Er zijn maatregelen genomen dat, zoodia de noodige materialen vervaardigd zijn, door alle compagnieën van bet reg. gren. en jagers gegeten zal worden van witte borden, en niet meer als vroeger uit de bekende menageketeltjes. De proeven, bij enkele compagnieën genomen, hebben tot dien uitslag geleid. In de keukens wordt het eten voor een zeker aantal personen opgeschept in zoogenaamde gamelles, en de kor poraals zullen het dan verder verdeelen onder /hunne tafelgenooten. Yoor de wachthebbenden zijn aparte keteltjes aangeschaft. Een en ander wordt zeer toegejuicht als een bijdrage om ook op die wijze het lot van den soldaat te verbeteren, en het strekt den invoerder, den kolonel, tot eer. MeD hoopt dat andere corpsen het goede voor beeld zullen volgen. In de Hoogstraat te 's-Hage is een melkwagen door een tnrfwagen omvergereden, zoodat de melk verloren ging en eem'ge kruiken vera eld werden. Er is proces-verbaal opgemaakt. Een opkooper, die zich voordeed als agent van de firma Jonker uit Leiden, kocht te Rhenen en in de omstreken de vorige week eenige duizenden hectol. aardappelen, tegen f 2.50 a f 3.25 per hectol. Eenige verkoopers leverden hunne aardappelen, te zamen 119 hectol., aan den tot ontvangst gereedliggenden schipper af, in de verwachting terstond bij de aflevering hun geld te zullen ontvangen, zooals dit gebruikelijk is; doch zij zagen zich hierin bedrogen, doordat de opkooper met de noorderzon vertrokken was, tevens den logementhouder v. D. tevergeefs latende wach ten op de betaling van 2 dagen en nachten logies, alsook op de teruggave van f 10, die hij hem geleend had. Ook is bij onderzoek gebleken dat de firma Jonker in Leiden in 't geheel niet bestaat, zood at men te laat inzag met een oplichter te doen --te hebben gehad. (N. X. c.) Verleden week werd te Nieuwveeu een hondje geboren met een varkenssnuitje, welks achterbeenen, in plaats van naar voren, naar ach teren gericht stonden. Het beestje werd verdronken. OpdenRijnspoorwegnabij Amsterdam is een man dood gevonden. Vermoedelijk is hij door den trein van 9.50 's avonds uit Amsterdam overreden. Het hoofd van den ongelukkige was van den romp gescheiden. Op 10 minuten afstand van het station Houten bij Utrecht is een groote hofstede afge brand; 11 paarden en 17 koeien zijn in de vlam men omgekomen. Door het in aanraking komen van te drogen hangend goed met eene kachel is brand ontstaan in eene kleerenbleekerij aan het zuideinde der gemeente 's-Gravenland, bewoond door L. Boo gaard. De brand nam snel toe, zoodat niet alleen het aangetaste perceel maar ook twee bijgelegen arbeiderswoningen een prooi der vlammen werden. Gebouwen en inboedels waren verzekerd. Van de inboedels is een gedeelte gered kunnen worden. In de stoompannenfabriek van de heeren Derick en Geldens te Druten heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Bij het uitgaan der fabriek is een oppassend jongeling vau 21 jaren van een der verdiepingen op een gloeiende plaat gestort; het ongeval werd niet terstond opge merkt en ongeveer een uur later is zijn lijk bijna geheel verbrand gevonden. Naar men zegt, had de ongelukkige door zijn val den hals gebroken. Uit Hoofdplaat (Zeeuwsch-Vlaanderen) meldt men Verleden week werd onder Retrau- chement, in het zoogenoemde „Hazengras", een moord gepleegd op den rijksveldwachter De Pon, en deze week onder Oostburg, een schaapherder, hier te lande veelal ook gebruikt als nachtwacht bij de kudde, om het leven gebracht. Eergisteravond heeft op den boule vard de Leygoutier te Toulon zekere Battesti, afkomstig uit Corsica, zijn schoonbroeder, met wien hij woorden had, in drift een dolk in den buik gestooten. De dood volgde bijna onmiddellijk. De moordenaar werd op de plaats zelve gearres teerd en bekende in tegenwoordigheid van het lijk zijn misdaad. Een M ormoon, die te Nieuw-York was, vroeg aan Sarah Bernhardt een loge in den schouw burg voor hem en zijn gezin. „Met hoevelen zijt ge?" vroeg Sarah: „Ik heb 24 vrouwen en 168 kinderen", was het antwoord. Een A m e r i kaans che weddenschap. Twee burgers van Boston hadden een weddenschap aangegaan omtrent den uitslag van de verkiezing van den President. De verliezer zou in balkostuum voor het voornaamste hotel van Worcester gaan staan met alle attributen van een schoenpoet ser en zou den geheelen namiddag iederen voor bijganger, die dat wenschte, de schoenen poet sen. Toen de uitslag der presidentsverkiezing be kend was, werd de weddenschap stipt uitgevoerd. Teletframmen. ST.