Zaterdag 4 December. Premie Leidsch Dagblad. N°. 6381. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met mteondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. In het vorig No. is een bon afgedrukt, waarmede Yrijdag 3 en Zaterdag 4 December de beide Oleographieën tegen betaling van 60 Cents aan ons Bureel, Doqzastraat N#. 1, van 's morgens 9 tot 's avonds Si uren, kunnen worden afgehaald. «v LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Ltidtn per 8 eaundta.1.10. Franco per post1.00. Afzonderlijke Nommers.-v..... 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regel*'.,. 'Iedere regel neef*—. Grootere letter» naér pluUrnlmt*. .w/ 1.0A >OAfy Daar zijn er maar weinigen die zich de weelde kannen veroorloven de wanden hunner kamers met schilderijen te versieren, zoodat de werken der groote meesters, in museums of par ticuliere kabinetten verscholen, weinig door het volk gekend en gewaardeerd worden. De oleographie, een vinding van den laatsten tijd, heeft daarin verbetering gebracht; op verdienstelijke wijze weet zij de meesterstukken van oude. ei^ji^euwe kunst na te bootsen en te vermenigvuldigen. Onze uitgöveï^heefk,dan 9ok gemeend zijn abonné's geen beteren dienst te kunnen bewijzen dan door huu de gelegenheid aan te bieden, voor een niet noemenswaard bedrag eigenaar te worden van twee oleographieën, vervaardigd in het op dit gebied allergunstigst kekend atelier van de firma Tresling Co., naar beroemde schilderijen van een modern kunstenaar. „Na den storm" en „Voor het eerst samen naar de kerk" zijn een paar kunstjuweeltjes van den echt Hollandschen, in buiten- en binnenland met zooveel roem bekenden schilder B. J. Blommers. De heer Sala, spiegel- en lijstenfabrikant, heeft die poging willen stennen door in zijn magazijn lijsteu in verschillende, reeds vermelde prijzen, doch zonder onderscheid zoo laag mogelijk, ver krijgbaar te stellen. Met genoegen hebben we heden kunnen op merken dat de beide oleographieën met belang stelling door onze abonné's worden ontvangen. LEIDEN, 3 December. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer P. Vermeulen, geb. te Alphen aan den Rijn, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Over de secretie van het darmslijmvlies onder den invloed van cathartica". Den 7den December a. s. zal prof. J. J. Prins de 25-jarige vervulling van zijn hoogleraars ambt in de godgeleerdheid aan de hoogeschool alhier herdenken. Wij vernemen dat de „Leidsche Zangver- eeniging Caecilia" zal medewerken tot opluiste ring der feesten bij gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo" alhier. Het voornemen moet zjjn om iu de Hooglaudsche Kerk een muziekuit voering op groote schaal te doen plaats hebben. Onze stadgenooten wacht dus weder een zeld zaam kunstgenot. i Naar wij vernemen, zal het Franscbe opera gezelschap uit Den Haag, met medewerking van mile Vialla, van het Théatre de la Renaissance te Parijs, Woensdag a. s. in den Schouwburg alhier een voorstelling komen geven, bestaande iu Plan- quette's „Les Cloches de Corneville." Al de hoofden der lagere scholen in deze gemeente werden gisteren verrast door de toe zending van een aantal exemplaren van een lief gedichtje ter gelegenheid van de geboorte der prinses gemaakt door onze hooggeachte stadge- noote M. C. L. L. - Deze exemplaren zijn bestemd ter uitreiking aan de leerlingen, en misschien zullen de coupletten in meer dan ééne school op de wijze van „Wien Neerlandsch bloed" worden gezongen. Den heer Krijn Haasnoot, aannemer te Katwijk aan Zee, is de uitvoering opgedragen van de werken betreffende den aanleg van de lijn voor den stoomtram LeidenKatwijk met de daaraan verbonden kunstwerken. Ook de rijksadvocaat mr. J. G. Rochussen is - zegt de Arnh. Crt. - blijkens hetgeen werd medegedeeld omtrent de openbare behandeling door Gedeputeerde Staten der zaak van den boekdrukker Sijthoff, van oordeel dat stoommachines met molens moeten worden gelijkgesteld. Meer dan eens - zegt het blad verder - hebben wij ons op die stelling eene opmerking veroor loofd, en ook doen uitkomen dat het criterium van een molen niet is te draaien of handenarbeid uit te sparen, maar te malen, te verbrijzelen, wat noch het karakter van een stoommachine noch dat van een snelpers is. Wij meenen ook wel dat de heer Sijthoff niet was aangeslagen voor zijne stoom machines, maar voor zijne door stoom gedreven snelpersen. Hoe dit zij, of men stoommachines of snelpersen als molens beschouwt, het geschiedt alleen, omdat onze patentwet blijkbaar geen stoommachines kent. En dat in een tijd, dat sinds jaren schier elk vak van nijverheid van stoom gebruik maakt. Waarlijk, men zal niet beweren dat Nederland, wat zijne wetten betreft, met zijn tijd medegaat. Uit het eindverslag der commissie van rappor teurs van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, over het ontwerp van wet houdende nadere bepa lingen omtrent den accijns