zijne begrooting ingezonden, deelt hij mede dat in onderzoek is een voorstel der commissie tot rege ing van den rechtstoestand der zoogenaamde vica iëu, tot het nemen van maatregelen om te voorkomen dat, hangende haar onderzoek, de vicanegoederen aan hunne besteraming worden ont trokken. De minister vleit zich verder dat de titel van het Burgerlijk Wetboek betreffende rechts personen (zedelijke lichamen en stichtingen) bij afzonderlijke voordracht aan het oordeel der Staten- Gen raai zal kunnen worden onderworpen. - De minister zal nog in dit zittingjaar der Kamers een wet tot beperking der preventieve hechtenis indi' iien. Een wetsontwerp tot bevordering van de verdeeling van markegronden is in bewerking. Bij de verschillende regimenten infanterie heeft een aanvrage plaats gehad naar jonge, on gehuwde kapiteins en luitenants, om onder ge not eener gratificatie van f 600 voor vijf jaren bij bet Indische leger gedetacheerd te worden. De detacheering zou plaats hebben bij wijze van rui ling met hunne ranggenooten in Indië, waarvan een gelijk aantal bij de infanterie hier te lande zal wor len gedetacheerd. Onlangs zijn de bestaande bepalingen om- treri' de korting, die aan de militairen op hun solciij kan worden opgelegd, bij kon. besluit ge wijzigd. Dientengevolge onderscheidt men nu een vaste korting en een buitengewone korting. De vaste korting, welke voor de korporaals 5 en voor de manschappen 3 cents per dag bedraagt, wordt opgelegd aan die militairen, welke een schuld heb ben op het kleeding- en reparatiefonds, grooter dan de waarde hunner kleeding, of van wie het te verwachten is dat dit eerlang het geval zal wezeu. De buitengewone korting, tot een bedrag van de helft van hetgeen als zakgeld overblijft, kan c. q. met inbegrip van de vaste korting wor- deD opgelegda. in geval van moedwillige ver onachtzaming van kleeding, uitrusting of wapens; b. wanneer militairen zich aan dronkenschap schul dig maken; c. wanneer militairen hunne kleeding- of quipementsstukken verkoopend. wanneer mili tairen schade aan rijks- of particuliere eigendom men toebrengen. De korting voor onderofficieren blijft, ook voor het sub d omschreven geval, be paald op 10 cents daags. De cursus in de telegraphie voor officieren, onderofficieren en korporaals der vestingartillerie heeft dezer dagen een aanvang genomen. Tot dien cursus zijn toegelaten 1 luitenant, 2 onderoffi cieren en 2 korporaalshij wordt gehouden in de daartoe ingerichte lokalen op Dainlust bij Utrecht. Volgens een telegraphisch bericht heeft het eskader, onder bevel van den divisie-commandant J. W. Binkes, bij Madera een zwaren storm doorgestaanhet stoomschip „Leeuwarden" verloor anker en ketting van het zwaarste kaliber. Zooals reeds gemeld is, heeft blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, van 22 dezer, in Groot-Atjeh een overstrooming plaats gevonden; ten gevolge daarvan zijn de Kraton en omstreken ouder water geloopen, is belangrijke schade aan dijken, wegen en gebouwen toegebracht, en zijn drie soldaten benevens drie inlanders verdronken. Morgen, Vrijdag, zullen de Groningscbe oud-studenten, die als flankeurs uittrokken, een reünie houden. De tegenwoordige academieburgers zullen er den feestvierenden een serenade brengen, en hen na afloop van een muziekuitvoering, door de Vereeniging „De Harmonie" aangeboden, feeste lijk ontvangen op de sociëteit „Mutua Fides". De kapitein A. J. Prins van den generalen staf vau het Indisch leger, thans met verlof hier te lande, wordt in rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het Ned. leger. De kapt.-luit. ter zee A. J. baron Van Geen en de luit. ter zee der 2de klasse P. C. Swaan, uit Oost-Iudië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De officier van administratie 3de kl. F. Len sing wordt met den 16den Dec. