Leidschen Studenten-Almanak Wijnhandel. Depot van Tesselschade, 1881 ADVERTENTIES. DE 1NTEEKENING Groed voor: 1 Premie van het Leidsch Dagblad: De Compagnie Universelle dn Canal intérocé- anique heeft, evenals op alle hoofdmarkten van Europa en Amerika, ook te Amsterdam de ge legenheid opengesteld om den 7den, Ssten en 9den December 1880 deel te nemen in de inschrijving, op 590,000 aandeelen a frs. 500, welke h pari worden aangeboden. De onderneming is van zoo- danigen aard en draagt een dusdanig karakter, dat zij, in den volsten zin des woords, een internatio nale onderneming mag beeten, waarvan de resul taten aan de beschaving van de geheele wereld zullen ten goede komen. Het is dan daarom dat de energieke Eerdinand De Lesseps, niet alléén aan Europa, steun vraagt voor een der meest grootsche werken, welke onze eeuw zal tot stand brengen, maar hij ook wenscht dat Amerika in de gelegenheid zal zijn het zijne bij te dragen om Noord- en Zuid-Amerika te splitsen, om door het graven van het Kanaal van Panama den Atlan- tischen Oceaan met de Stille Zuidzee te verbin den. - De medewerking der Amerikaansche kapi talisten mag inderdaad op prijs worden gesteld, vermits bet nog niet lang geleden is, dat men meende te moeten vreezen dat de geheele onder neming op de tegenwerking der Amerikanen zoude schipbreuk lijden. - Trots deze tegenwerking, heeft de heer De Lessees, ondanks zijn gevorderden leeftijd, maar sterk door zijne overtuiging, zijne studiën voortgezet; hij beeft een lokaal onderzoek ingesteld, technische becijferingen laten maken en, toen door de internationale commissie de ontwijfel bare levensvatbaarheid van zijn plan was beves tigd, heeft hij zich onledig gehouden, de bestaande hinderpalen uit den weg te ruimen. Men mag zeggen dat van den aanvang af zijne bemoeiingen met groot succes zijn bekroond en er toe hebben geleid, dat aan zijn plan thans begin van uitvoering kan worden gegeven, zoodat van nu af aan „het kapitaal hand aan hand kan gaan met de wetenschap.1' Wat nu de onderneming zelve betreft, zoo is zij een der weinigen, waarbij de belangen van de geheele wereld, evenals die van elke natie in het bijzonder, zijn betrokken. Volgens geloofwaardige schatting nl. van den heer Levassetjr, lid van het Instituut, pre sident van de Commissie voor Statistiek van het in ternationaal Congres. Chanel, Commissaris van de Fran- sche regeering, bij de Bank van Indië en China, Secre taris van de technische Com missie van het internationaal Congres en „die Handelszeitung",een te New-York verschijnend Dagblad, zal het verkeer door het Kanaal van Panama 6 a 7millioen tonnen jaarlijks bedra gen. Het behoeft geen betoog dat elke natie, maar vooral elke scbeepvarende natie, een deel van het quantum onder zijn vlag zal vervoeren en dus ook in de voordeelen deelen, welke het snellere en meer zekere transport zal medebrengen. De voordeelen, welke uit de besparing van tijd en assurantie zullen voortvloeien, zullen in geld uit gedrukt, 80 fr. per ton bedragen, terwijl daar tegenover een heffing ad 15 fr. per ton voor kanaalgelden staat. Het is dus duidelijk dat met de doorgraving van de landengte van Panama, werkelijke voordeelen zullen worden verkregen. De schitterende uitkomst, welke de doorgraving der landengte van Suez heeft opgeleverd, is overi gens een waarborg te meer voor het succes der onderhavige onderneming, te eer vermits reeds door het Suez-kaDaal de heer De Lesseps zijn naam onsterfelijk heeft gemaakt en de ondernemer, als 't ware, met dergelijke ondernemingen is ver trouwd geraakt. Bovendien wordt thans een werk ondernomen waarbij 1*. de plaatselijke hinderpalen veel minder zijn dail bij de doorgraving van het Suez-kanaal; 2°. in een landstreek, welke veel gezonder is; 3°. in een deel der wereld, waar de werkkrachten even ruim als goedkoop zijn. Het is overigens ook niet van belang ontbloot dat bij de doorgraving van het Suez-kanaal feilen zijn begaan, die thans uit ervaring zullen ver meden worden. Van welken kant men de zaak dus beziet, zal men moeten erkennen dat de onderneming uit voerbaar en levensvatbaar is. En dan komt men ten laatste tot de vraag, of het raadzaam is zich finan- ciëel bij de onderneming te interes seeren. Ook in dit opzicht is zij aan te raden en mag de financiëele steun niet alleen heilzaam voor de onderneming, maar evenzeer in het belang van den geldgever worden genoemd. Wij gaan bij deze beoordeeling geenszins af op de premie welke thans door de speculatie voor de Panama-aandeelen wordt betaald, maar houden rekening met het feit, dat een Panama-aandeel, gedurende den aan leg een 5 pCts. rentegevend fouds, na de opening van het kanaal, een even voordeelige als zekere belegging wordt, waarop behalve de rente ad 5 pCt., zeer waarschijnlijk een dividend