Vrijdag ÏO December. N°. 6386. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maanden.1.10. ir.ï.ooi Franco per post.. Abondertgke Hommen:.s (LOS, PRIJS DER ADVERTENTIES: Va» 1—8 regels Iedere regel meer... Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17fc LEIDEN, 9 December. Ter vervulling der aanstaande vacature, ont staan door het verleend emeritaat aan ds. Inckel, in te gaan den lsten Januari a. s., is door den grooten kerkeraad der Evang. Luth. gemeente al hier beroepen ds. J. A. Schuurman Jzn. vroeger predikant te 's-Gravenhage, laatst te Batavia in Ned.-Indië. Tot onderwijzeres te Sloterdijk is benoemd mejuffrouw C. Schouten uit Leiden. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der naamlooze vennoot schap: de Leidsche stoombootmaatschappij „de Volharding" alhier gevestigd. De 1ste luit. E. J. G. Wirtz van het 3de bat. 4de reg. infanterie alhier, heeft eervol ontslag uit den militairen dienst aangevraagd. In de zitting van den gemeenteraad van Alphen is behandeld1°. een voorstel van B. en W. om het schoolgeld op de school van uitgebreid lager onderwijs te verminderen tot dat voor gewoon onderwijs met Eransch, op f 25, elk vak boven dien te verhoogen met f 5~. 5 leden stemden voor en 5 tegen; alzoo is het voorstel aangehouden; 2°. een verzoek van de naburige gemeenten Ouds hoorn en Aarlanderveen, om tegen billijke vergoe ding van die school te mogen blijven gebruik maken, is met algemeene stemmen aangenomen. - Vroeger werd er een som gelds uitgetrokken voor de nieuwjaarsbedeeling; thans is eenstemmig be sloten, die gewoonte af te schaffen en de bedee ling aan de particuliere liefdadigheid over te laten. Onder directie van den heer Erans Duit- schinger zal aanstaanden Zondag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen opgevoerd wor den de opera: „Die Zauberflöte." Uit Den Haag wordt gemeld dat de toe stand van den staatsraad mr. J. Heemskerk Bzn. hoogst zorgelijk is. Door 52 bewoners van Scheveningen is bij den Baad bezwaar ingebracht tegen de concessie aanvraag der firma Crans Co. voor een stoom tramweg naar Scheveningen. Verder is door twintig bewoners of eigenaars van huizen in de Korte Houtstraat bij adres bezwaar gemaakt tegen de tram-aanvraag door die straat. Tot lid van den gemeenteraad te Gouda is gekozen mr. W. Hemsing, ontvanger der regis tratie aldaar. In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam van gisteren kwam de vraag aan de orde: hoe zal gehandeld worden met de bekende conclusiën van het rapport der Beurscommissie, betreffende plaats, belasting, wijze van exploitatie, bouw van gemeentewege of door particulieren Een voorstel van de heeren Van Nierop c. s. om het praeadvies van B. en Ws. te vragen over deze conclusiën, maar onder bepaalde aanduiding van de richting, waarin dit onderzoek behoort te ge schieden, werd behandeld, en daartegenover stond een voorstel van den heer Metelerkamp, om alsnog te onderzoeken of verbouwing en verbetering van de bestaande Beurs niet mogelijk is, en eerst daarna, facultatief, voorstellen over eene nieuwe te doen. Tevens stelde de heer Metelerkamp voor om, als het blijkt dat die verbouwing niet mogelijk is, B. en Ws. uit te noodigen voorstellen te doen voor Beursbouw op of in de onmiddellijke nabijheid van den Dam, en verder beslissing van den raad omtrent Beursbelasting enz. Bij de beraadslaging verklaarden de heeren Pijnappel en Gosschalk zich krachtig voor verbouwing van de bestaande Beurs, die laatstgenoemde volkomen uitvoerbaar achtte. Na langdurig debat, waarin de sprekers zich splitsten in voor- en tegenstanders van behoud van de oude Beurs met verbetering en verbouwing, en enkele zich wel voor een nieuwe Beurs ver klaarden, maar niet op de plaats, bedoeld in het plan van den heer Van Gendt, maar op het Damrak, werd de vergadering tot heden geschorst. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer 's Jacob, zal van Napels met het stoomschip „Koning der Nederlanden" van de maatschappij Nederland, dat 26 Febr. 1881 van Amsterdam vertrekt, de reis naar zijn bestemming ondernemen. De terugkeerende gou verneur-generaal, de heer Van Lansberge, zal waarschijnlijk per „Prins Hendrik" herwaarts komen. De aandeelen in de Panama-maatschappij klommen aan de Amsterdamsche beurs van 67 op 68 pet. De commissie van rapporteurs voor het begroo- tingshoofdstuk Binnenlandsche Zaken heeft eene reeks van amendementen op dit budget voorge dragen, waarvan twintig de strekking hebben om tal van posten te verminderen tot een gezamen lijk bedrag van ruim 177,000. Andere door haar gedane voorstellen hebben ten doel: art. 176 te lezenKosten voor het onderwerp in de toe passing van de kunst op de nijverheid, memorie; den memoriepost (art. 41) te doen vervallen; te besluiten tot opheffing van hel bureau der com missie van adviseurs voor de monumenten en art. 148, een tweede post voor onvoorzien, ten be hoeve van speciale behoeften, niet aan te nemen. Zoodra ons de eerste klachten