lijkste letter, welke mep verlangen kan, maakte een reis naar Nederland, werd van daar teruggezonden en kwam met de laatste mail eindblijk den geadres seerde in handen. In den morgen van den 11 den Augustus jl. ontstond in de kampong Berok te Padang een hevige brand, vermoedelijk ten gevolge van onvoor zichtigheid. Een 28-tal huizen werden in de asch gelegd. Uit Atjeh schrijft men: Met 1 October ver liezen de officieren der landmacht een gedeelte hunner emolumenten. Tot nu toe hadden zij allen vrije wouing en genoten bovendien huishuur indemniteit. Dat zal nu ophouden, voor zoo ver men hun een voegzame woning kan aanwijzen. Er heerscht in alles een groote drang tot be zuiniging. De heer Pruys Van der Hoeven heeft ook veel geld gekost, en dat schijnt men er op andere wijze weer uit te willen kloppen. Naar men zegt, krijgt generaal Van der Heyden het volgende jaar 6 ton minder beschikbaar dan nü. - Een nieuwe, nog niet bezette benting te Djeper bij Tndrapoera is in het laatst van September door de Atjehers verbrand. Het is ook verbazend dom dat men er geen wacht bij plaatste. Zondag-morgen omstreeks te 7 uren werd een Javiansche vrouw van de dessa Krakal onder Ke- deng Bantang (Soerakarta), toen zij bezig was haar rijst aan den oever der Solo-rivier te wasschen, door een kaaiman aangevallen en meegesleurd. Door het dessa-volk werden alle pogingen in het werk gesteld om het ondier te dooden, maar tot heden tevergeefs; zelfs het lijk dier ongelukkige vrouw heeft men niet terug kunnen vinden. Ook op de hoogte van Kedoeng-Kbpi en Djoerong moeten zich die beesten vertoond hebben. Uit Salatiga wordt aan het „Soer. Hbld." ge schreven dat daar voortdurend aardstortingen plaats hebhen, zoodat een dessa zich reeds genoopt gezien heeft om te verhuizen. Gedurende het tijdvak van 5 tot en met 10 Oct. werden afgemaakt: in de afdeeling Krawang 29 beesten, waarvan 22 ziek en 7 verdacht; op deTegal- waroe-eilanden (district Tegalwaroe) 2, waarvan 1 aangetast; in de afdeeling Poerwakarta 1?13,waar van 26 ziek en 87 verdacht. In Bantam bleef de gunstige toestand voortduren. Gedurende de week van 30 September tot en met 6 October ver toonden zich gevallen van veeziekte in zeven districten, doch overal slechts sporadisch, en was dan ook het. aantal aangetaste beesten uiterst gering. De afdeelingen Pandeglaug en Tjiringin bleven geheel vrij van de ziekte. In het geheele gewest werden gedurende voormeld tijdvak afgemaakt 63 heesten, waarvan 18 aangetast en 45 verdacht. In de afdeeeling Buitenzorg is de toestand over het algemeen beterend. In het zwaar besmette dis trict Tjibaroesa heeft de ziekte een gunstige wending genomen. Gedurende het tijdstip van 2 tot 9 October werden afgemaakt, in de afdeelingenMees- ter-Cornelis 53 beesten en Tangerang 20, allen aangetast. Door deo gnavernenr-generaal ran Ned.-Indië lijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Ben tweejarig verlof naar Europa, wegens riekte, aan den controleur der 2de kl. bij het binnenl. beat. op de bezitt. buiten Java en Madura P. Th. Couperus. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de commies op het res.-kant. te Telok Betong (Lam- pongsche districten) W. C. F. Gnnther; eervol nit's lands dienst, met behoad van recht op pens., de seoret. der res. Krawang tevens vendum. in dat gewest J. IJonng. Ingetrokken: De benoeming van de algemeene ontvangers van '3 lands kas te Poecworedjo (Bagelen) en te Tjiandjoer (Preanger Regentschappen) G. P. Fetmenger en L. Van Honk tot algemeene ontvangers van 's lands kas te Kediri en te Poerworedjo. Benoemd: Tot commies op het res.