Donderdag 2 December. A". 1880. N°. 6379. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 m»»adea..J 1.16. Franco per post.1.60. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ABVERTENTIEN: Van 1—6 regels....1.06. Iedere regel meer. Grootere letters naar plaatsruimte. T 0.17*. Gemengd Nieuws. De Amerikaansche regeering heeft besloten maandelijks voor 10 millioen dollars aan goud te laten aanmunten. Zaterdag-avond, omstreeks negen uren, werd een dame, terwijl zij op den boulevard des Capucines haastig uit haar rijtuig stapte, om zich naar de „salie des Conférences" te begeven, lastig gevallen door een heer, die wat al te veel aan Bacchus scheen geofferd te hebben. De dame maakte zich zoo driftig over dit oponthoud dat zij den delinquent zulk een krachtigen oorveeg toe diende dat hij tegen de straat sloeg en met een wonde, waaruit het bloed stroomde, bewusteloos bleef liggen. Dadelijk vormde zich een groep nieuwsgierigen, de politie kwam en bracht den man naar een apothekerswinkel en de dame naar het politiebureel. Zoodra de gewonde tot het be wustzijn was teruggekeerd, werd hij voor den com missaris gebracht, waar zijn eerste werk was, zijn ongelijk te bekennen en de dame, die hem zoo duchtig toegetakeld had, vergiffenis te vragen. Deze werd nu onmiddellijk in vrijheid gesteld en spoedde zich naar de „salie des Conférences", maar, daar zij meer dan een uur aan het bureel had moeten doorbrengen, was de lezing juist geëindigd toen zij binnentrad. Door de Luxemburgsche regeering is indertijd eene opneming bevolen van de vrucht- boomen, die den vorigen winter door de strenge koude schade geleden hebben. Voor het grondge bied der hoofdstad is gebleken dat 3037 boomen dood, 1889 kwijnende en 6457 gezond gebleven zijn. In de vorige week heeft zich een vrouwelijke student in de medicijnen te Parijs, mejuffrouw Alexandrine Leys, oud 26 jaren, met een revolverschot van het leven beroofd. De rede nen die tot deze daad aanleiding gaven, waren al zeer treurig. De ongelukkige, die uit Rusland naar Parijs getrokken was om daar den doctors titel te verkrijgen, was iemand van zeer groote bekwaamheid, die door het geven van lessen geheel in haar onderhoud voorzag. Zij bezat reeds den graad van „licenciée-ès-sciences" en legde de week te voren een examen voor de Sorbonne af. Het wegblijven nu van den brief, waarin de uitslag van dat examen gemeld werd, deed haar gelooven dat die ongunstig was geweest, en bracht haar in een zielstoestand, dien het haar onmogelijk was langer te verdragen. Treffend is de bijzonderheid dat de eerste persoon, die den zelfmoord ontdekte, de concierge was, op het oogenblik dat deze, een uur nadat het feit gepleegd was, een brief boven- bracbt, waarin mejuffrouw Leys bekend gemaakt werd dat haar examen met een schitterenden uit slag was bekroond. De ongelukkige had vóór haar dood nog een testament geschreven, waarin zij hare boeken enz. aan een vriendin en haar lijk aan de medische faculteit vermaakt, om daarop sectie te houden. Deze laatste heeft echter het geschenk niet aanvaard. Het ongelukkige meisje was zeer bemind en algemeen geacht om haar groote geleerdheid en deugdzaam karakter. Twee knechts waren in een smeder ij te Sannat (Creuse) bezig een stuk ijzer te smeden, toen het 13-jarige dochtertje van den patroon on gemerkt binnentrad. Toen nu het werk verricht was, wierp een van hen, uit de grap, zijn zwaren hamer over zijn hoofd weg, met het ongelukkig gevolg dat het kind vlak voor het hoofd getroffen werd en een vreeselijke wonde ontving, waaraan het spoedig bezweek. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat heeft bij de discussie over de begrooting van buitenlandsche zaken de heer Goutant-Biron het betreurd dat de voorzichtige politiek van den heer Thiers verlaten schijnt te worden voor eene politiek van interventie, waaruit groote gevaren kunnen geboren worden. Hij laakte het gebruik van geweld tegen Turkije, welks bestaan noodig is voor den vrede. - De minister St.-Hilaire heeft daarop beweert dat Frankrijk zich niet van deelneming aan het congres van Berlijn had kunnen onthouden. De tegenwoordige politiek acht hij het gevolg van de politiek van Thiers. Hij bracht hulde aan de wijsheid en edelmoedigheid van Rusland, dat er indertijd in heeft toegestemd het tractaat van San-Stefano te wijzigen. De deelneming van Frankrijk aan de vloten-demonstratie is bevorderlijk geweest tot den vrede. Wat de Grieksche quaestie betreft, kan de minister niet instaan voor de toekomst; maar hij kan verzekeren dat Frankrijk vredelievend gezind is. Hij hoopte dat de oplossing dezer quaes tie zonder dwang zou plaats hebben. De val van Turkije zou een ramp zijn, die men zooveel fnoge- lijk moet trachten te voorkomen. - De heer De Broglie verweet mede het Kabinet dat het van eene voorzichtige politiek afgeweken was. Hij maakte eene onvriendelijke toespeling op Gambetta. Frankrijk, zoo zeide hij, moet eene politiek volgen in zijn eigen belang. De houding der mogendheden in 1870 geeft Frankrijk het recht om thans zich in zijne tent