N 6385. Donderdag 9 December. A0. 1880.' Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Jo LEIDSCÏÏ DAGBLAD. "i> 1 1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maendeo.f 1.10. Franco per post.1.46. Afzonderlijke Nommers.s 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Vu 1—>8 regel» ledereregel. meer-^... kiAaiK.e elij. Crooterp letters .naar plaatsruimte. ■<f, 105. 0.17* LEIDEN, 8 IBeeemfoer. De serenade, den hoogleeraar Prins gisteravond door leden van het studentencorps aangeboden, had heel wat Leidenaars op de been gebracht. Bij herhaling werd er bengaalsch vuur afgesto ken, hetgeen in den zwaren mist welke er hing, een eigenaardig gezicht opleverde. Sommige stad- genooten moeten zelfs, naar men ons verzekert, van de serenade onbewust, eerst aan brand ge dacht hebben. Gelijk wij reeds in ons vorig nommer deden zien, waren de bewijzen van hoogachting, die de jubilaris, bekend door zijne welwillendheid en hulp vaardigheid, van heinde en ver ontving, zeer talrijk. Ook verschenen twee weeskinderen om, mede uit naam van al de kinderen en het overige per soneel van het Weeshuis, hunnen regent op dezen dag met een paar bouquetten te begroeten. De academie werd vertegenwoordigd door haren rector en secretaris, de hoogleeraren dr. T. Zaayer en dr. M. J. De Goeje. Het Haagsch Genootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst, waarvan de feestvie rende lid is, liet dezen dag mede niet onopgemerkt voorbijgaan: uit zijn naam overhandigde prof. Scholten hem de werken van Tertullianus. De heer Vorstman uit Breda begroette hem als lid van het hoofdbestuur der Maatschappij van Welstand. De als herinnering aan het feest door zijne oud-leerlingen aangeboden fraaie boekenkast, tafel en zes stoelen als ameublement voor de studeer kamer zijn alle vervaardigd door den heer Mol- kenboer. De keuze van het cadeau was geschied in overleg met zijne tegenwoordige leerlingen, die hem een schrijftafel vereerden in denzelflen stijl; als commissie traden hier op de heeren De Ridder, Hoog en Kleyn. Ten diepste geroerd, bedankte de jubilaris voor al die blijken va» belangstelling en vriendschap, welke hem ootmoedig stemden en dezen dag onvergetelijk maakten. Moge hij nog lang zijn en blijven een sieraad der wetenschap en een zegen voor de kerk en voor zoo menige inrichting, welke zijne ijverige werkzaamheid zoozeer op prijsstelt! In de maand November zijn binnen deze ge meente geboren 132 kinderen, als: 78 zoons en 59 dochtersoverleden 91 personen, als13 mannen, 15 vrouwen, 41 zoons en 22 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 1gehuwd 52 paren. Naar wij vernemen, is voor de Kunstbe schouwing, welke Donderdag 9 dezer door de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkuade zal gehoudsn worden, door onzen voormaligen stad genoot den vroegeren gouverneur-generaal van Ncd.-Indië, baron Sloet Van de Beele, een porte feuille met ruim een vijftigtal prachtige aquarellen beschikbaar gesteld, terwijl bovendien verschillende zeldzame prachtwerken er toe zullen bijdragen den leden met hunne dames dan een inderdaad zeld zaam genot te schenken. Zijn wij wel ingelicht, dan is door Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland te niet gedaan het door den schuttersraad alhier gewezen vonnis tegen den lsten luitenant W. F. Van Wijk, ter zake het - terwijl hij was commandant der 1ste compagnie - afwezig blijven van de wapen oefening bij de 4de compagnie. Nadat wij gisteravond laat via Napels de Indische bladen van 4 en 5 November ontvingen, kwamen hedenmiddag via Brindisi de nog ont brekende van 29 Oct. tot en met 3 Nov. aan. Om de leden van „Ars Aemula Natnra" niet terug te houden van de Fransche opera voorstelling is de kunstbeschouwing van heden avond uitgesteld tot Vrijdag a. s., van halfacht tot tien uren. In de laatste dagen zijn door de politie alhier processen-verbaal opgemaakt tegen onder nemers van stoombooten, die niet voldaan hebben aan de verplichting voorgeschreven bij de Wet van 23 April 1880 (Staatsblad N*. 67), welke wet op den lsten September, doch voor bestaande ondernemingen op den lsten December jl. is in werking getreden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op Zaterdag den llden Decem ber a. s., des morgens te 7 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag nacht om 12 nren bezorgd zijn. Prinses Hendrik en Prins Frederik hebben deelgenomen aan een soirée, ten hnize van den baron Van Wassenaer Van Catwijck, alwaar dr. Beynen een letterkundige voordracht hield. Door den gemeenteraad van Heemstede is besloten om de kermis aldaar, met ingang van 1881, geheel af te schaffen. De oud-hoogleeraar in de pathologie van de Amsterdamsche universiteit, prof. J. Van Geuns, is op 72-jarigen leeftijd overleden. De overledene was