op het zout, blijkt dat dit wetsontwerp bij het afdeelingsonderzoek tot zeer verschillende beschouwingen aanleiding gaf. In eene afdeeling betwijfelden eenige leden of de wet wel zal voldoen, met andere woorden, of de smokkelhandel genoegzaam er door zal worden geweerd. Nog waren in eeDe andere afdeeling omtrent dit onderwerp de gevoelens verdeeld alge meen begreep men dat het in de tegenwoordige omstandigheden moeielijk was, om belastingen af te schaffen, zoodat men wel naar middelen moest omzien, om zooveel mogelijk de fraude tegen te gaan. Bij gunstiger toestand van de schatkist zou meu het liefst, en wel in de eerste plaats, de belasting op het zout afgeschaft zien. Het middel echter dat men nu wenschte ingevoerd te zien, om de smokkelarij tegen te gaan, vond bij geen enkel lid tegenspraak. Iu eeue andere afdeeling oordeelde men algemeen de voorgestelde maat regelen noodzakelijk om de werkelijke uitvoering der wet mogelijk te maken. Die uitvoering mocht niet worden prijsgegeven om de betrokken inge zetenen te ontheffen van de lasten uit die maat regelen voortvloeiende, daargelaten dat die lasten overdreven bezwarend werden voorgesteld. Ook het belang der nijverheid bracht mede den smok kelhandel, die zulk een vervaarlijken omvang had gekregen, krachtig te keer te gaan. Yoor vermin dering van den zout-accijns bijv. tot de helft, achtte men het tijdstip niet gekomen, zoolang het evenwicht tusschen de middelen en uitgaven niet beter was bereikt, en de invoering van nieuwe belastingen tot versterking der middelen noodig wordt geoordeeld. Als middel om deu smokkel handel te fnuiken werd zoodanige vermindering, nu in België geen zout-accijns bestaat, mede niet afdoende geacht. Eindelijk gaf men in eene afdeeling den wensch te kennen dat de regeering uitzicht zoude geven op ruime herziening van de accijns- wet, daartoe strekkende om het smokkelen uit de fabrieken tegen te gaan. De nog overgeblevenen der 240 jongelingen van 1880, die in het leesmuseum te Amsterdam het adres, in dato 1 September, aan Z. M. Koning Willem I teekenden, waarin zij „de bedoelingen der snoode oproermakers, die thans een eigenmachtig bestuur in sommige gedeelten van ons geliefd vader land durven oprichten, tot vernedering van het door luchtige stamhuis van Oranje, en omverwerping van den wettigen troon in Nederland", ten sterkste laken en zich bereid verklaren goed en bloed voor Koning en Wet op te offeren, worden door hunnen krijgs- kameraad en flankeur bij de mobiele Noord-Hol- landscbe schutterij C. Faber Boissevain te Arnhem opgeroepen om hem een bewijs van hunnen wel stand te geven. Hij drukt daarbij tevens de wensch uit dat er niet velen op het appèl zullen ontbreken. Onder alle reserve deelt de Goudsche Crt. het gerucht mede dat mr. J. G. Patijn, lid der Tweede Kamer, ernstig in aanmerking komt voor de betrekking van burgemeester van Rotterdam. Door wijlen dr. L. F. W. Yan Cooth, deze week te Breda overleden, is aan de gemeente Breda vermaakt de som van f 330,000, ten einde daar van 300,000 te besteden voor de oprichting eener ambachtsschool en f 30,000 tot het bouwen van arbeiderswoningen onder bepaling, dat die woningen kosteloos zullen worden bewoond door personen, die geen misbruik makeu van sterken drank. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Woensdag-avond van Sout hampton; de „Schiedam" arriveerde gisteren van Nieuw York te Hellevoetsluisde „Amsterdam" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Gemengd Nieu \v s. Heden is door de politie naar de ge vangenis te 's-Gravenhage overgebracht de persoon van J. K. die zich ten nadeelen van een winke lier alhier had schuldig gemaakt aan oplichterij. Gisteren en heden zijn door de politie een viertal jongens in bewaring gesteld wegens het plegen van kleine diefstallen bij verschillende winkeliers alhier. - Tegen de 17-jarige H. W. Y. is door de politie proces-verbaal opgemaakt, wegens diefstal in dienstbaarheid. In den afgeloopen nacht, omstreeks halftwaalf, werd een jongeling, genaamd S. G. W., oud 20 jaren, door zijne moeder uit eene tapperij aan de Lammermarkt gehaald, die daar zoo onte vreden over scheen te zijn, dat hij van de zijde zijner moeder in het water aan den Ouden Singel sprong, waaruit hij evenwel spoedig door daarbij komende personen werd gered, waarna hij door een agent van politie naar de wacht werd gebracht, waar zijn kleederen werden gedroogd; nadat hij na een paar uren wat gecalmeerd was, kon hij naar de ouderlijke woning aan de Uiterstegracht trekken. Naar het Vad. verneemt, zullener50 getuigen in de strafzaak tegen W. M. De Jongh gehoord moeten worden. Een terechtzitting van hetHaagsche kantongerecht, zonder Maria Christine De Leeuw ais gedaagde, om zich wegens openbare dronken schap te hooren veroordeelen, begint langzamerhand tot de onmogelijkheden te behooren. Thans werd

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1