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft den lsten luit. op non-activiteit J. S. G. Van Karnebeek, van het wapen der inf., op zijne aanvrage, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleendbenoemd bij de rustende schutterij in de provincie Zuid-Holland, 2de batal jon, tot kapt. G. C. Van der Hoef, thans 1ste 'luit.; tot lsten luit. M. W. F. Treub, thans 2de luit.; tot 2den luit. L. V. Hoog. Gemengd Nieuws, Een 23-jarig huzaar te Haarlem stal een kistje sigaren bij den winkelier S. in de Koningstraat, en deelde den inhoud hiervan aan verschillende lieden en in een danshuis rond. Hij is zeer spoedig door de politie aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht. Voor den nieuwen schouwburg, zoo genaamd „Eden Théatre", die op de terreinen van het „Maison Stroucken" (vroeger Bellevue) te Amsterdam zal verrijzen, is 2500 vierk. meter grond noodig. De gemeente vraagt daarvoor eene som van f 200,000. Zondag-voormiddag had in de herv. kerk te Oude-Pekela onder de godsdienstoefening eene groote stoornis plaats. Er kwam een bode met het bericht dat het huis van den bakker G. O. Staal in brand stond. In een oogenblik liep de tamelijk bezette kerk met volk geheel ledig, zoodat de dominee zijne prediking ging staken. De spuit was ook spoedig aanwezig, doch toen men op de plaats des onheils kwam, was alles reeds beslist; het was maar een schoorsteenbrandje ge weest. Nadat weinige jaren geleden debank van-leening te Venloo was opgeheven, heeft het gemeentebestuur thans de noodzakelijkheid ingezien om deze instelling weder in het leven te roepen. Op de avenue de Neuilly te Par ij s zijn twee tramwagens aan een wissel met elkander in botsing gekomen en wel zoo hevig dat de con ducteur van een dor wagens boven van de impé riale op het plaveisel geslingerd werd en eenige oogenblikken later, met gebroken wervelkolom, dood werd weggedragen. Verscheidene passagiers ont vingen lichte verwondingen. De oorzaak van het ODgeluk is, naar men zegt, daarin gelegen dat een der paarden schichtig werd, waardoor het rijtuig uit de rails geraakte. - Op de lijn Montrouge- Westerstation werd een wijnkoopersknecht, die een handwagen voortduwde, door een tramwagen overreden, terwijl de wagen verbrijzeld werd. De ongelukkige had zulke ernstige wonden ontvangen dat hij al zeer spoedig een lijk was. Een machinist aan de steenkolen mijnen te Frameries (België) had Zaterdag het ongeluk, terwijl hij bezig was een in volle wer king zijnde- machine te smeren, uit te glijden. Hij kwam zoo ongelukkig terecht dat zijn eene arm tusschen de raderen verbrijzeld, de andere afgesneden werd. Het ongeluk geschiedde onder de oogen van zijne vrouw, die juist het middag maal bracht. De ongelukkige was pas 30 jaren oud en vader van twee kinderen. Twee jougelieden te Laval kregen twist over buitenlandsche politiek en duelleerden met de floret. Een hunner werd gedood. Uit Riga wordt dd. 22 Nov. gemeld dat de Ned. Brik „Plutus", kapt. Van der Mey, Zaterdag 11. van daar vertrokken, gestrand en ge heel doorgebroken is. De gezagvoerder en vier man der equipage zijn verdronken. Twee matrozen zijn gered. Aan het „Wiener Tageblatt" wordt bericht dat het gemeentebestuur van de door aardbeving geteisterde stad .Agram een besluit heeft uitgevaardigd, waarbij tegen het vloeken een gevan genisstraf van 6 uren tot 14 dagen bedreigd, en aan de werklieden verboden wordt op Zondag te werken, tenzij zij vooraf de mis hebben bijgewoond. In Berlijn vond men dezer dagen het lijkje van een kind zonder hoofd. Den daarop- volgenden dag werd op een geheel andere plaats het hoofdje gevonden. Men heeft de daders nog niet kunnen ontdekken. De heer Oscar Carré, die thans te Hannover voorstellingen geeft, leed dezer dagen een groot verlies door het sterven van zijn school- paard „Sceiron", waarvan de waarde, volgens den „Westfalischen Mercur", op 150,000 mark ge schat wordt. Op een bovenkamertje in de rue Par- mentier te Parijs woonde sedert jaren een oude vrouw, die iederen morgen uitging om in een magazijn in de rue du Temple werkzaam te zijn. Eenige dagen geleden bemerkte de concierge vau het huis waarin zij