat daarvoor nog een andere reden bestaat dan de zucht om 't het publiek zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Bij de natiën, die tot de Post-unie zijn toegelaten, bestaat ni. het voornemen om ook het pakket vervoer per post internationaal te regelen, en wilden wij ons niet op allesbehalve eervolle wijze van die internationale regeling zien uitge sloten, dan moesten wij wel bijtijds maatregelen nemen om den postpakketdienst ook hier te lande in te voeren. Niemand zal lof willen onthouden aan dat stre ven om ons land een waardig en flink lid der Post-unie te doen blijven. Aan dat lidmaatschap hebben wij het voorrecht van een snel en geregeld en vooral een goedkoop buitenlandsch brievenver voer te danken. Maar met den vooruitgang der internationale correspondentie-middelen moet die der natioBale minstens gelijken tred houden. Zoo niet, wij zullen bij onze naburen den niet zoo geheel benijdenswaardigen indrnk teweegbrengen dat wij buiten onze grenzen, zooals men dat noemt, fatsoenshalve met het buitenland meegaan, maar het binnen onze landpalen zoo nauw niet nemen. Ei daar bestaat op het oogenblik maar al te veel gevaar voor. Juist naar aanleiding van het voornemen om door toevoeging van pakkettenver- voer den postdienst uit te breiden, gingen er dezer dagen stemmen op niet om nitbreiding, maar om verbetering van het bestaande, wat het binnenland- sche postvervoer betreft. Men heeft gewezen op den te kleinen omvang onzer briefkaarten van slechts 120 bij 88 inM., tegenover 140 bij 90 mM. voor de Pransche, Zwitsersche, Italiaansche, Oosten rij ksche en Duit- sche, en bovendien op den te hoogen prijs van 3 cents in vergelijking! van 5 cents voor een gewo nen brief, die zes- of achtmaal meer schrift kan bevatten en gesloten kan verzonden worden. Een andere rubriek, waarop men vergelijkender wijze aanmerking meent te kunnen maken, is die der dagbladen en in het algemeen der gedrukte stukken. Ook daar is de hoofdgrief te groote duurte van het vervoer. Terwijl men in ons land voor dag- en weekbladen beneden het gewicht van 25 gram een halve cent, boven de 25 gram 1 cent betaalt, wordt daarvoor evenals voor alle periodieke drukwerken in België slechts 1 centime per 50 gram berekent. Ook de frankeerprijs voor andere druk werken bij ons te lande (25 gram voor 1, 50 voor 2 cents, enz.) is aanmerkelijk hooger dan in België (naar gelang van twee verschillende rubrie ken 1 of 2 centimes per 50 gram). In het algemeen, wanneer men de parallel tus- schen beide landen doorvoert, valt bij elke rubriek dezelfde aanmerking te makenhooger, dikwijls veel hooger prijs van frankeering in, Nederland dan elderszoo b. v. ook wat de verzending van monsters en stalen van koopwaren betreft. Ook wordt nog de opmerking gemaakt, dat officiëele papieren en bescheiden, die wij krachtens het postverdrag naar het buitenland kunnen ver zenden tegen 21/2 cent per 50 gram, binnen onze grenzen met gewoon briefport worden bezwaard. Doch wij willen niet verder stilstaan bij de op en aanmerkingen, van verschillende zijden op zoo menig punt gemaakt. Zij betreffen schier allen het binnenlandsch postvervoer, dat, hoe hoog men ook, en terecht, de verbetering en uitbreiding onzer buitenlandsche postgemeeischap moge waardeeren, ons toch wel in de eerste plaats ter harte moet gaan. Uitbreiden is goed, maar verbeteren, vergemak kelijken en door verlaging van prijs voor nog menigvuldiger gebruik geschikt maken van het bestaande is wellicht nog beter en zeer goed be reikbaar bij een instelling, die elk jaar ruim een millioen in de schatkist doet vloeien, wat wel aardig meegenomen, maar zeker niet het hoofddoel is der posterijen, dat monopolie bij uitnemendheid van den staat. Bovendien leert de ondervinding dat bij zaken van zoo algemeen gebruik als het hier geldt, een prijsverhooging reeds na verloop van kor ten tijd een verhooging der baten ten gevolge heeft. En de belangen van het algemeen ei die der schatkist beide zullen dus door de hier bedoelde wijzigingen worden bevorderd. LEIBEN, 11 December. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer C. De Yries, geb. te Haarlem, bevorderd lot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.