Zoolang de voorraad strekt kan de akte van beschuldiging enz. tegen De Jongh nog door onze Abonné's tegen afgifte van den bon en betaling van 10 cents aan het Bureel: Doezastraat N°. 1, wordeh afgehaald. der wed. K. een onderzoek ingesteld. De dader wordt ijverig gezocht. Bij de strandvonderij te Scheveningen zijn aangebracht door den stuurman J. C. Pronk 20 stuks Fransche haringnetten en eenig touwwerk, qngeveer 80 vadem, door hem in zee opgevischt. Een 68-jarige vrouw te Amsterdam heeft het ongeluk gehad bij het uitblazen barer lamp petroleum te storten. Met gevaarlijke brand wonden overdekt, werd zij uit hare woning, in de Melkmeisjessteeg, naar het gasthuis vervoerd. Ze is aan de gevolgen overleden. - Lnidens het N. v. d. D. heeft eene vrouw aldaar zich aan een glas punch verslikt, waardoor zij spoedig een lijk was. Naar het U. D. verneemt, moet te Utrecht een som gelds, men zegt f 446,22s, uit een brandkist, aan de Rijnspoorwegmaat schappij toebehoorende, ontvreemd zijn. Het schijnt dat de brandkast is open blijven staan, of althans niet behoorlijk gesloten was. Men heeft zware vermoedens tegen twee personen. De politie doet onderzoek. Een anderhalf jarig kindje is te Berg- schenhoek door het omvallen van een petroleum lamp zoo deerlijk verbrand, dat het aan de bekomen wonden overleden is. Een oppassend jonkman, zekere H. W. te Gennep, heeft zich, waarschijnlijk in een aanval van zwaarmoedigheid, op de spoorwegrails gelegd hij werd door den laatsten trein uit Bokstel doodelijk gekwetst, zoodat men kort daarna zijn lijk tusschen de rails vond. Door een ongelukkig toeval kreeg een oppassend huisvader, werkzaam aan een sui kerfabriek te Bergen-op-Zoom, een stuk glas in de hand. De man achtte het niet van zooveel betee- kenis en toch - hij overleed aan de gevolgen. De commissaris van politie te Deventer is tegen den 8sten December a. s. gedagvaard voor de openbare terechtzitting der rechtbank te Zutfen, ter zake van moedwillige mishandeling. Naar men uit Arnhem verneemt, is Johannes Frederik Roeien door de getuigen her kend als de persoon, die van de dienstbode van den heer Van Nispen het pakket heeft in ont vangst genomen en, toen hij door de politie werd vervolgd, ontsnapte. Hij werd aan het station door een groote menigte opgewacht. Te Annerveenschkanaal ging het ge weer van een jager, terwijl hij daarop leunde, plotseling af. Het schot ging den man door het hoofd, zoodat hij onmiddellijk dood was. Men schrijft uit Akkrum, gemeente Utingeradeel, aan de Zw. Crt., dat in die gemeente, dorp Oldeboorn, waar de heer E. Haitsma Muiier burgemeester is, het volgende is voorgekomen Na de herbenoeming van den burgemeester werd de aanstelling van „ambtenaar van den burgerlijken stand" vergeten (art. 149 Gemeentewet). Sedert zijn zestien huwelijken gesloten, die thans onecht heeten. Nu is er, ten gevolge dier achteloosheid, dvies gevraagd, en het antwoord luidde: over- ouwen. Eén dier paren is reeds in het bezit van jy kinddus dat is onecht geboren. De man ds dood... Ware hier kapitaal, wat zou zijn bed, om het de levenswarmte terug te geven. Zijn kind was behoudenMen siddert bij de ge dachte dat een paar uren later, op het kerkhof, eenige voeten onder de aarde, dit ontwaken ook had kunnen plaats grijpen. Telegramra en. ret 4. tl ee> het «hu de zyn ^en da' deze vrouw een [j v schadevergoeding tegen den burgemees ter zal ïd» te^en van P- m- f 5000. Van de ovein?e vijftie. 11 paren zuUen zij, die het wèl met elkaar' m eenen, ^getwijfeld zich spoedig bereid verklareneen we ttig huwelijk aan te gaan, terwijl- mochten er onder zlJn> ^e nu reeds „berouw gevoelen - deze zo*der echtscheiding van elkander kunnen gaan!.,;..1» Te Vitrv "had voor et,"11 Paar dagen de -vólgende treffende gebeurtenis p».,ats®en geeste lijke zuster waakte 's nachts bij het be,dJe van een .jarig meisje, waarvan de geneesheer aCn vongen dag den dood geconstateerd had, en dat in den vroegen morgen zou begraven worden. De kleine doode lag daar met gesloten oogjes, als een mar merbeeldje, met bloemen bestrooid, in afwachting van in hare