Zaterdag 11 December. N°. 6387. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De beide premieplaten worden, zoo lang de voorraad strekt, na ontvangst van TO cents, franco per post aan onze abonné's verzonden. LEIDSCH PEIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.B 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRLJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel* Iedere regel meer..— Grootere letters .naar plaatsruimte. uitf/ 1.05. 17* LEIDEN, 10 December. Bij koninklijk besluit van den 25sten Novem ber 1880 N°. 33, is het traktement van den commissaris van politie alhier nader geregeld, en thans gebracht op f 2600 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot 2den luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier den heer J. A. M. A. Grondhout, thans sergeant-titulair. De heer mr, Lamberts Hurrelbrinck is in de zitting van den hoogen raad van heden als advocaat en procureur bij dat college beëedigd. Naar aanleiding van de door de commissie van rapporteurs op Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1881 voorgestelde amendementen, heeft de minister van binnenlaudsche zaken eene nota inge zonden waarin nog nadere inlichting omtrent ver schillende posten worden gegeven. Wat het ziekenhuis te Leiden aangaat, zegt de minister, werd reeds meer malen door de regeering te kennen gegeven dat het uit den aard der zaak onmogelijk is vooraf eene juiste raming te maken, daar de uitgaven afhangen van het getal der patiënten en der ver- pleegdagen. Het scheen raadzaam de tekorten, die zich dikwerf voordeden, te voorkomen door een hooger bedrag toe te staan. - Twintig jaren lang heeft de staat het directeurstraktement van het Museum kunnen besparen omdat dr. Leemans de functiën van directeur wel gratis wilde waarnemen. Het thans door hem gevraagd ontslag kon niet worden geweigerd en is hem gegeven met dank betuiging voor de door hem belangeloos bewezen diensten. De regeering behoort thans in het beheer te voorzien en kan de vervulling van dien plicht niet afhankelijk stellen van den geheel onzekeren uitslag eener opsporing van personen die geneigd zijn zich zonder jaarwedde tot directeur te laten benoemen. In het koffiehuis van den heer A. Yan Ingen Schenau te Leiderdorp had gisteravond te zeven uren eene bijeenkomst plaats van leden der Hollaudsche Maatschappij van Landbouw, uit Zoe terwoude, Leiderdorp en omstreken, die tot nog toe behoord hadden tot de afd. Leiden, dóch nu een eigen afdeeling wenschten op te richten. Tal van belangstellenden waren ter plaatse ver schenen, tot wie de heer L. Sillevis uit Leiderdorp, als leider der vergadering, een hartelijken wel komstgroet richtte, om daarna over te gaan tot eene uiteenzetting der voordeelen, die uit eene afscheiding van Leiden zouden voortvloeien. Deze lieten zich, volgens spreker, kort samenvatten in drie puntengrooter gemak voor de leden, meer dere zelfstandigheid, en aangenamer bespreking in kleiner kring. Bij de beraadslaging over het voor en tegen, die nu volgde, drukte de heer J. P. Bakker uit Zoe terwoude de vrees uit dat de Maatschappij door de afscheiding benadeeld zou worden, hetgeen hij zeer treurig zou vinden, te meer daar hij nog niet van het nut, daarin voor de betrokken ge meenten gelegen, overtuigd was. De heer Sillevis antwoordde hierop door te wijzen op de drie door hem aangevoerde punten en op de omstandigheid dat volgens de nieuwe regeling der contributie op f 3, daarvan f 1.10 in de kas der nieuwe afdeeling zou vloeien. - Op de vraag van den heer Bakker, of het hoofd bestuur der Maatschappij ook bezwaren tegen de oprichting had, gaf de heer W. A. Yan Rijn uit Zoeterwoude het antwoord door het voorlezen van een schrijven door hem op algemeenen aandrang in vereeniging met den heer Buys uit Leiderdorp aan dat bestuur gericht, en van het daarop gevolgde gunstig antwoord. Als hoofdreden voor de afschei ding werd door die heeren in hun brief genoemd „dat de omliggende dorpen zich vele moeiten voor de zaak van den landbouw getroostten en steeds voor een ledige kas zaten." Uit de volgende ge sprekken bleek dat dit niet de eenige reden tot afscheiding was; sommige aanwezigen legden n. 1. groote ontevredenheid aan den dag over de wijze waarop de beraadslagingen in de Leidsche afdeeling gevoerd werden. De voorzitter richtte nu nogmaals het woord tot de geheele vergadering met de vraag of er iemand onder de aanwezige leden was, die eenige bedenking had, tot de geprojecteerde afdeeling toe te treden. - Niemand het woord verlangende, ver klaarde hij de oprichting der afdeeling Zoeterwoude- Leiden en Omstreken een voldongen feit, met welk resultaat hij de leden en zich zeiven gelukwenschte. (Levendige toejuiching.) De lijst die hierop rond ging, was spoedig van een 45-tal handteekeningen voorzien, waarop overge gaan werd tot het verkiezen van eene commissie van vijf leden, belast met clc voorloopige werk zaamheden en ter voorbereiding van een algemeene vergadering, in de maand Januari '81, waarin een definitief bestuur zal gekozen worden. Bij de stem