woonde dat de kamerdeur gesloten bleef. Toen hij op zijn herhaald aaukloppen geen antwoord ontving, waarschuwde hij de politie die de deur met geweld openbrak. Wat men gevreesd had, bleek waarheid te zijn; de vrouw lag dood uit gestrekt op hare legerstede, maar tot aller verba zing lag naast haar een grijsaard, eveneens dood, dien niemand herkende. Uit de papieren die men in een kast op de kamer vond, bleek dat het niemand anders was dan de echtgenoot der vrouw die 10 jaren geleden als commissaris van de com mune een groote rol gespeeld had, en dien men meende dat naar den vreemde gevlucht was. Hij had zich echter al die jaren op het kamertje ver borgen gehouden, en was met niemand in aan raking gekomen. Toen aan de vrouw, die voor beiden de kost verdiende, het werken te zwaar begon te vallen, waren de beide oudjes, bevreesd voor het gebrek dat voor de deur stond, tot het wanhopige besluit eekomen samen te sterven. BUITENLAND. Frankrijk. In de eerste 10 maanden van 1880 werden 420 millioen liter Spaansche wijn naar Frankrijk inge voerd, dat is bijna tweemaal zooveel als in 1877. Humbert en Cipriani, die wegens beleedi- ging van politie-agenten, bij gelegenheid der aan komst van Louise Michel te Parijs, terecht stonden, zijn veroordeeld: de eerste tot 15 dagen gevan genisstraf en 200 fr. boete, de tweede tot een maand gevangenisstraf en een gelijke boete. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden zijn de dis- cussiën gisteren geopend over de interpellatie be treffende de buitenlandsche staatkunde der regee ring. Eer der leden zeide het te betreuren dat Italië deelgenomen had aan de maritieme demon stratie voor Dulcigno. Hij keurde de handelwijze in deze zaak af. - De heer Giovagnoli vroeg aau de regeering of zij de uit Frankrijk verdreven Jezuïeten in Italië dacht toe te laten. De heer Capo wilde herziening van de wet betreffende het toezicht, om staatkundige redenen, op zekere per sonen. - De heer Bonghi wees op de revolutionaire vereenigingen in Italië en op de aanvallen 'van sectarissen op militairen. De heer Bortolucci wenschte eenige inlichtingen omtrent de minis- teriëele circulaire, waarbij aan de uit Frankrijk verdreven Jezuïeten het verblijf in Italië ver boden wordt. Hij wil dat deze de vrijheid ge nieten, die aan al de burgers is toegestaan. Hij voegde er bij dat de generaal der Jezuïeten hem een brief geschreven had, waarin deze verzekerde dat er niet één vreemde Jezuïet de wijk genomen heeft naar Italië. - De heer Mussi loochende dat er te Milaan, bij de onthulling van het monument voor de gevallenen bij Mentana, republikeinsche demonstraties plaats hadden. Duitsclilandl. De Bondsraad heeft gisteren in eerste en tweede lezing met algeineene stemmen aangenomen het voorstel van Pruisen tot verlenging voor één jaar van den kleinen staat van beleg in Berlijn, Pots dam, Charlottenburg, het district Teltow Nieder- barnim en Osthwelland. Groot-Britannië. De telegraaf heeft reeds gemeld dat het te Ballina, in het Iersche district Mayo, tot een bloedig gevecht tusschen politie-agenten en de bevolking gekomen is. Een lid van de locale com missie der Land League was bezig op eene kar eene toespraak tot de marktbezoekers te houdeD, en de politie wilde hem in arrest nemen omdat hij eene hinderlijke samenscholing veroorzaakte. Het saamgevloeide volk verzette zich daartegen, er volgde een gevecht, verscheidene politie-agen ten werden gewond. Eindelijk kreeg de politie versterking, deed e?ne charge met de sabel en nam den spreker in hechtenis. - Steeds komen uit de ontevreden districten berichten van aller lei geweldenarijen en bedreigingen. De mannen die kapitein Boycotts oogst inhalen en deze week daarmede gereed zullen komen, volbrengen onge hinderd hun werk. De soldaten, die hen bescher men, hebben de laatste dagen in hunne tenten veel van hevige regens te lijden gehad, die de heldere vorst zijn komen vervangen. - De heer

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2