jaren lang een sieraad van de geneeskundige faculteit van Amsterdam en bezat als specialiteit voor borstziekten buitengewonen naam. Vijf dames zijn thans geplaatst als klerken bij de rijks-telegraaf te Amsterdam; alle doen dienst op de hulpkantoren. De onder-adjudant bij de Amsterdamsche schutterij J. P. Hauët zal den 19den dezer het halve eeuwfeest van zijn schutterdienst vieren. Naar het Utr. Dbl. verneemt, zal met 1 Januari a. s. op enkele dagen de ochtendsoep bij het leger worden vervangen door een ontbijt, bestaande in brood met koffie en kaas. De Tweede Kamer heeft weder eene schrede gezet op het gebied der bezuiniging. Twee boden bij den Raad van State, wien de regeering elk 50 meer vrilde geven, hebben hun zelfde traktement behouden. Onze Volksvertegenwoordiging let op de kleintjes. Op de kleintjes vooral; dit blijkt. Die menschen zijn 73 en 69 jaar oud. Eén gulden 's weeks meer wordt hun door den Raad van State en den minister toegedacht. Maar de Kamer wil beginselen gehandhaafd zien en de oude stakkerts krijgen de f 50 niet. En de begrooting van honderd zes en twintig millioen, driehonderd twee en zestig duizend, zes honderd een en veertig gulden, zeven en veertig cents is weder ontlast met honderd gulden, gedu rende de jaren dat de twee oude mannetjes nog blijven leven. Die honderd gulden hebben zij met hun zeven en dertigen van de begrooting weggedragen. In haar ijver om beginselen te handhaven, had de Kamer bijna eene verhoogiug geschrapt, die zij zelve had voorgesteld: de verhooging der jaarwed den van hare eigen ambtenaren. Iemand die afdingt op zelfgestelde prijzen. Dit woonden we zelfs niet in een Sint-Nicolaaswin- kel bij! (Arnk. Crt.) Naar men verneeipt, is de zeildag van het echroefstoomschip „Koningin Emma der Neder landen" voorloopig bepaald op 1 Januari a. s.; zullende dat schip nog moeten worden voorzien van een andere schroef, welke uit Engeland ontboden isj Het stoomschip „P. Caland", van Rotter dam naar Nieuw-York, waaromtrent men zich al ongerust maakte, is Maandag aldaar aangekomen. Vermoedelijk is de boot door westelijke stormen zoo lang in den Oceaan opgehonden, daar eveneens verschillende Duitsche en Engelsche booten ver scheidene dagen te laat te Nieuw-York zijn aan gekomen. Den lOden Dec. zal het weder naar Rotterdam vertrekken. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. In het weekblad van mindercoarante of incourante fondsen der heeren Broekman en Houders worden o. a. gevraagd: Aandeelen Spoorweg LeidenWoerden a 78 pet.' Stoomtramweg-Maatich. Leiden—Haarlem a 80 Leidsche Duinwater-Maatschappij a 115 Grintweg Gonda—Bodegraven a 13 en aangeboden: Aandeelen Stoomtramweg-Maatach. LeidenHaarlem a 95 pet. Ned. Grofsmederij te Leiden a 105% a Bij gelegenheid der serenade van gisteravond hadden op den Nieuwen Rijn, toen men vóór de woning van den jubilaris had post gevat, eenige personen het ongeluk, door het opdringen der cavalerie, te water te geraken. Zij werden echter spoedig door tusschenkomst van een aantal personen uit hun frisch bad verlost. Anderen waren er beter afgekomen, daar zij, in plaats van in het water, in een aan den wal liggende schuit terecht kwamen. Gisternamiddag is op den Visschers- dijk te 's-Hage een meisje van ongeveer 10 jaren door een vrouw van haar bloedkoralen halskettinkje met gouden slotje beroofd. Onder voorwendsel dat de halsdoek van 't kind los was geraakt en schijn baar helpende om dien weer vast te maken, heeft de dievegge haar kans waargenomen. De politie doet onderzoek. Een vrouw te Chatelaadren, bij Sti- Brieux, verliet Zondag eenige oogenblikken hare woniDg, twee zeer jeugdige slapende kindertjes achterlatende. Toen zij terugkwam, vond zij de kinderen geheel verscheurd door een wild zwijn, dat de woning was binnengedrongen. De lijkjes waren zelfs niet meer te herkennen. Het „Volksblatt" van Elzas-Lotha- ringen bevat een mededeeling, die tot vervolg zou kunnen strekken op de bijzonderheden, die dezer dagen door den minister van justitie omtrent de toepassing der doodstraf in Rumeoië en Portugal werden openbaar gemaakt. Yolgens dat blad heeft de minister van justitie van laatstgenoemd land dezer dagen den volgenden vergelijkenden staat opgemaakt: Op de 100,000 inwoners komen in Nederland 0.9 moorden voor; 1.20 in Noorwegen;1 1.50 in Frankrijk; 1,68 is Groot-Britannië en Ierland; 1.72 in Oostenrijk-Hongarije3.22 in Portugal; 5.90 in Italië; 8.12 in Spanje. Hoe minder scholen, hoe meer gevangenissen, voegde de minister er bij. Toen dezer dagen een vrouw te Parijs thuiskwam, bemerkte zij een hevigen rook. De kamer binnenkomende, vond zij haar man verstikt liggen, terwijl een been van hem geheel verkoold was. Hij had de kachel aangemaakt en was gaan

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1