slapen, waardoor hij niet bemerkt had dat de kamer vol rook was. Alle pogingen om hem in het leven terug te roepen, bleven vruchteloosde dokter kon slechts den dood ran den ougelukkige constat eeren. In een hotel te Madrid is een reizi ger, zich noemende Alexander Niehofl' uit Dene marken, krankzinnig geworden. Bij het nazoeken zijner bagage bleek dit een valsche naam te zijn. Hij is de Zweedsche postbeambte Alm, die op den loop is gegaan met een bedrag van 72,000 kronen, hetwelk hij voor de Bank van Christiaan- stadt had moeten verzenden. Men vond bij hem nog een bedrag van 60,000 kronen. Onder toe zicht van den Zweedschen gezant is hij voorloopig naar een krankzinnigenhuis gebracht. Een ambte naar der Zweedsche politie is op reis gegaan om hem naar Zweden te transporteeren. KOLONIE TV. BATAVIA, 5 November. In het Solosche is een Javaan, bezig zijnde met gTassnijden, door een vergiftige slang gebeten en een half uur later overleden. De „Locomotief" vestigt de aandacht op den „onhoudbaren toestand" van het Ned.-Indisch leger, van hetwelk niet minder dan 2700 man voorden krijgsraad en 400 in het detentie-huis en ettelijke anderen hier en in Nederland, in de gevangenissen zijn. Uitgebreide aanwerving van Indo-Europeanen wordt aanbevolen, met de belooning van voorkeur of uitsluitend voorrecht bij de benoeming tot een ondergeschikte betrekking aan een der departe menten van Algemeen Bestuur. Te Soerabaia is, op den avond van 26 October, een Javaan, op de straat, door 4 landgenooten over vallen en vermoord. Het geheele Chineesche kamp te Menado is door brand verwoest. De schade wordt begroot op 2 millioen gulden. Omtrent de veepest is geen verandering te be richten. Het „Batav. Handelsbl." bevat het ver haal op welke onwaardige wijze de heer A. Bloem, die de genezing der aangetaste dieren beproeft, behandeld wordt. Blijkens een van den gouverneur van Atjeh dd. 16 October ontvangen rapport, werden in de daaraan voorafgaande week rust en orde in Groot- Atjeh niet gestoord. De bevolking hield zich op groote schaal met den veldarbeid bezig. Het „Bat. Hbl." verneemt, dat sedert vier maanden zich geen enkel geval van veeziekte meer onder de koeien en buffels heeft voorgedaan. Volgens de „Oostpost" zal Nieuw-Guinea in het volgend jaar door een Duitsche expeditie worden bezocht. In den handel gaat hoegenaamd niets om. De inlandsche bevolking is ten deele verarmd door het verlies van vee en daaruit ontstane schade. Door brand zijn te Grissee drie kampongs ver woest, waarbij plus minus 1000 woningen ver nield zijn. De schade is nog niet bekend. Te Samarang is wederom een Chinees uit bet land verbannen en naar Singapore gebracht. Uit vertrouwbare bron wordt aan de „Oostpost" medegedeeld dat het onlangs derailleeren van den trein nabij Tjetiples volgens een deskundigen be richtgever moet worden geweten aan het wegzakken van het steunpunt van een gedeelte der rails. Samarang, 2 Nov. Met een grasmes heeft de Javaan Sokerto, dessa Bedoedak, district Badja, gisteren zijn vrouw, 'bok Moer, doodgeslagen, om dat ze hem niet naar een tandakpartij wilde laten gaan. Sokerto zelf heeft in het gevecht met zijn vrouwtje een diepe snede in het linkerdijbeen ge kregen en wordt voorloopig in het stadsverband alhier verpleegd. Door den goavernenr-genersal ran JNed.-Indio lyu de vol gende beschikkingen genomen: Chiil Departement. Benoemd: Tot alg. ontvanger van 's lande kas te Samarang, 6. Van Heeteren; tot ontv. bij de in- en nitvoerr. en accijnzen te Bezoeki, H. F. De Jongh Swe- mer; tot verific. 5de kl. by de id. F. C. Stein; tot ads.-reaid. van Potipce en X kotta's tevens vendumeester aldaar mr. J. Van laathoventot griffier by den raad van justitie te Amboina, mr. C. Th. Van Deventer. Belast: Met de waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opz. over de vaccine in de resid. Tegal J. T. Wielandt. Gestald: ter beschikking van den directeur van binnenl. best., ten einde deel te nemen aan den cnreus van afd. A der landbouwschool te Buitenzorg 3. Scheel, J. J. F. Schreuel en de klerk bij het depart, van justitie W. F. Lutter, zijnde zy in verband daarmede aangesteld als burg. ambtenaarter beschikking van den directeur van binnenl. best., ten einde deel te nemen aan den cursns afd. A der landbouw school te Buitenzorg, de ambtenaren voor den burgerlyken dienst C. E. Bodemeyer, H. J. Broers, H. Hassink, J. A. Van