laatste woning opgesloten te worden, toen de zuster in de richting van het bedje ge rucht meende te hooren. Verschrikt ijlde zij naar het slaapvertrek van den vader en op hetzelfde oogenblik hoorde men een zwak stemmetje„Papa! papa' ik heb zulke koude voetjes." In één sprong was de vader aan de sponde van zijn dood gewaand kind, vatte het in zijne armen, en droeg het naar POSEN, 30 November. De Poolsche adel, de geestelijkheid en een deel van het landvolk vierde gisteren onder groote deelneming den vijftigjarigen gedenkdag van de Poolsche November-revolutie. Hetzelfde feest werd ook in Krakau en Lemberg gevierd. Tot op dit oogenblik werd de orde nergens verstoord. ROME, 30 November. In de Kamer van Afge vaardigden verklaarde de heer Cairoli, minister president, genoegen te nemen met de door den heer Mancini voorgestelde motie, houdende uit drukking van volkomen vertrouwen in het kabinet. De andere motiën werden hierop ingetrokken. - De voorzitter splitste de motie-Mancini in twee gedeelten. Het eerste luidde: „De Kamer, wen- schende zich uit te spreken over de belangrijke hervormingen, welke door 's lands behoeften en wenschen geëischt worden;" het tweede„gehoord de verklaring van de regeering, gaat over tot de orde van den dag." Beide werden aangenomen, het eerste bij acclamatie en het tweede bij hoofde lijke omvraag met 221 tegen 188 stemmenvijf leden onthielden zich van stemming. ST.-PETERSBURG, 30 November. Uit Char- kow wordt gemeld dat aldaar een geheime druk kerij is ontdekt. Veel gereedschap en een groot aantal dolken, revolvers, exemplaren van de„Semlja Svolga", valsche passen en zegels zijn gevonden en in beslag genomen. Twee personen, tot de revolutionaire partij behoorende, zijn in verzekerde bewaring gebracht. LISSABON, 30 November. De aartsbisschop van Goa, primaat van het Oosten, is hier overleden. LONDEN, 30 November. Te Woodstock werd een feestmaal gehouden, bij welke gelegenheid lord Salisbury het woord voerde. Hij laakte de handelingen der regeering met betrekking tot Dulcigno uit een nationaliteitsoogpunt, betoogde dat het bezigen van geweld ten voordeele van Griekenland rechtstreeks in strijd zou zijn met het tractaat van Berlijn, en beweerde dat de aan spraken van Griekenland behonren beperkt te worden tot Thessalië. Met betrekking tot Ierland protesteerde hij heftig tegen een politiek die van werkeloosheid en vrees getuigt, want zulk een politiek zou ten gevolge hebben, dat men kiezen moest tusschen Ierland opnieuw onder het juk te brengen of zich van Ierland af te scheiden. ST.-PETERSBURG, 1 December. De „Agence Russe" deelt mede dat de regeering zich bezig houdt met een reglement ter verheffing van Bafum tot vrijhaven. - Hetzelfde blad meldt dat Enge land aan de mogendheden een voorstel heeft gedaan tot behoud van het „concert Européen", met be trekking tot de nog onuitgevoerde vraagstukken van het Berlijnscbe congres. KONSTANTINOPEL, 1 December. Op een uit Londen ontvangen bevel zal de Britsche am bassadeur, de heer Goschen, den 8sten December van hier vertrekken en waarschijnlijk definitieve instructiën ontvangen over de aanhangige vraag punten. Hij wordt tegen het einde van Januari terugverwacht. RAGUSA, 1 December. Derwisch-pacha is naar Scutari teruggekeerd. De vorst van Montenegro heeft ceneraal Matanovich derwaarts gezonden, om aan Derwisch-pacha zijn dank te betuigen voor de vredelievende overdracht van Dulcigno. - Men acht het vertrek der internationale vloot ophanden. ROME, 1 December. De „Diritto" heeft be richten uit Valparaiso ontvangeB, volgens welke 25,000 Chileenen, 5000 paarden en 100 stukken geschut den 6den November Arica verlaten had den en te Pisca bij Lima aangekomen waren. Men gelooft dat een groote slag op handen is. De Pern- aansche strijdmacht is bijoa eens zoo sterk. WEENEN, 1 December. Bij de heden plaats gehad hebbende trekking der Oost. Aand. 1864 a fl. 100, zijn de volgende seriën met de daarop volgende premiën-trekking uitgeloot: Serie 3810 n°. 49 fl. 200,000; serie 2234 n». 88 fl. 20,000 serie 3810 n°. 91 fl. 15,000serie 30S4 n°. 