-PETERSBURG, 30 November. Ten gevolge van het plotseling invallen der zachte weersgesteld heid is in de Wolga, te Nisni Novogorod, een ijsgang ontstaan, die bijna veertig schepen, waar onder vijf stoombooten, vernield heeft. Groote hoe veelheden graan, naphtha en visch zijn verloren gegaan, en de schade is ontzaglijk. CATTARO, 30 November ('s avonds). Een Turksch bataljon weigert San-Giorgio, nabij Dul- cigno, te verlaten. CETTINJE, 30 November. Het voornemen bestaat om Podgoritza tot hoofdstad van Montenegro te verheffen. TEHERAN, 30 November. De zoon van den Kurdischen Sbeik Obeidnllah is met een zeer ver sterkte legermacht teruggekeerd. Volgens eerucht heeft Ismail-kala aan den broeder van Timur- pacha een nederlaag toegebracht. Timur pacha heeft een kamp voor Urumiah betrokken. LONDEN, 1 December. Eene vergadering van vrienden van Griekenland, door lord Rosebery ge leid, nam heden besluiten ten gunste van eene oogenblikkelijke oplossing van het Grieksche vraag stuk, overeenkomstig de besluiten der conferentie te Berlijn, en sprak daarbij hare sympathie uit voor de Grieken in Thessalië en Epirus, den koning en het volk. De handelingen der mogendheden hebben het lijden der bevolking van Thessalië en Epirus vermeerderd. De vrede kan niet verzekerd zijn eer de noordelijke grens van Griekenland is vastgesteld. PARIJS, 1 December. De berichten van de „Avenir diplomatique", dat Desprez niet naar Rome zou terugkeeren, en betreffende de nota, welke de nuntius den minister Barthélémy zou hebben over handigd, worden tegengesproken. De nuntius had nog heden een langdurig en hartelijk onderhoud met Bartbélémy. PARIJS, 2 December. Félix Pyat verlangt in de „Marseillaise" dat Gambetta vermoord zal worden. De hoop van den oudsten tak der Bour bons, de hertog van Berry - zoo schrijft hij - was het voorwerp van een aanslag van den suooden Louvel; het hoofd van den jongsten tak ware bijna om het leven gebracht geworden door den afschuwelijken Alibaud; op den eersten Bona parte deed de chouan Cadoudal een moordaanslag; Orsini trachtte den laatsten Bonaparte het leven te ontnemenwaarom zou niet de een of andere Fiesehi te vinden zijn, die den dood van Gambetta zich tot doel stelde? LONDEN, 2 December. Mussurus-bey is tot gezant van Turkije te Rome benoemd. - Graaf Karolyi, gezant van Oostenrijk-Hongarije te Londen, keert naar Weeneu terug. Het bericht van de „Standard", dat Grieken land aan Frankrijk en Engeland mededeeling zou gedaan hebben van zijn voornemen om hel Turksch gebied binnen te rukken wanneer de internationale vloot uiteenging, is van grond ontbloot. MADRID, 2 December. Ten gevolge van den overvloedigen regen heeft men te Malaga last van overstrooming. LISSABON, 2 December. Kolonel De Castro, directeur der Militaire Academie, is benoemd tot minister van oorlog. LEIDEN, 2 December. Iu de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Van der Zweep, Le Clercq, Derckseu, Le Poole, Verster, Scheltema, Cock, Douuer, Zaalberg, De Goeje, Driessen en Van Wensenlater de heer Van Iterson. Afwezig met kennisgeving de heeren Librecht Lezwijn en Du Rieu. Achtereenvolgens worden benoemd: tot Regent van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude- Mannen- en Vrouwenhuis de heer G. P. De Neve, met 16 stemmen; tot lid der Plaatselijke School commissie mr. J. S. D. Van Doorn met 12 stem men, in de plaats van mr. J. E. Gondsmit; tot stads genees- en heelkundige, dr. W. Rutgers v. d. Loeff met 15 st. (op dr. Boursse