terug te trekken. Het moet onzijdig en vrij blijven. - De heer De Freycinet verde digde de jegens Griekenland gunstig gezinde poli tiek. Hij vreesde dat eene demonstratie der vloten ten gunste van Griekenland onmogelijk was ge worden. Hij vertrouwde dat het huidige Kabinet eene billijke oplossing van de Grieksche quaestie zou weten te vinden. De begrooting werd goed gekeurd. Maandag heeft in de Augustinuskerk te Parijs, ter gelegenheid van de verjaring van Lacor- daires dood, eene mis plaats gehad, welke o. m. werd bijgewoond door de heeren De Broglie, Buffet, Chesnelong enz. Ook waren een aantal Domini canen in hunne witte pijen tegenwoordig. Eene aanzienlijke menigte was toegestroomd en men hoorde den kreet: „Leve de vrijheid!" - Ver scheidene personen zijn in hechtenis genomen en onder dezen een gewezen officier van justitie. Duitschland. Keizer Wilhelm is thans in zoover hersteld, dat hij weder in een gesloten rijtuig een rijtoer heeft gemaakt. Het blijkt dat lord Granville aan het slot zijner rede, welke hij, zooals reeds is vermeld, te Hanley uitsprak, nogmaals betreffende Duitsch land heeft herhaald hetgeen hij reeds vroeger, toen hij ook minister was, had verklaard, t. w. dat Duitschland een zeer grooten invloed uitoefent, zooals het aan zijne aanzienlijke machtsontwik keling in Europa betaamt. Het is Duitschland geweest, dat in de Oostersche quaestie de Euro- peesche verstandhouding tot op dit oogenblik heeft gehandhaafd. Met algemeene stemmen heeft de Landdag der vorstendommen Waldeck en Pyrmont de be grooting voor 18811883 verworpen. De pre sident, de heer Rhode, heeft in eene uitvoerige memorie, die aan den Pruisischen Landdag is toegezonden, de redenen dezer verwerping toege licht. - Velen zien hierin den eersten stap voor eene aanhechting bij Pruisen, wat reeds feitelijk trouwens het geval is. Oostenv.-ITong-. Monarchie. In het Oostenrijksche Huis der Afgevaardigden is gisteren de staatsbegrooting ingediend. De uit gaven voor 1881 zijn geraamd op 441,537,000 ff., dus 18,086,000 meer dan in 1880de ontvangsten op 407,125,000, dus 11,647,000 meer dan in 1880. Na aftrek van eenige buitengewone uit gaven blijft het tekort voor 1881 27,912,000 li. Daar echter over 1880 het bedrag van den ver koop van het plaatsvervangersfonds en het invaliden- fonds op de ontvangsten voorkwamen, wordt de verhouding gunstiger. De minister berekent dat de gewone netto uitgaven over 1881 die van 1880 met 6 millioen, en de gewone netto ontvangsten over 1881 die van 1880 met 5 millioen te boven gaan. De buitengewone uitgaven over 1881 zijn 3 a 4 millioen, de buitengewone ontvangsten slechts 175,000 ff. hooger dan in 1880. De minister con stateert dat de directe belastingen tot October 1880 1,800,000 ff. meer hebben bedragen dan de raming; bij de indirecte belastingen leverde de tabaksaccijns alleen twee millioen meer op. Omtrent de dekking van het tekort over 1881 herinnert de minister voor alles reeds jaren geleden in het Huis ver klaard te hebben dat het doelmatiger zou zijn de belastinghervorming met de indirecte belastingen te beginnen. Nu men echter den omgekeerden weg is opgegaan, wenscht de regeering de reeds eens begonnen, maar weer afgebroken hervorming der directe belastingen weder op te vatten. Hij zou de grondslagen van een hervorming der grondbelas ting voordragen zoodra de centrale commissie ad hoe de noodige gegevens had ingezonden. Het ont werp tot hervorming der belasting op de gebouwde eigendommen is reeds gereed. De minister ver zoekt dringend spoedige behandeling daarvan. Hij wil in deze zitting nog een hervorming van de bedrijfsbelasting en van de inkomstenbelasting voor dragen en in het volgende deel der zittingen andere ontwerpen op dit gebied. Yan de genoemde ont werpen verwacht hij een vermeerdering van de opbrengst met 4 millioen. Hij beveelt echter bij de hervorming der directe belastingen de grootste voorzichtigheid aan met het oog op de rijks- en gemeente-opcenten. Hij verwacht van het desbe treffende in te dienen ontwerp ook een vermeer dering van 4 millioen. Hij verzoekt dringend de aanneming van de voorgestelde petroleumbelasting, die 400,000 ff. belooft op te brengen. Yan de bestaande suikerbelasting verwacht hij een ver meerdering van 400,000 ff. In het geheel verwacht hij van de indirecte belastingen voor het volgende jaar 63/,0 millioen vermeerdering. De andere her vormingen der indirecte belastingen vorderen tijd, ten deele ook wegens noodzakelijk overleg met de Hongaarsche regeering. De regeering is van oor deel dat men door belastinghervorming alleen het evenwicht der financiën niet herstellen kan, als men niet tevens met alle macht poogt de draag kracht der bevolking door doelmatige maatregelen te verhoogen. De jongste verschijnselen op econo misch terrein toonen een wending tot verbetering. De regeering zal voornamelijk ten opzichte van handelsnijverheid en landbouw voorstellen doen. In Galicië is door de overheid verboden om den Poolschen opstand van 1830 te herdenken.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1