der Lee, J. H. J. Sigal, G. L. Gonryp, H. K. Kiliaan, L. Krei- schor, B. H. Van der Hont, G. L. H. Krnysboom, H. W. Muller, H. J. E. Tendeloo, G. F. De Brnyn Kops, J. G. W. Lnx, G. Sieburgh, J. Van Son, F. H. A. Van den Bossche, 3. E. Mensinga, J. 3. Roel, W. 3. Ruinder, G. De Waal, G. F. M. Liebert, A. C. De Graaf, 3. F. H. Van Raadshoven, Th. Smolders, E. Thomas, 3. G. Soesman, O. E. V. Hermens, J. C. C. Slier en A. Breevoort, zynde de vijf laatstgenoemden aangesteld als burgerlijk ambtenaar; ter beschikking van den algemeeaen secretaris, de ambtenaars voor den burgerlijken dienst G. C. P. d'Arnand Gerkens en A. H. H. S. Hemens, zijnde de laatstgenoemde aangesteld als burg. ambten; van den directeur van financien de ambten, voor den burgerlijken dienst G. M. Wegman en J. W. Tarason, zijnde de laatstgenoemde in ver band daarmede aangesteld als burgerlijk ambtenaar. V er 1 eend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte aan den ambtn. op wachtg. M. H. Houtkamp. Ontheven: eervol van de waarnem. van den civielen geneesk. dienst en het opz. over de vaccine in de afd. Grissee en de tijdelijke waarnem. van denzelfden dienst in de afd. Sidajoe en Lamongan J. T. Wielandt. Ontslagen: eervol met beh. van recht op pens. de lste commies bij de alg. rekenk., P. D. Davisid. 3de kl. by den post- en telegraafd. R. W. Pereira; id., de benoemde ontvanger bij de in- en uitvoer rechten en accijnzen te Bezoeki II. W. P. Herklots. Departement van Oorlog. Geplaatst: te Atjeh de kapt. der inf. W. F. Stotterheim. Overgeplaatst: de onlangs van Atjeh afgeloste offic van gez. 2de kl. M. Albreeht naar het hospitaal te Soerabaiade 2de lnit. der art. I. Van Capelle, naar Atjeh; de maj. der inf. P. M. Ockerse, naar Willem I. Be vorderd: tot kolonel bij het wapen der inf. E. D. C. Mid- delaer. Verleend: Een tweej. verlof naar Eurapa, wegens vijftien jaren onafgebroken dienst in Nederl.-Indië aan den kapt. der inf. H. Roelofsz. Vergunning verleend: om te repatri- eeren aan den dirig. offic. van gez. lste kl. J. J. Sachse. Ont slagen: eervol, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de kol. der inf. P. R. De Rochemont; op verzoek eervol wegens lichamelijke ongeschiktheid voor den milit. actieven dienst met beh. van recht op pens. de lste luit. der inf. J. T. E. Pei. Departement van Marine. Ontslagen: eervol, de machi nist leerling lste kl. bij de gonv.-marine D. Th. D. Krahmer. BUITENLAND. Frankryk. Nadat de minister van financiën, de heer Magnin, gisteren zijn overzicht van de staatsfinanciën ge geven had, werd door den afgevaardigde Haentjes het voorstel gedaan tot conversie der 5 pet. rente. Met 234 tegen 26 stemmen besloot de Kamer het voorstel niet in overweging te nemen. De Senaat heeft met meerderheid van stemmen besloten lot het in behandeling nemen van een voorstel van den heer De Gavardie, om eene enquête in te stellen naar de handelingen van den minister van binnenlandsche zaken Constans. Dultschland. Berlijn telde in de vorige week 1,118,630 inwoners; op 1 Dec. 1875 bedroeg de bevolking 964,240 zielen. De „Norddeutsche Zeitung" verklaart dat de berichten van de Londensche „Standard" omtrent onderhandelingen door prins Von Bismarek met de gezanten Saint-Vallier en Hohenlohe in Frie- drichsrnbe gevoerd, ter onderdrukking van commu nistische woelingen en over de mogelijkheid van nieuwe koninkrijken aan den Donau, geheel uit de lucht gegrepen zijn. De bedoelde besprekingen hebben alleen tot resultaat gehad dat Frankrijk en Duitschland in de vredelievende richting hunner politiek ten opzichte van de houding betreffende bet Oostersche vraagstuk geheel overeenstemden. G root-Bri taimië. Een officiéél telegram uit de Kaapstad meldt dat de Fondo's den stam der Xesiben, die Brit- sche onderdanen zijn, aangevallen hebben. De „Daily News" doet uitkomen dat dit alweder een gevolg is van de annexatie-politiek van den gou verneur Frère, die in 1878 het gebied der Xesiben beeft ingelijfd. Zondag werd te Waterford een monstermee ting gehoudeD, even talrijk, zoo niet nog belang rijker dan die te Cork op 3 October. Parnell werd overladen met adressen van verwelkoming en hulde, van allerlei corporatiën en van den han del der stad, die smaakvol was versierd. In de hoofdstraten warea triomfbogen opgericht, de hui zen waren met groen en vlaggen van alle natiën getooid en ook van de schepen in