„Het toezicht van hooger gezag op de waterschappen volgens hunne reglementen." B. en Ws. raden tot het verleenen van een eervol ontslag, ingevolge daartoe gedaan verzoek, aan C. Schouten, als onderwijzer 3de klasse aan de openbare school der éde klasse n°. 2, met ingang van 1 Januari e. k. Zij raden tot het verleenen van afschrijving of teruggave van plaat selijke directe belasting aan eenige aangeslagenen die de gemeente metterwoon verlaten hebben of overleden zijn, tot een gezamenlijk bedrag van 3252.19. De commissie van financiën vereenigt zich met die voordracht. Zij Taden gunstig op het verzoek van mej. Winkler, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen, met ingang van 1 Januari e. k. Ter benoeming van een derden onderwijzer aan de jongensschool 1ste klasse, op eene jaarwedde van f 550 - wordt de volgende voordracht aan geboden: M. A. J. Geluk te Dinteloord, J. J. Hasselbach, werkzaam te Oegstgeest, en E. J. Blote alhier. De commissie van financiën heeft geene beden king tegen de voordrachten van B. en Ws. tot verhooging der begrooting dienst 1880, met f 2500 voor de herstelling van shatentot het verleenen van eene toelage aan den leeraar in de Engelsehe taal aan het gymnasium en de Kweekschool voor onderwijzers en tot het beschikbaar stellen van. f 200 wegens de waarneming der armenpraktijk gedurende de ziekte van dr. Ter Laag. Voor de betrekking van ambtenaar voor de hondenbelasting wordt door B. en Ws. aanbevolen F. Doornbos, onder-inspecteur vau politie te Bot terdam. Ter benoeming van een derden onderwijzer en en eene derde onderwijzeres aan de openbare school der 4de kl. N®. 1, ieder op eene jaarwedde van f 550, zijn de volgende voordrachten opgemaakt, als F. J. Blote alhier, M. A. J. Geluk te Din teloord en J. B. Van Driem te Maassluis; mej. S. T. M. Bax, mej. C. Sissingh en mej. G. J. Van der Weyde, allen binnen deze gemeente werkzaam. Voor een derden onderwijzer en eene derde onder wijzeres aan de openbare school der 3de klasse n°. 2, op eene bezoldiging van f 550, worden de volgende voordrachten aangeboden: F. L. T. Moene, M. Van der Boon en M. H. Lem, allen alhier werkzaammej. M. Trago, mej. G. J. Van der Weyde en mej. B. J. J. Florijn, mede alhier werkzaam. Voor eene 2de onderwijzeres in nuttige band- werken aan de scholen n*. 1 der 3de en éde klasse, op eene jaarwedde van f 200, is de vol gende voordracht opgemaaktA. J. H. Boon, M. J. Theyssen en E. P. Loeber. Onze burgemeester heeft het hem aangeboden beschermheerschap over de typographisehe vereeni- ging „Lourens Jansz. Coster" welwillend aan genomen. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de heer Donner de brood leverantie aan de militaire gevangenis alhier be sproken, waarbij, naar hij verzekert, de gelegenheid ontbreekt om mede te concurreeren, daar die bij ouderhandsch contract aan de Leidsche Broodfabriek wordt gegeven, hetgeen stellig niet in het belang der schatkist is. De heer Van der Kaay verdedigde de bestaande wijze vau handelen. Alle andere artikelen voor de gevangenis worden uitbesteed, alleen het brood niet, waaromtrent de comm. v. admin. om afdoende redenen reeds in 1870 besloten heeft de openbare concurrentie niet toe te laten, ook met het oog op de benoodigde hoeveelheid en hoedanigheid. De prijs is in overeenstemming met de graan- en meelprijzen en er wordt korting verleend. De minister van justitie refereerde zich aan het aangevoerde door den vorigen spreker. Hij vindt geen vrijheid om, in strijd met het advies der commissie van administratie, van den in 1870 aangenomen regel af te wijken, te meer daar de commissie er op wijst dat, als men daarvan afweek, men zou moeten komen tot 't aanstellen van nieuwe ambtenaren, keurmeesters enz. Er is ook nog eene andere, ofschoon bijkomende omstandigheid, en die is dezedat particulieren 't benoodigde brood niet in zoo groote hoeveelheid kunnen leveren als noodig is voor de gevangenis te Leiden. De mi nister is in beginsel voor openbare aanbesteding» maar bij sommige artikelen geeft lage inschrijving- niet altoos waarborg voor goede leverantie. - Hek artikel werd daarop goedgekeurd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkbuis alhier opgenomen yan 5174 volwas sen personen en van 715 kinderen. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Kijasburg is beroepen ds. Keers te Linscboten.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1