ter oore kwamen over de voeding van den soldaat, hebben wij elke gelegenheid aangegrepen om daaromtrent nadere inlichtingen te bekomen en de mededee- lingen die wij zoowel van officieren als van min deren ontvingen, overtuigden ons dat de voeding van den soldaat en korporaal - de sergeant heeft het beter - veel te wenschen overlaat. Wat wij echter eenstemmig hoorden prijzen, was - hoe vreemd ons dit ook in het begin voorkwam - de soep die de soldaat 's morgens gebruikt. Dat vreemdsoortig ontbijt, vermoedelijk in geen enkel huisgezin op tafel komende, smaakt den soldaat, vooral in koude dagen, en dankbaar wordt door hem erkend dat althans die soep goed is. Die soep echter zal nu juist met 1 Januari worden afgeschaft. Daar den soldaat dan brood met kaas en koffie tot ontbijt zal worden aangebodeH, willen we vertrouwen dat met dien maatregel geene be zuiniging werd beoogd, maar wat wij niet ver trouwen is dat die maatregel - vooral ook met het oog op den datum van het in werking treden - alge meen instemming bij den soldaat zal vinden. (R. Nil.) Voor het op 11. Maandag te Kampen aan gevangen examen voor apothekersbediende hebben zich meer dan vijftig candidaten voorgedaan. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gistervoormiddag van Marseille de „Prinses Amalia", 23 October van Amsterdam vertrokken, arriveerde dien dag te Batavia. Het Eran8che opera-gezelschap van 's-Gravenhage onder directie van Ant. Voitus Van Hamme trad gisteravond hier ter stede op. Daar het voor 't eerst in dit speelseizoen was dat we hier een Eransche opera te hooren kregen, is het opmerkelijk dat bijna alle rangen slechts middelmatig bezet waren, iets wat voorzeker alleen toe te schrijven zal zijn aan de opera die opgevoerd werd. „Les Cloches de Corneville" is namelijk een stuk waarin veel gesproken wordt en dat voor de ware liefhebbers niet veel pittigs in zich bevat. Wat de uitvoering betreft, die heeft over het algemeen nogal voldaaninzonderheid mochten de dames Vialla (du théatre de la Renaissance de Paris), Eugenie Simon, als Serpolette, en Ger- maine, evenals de heer Diepdalle als Marquis, de toejuichingen van het publiek inoogsten. De heer Cabannes, als Grenicheux, kan noch als acteur noch als zanger ons voldoen. De koren voldeden meestal zeer goed, iets wat van het orkest in het geheel niet gezegd kan worden. Gemengd Nieuws. Naar't Studentenweekblad „Min er va" verneemt, is de heer v. D. in hooger beroep ge komen van het vonnis der Haagsche rechtbank,' waarbij hij tot drie dagen cellulaire gevangenisstraf was veroordeeld. Het Vad. verneemt, dat de persoon W. W., die gevangengenomen was als verdacht v. G. in een kroeg in de Koediefstraat ernstig ge kwetst te hebben, weder op vrije voeten is gesteld: Te Haarlem is de nieuwe melkinrich ting aan het Plein geopend. Het gebouw ziet er zeer net en zindelijk uithet is ruim en luchtig, terwijl er een groote tuin achter is, zoodat de liefhebbers van een glas goede melk, des zomers van de open lucht kunnen genieten, 's Winters is er warme melk (chocolade of slemp) te bekomen. Voor het gerechtshof te Amsterdam diende heden de zaak van Dijkstra, notaris te Oosthuizen; het O. M. achtte de schuld bewezen en eischte een jaar celstraf, benevens twee boeten van f 50 en 12,50. De verdediger betoogde de onschuld van den beklaagde en drong aan op vrij spraak. Uitspraak over 8 dagen. De Utrechtsche studenten hebben den St.-Nicolaasavond op aardige wijze gevierd. Door allerlei groepen vormden zij een maskerade die juist door hare ongedwongenheid de belangstelling wekte. Bisschop Nicolaas reed in vol ornaat met zijne twee knechts met een net vierspan rond en strooide ruimschoots zoetigheden onder het volk: Een voorstelling van de Noordpool-expeditie, naet Nederlandsche vlag, trok zeer de aandacht; twee karren met Zigeuners werden door karakteristieke driespannen getrokken, die waardig waren zoo op het doek te worden gebracht; een landauer met negers, zeer goed voorgesteld, werd gevolgd door een kleiner rijtuig, ook door twee negers gereden nog liet zich een deftig heer rondkarren, die als vaandel voerde: le voiD, Nicolas, ah, ah, ah! Verder waren er buksschieters, boeren en boerin nen, harlekijns en pierrots, Engelsche heeren en dames, terwijl de rijders op een groentekar met hit een aantal bloemruikers uitdeelden. De rechtbank te Middelburg heeft J. v. d. A., beklaagd van diefstal van kostbaarheden uit een koffer van een der passagiers van het stoomschip „Prinses Elisabeth", veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar benevens in de kosten van het geding. Omtrent de schipbreuk van den Ham- burgschen stoomer „Asia", wiens bemanning, be staande uit 26 personen, door het stoomschip „Prins Hendrik", commandant kapitein Braat, medege nomen en drie dagen daarna aan het Ned. oorlogsschip „Madura", overgegeven is, hetwelk de equipage te Point de Galle afzette, geeft een der passagiers

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1