ad ruim 11'/2 pCt. zal worden uitgekeerd. - Ter verduidelijking dezer cijfers berekent het prospectus dat de uit gaven voor rente en amortisatie eener eventuëele obligatieleening voor het onderhoud en de exploi tatie van het kanaal 35 millioen fr. zullen be dragen, terwijl de inkomsten zullen bestaan in een heffing ad 15 fr. van (naar de laagste raming) 6 millioen tonnen 90 millioen fr. Voor de aandeelhouders zal dus - nadat hun 5 pCt. rente zal zijn voldaan - een winst-saldo overblijven ad 34,400,000 fr.,daar volgens de statu ten en de wet, waarbij de concessie is verleend, van de zuivere winst 80 pCt. onder de aandeelhou ders moeten worden verdeeld. Alhoewel het te betreuren zoude zijn, bijaldien een fonds van zoo serieuzen aard meer een speculatie-fonds dan eene ernstige geldbelegging zou worden, mogen wij niet verzwijgen dat ook de kansen op aanzienlijke kapitaalsverbetering geenszins verwerpelijk zijn. Neemt men ook hierbij de waarden der Suez-maatschappij tot maatstaf, dan blijktdat de oprichtersaandeelen (uitgege ven voor 5000 fr.) thans een waarde hebben van circa 380,000 fr.de gewone voor 500 fr. circa 1300 fr.de delegatiën voor 270 circa 800 fr. Waarom zou niet voor de Panama-aandeelen, die onder gunstiger omstandigheden het levens licht aanschouwen, een gelijke toekomst zijn weg gelegd? En waarom zou Nederland, de steun van elk grootsch plan, niet zijn materiëelen steun aan de doorgraving van de landengte van Panama verleenen, vermits het reeds zijn sympathie daar voor aan den dag heeft gelegd, nadat zijne ingenieurs deszelfs levensvatbaarheid hadden geconstateerd? Voorspoedig bevallen van een Zoon E. J. LOS De Vbies. Leiden, 29 November 1880. Te Gouda overleed heden plotseling Mevrouw J. BORST Roem, Behuwdmoeder van K. DE BOER Hkz. Leiden, 29 November 1880. Eenige en algemeene kennisgeving. Op den 28sten November 1880 is te Maastricht in den ouderdom van 68 jaar, overleden Vrouwe CORNELIA ROUFFAER, Weduwe den Heer V. E. NIERSTRASZ, in leven Notaris te Maastricht hartelijk geliefde Moeder en Behuwd-moeder van S. LIBRECHT LEZWIJN, Nierstrasz, en Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. Leiden, 30 November 1880. Visites kunnen niet worden afgewacht. Voor de vele en ming, ondervonden betuigen wij mede milie onzen innigen Blesse, 27 November 1880. hartelijke bewijzen van deelne- in ons zoo smartelijk verlies, namens onze wederzijdsche fa- dank. M. WASSENAAR, Predt. A. W. WASSENAAR, Zuurdeeg. De ondergeteekenden betuigen, ook namens hunne Dochter, hartelijken dank voor de vele blijken v'.an belangstelling, zoowel van binnen als buiten de /stad, bij hun smartelijk verlies onder vonden. J. HELDER. Leiden, A. HELDER, 30 November 1880. Jünkeb, Al degenen die iets te Torde ren hebben van den Isten Luit. WIK.TZ, worden verzocht hunne Rekeningen in te zenden vóór den lOden Decem ber, ten kantore van den Heer C. H. G. VAN DEN BERGH, Breestraat 165. Zij, die iets te vorderen heb ben van- of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen Mr. II. ©BREEN, worden verzocht daarvan ten spoedigste opgaaf te doen ten kantore van den ondergeteekende: Oude Vest, N°. 85. Mr. H. Li. A. O»KEEN. De Aanbesteding van het gebouw tot uitbreiding der Brood fabriek aan de Hoogewoerd N". 4 wordt uitgesteld tot Maandag den 6den December 1880, des middags te 13 uren. Inlichtingen worden tot dien datum gegeven door W. E. VAN DER HEYDEN, Hooigracht 5. op den IS GEOPEND. InteekenBijsten liggen op de //Sociëteit Minerva'", bij eenige Boekhandelaren en bij den Uitgever. Tot op den dag der uitgave is de inteekenings- prijs geldig. Na dien tijd wordt de prijs met 25 pCt. verhoogd. De betaling geschiedt a contant. De uitgave zal 9 December a. s. plaats hebben, De Uitgever, A. W. 8IJTHOFF. Per flesch. Per 10 flesschen. Bordeaux. Medoc gt.-Emilion. Faulilac-Medoc St.-Estèphe St.-«ff uilen Madera Port a Port f 0.55. 0.60. 0.70. n 0.75. u 0.80. u 0.80. 0.90. 1.20. f n H U n 11.- 5.30. 5.75. 6.65. 7.10, 7.50 7.50 8.— Hooigracht G. E. J. VELDHIITZEK. Breestraat Wijk IV, IV'. 151. ST.-lVICOLiAAS-ÉTALAGE van modellen van Barnes- en Klnderondergoed, Ména- gères, Schortjes en andere kleine, doelmatige en net gewerkte artikelen, als: Naal-Nécessal res, Antimacassars, enz. enz. Bovendien voorbanden eene ruime keus van Dlcnstbodengocd als: bonten Schorten, Hemden van ongebleekt katoen, Broeken, Borstrokken enz. enz. Acte van beschuldiging met het arrest van terechtstelling in zake tegen 30 Nov. 1880. UjT7 Deze Premie tan hedenavond tot 11 uren en Woensdag Tan 9 uren 's morgens tot 8 uren 's avonds tegen afgifte van dezen bon en betaling van 19 Cents, aan het Bureel: Doezastraat N°. 1, worden afgehaald. Na dien datum is deze Ion van onwaarde.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 3