BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. pekelharinsr. Er werd besteed voor volle steur- haring f 19.25 a 9.50, ijle f 9.50 a f 8 50 per 1000, volle pekelharing f 14 a f 13.50 per ton. De visscherlieden hadden met veel storm weer te kampen. 25 schuiten zijn met de haring- visscherij geëindigd. De 26sten November, 's morgens, is het schip van Jb. Yan Doorn, van Tricht, geladen met aardappelen en appelen, in de Ringvaart de gemeente Haarlemmermeer nabij Huigsloot aange varen door het schip van Kooiman, van Weinis. Het schip is van voren geheel verbrijzeld, maar nog nabij den wal kunnen gehaald worden. Ongeveer 100 hectoliter der lading is gered, doch wegens be schadiging verkocht moeten worden. De schade aan schip en lading kan veili? op f 500 geschat worden. Men schijnt te betwijfelen of de zaak wel aan een ongeluk kan worden toegeschreven. Er is althans aangifte van bij de politie gedaan. Als verdacht van een brandbrief aan den heer Yan Nispen te Arnhem te hebben ge schreven wordt opgegeven Johannes Erederik Roeien, geboren te Rotterdam, thans rondzwer vende, oud 31 jaar, ongehuwd, metselaar, lang 1.74 meter, aangezicht rond, voorhoofd bedekt, mond gewoon, oogen blauw, haar bruin, kleur ge zond, neus gewoon, kin rond, wenkbrauwen bruin, baard bruin, litteeken voor het voorhoofd, vroeger te Arnhem wegens diefstal tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Door den commissaris van politie aldaar wordt opsporing, aanhouding en bericht verzocht. In het ziekenhuis te Groningen is gebracht een landbouwersknecht uit Beerta, die, op het oogenblik dat in een pelmolen aldaar een maalsteen in stukken sprong en ten deele naar beneden viel, toevallig juist beueden in den molen stond en door het stuk steen dermate werd ge troffen, dat een van zijne beenen werd verbrijzeld en amputatie daarvan noodzakelijk geacht werd. Een paar dagen geleden vond men 's morgens aan het hekwerk van den „Carousel" te Parijs een man met één arm hangen, en wel met een stevig koord aan de bovenste dwars- staaf, wat hem met het oog op zijn lichnatns- verminkiDg een vreeselijke inspanning moet gekost hebben. Uit een brief welke op het lijk gevonden werd, bleek dat hij een vrouw had, die in het hospitaal „de la Salpétrière" verpleegd werd, van wie die brief dan ook afkomstig was, waarin zij zich bitter beklaagde dat haar man in het geheel niet naar haar omzag. De 63-jarige man zwierf in den laatsten tijd zonder beroep of vaste woon plaats rond en leefde van hetgeen medelijdende menschen hem gaven. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer bood de heer Desonnier een amen dement aan op de onderwijswet, betreffende de verdeeling der kosten van het onderwijs. Het werd bestreden door den heer Ferry. De Kamer heeft het echter aangenomen met 241 tegen 206 stem men. De zitting is daarna opgeheven. De Senaat heeft het budget van binnen- landsche zaken aangenomen. De discussie over de begrooting vau buitenlandsche zaken is op verzoek van den heer De Broglie verdaagd tot morgen, Dinsdag. In de zaak-Cissey heeft de rechtbank, na vier uren met beraadslagen te hebben doorgebracht, Laisant en Chauvin, redacteur en gérant van de „Petit Parisien", wegens hoon en laster veroor deeld, den eerste tot 4000, den tweede tot 2000 fr. boete, en beiden gezamenlijk tot betaling eener schadevergoeding van 8000 fr., met bevel dat het vonnis in tien dagbladen zal worden openbaar ge maakt. Dezelfde veroordeeling is voorts uitgespro ken over Rochefort en Delpierre, redacteur en gérant van de „Iutransigeant." De rechtbauk heeft bij hare uitspraak verzachtende omstandigheden aangenomen. Oostcny.-Hcmg'. Monarchie. De „Polit. Corr." meldt uit Cettinje dat de militaire conventie betreffende Dulcigno onder- teekeud is. De bezetting der stad door de Monte- negrijueu begon Yrijdag-middag, en te zes uren des avonds was de bezetting van Dulcigno en de positiën in de omgeving volbracht. Gri'oot-Bi'itanixie. Te Haniey heeft lord Granville eene redevoering gehouden, waarin hij sprak over den vernederen den toestand van Ierland. Eigendom en leven loo- pen er gevaar en zulk een staat van zaken kan onmogelijk voortduren. De regeering zal aan het Parlement een maatregel moeten voorstellen, waar door afdoende verbetering wordt, aangebracht voor het tegenwoordige en de toekomst. Met betrekking tot het Grieksche vraagstuk zeide hij dat het onmo gelijk hangende kon blijven. Hij gewaagde van het