ming, die thans volgde, werden tot leden dier commissie gekozen de heeren: Sillevis, Yan Rijn, Buys, Bakker en Boonekamp (de laatste bij her stemming tegen den heer Rijnsburger). Met een woord van dank voor de talrijke op komst, en den wensch uitsprekende dat de pasge boren vereeniging tot in lengte van dagen moge bloeien, sloot de voorzitter de vergadering. Tot hulponderwijzer te Yuren is benoemd de heer W. H. De Haas, te Haarlemmermeer. Niet minder dan 48 candidateu hebben zich aangemeld voor het vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid van hen, die voor de betrekking van opzichter 4de klasse bij den rijks waterstaat in aanmerking wenschen te komen. Het examen is gisteren te 's-Hage aangevangen en zal 6 dagen duren. Ter gemeente-secretarie te 's-Hage zijn be noemd tot hoofdcommies, chef van de afdeelingen financiën en openbare werken mr. jhr. C. H. Beelaerts Yan Blokland, thans commies-redacteur; tot hoofdcommies, chef van de afdeeling algem. Secretarie, de heer J. M. Stobberingh, thans commies en tot adjunct-commies-rechtsgeleerde mr. H. N. C. baron Van Tuyl Yan Seroos- kerken, thans beëedigd klerk bij de arrondisse- ments-rechtbank aldaar. De beursquaestie was gisteren in den Raad van Amsterdam wederom het ontwerp van lang durige debatten. Over een voorstel van den heer Freny om in geen geval de beurs te bouwen op de Heerengracht staakten de stemmen (18 tegen 18), zoodat daarover in eene volgende vergadering zal moeten worden overgestemd. Tevens zal dan over de andere voorstellen beslist worden. Naar het Yad. verneemt, maakt de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij bezwaar om gevolg te geven aan het door B. en Ws. van 's-Gravenhage te kennen gegeven verlangen, dat door de Maatschappij, ter voorkoming van onge lukken, een balie worde aangebracht, ter hoogte van 1.20 M., langs den geheelen Raamwee aan den kant van het Kanaal. De Maatschappij ont kent dat hiervoor billijke aanleiding bestaat. De ervaring heeft geleerd dat paarden gemakkelijk aan het geluid en de beweging van locomotieven zijn te wennen. Ook zou uit een statistiek der ongelukken, door tram- en andere rijtuigen en karren met paarden bespannen teweeggebracht, kunnen blijken dat door onbekwame koetsiers, onbezonnen rijden of gebruik van ongedresseerde paarden oneindig meer gevaar wordt berokkend, dan bij gebruik van atoom op aangewezen lijnen. De kosten van een balie zouden ongeveer f 2500 bedragen en dit is in het oog der Maatschappij weggeworpen geld. Tien kapiteins der verschillende corpsen en afdeelingen artillerie, benevens twee kapiteins der genie zijn te 's-Hage gedetacheerd tot bijwoning van eenen cursus in belegeringsoefeningen op de kaart, welke oefeningen dezelfde hoogst nuttige strekking hebben als het sedert eenige jaren in zwang zijnde krijgsspel. Bij dezen cursus, die 14 dagen zal duren, zullen als onderwijzers en leiders optreden de majoors der genie K. Eland, directeur van de 2de afd. der krijgsschool en de kapt. der artillie A. L. W. Seyflardt. Gistermorgen zijn, in tegenwoordigheid van verscheidene inteekenaren op het werk „De Rijn", dat bij de heeren Van Egmond en Heuvelink te Arnhem het licht zag, ten kantore van den notaris Schiff de bons in de exemplaren gelegd waarvan een den eigendom toekent van de villa „Rhenana." Het inleggen had zoodanig plaats, dat alle waar borgen bestonden voor een zuivere verloting. Wegens het aantal inteekenaren zal het een paar dagen moeten duren eer alle exemplaren bezorgd zijn. Er schijnen, zegt het Yad., onderhandelingen te worden gevoerd tusschen het Ned. Tooneel en de directie van het Rotterdamsch Tooneelgezelschap over een gedeeltelijke samensmelting van beide Tooneelgezelschappen. Aan de drie Rotterdamsche directeuren moeten o. a. goede engagementen door het Ned. Tooneel zijn aangeboden. Per stoomschip „Voorwaarts" vertrekt den 20sten dezer een detachement van 60 militairen en 4 onderofficieren naar Oost-Indië, onder bevel van den kapt. der inf. Catenins en het mede- geleide van den lsten luit. Rollerman. De luit. ter zee 1ste kl. A. Yan Hengel en die der 2de kl. W. J. Cohen Stuart en H. Elaes, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zij* op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws, Nadat door den mr. timmerman v. L. alhier bij de politie aangifte was gedaan dat er ten zijnen nadeele van een karwei aan het Rapen burg compositiepijpen waren ontvreemd, volgde een onderzoek, waaruit bleek dat dergelijke pijpen door eene vrouw aan eenen opkooper van allerlei zaken waren verkocht. Bedoelde vrouw, wonende aan de Langegracht en gehuwd met den timmer man K. gaf, ondervraagd zijnde, op dat haar man bij den heer v. L. werkzaam was en wel op ge meld karwei, zoodat het niet te betwijfelen viel of de dader was gevonden. Na aangehouden te zijn, heeft K. ten volle bekend en noemt als zijn mede plichtige zekeren v. R., eveneens timmerman, die echter alle schuld ontkent. Bovendien is ten huize van K. nog door de politie in beslag genomen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1