de haven wap perden de nationale kleuren van de verschillende volkeren der beide werelden. Turkije. Uit de eerst thans openbaar gemaakte meer uitvoerige berichten, betreffende de gevechten, welke bij de verovering van Dulcigno tusschen de 3000 man troepen der Albaneesche liga en de Turksche strijdmacht onder Derwisch-pacba plaats hadden, blijkt o. a. dat het verlies der Turken bij die gelegenheid 4 officieren en 128 man aan dooden en gewonden heeft bedragen. Een telegram nit Scutari meldt dat Der wisch-pacha aldaar twee Albaneezen, wegens het vermoorden van Tnrksche soldaten, heeft doen ophangen. Vereeiilgde Staten. De zitting van het congres der Unie werd Maandag geopend. In de boodschap van president Hayes wenscht hij het land geluk met de toenemende wel vaart en met den vreedzamen afloop der presidents verkiezing. Hij beveelt aan het vaststellen van wetten tegen de veelwijverij der Mormonen, en verklaart dat de betrekkingen met het buitenland onafgebroken vriendschappelijk zijn geweest. De regeering zal den Senaat verzoeken het uitstel te verlengen, dat verleend is tot ratificatie van het met België ge sloten consulair verdrag. De finantiëele toestand is hoogst gunstig. In het laatstverloopen dienst jaar hebben de uitgaven 333 millioen en de in komsten 267 millioen bedragen. Voor bet loopende jaar zijn de inkomsten op 350 millioen geraamd. De gelegenheid is gunstig om het overschot te gebruiken tot de conversie van de aflosbare 5- en 6-pcts.-obligatiën. Hij geeft in overweging de dollars van 412 grein uit den omloop te nemen en dollars te munten van gelijke waarde als de gou den dollar. Voorts acht hij het wenschelijk dat generaal Grant, de gewezen president, tot kapitein- generaal van het leger benoemd worde. Tel«gTBmmcn. TEHERAN, 6 December. Eenige duizenden Perzische bedevaartgangers bevinden zich, op hunne terugreis van Mekka, in Bagdad en wagen het niet te vertrekken om de onveiligheid van de land streek ten westen van Karmanshat. De laatst voorbij getrokken drie karavanen werden bij Kasr-Shirin door de Kurden aangevallen, en meer èan vijf honderd pelgrims werden gedood of gewond. De Perzische overheid geeft voor ieder hoofd van een Kurd, dat haar wordt gebracht, een belooning ter waarde van f 48 Nederlandsch. NAPELS, 7 December. De berichten over den brand alhier waren, wat de verliezen betreft, zeer overdreven. Menschen zijn bij de ramp niet omge komen. Allen die verwondingen hebben gekregen, bevinden zich tamelijk wel. Geen van de huizen die de tabaksfabriek belenden, is beschadigd. De schade, door het verbranden van tabak geleden, wordt op twee millioen franken begroot. WASHINGTON, 7 December. De commissie voor de middelen heeft heden met algemeene stemmen haren voorzitter gemachtigd tot het brengen van eene wijziging in de „refundingbill", in dien zin nl. dat in plaats van „31/,-pcts." gelezen worde „3 pets.", daar de commissie ge looft dat het oogenblik komen zal waarop de 3-pcts-obligatiën pari kunnen worden afgelost. STOKHOLM, 7 December. Het ontslag van den minister dr. H. L. Forsell is aangenomende minister-president Themptander is tot minister van financiën benoemd. ROME, 7 December. De Kamer heeft het budget voor binnenlandsche zaken goedgekeurd. - Het bericht dat het pantserschip „Roma" naar Tunis zou stevenen, is ongegrond. Eveneens is het bericht onjuist dat de Engel- sche, Russische en ItaliaaBsche commissarissen voor de grensregeling in het district Dulcigno reeds besloten zouden hebben dat SanGeorgio bij Turkije zal blijven. De commissie voor de grensregeling is zelfs nog niet bijeen, zoodat ook het bericht uit Konstantinopel voorbarig is dat de ambassa deurs reeds dezer dagen zouden bijeenkomen om het protocol der nieuwe grenzen van Montenegro vast te stelleB. BERN, 7 December. De heer Anderwest is tot voorzitter van het Zwitsersch Eedgenootschap eu de heer Droz tot ondervoorzitter gekozen. LEIDEN, 8 December. De Tweede Kamer heeft heden het hoofd stuk Buitenlandsche Zaken aangenomen met 57 tegen 7 stemmen. De anti-revolutionairen onthiel den zich van stemming als protest tegen het hoofd van het Kabinet. - Aangenomen werd een amende ment van den heer Van Kerkwijk om een crediet toe te staan voor de vestiging van één of meer consulaten in Ruraenië. - Het debat over het hoofd stuk Justitie is aangevangen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2