Engelsche voorstel om Smyrna te bezetten. Rusland en Griekenland namen het aan; Oosten rijk beloofde eerst medewerking, maar trok zich later terug, waarop Frankrijk en Duitschland ins gelijks weigerden. De Porte evenwel, van de onder handelingen onder de mogendheden hoorende, be sloot Dulcigno af te staan. De spreker verdedigde de Europeesche verstandhouding en hoopte dat nog lang de meest vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Rusland zouden bestaan. De kabinetsraad, Zaterdag onder voorzit terschap van de koningin te Windsor gehouden, heeft besloten het Parlement bijeen te roepen tegen 6 Januari. Lord Dufferin zal in de volgende week naar St.-Petersburg terugkeeren. Ten gevolge der zending van River Wil son heeft er rijzing in de Turksche fondsen plaats gehad. Volgens tijdingen uit Herat verkeert Ayoeb- khan in een zeer moeielijken toestand. Hij was van hulpmiddelen ontbloot en had nog maar zeer weinig aanhangers. Van Perzië had hij geenerlei hulp ontvangen. Rumcnië. De zitting der Kamer is geopend met een troon rede. waarin geconstateerd wordt dat de onafhan kelijkheid van Rumenië door alle Staten erkend is. De regeering zal de Rumeensche belangen in de geschillen omtrent de scheepvaart op den Donau verdedigen in overeenstemming met de tractaten. - Het beginsel van verplichten dienst werdinlSSl toegepast. 30,000 jonge soldaten zijn ingeschreven. De minister vau oorlog zal ontwerpen van organi satie indienen, en daarbij gebruik maken van alle levende strijdkrachten das lands. - De quaestie der troonsopvolging zal eerlang geregeld worden. - De vorst eindigt met zijn vertrouwen uit te druk ken in de handhaving van den vrede, dank zij de wijsheid der mogendheden. Teleg^anuae n. BUCHAREST, 28 November. Het vraagstuk der Rumeensche troonsopvolging is geregeld, daar prins Leopold van Hohenzollern voor zich en zijne kinderen de eventuëele opvolging heeft aangenomen. Prins Karei zal niemand als zoon aannemen en niemand zal worden aangewezen om onmiddellijk hem op te volgen. De brieven van aanneming, voorzien van 's keizers bekrachtiging, werden den 24sten November te Bucharest ontvangen. ST.-PETERSBURG, 28 November. De „Agence russe" zegt dat, ingeval de Perzen onmachtig mochten zijn om de Kurden te overwinnen, de Russen wegens de nabijheid der grens wel genood zaakt zouden zijn hen daarin te helpen. ROME, 28 November. Bij de voorzetting der discuisie in de Kamer van Afgevaardigden laakte de heer Minghetti de buitenlandsche politiek van het kabinet. Hij vreest dat het Turksch-Grieksche conflict een verwikkeling ten gevolge zal kunnen hebben. Ook de binnenlandsche politiek keurde hij af; hij verklaarde dat de rechterzijde in be ginsel Diet is tegen de hervorming van het kies stelsel en tegeu de opheffing van den gedwongen koers. De heer Cavalotti, van de uiterste linker zijde, verklaarde dat hij en zijne vrienden geen votum van vertrouwen aan het ministerie kunnen gevenmaar overwegende dat een votum van wan trouwen de hervorming van het kiesstelsel en de opheffing van den gedwongen koers zou kunnen benadeelen, zullen zij niet tegen het kabinet stemmen. De heer Crispi zeide dat hij wèl tegen het kabinet stemmen zal. PRAAG, 29 November. Een volksvergadering van de Joug-Czechische partij is, wegens het daar ontstane tumult, door den regeeringscommissaris ontbonden geworden. De strijd over de benoeming van den voorzitter, tusschen de werklieden en de commissie van bestuur, ontaardde in een ?echtpartij, «élke echter to' de zaal beperkt bleef De politie vond geen aanleiding om tusschenbeide te komen. LONDEN, 29 Novembfer. Uit Melbourne wordt onder dagteekening van heden geseind dat de bevelhebber en zes man der equipage van het oorlogsschip „Sandfly" door inboorliugeu van de Salomonseilanden zijn vermoord. LEIDEN, '-2O November, Bij de Tweede Kamer zijn in de zitting van heden ingekomen de geloofsbrieven van den heer Blom, gekozen te Sueek, en in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Mees, Lenting en Heydenrijck. Be discussie over de slaatsbegrooting begint Woensdag-voormiddag te 11 uren. Eiken Zater dag zal er tevens zitting zijn. De afdeelingen zijn samengesteld. Tot voorzitters zijn gekozen de heeren Yan R,ees, Yan Houten, Van der Lin den, Van Wassenaar Catwijck en Blussétot onder voorzitters de heeren Wijben^a, Gleichman, Yiruly, Heydeorijk en De Bruyn Kops. Aan het lokaal van het provinciaal bestuur werd heden aanbesteed het