-kant. te Telok Betong, de klerk, tevens griflier bij de proatin te Tandjong Karang (Lampongsche dis tricten) P. R. Vetter; tof secretaris der res. KrawaDg tevens vendom, in dat gewest, de ambt. op non-act. C. Deynon, laatstelijk eerste comm. ap het res.-kant. te Batavia, thans tjjdcljjk ter be schikking van den directeur der bnrg. openb. werkentot adj.-secr. bij de Weeskamer te Batavia, de comm. op het bureau van den adsist.-res. van Tangerang (Batavia) tevens vendum. en griffier bij den landraad aldaar A. Ch. Wittenrood; - tot algemeen ont vanger van 's lands kas: te Kediri (residentie van dien naam) de algemeens ontvanger van 's lands kas te Madioen (residentie van dien naam) E. Meyer; te Madioen de algemeene ontvanger van 's lands kas te Serang (Bantam) G. F. Doeve, met bepaling dat zij hunne tegenwoordige betrekkingen blijven vervullen tot dat zij die aan huone opvolgers zullen overgeven; te Serang, de benoemde algemeene ontvanger van 's lands kas te Tjiandjoer (Preanger Regentschappen) C. P. L. Feites Diekstra. Ont slagen: Eervol nit 's lands dienst met beh. van recht op pens. de administrateur der tinmijnen van het district Merawaug (Banka) A. A. Kemper; eervol uit 's lauds dienst de klerk op het bureau van den gouv.-gen. van Atjeh en Onderh. J. M. Gramberg; uit den dienst der havenw. te Batavia de .'Sde werk- tuigk. bij dien tak van dienst R. Donaldson. Benoemd: Tot onderw. 2de bij het kl. 0.1. 0. voor Eur. en met dezen gelijkgest. in Ned.-Indië de onderw. 3de kl. A. Van Nienwenhuizen en W. Nienwenhnis; tot griffier bij de rechtbank vaor crim. zaken te Djokjokarta de ambt. op waahtgeld E. W. Schmidt, laatstelijk griffier te Kediri; tot denrw. bij den landr. te Buitenzorg (Bat.) C. Th. Pieteri; tot officier van jast. bij den raad van jast. te Amboina de griffier bjj dat rechterlijk college mr. H. Bakker; tot griffier bij den landraad te Sidoardjo (Soerabaia) de ambt. op wachtgeld H. F. Middleton, laatst, griffier bij den landraad te Rembang; tot ads.-res. van Ngrowo (Kediri), tevens vendam, aldaar, de ads.-res. van Patjitan (Madioea) H. H. Donker Curtins. Ingetrokken: De tijdel. ter-besch.-stelling van den gouv. van Atjeh en Onderh. van den controleur der 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. bniten Java en Madura E. Van Assen. Tjjdelijk gesteld: Ter beschikking van den gonv. van Atjeh en Onderh. tevens mil. bevelhebber aldaar, met den rang en titel van contr. 2de kl., de contr. 2de kl. bij bet binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madora J. C. E. Tromp. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, w. ziekte, aan den lsten Init. der inf. K. W. Steinmetz. Ontslagen: Op verzoek eervol nit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbr. diensttijd met behond van recht op pensioen de kapt. der inf. F. H. De Vogel. Geplaatst: de kapt. der inf. W. N. Poth in de 2de mil. afd. en de kapt. der. inf. F. H. A. Rijnders in de 8de mil. afd., beiden onlangs uit Ned. aange komen; de kapt. der inf. F. W. A. baron Van Dedem Van Driesberg in de 1ste mil. afd., de kapt. der inf. J. M. Romijn in de 2de mil. afd., de kapt. der inf. L. Dn Bne de Valempré in de Z.-O. afd. van Borneo, de late luit. der iof. J. G. Meyes in de Z.