80 fl. 10,000. Verdere getrokken seriën311,1069, 1332, 1601, 1669, 1685, 2036, 2255, 2401, 2534, 3886. LiEIDBjNj 1 December, Gedurende de maand November werden per Leidschen tramweg vervoerd 25,548 personen. Sedert de opening der lijn bedraagt het aantal vervoerde reizigers 471,882. In de Tweede Kamer is heden het alge meen debat over de staatsbegrooting aangevangen. De heeren Schaepman en Wintgens critiseerden scherp de gevolgde politiek der laatste jaren als oorzaak van het deficit. De eerste bestreed daarbij de gedragslijn der tegenwoordige regeering, die niets gedaan heeft om aan de behoeften van het volk te gemoet te komen en enkel de allernood- lottigste schoolwet invoerde. Hij zou stemmen tegen de hoofdstukken buitenlandsche en binnenlandsche zaken en financiën. Ook de heer Van Baar bestreed de regeeringspolitiek. De heer Gleichman drong aan op bevordering van den aanleg van waterwegen. Hij achtte de Kamer wel geschikt om groote maat regelen af te doen en verklaarde dat het vorig Kabinet niet vóór Juli 1879 aan grondwets-her- ziening heeft gedacht. De heer Vermeulen protes teerde tegen de liberale beginselen en het optreden van de regeering. Hij zou de laatste echter, waar het mogelijk was, steunen. Door de Eerste Kamer werden verschillende ontwerpen van geringen omvang aan de orde gesteld tegen morgenmiddag te twee uren. - Door de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs om trent het voorstel van drie leden over de wijze van behandeling van het strafwetboek de heeren: Van Rijckevorsel, Van Naamen Van Eemmes, Thooft en Blussé. Uit Noordwijk aan Zee wordt van heden nog gemeld dat het ten zuiden van Katwijk ge strande schip „Mavis", kapt. Armstrong, van Nieuw-York naar Amsterdam, reeds half vol water staat. De reddingsboot is er bij om er een en ander sf te halen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van 25 November tot en met 1 December. REVALLEN. F. C. Bernard geb. Wevers D. G. J. Siebert geb. Van Rooy Z. J. Biljonw geb. De Ridder Z. C. Regeer geb. Lasschuit Z. J. Leget geb. Fortrie Z. C. A. v. Oosten geb. Schefler D. H. Wijtenbnrg geb. v. Leeu wen Z. B. M. J. C. L. Obreen geb. Brains D. E. C. Thors geb. Posthumus Z. M. J. Mnlder geb. Langeveld Z. W. Hendrichs geb. Heres D. E. Korswagen geb. Neute boom Z. -- J. De Bolster geb. Stavleu Z. M. B. De Nobel geb. v. Steenwijk Z. E. M. v. Ingen geb. v. d. Berg Z. A. L. Cossee geb. Stijger D. J. C. J. Benning geb. v. d. Sloot Z. J. Overduin geb. Moene Z. A. v. Helden geb. v. Oosten Z. C. E. De Kleynen geb. Hensing Z. C. Nielsen geb. v. Hoeken Z. H. Hollebeek geb. Kloek D. P. Ju geb. v. E9 I). K. Poeleman geb. Koops Z. E. J. Los geb. De Vries Z. M. v. d. Linden geb. Haasbeek D. S. C. Heus geb. Verbeek Z. M. W. Spaanderman geb. De Vos D. J. F. v. d. Zeenw geb. Peyster Z. N. M. Koe- lewijn geb. Kalkhoven Z. E. De Bruin geb. Nenteboom D. J. M. C. v. Venetie geb. Kooreman D. GEHUWD. F. M. Ten Haar jm. en E. P. Kok jd. A. Van der Zeeuw jm. en H. Smit jd. H. Van der Worm :m. en M. Van Hooidonk jd. OVERLEDEN. A. Sloos Z. 15 j. M. M. Van 't Riet geb. De Brain V. 40 j. J. Montie Z. 1 m. F. Pruyn W. 80 j. P. C. Van den Berg Z. 8 j. H. De Klerk geb. Otger V. 69 j. J. Kret Z. 12 m. C. W. H. Haaze Z. 11 w. S. Hanselaar D. 3 j. A. P. Kroon- berg Z. 17 m. Mar ktDeViohten. Amsterdam1 December. Tarwe in loco zonder handel. Op levering onveranderdMaart f 297 per 2400 KG. Rogge in loco bij kleinigheden als voren; nieuwe Petersb. 252 a 253; nieuwe Galatz 252; alles per 2100 KG. comptant zonder korting. Op levering weinig veranderd. Koolzaad op 800 KG. olie in Oct. 362; April f 352. Lijnzaad zonder handel. Raapolie dadelijk en op levering weinig veranderd; vlieg. f 321/,; Dec. 313/, a f 32; Mei 1881 ƒ83 a ƒ331/;, 327/„ a 33najaar 1881 83?/v. Lijnolie dadelijk en p°. Dec. iets flauwer, overigens ruim prijs houdend; vlieg, f 283/, a f 281/j; in de stad 1 281/9Dec. 281/a a 283/8; Jan.—Mei 1881 28'/, a ƒ287/,,; jnnitot Aog. 30. Raapkoeken 100 a 105. Lijnkoeken 12 a f 15. Petroleum in cons, f 141/,.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2