uitvoeren van eenige herstellingen aan het gedeelte jaagpad langs den Ouden Rijn van Woerden tot Bodegraven. Minste inschrijver was de heer J. J. Van Deth te Zwam- merdam voor f 1687.50. CORRESPONDENTIE. - Door plaatsgebrek moesten enkele stukken en advertentiën tot een volgend nommer blijven liggen. Eerste Huwelijksafkondiging van 28 November. II. II. Schreuder jm. 22 j. en M. J. Van Dijk jd. 23 j. W. T. Broekhuizen jm. 21 j. en.J. A. Van der VVilk jd. 21 j. N. Van der Blom wedr. 37 j. en H. Hanselaar jd. 30 j. P. H. Ritter jm. 29 j. en I. J. F. Al. A. Gowthorpe jd. 24 j. A. Ter Heide jm. 29 j. en K. Bos jd. 23 j. J. J. Van Alpben jm. 33 j. en H. Pfaff jd. 32 j. J. Wilhelm jm. 26 j. en M. Bol jd. 29 j. BATAVIA, 2S October. Door den gonverueur-genersa! van Ned.-Indié zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens meer dau 15 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den assist.-res. yan Bantipoe en X Kotta's (Su matra's Westkust) C. F. E.) Praetorius en aan den griffier bij de rapat te Ajer Bangis (Sumatra's Westkust) G. Riekerk. Ont slagen: Eervol uit den dienst der Bataviasche havenwerken de 1ste boekh. J. B. Van Overest; eervol uit 's lands dienst de contr. der 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura J. A. Zimmer; id. met behuud van recht op pensioen de ben. boekh. bij den e. a. ing. bij den waterstaat enz. in de res. Samarang J. F. Muider. Benoemd: Tot referend. bij het dep. van fin. E.'Winckel; tot hoofdcomm. bij de algem. rekenkamer W. E. De Buck; tot opzichter der 1ste kl. bij den waterstaat enz. A. De Baat. Bij de in- en uitvoerr. en accijnzen tot verific. der 3de kl. O. J. A. Mpnters, thans belast met de waarneming der betrekking van commies der controle; tot verific. der 4de kl. de ambt. op non-activiteit C. J. Bentzen, laatstelijk tot die betrekking benoemd; tot boekhouder der 2de kl. de ontvanger te Pauaroekan (Bezocki) G. L. Kok; tot ont vanger te Panaroekan, de hoofdopziener te Soensong (Palem- bang) H. Heintzen; tot boekhouder der 3de kl., de klerk bij den ontvanger te Batavia A. Al. Lagnierjitot comm. ter con trole, de klerk bij den ontvanger te Soerabaia C. J. P. Wolff. - Tot griffier bij na te noemen rapats in het gouvernement Sumatra's Westkust: te Ajer Bangis de griffier bij de rapat te Rau G. E. Van der Heyde; te Rau de griffier bij de rapat te Poeloe Tcllo J. B, Tuts; te Poeloe Tello de klerk op het bureau van den gouverneur van Sumatra's Westkust J. M. J. Van der Heyde. Op het bureau van den eerstaanwezenden ingenieur bij den water staat en 's lands bnrgerlijke openbare werken in de residentie Samaraug: tot boekhouder de comm. op dut bureau F. Wetter; tot commies, de auibt. op wachlg. G. N. Jai sen, laatstelijk 2de comm. op het res.-kunt. te Bundjermasiu (ZuiJer- en Ooster- afdeeliog van Borneo); Tot derden werktuigkundige bij den dienst der Bataviasche havenwefken J. P. Wouters, daartoe gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. bij de algemeene secretarie: tot lsten commies, de 2de commies L. B. Weiter; tot 2den commies de ambtenaar ter beschikking van den algemeenen secretaris D. F. Uhlenbeck; tot opzichter der 2de kl. de opzichter der 3de kl. J. Al. Lethé. Belast: met de waarneming der betrekking van opzichter der 3de kl. de sergeant bij het corps minenrs en sappenrs J. II. Evcken. Departement van Oorlog. Verleend: een 2 jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onderintendant der 2de kl. bij de mil. administr. C. F. Reisig. Overgeplaatst: de kapt. der inf. H. F. F. Lutje, van Atjeh geëvacueerd naar de 2de mil. afd.de kapt. der inf. C. J. Van den Vrijhoef, van Atjeh ge- evueneerd naac Soerabaia; de kapt. der genie J. II. Ten Hoet van Bnitenzorg naar Tjilatjap in stede van naar Batavia; de lste luit. der inf., gedetacheerd bij het wapen der art., H. L. Nepper van Soerabaia naar Atjeh; de off. vttn gez. 2de kl. 1. R. A. J. H. P. J. Littmaon en V. Kohier van Snm. Oostkust naar Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. H. Van Dam, van Willem I, en H. De Cock, van Weltevreden, beiden naar Sum. Oostkust, en de apoth. 3de kl. H. B. Cayaux, van Weltevreden naar Willem I. Departement van Marine. Benoemd: tot directeur van het marine-etablissement op Onrust de op verzoek eervol uit Zr. Als. zeedienst ontslagen luitenant ter zee lste kl. R. F. Du Cloux, thans met de waarneming dier betrekking belast.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2