-O. afd. vau Borneo, de 1ste luit der inf. F. P. H. Roersch in de Molakko's, allen van Atjeh aangekomen; de kapt. der genie J. J. Staal te Weltevreden, onlangs uit Ned. aangekomen. Over geplaatst: de kapts. der genie L. .V. Dingemans van Welte vreden naar Buitenzorg en J. H. Ten Hoet van Buitenzorg naar Weltevreden; de 2de lnit. der art. J. J. Temminck van Banjoe- Biroe naar Atjeh, de 1ste luit. der art. J. Burlage van Atjeh naar Banjoe-Biroe; de 1ste luit.-kwartierm. E. G. A. Trebert van Atjeh naar Samarang; de kapts. der inf. W. De Kroes van Soerabaia naar Pontianak en C. B. A. Opscholtens van Pontianak naar de late mil. afd. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den luit. der inf. J. Stiemens. Departement van Harine. Vergunning verleendom te repatriëeren, aan den lnit. ter zee 2de kl. G. F. De Bruyne. Ingetrokken: de detacheeriDg op de kanonneerboot N°. 14 te Samarang van den lnit. ter zee 2de kl. J. C. R. Westpalm Van Hoorn tot Burgh en tijdelijk belast met de betr. van lsten off. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia; de overpl. van den adelborst 1ste kl. D. J. Van der Mandele van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. stoomschip „Cnrafao." BUITENLAND. Frankrijk. Bij de discussie over het voorstel aangaande den generaal De Cissey heeft de heer De Cas- sagDac den minister van oorlog, generaal Farre, gedrongen het woord te nemen, waarop de minister verklaarde dat de regeering onzijdig wenschte te blijven, maar zich niet tegen de enquête verzette. De Kamer heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de handelingen van generaal De Cissey gedurende zijn ministerschap. De beraad slagingen over het lager onderwijs zijn tot morgen, Donderdag, verdaagd. Duitschland. De keizer is licht verkouden en houdt zijne kamer. Gistervoormiddag heeft hij de gewone voor drachten aangehoord. Oostehr.-Hong. Monarchie. Uit Athene wordt van den 22sten dezer aan de „Politiscbe Correspondenz" gemeld dat de heer Radowitz aldaar was aangekomen en onmiddellijk een langdurig onderhoud gehad had met den mi nister Comoundouros, wien hij uit naam der Duitsche regeering aanried Griekenlands belangen niet door overijlde handelingen op het spel te zetten. De vertegenwoordigers van eenige andere groote mogendheden hebben de vertoogen des heeren Von Radowitz onderstenud. Rusland. Volgens de „Italia" is de prinses Dolgorowsky tot prinses Jurieff verheven; bet huwelijkscontract is geteekend door Loris Melikoff en door den Russischen kroonprins; het stuk zal in het begin van December worden gepubliceerd en de kroon prins zal dan tot prins-regent worden benoemd, maar de czaar behoudt de leiding van de buiten- landsche politiek en van leger en vloot. De vier kinderen van den czaar uit dit tweede huwelijk zullen hertogen Jurieff heeten en den titel van keizerlijke hoogheid voeren. Tolegnuxunen. BERLIJN, 23 November. Alle ochtendbladen bespreken de debatten die gisteren in den Landdag gevoerd zijn en waarvan het slot tamelijk storm achtig was, zoodat de sprekers tweemaal tot de orde geroepen moesten worden. De algemeene in druk blijft deze, dat de geheele interpellatie even als de debatten eene onhandigheid van de Fort- schritts-partij is, daar de quaestie nu ook door de liberale bladen in een kring van lezers is gebracht die tot nog toe onverschillig waren gebleven. - Zoo stormachtig als de zitting van gisteren was, hebben we er in jaren geen gehad. FLORENCE, 23 November. De begrafenis van Ricasoli heeft gisteren plaats gehad. De hertog van Aosta, de leden van den Senaat en van de Kamer, de heer Cairoli, president van den ministerraad, al de leden van den