Wils was 1 stem uitgebracht en 2 bilj. waren in blanco) tot opziener 1ste klasse bij de gemeentewerken (bij 3de stemming) de heer J. Looman, chef de bureau bij den architect J. Moll te Hengeloo, met 12 stemmen [bij de 1ste vrije stemming ver kreeg L. Arnolt, gemeente-architect te Weesp, 5, H. M. D. Van Gelder, architect en aannemer al hier, 6 en G. Looman 7 st.bij de 2de vrije stemming resp. 3, 8 en 8 st.bij de eindstem ming werden op den heer Van" Gelder 7 st. uitgebracht] tot lid der Commissie van Financiën de heer Le Clercq met 10 stemmen. Bij het in behandeling nemen vau het voorstel van mr. A. P. Van der Lith, tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, in zake de Ruïne, vroeg de heer Van Iterson of, als we de vrije beschikking terugkregen men dan van B. en Ws. een voorstel te geinoet mocht zien welke bestemming er aan de geheele Ruïne, niet aan een gedeelte, er van zal gegeven worden. Als we een plan ontvangen zal hij vóór het adres zijn. De Voorzitter herinnerde aan den tegenwoordigen stand der zaak. Nu is de Ruïne nog in het bezit van het Rijk; men heeft gevraagd om er schoollokalen te mogen bouwen, doch dit werd geweigerd. Thans komt het voorstel van den heer Van der Lith. In dezen stand der zaak is er natuurlijk door B. en Ws. nog geen plan ter sprake gebracht. Hij kan dus geen positief antwoord geven. Maar wanneer we de Ruïne terugkrijgen, zal er niets gedaan worden dan na machtiging van den gemeenteraad. Men moet dus eerst de beschikking der Kaïoer afwachten en dan eerst zal men een besluit kun nen nemen. - De heer Van Iterson zal ten ge volge van dit antwoord tegen het voorstel van den heer Van der Lith stemmen. Hij weuscht eerstst zekerheid omtrent de plannen, ten einde een verwarden toestand te voorkomen; m. a. w, een ordelijke bestemming. Liever dan het tegen overgestelde, zou hij den tegenwoordigen toe stand willen bestendigen, in afwachting dat het academiegebouw er aal komen, wat toch wel het geval zal zijn. - De heer Le Clercq gaat met den vorigen spr. medede bedoeling van den heer v. d. Lith begrijpt hij niet goed. - De heer De Goeje- deelt ook het gevoelen van den heer Van Iterson, althans wat betreft de verbrokkeling in de be bouwing. De bedoeling was z. i. om de Ruïne geheel te bebouwen, ook met aeademische gebouwen. Het voorstel van den heer v. d. Lith wordt met 12: tegen 7 stemmen aangenomen, waarna een com missie wordt benoemd tot het opstellen van een adres aan de Tweede Kamer, bestaande uit de heeren Van der Lith, De Goeje en Le Poole. Daar de laatste evenwel tegen een gedeelte van het voor stel zelf is, meende bij voor de op hem uitge brachte keuze te moeten bedanken en werd in zijne plaats benoemd (bij tweede nieuwe stem ming) de heer Le Clercq, die, evenals de audexen leden, de benoeming aanneemt. Met algemeeue stemmen werd goedgekeurd de voordracht tot wijziging van de heffing der bruggel den; doch slechts met 12 tegen 5 die tot oprichting van brngwachtershnisjes. De heer Cock verklaarde zich hierbij niet tegen het bedrag van f 4500, daarvoor benoodigdmaar hij kon er zich niet mede vereenigen dat men daarvoor gelden zou gaan leenen. Als men de uitdrukkelijke verzekering kon geven dat het bedrag op de begrooting voor 1880, in ontvang en uitgaaf, zal gevonden wor den, zou hij vóór de voordracht stemmen. Den Voorzitter was dit op het oogenblik niet mogelijk. Ook de post der onvoorziene uitgaven was er niet toereikend voor. Volgens den heer Cock moest dan de zaak maar tot een volgend jaar uitgesteld wor den. De Raad besliste echter anders. Bij acclamatie of met algemeene stemmen wer- aen vervolgens goedgekeurdhet verzoek van G. Brandsen ter bekoming van grond, de voordracht tot tijdelijke vermeerdering van iiet hulppersoneel van de school n°. 1 voor minvermogenden, het verzoek van T. StreDgers om een stoep te leggen en een keldergat te maken, dat van J. A. Bernard om een brug te leggen, dat van de Hollandsche

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2