N0. C377. Dinsdag 3© November. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en f eestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADES. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per postt 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE#: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer,—. s 0.17J, Grootere letters .naar plaatsruimte. 6 X A. -1* Ai, I G JL-I 'JC Jbl IS". BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. II van het Koninkl. Besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1Ö59 (Staatsblad n°. 80), op den 30aten November a. s. 's middags te 12 uren, op het Raadhuis eeie vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vollen van de heeren P. I. DE FREMERY, Mr. P. DU RIEU, J. J. VAN WENSBN, A. H. EIGEMAN e\i C. J. LEEMBRUGGEN, die met bet einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van cerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijndat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het Gemeentebestuur gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer ge meente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 October 1880. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 2 December 1SS0, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een Regent van het Gereformeerde Minne- of Arme Oade-Mannen- en Vrouwenhuis. (206) 2». Idem van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (211) 3°. Idem van eeD stads genees- en heelkundige. (210) 4°. Idem van een opziener 1ste klasse bij de gemeentewer ken. (214) 5°. Idem van een lid der Commissie van Financiën. 6°. Voordracht tot wijziging van een raadsbesluit van 2 Oc tober 1880, betrekkelijk de heffing van bruggelden. (212 en 222) 7°. Idem betrekkelijk de oprichting van brugwachtershuisjes. (219 en 222) 8°. Verzoek van G. Brandsen ter bekoming van grond. (213) 9'. Voordracht tot tijdelijke vermeerdering van het hulpper soneel van de school n°. 1 voor minvermogenden. ("215 en 222) 10°. Verzoek van T. Strengers, om een stoep te leggen en een keldergat te maken. (216) 11°. Idem van J. A. Bernard, om een brug te leggen. (217) 12°. Idem van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij ter beko ming van een nitweg op den Rijnsbnrger straatweg. (213) 13c. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1880, wegens de bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs. (220 en 222) 14°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1880. (223) 15®. Voorstel van Mr. P. A. Van der Lith, tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in zake de Ruïne. (221) 16°. Voordracht van Commissarissen der Bank van LeeniDg, betrekkelijk eene verlenging der tarieven. (224) LEIDEN, 29 November. Wij ontvingen hedenmorgen via Marseille de Indische bladen van 23 tot en met 28 October. In de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag omtrent hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1881 zegt de minister van justitie o. a. het volgende: De Leid- sche broodfabriek, d;e sedert een tiental jaren het brood voor de bevolking van de militaire straf gevangenis levert, heeft steeds uitstekend aan hare verplichtingen voldaan. Op grond hiervan en van de bezwaren, die voor het beheer van eene ge vangenis uit onvoldoende leverantiën, bepaaldelijk van een artikel tusschen welks aflevering en ver bruik slechts eene korte tijdsruimte verloopt, voortvloeien, ig door de commissie van administratie over genoemde belangrijke strafinrichting met aan drang verzocht den bestaanden toestand te besten digen, en niet te treden in verzoeken, om tot eene openbare aanbesteding over te gaan. Daar de maandelijksche keuringen aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier zijn afgeschaft, zullen voortaan de nieuw aangekomenen, die eene verbintenis voor 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan, zich onmiddellijk bij hunne aankomst aan eene keuring moeten onderwerpen. De raad der gemeente Oegstgeest heeft tot onderwijzeressen aan de openbare scholen dier ge meente benoemd de dames R. Damsté te Almeloo en J. E. Kleyn te Leiden. In de vergadering der afdeeling Wassenaar en Voorschoten der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is, naar aanleiding van het voorstel der financieële commissie ter verhooging van de jaar- lijksche contributie, met eenparige stemmen be sloten dat voorstel niet aan te nemen, doch adhaesie te verleeuen aan een mogelijk door een der afdee- lingen voor te dragen voorstel om de contributie voor het vervolg te bepalen op f 3 's jaars, doch onder voorwaarde dat de verhooging eenigermate den afdeelingen ten goede zal komen. Voorts werden in de vergadering uitgereikt de op de algemeene ten toonstelling te Leiden behaalde prijzen. Tot afge vaardigden ter algemeene vergadering, in Am sterdam te honden, werden benoemd de heeren J. J. Grevers van Wassenaar en Treub van Voorschoten. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, 20.00, 4.20 en f 2.05; de laagste f 40.00, f 20.00, f 4.00 en 2.00. Bij de Christelijk-Gereformeerde gemeente te Rynsburg is tot predikant beroepen den heer Van der Minne van Utrecht. Door ds. P. Groote te Bodegraven is bedankt voor het beroep naar de Evangelisch-Luthersche gemeente te Leeuwarden. De feestviering der Groninger flaukeurs is uitstekend geslaagd. Acht en dertig van de vijf en vijftig in leven zijnden waren opgekomen en werden door den majoor dr. A. Rutgers Van der Loeff verwelkomd. De redenaar, die vijftig jaar geleden den vertrekkenden studenten op dezen 25sten November in de Martinikerk een afscheids woord had toegesproken, hun tot bemoediging en hun betrekkingen tot vertroosting, de oud-hoog- leeraar Hofstede De Groot, kon aan de uitnoo- diging om aan het feest mede deel te nemen geen gevolg geven. Hem begroette eene commissie uit de oud-flankeurs, om hem hunne hoogachting en deelneming in zijne herstelling te betuigen. De studenten brachten den feestvierenden wapenbroe ders eene serenade en heetten in een welsprekende toespraak van den heer Dull hen welkom, die niet alleen door de wetenschap te beoefenen, maar ook door het zwaard te hanteeren, de eer der academie en des vaderlands hadden gehandhaafd. De majoor beantwoordde dien groet in niet minder krachtige en bezielende taal. Het voorstel om thans de com pagnie te ontbinden en hare eigendommen aan de universiteit te vermaken, vond geen bijval. De Koning had indertijd zijn borstbeeld aan de com pagnie geschonken met een zilveren beker, opdat hieruit de laatst overblijvende Elankeur zou drin ken. Van ontbinden kon derhalve geen sprake zijn. Hoe velen of weinigen er zullen zijn over gebleven - zij zullen, als vanouds, over vijfjaren worden opgeroepen om den gewijden dag opnieuw feestelijk te gedenken. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag Suez gepasseerd. De gewone audiënties van den minister van financiën en die van den minister van «orlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, mr' C. De Wilde, candidaat- notaris, kantourechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar; benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve- ofl'. van gez. 2de kl. dr. J. Th. Van der Chijs, genees-, heel- en verloskundige te Gorkum; jhr. mr. A. G. De Geer, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Utrecht en Wijk bij Duurstede, benoemd tot lid van het hof van justitie in de kolonie Curn^ao; - benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht: tot reserve-officier van gez. 1ste kl., den burgergeneeskundige H. M. Numans, eervol ont slagen off', van gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Iudië en arts te Buren; tot reserve-off. van gez. 2de kl. de burgergeneesk. D. J. Admiraal, dr. W. F. JoDg en dr. J. F. Ph. Hers, artsen te Dordrecht, alsmede C. Lugt, arts te Nijkerk. Gemengd Nieuws, Eere wien eere toekomt. Nadat in het vorig nommer dezer courant melding werd gemaakt van verschillende étalages, is er ook eene ingericht op de Breestraat hoek Gangetje door de heeren Gebrs. Mastenbroek, die met het oog op de nadering van het St.-Nicolaasfeest er op be dacht zijn geweest in hun winkel meer dan andere ten toon te spreiden wat hun magazijn oplevert. Als men soms niet weet welke surprise uit te zoeken, dan zal het zeker slechts zijn om de rijke keuze die er wordt aangeboden. De ver scheidenheid toch die men er ook op hun gebied kan zien, is rijk. Het practische is er met het sierlijke vereenigd. Alzoo heeft men er voor „elk wat wils'1 gezorgd. Blijkbaar zijn er geen moeiten - noch kos ten - gespaard om de étalages zoo sierlijk mogelijk te maken. Ze zijn den „goeden Sint" volkomea waard. De beide hoek-winkelramen nooden onwillekeurig tot een bezoek uit en getuigen van goeden smaak. Te midden van elke twee geïmproviseerde grotten, keurig met groen georneerd, ziet men enkele staaltjes van wat er wordt aangeboden. Vooral bij avond met de weerkaatsing der verlichting in de spiegels is het effect eigenaardig en 't geheel prachtig. De ontwerpers en uitvoerders hebben er eer van. In verband met ons jongste hoofd artikel deelt men ons van vertrouwbare zijde mede dat op de weekmarkt van Zaterdag 11. op order van den ambtenaar van het openbaar ministerie van het kantongerecht alhier door een rijksveld wachter tegen een vogelenkoopman proces-verbaal is opgemaakt en aan zooveel meezen als er waren hunne natuurlijke vrijheid is teruggegeven. Het bouwvallige houten hek rondom het physiologisch laboratorium aan het Steen- schuur, wordt langzaam maar zeker, meest in nachtelijke duisternis, nog voor het van ouderdom ineenstort, bij gedeelten gesloopt. Heden was het echter een troepje schooljongens, die met vereenigde krachten een groot gedeelte omverhaalden, doch op de verschijning van een politie-agent onmid dellijk hun werk staakten en het hazenpad kozen. Gisternamiddag omstreeks vijf uren werd onder geleide van eene joelende menigte, wegens dronkenschap en het maken van opschud ding, van den Ouden Rijn naar het politie-bureel gebracht de brugophaalder G. W. v. B. Te Katwijkzijnindeafgeloopenweek weder 14 schuiten aangekomen te zamen met 652;000 stuks steur- en tonneharing en 540 kantjes

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1