Staatsraad, de notabelen en afgevaardigden der voornaamste genootschappen in het land woonden haar bij.' MADRID, 23 November. Een koninklijk be sluit in de „Gaceta" machtigt tot het aanbieden der coupons van de staatsschuld, om betaald te worden in Januari a. s. AGRAM, 23 November. Sedert gisteren zijn geene aardschokken meer gevoeld en heden worden de gastlantarens op de straten weder aangestoken. BOASICH, 23 November. Derwisch-pacha heeft een bevel aan de commissie der Albaneesche liga uitgevaardigd, om zich, op straffe des doods, te ontbinden. Het volk deed den bazaar sluiten. Er zal morgen eene algemeene vergadering gehouden worden. TEHERAN, 23 November. De Perzen maken toebereidselen om het dorp Inderghaj te bombar deeren, waar Menagha met 2000 Kurden zich verschanst heeft. De Perzische troepen hebben, in strijd met de bevelen van hun opperhoofd, in het district Shehrveran vijf en twintig dorpen in de asch gelegd. Door 700 Shaherans en 800 Kara- papakhs is een aanval gedaan op Ushni, waar Abdul Gadri zich verschanst heeft. Aan beide zijden waren de verliezen zeer groot. 1500 Kurden uit Abmedrend hebben de Perzische rekruten in de nabijheid van Zohab aangetast. De Perzen gaan verdedigenderwijze te werk. PARIJS, 24 November. De „Gaulois" meldt dat pans Leo XIII, die van zijne lichte onge steldheid hersteld is, zeer veel conferentiëu met kardinaal Jacobini, zijn nieuwen secretaris van staat, gehad heeft. Het in zeer verzoenenden geest ontworpen programma van den kardinaal, waarin hij te kennen geeft hoe de betrekkingen met de vreemde regeeringen behooren te zijn, is door den Paus goedgekeurd. LONDEN, 24 November. OfEciëele depeches uit Kaapstad van 20 Nor. melden: „Den 13den November werd Carrington, terwijl hij met 1500 man koloniale troepen een patrouille deed, door 5000 Basutos van drie kanten tegelijk aangevallen. Hij sloeg hen echter af, en in het gevecht ver loren de Basutos 300, de kolonialen 6 man." Morgen wordt kabinetsraad gehouden. CORK, 24 November. Naar men verneemt, zijn hedenochtend 14 personen in hechtenis ge nomen wegens deelneming aan den optocht der fenians uit Welthem, waarbij op de politie ge schoten werd. KONSTANTINOPEL, 24 November. Derwisch- pacha is heden, na eenig verzet, Dulcigno binnen getrokken. De Montenegrijnen zullen de conventie onderteekenen en Dulcigno bezetten onder bescher ming der internationale vloot, na het vertrek van Derwisch-pacha. LKIDKN, 24 Norember, Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig ge volg het eerste natuurkundig examen afgelegd door de heeren O. Lorey en J. D. Kayser, studenten in de geneeskunde. Met leedwezen verneemt men dat mr. J. Heemskerk Bzn., lid van den Raad van State, gisteren in het „Hotel Paulez" aan tafel willende plaats nemen tot gebruik van het middagmaal, door een toeval werd getroffen, waardoor de ge achte staatsdienaar gedeeltelijk het bewustzijn ver loor. - De toestand van den staatsraad gedoogde niet zijn vervoer huiswaarts, zocdat hij op aan raden van den geneesheer in het „Hotel Paulez" is verbleven, waar hem de meest zorgzame behan deling is verzekerd. Men schrijft ons nit Den Haag: Sedert gisteren loopt het gerucht dat jhr. mr. Yan Kar- nebeek, commissaris der konings in Zeeland, in aanmerking zou komen voor de vervulling van de betrekking van gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, ter vervanging van den heer Van Lansberge. In de openbare vergadering van den Raad

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2