Maandag 222 November. N°. 6370. A0. 1880. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maaadetu1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommenOAS. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-1 refatt1.0S. ledara rafel maar0.17^ Grootara letten naar ptaauniiiu. LEIDEN, 3ö November. Van de „Christelijke Werkzaamheid onder Eabrieksjongens en Fabrieksmeisjes te Leiden" werd ons heden het financieel verslag van November 1879 tot October 1880 toegezonden. Behalve een aantal geschenken in goederen en andere voorwerpen, alsmede boekwerken, bedroegen de gezamenlijke ontvangstenin kas op 1 November 1879 ƒ279.215, aan jaarlijksche contributiën 273.50, aan giften in geld 677.185, renten van een legaat ƒ20.78 en renten van geld a déposito 9 54, te zamen 1260.22. De uitgaven zijn aldus verdeeldSalarissen 392.25, schoolbehoeften 30.27, naaibehoeften 9.57, vuur, licht, lokaalhuur, voor de meisjes school 107.25, lokaalhuur voor de jongensbijeen komsten 25, lokaalhuur voor de zondagschool 20, bloemzaden, bollen enz. 2.25, Kerstfeest viering 79.91, kleedingstukken 172.73, ver kwikking voor zieken 16, drukloon, porten 17.72 en knechtsloon ƒ34.55, te zamen ƒ907.50, zoodat den 31sten October 11. in kas was 352.72. In deze inrichting worden jongelieden, die op fabrieken arbeiden, onderwezen in lezen, schrijven en rekenenof wordt het vroeger geleerde met hen herhaald. Het blijkt toch voortdurend dat niet weinigen boven de 12 jaren bf nog hoogst ge brekkig of in bet geheel niet kunnen lezen en geheel onontwikkeld zijn. De fabrieksmeisjes wor den bovendien onderwezen in den zang en in nuttige vrouwelijke handwerken. En aan allen, jongens en meisjes, wordt op eenvoudige, kinder lijke wijze de bijbelsche geschiedenis verhaald. Het verslag zegt dat het doel is, hen bekend te maken met den éénigen naam, waardoor zon daren kunnen zalig worden, en waardoor zelfs de diepst gezonkenen onder hen degelijke menschen en nuttige leden der maatschappij kunDen worden. Zeer verschillend zijn degenen, die tot de inrich ting komen het knappe, stille fabrieksmeisje, door vader en moeder bewaakt en bewaard, en de licht zinnige deerne, wier jeugdig gelaat reeds getuigt van een wereld van verwoesting- de flinke, vlugge jongen, met het open gelaat, en de stille gluiper, nu reeds een dobbelaar, eerlang een dronkaard en leeglooper. Sedert 1867 hebben ruim 700 fabrieksarbeidsters de meisjesschool bezocht, waar steeds gemiddeld 160 onderwijs ontvangen, en die tweemaal per week na afloop der fabrieken gehouden wordt in het lokaal der Christelijke School voor on- en min vermogenden, op de Middelstegracht. In het gebouw der Christelijke Wijkvereeniging van ds. De Wolff wordt met 60 a 70 fabrieks meisjes zondagschool gehouden. Het bleek onmogelijk, zelfs bij uitnemende hulp, een 50-tal knapen van 14 tot 16 jaren, van de ruwste soort en door geenerlei dwang ge bonden, in hetzelfde lokaal te vereenigen. Het ongeluk van deze jongens is, het volslagen gebrek aan tucht in zeer vele gezinnen; waar de vader, aan den drank verslaafd, alle ontzag verbeurd heeft, en men der slovende moeder reeds vroeg alle gehoorzaamheid heeft opgezegd. Met een 25-tal jongens wordt geregeld voortgegaan. Vijftien dames, bijgestaan door den onderwijzer Labruyère, hebben de verschillende werkzaamheden onder zich verdeeldterwijl de plaatsen, die door ziekte of andere verhindering openvallen, met groote bereidwilligheid door enkele vrienden of vriendinnen worden aangevuld. Gedurende de 13 jaren van deze werkzaamheid hebben ruim 38 per sonen zich er korter of langer aan gewijd. Tot het geven van inlichtingen en ontvangen van giften zijn volgaarne bereidde directrice mej. M. A. De Vriese, Rembrandstraat 5, de penning meesteres mevr. De Wolff, Heerengracht 31, en o. a. ook de predikant J. Drost, die de rekening heeft nagezien en in orde bevonden. De volgende officieren der zeemacht worden met 1 December a. s. geplaatst, te wetenop scbroefstoomschip „Koningin Emma der Neder landen": luit. ter zee 1ste kl. P. G. Bruch, als lste officier, thans op non activiteit; idem G. J. A. Van der Mieden, idemluit. ter zee 2de kl. M. F. Tydeman, van artillerie-instructieschip „bet Loo"; idem W. L. baron Van Verschuer, van ramschip „Stier"; idem J. H. Calmeyer, van wachtschip te Amsterdamidem C. F. De Ruyter De Wildt, van instructiebrik „Zeehond"; adel borsten lste kl. J. G. A. Goedhart, J. H. Commijs, B. Nierstrasz, J. J. Van Laar, jhr. H. L. Wichers, E. E. Dullemoud en P. D. Holtzapffel, van wacht schip te Willemsoord; off', van gez. lste klasse D. Matak Eontein, thans op non-activ.off. van adm. lste kl. C. H. S. Pastor, van opleidings schip „Admiraal Van Wassenaer"; scheepsklerken J. Lombaard en J. S. De Bruyn, van wachtschip te Willemsoord; op ramschip „Stier" luit. ter zee 2de kl. L. C. Koster, van wachtschip te Willems oord; op instructiebrik „Zeehond": idem W. Allirol, van non-activ.; op wachtschip te Willems oord idem B. Brutel de la Rivière, van idem idem te Amsterdamidem J. B. Snetblage, van idem; op artillerie-instrnctieschip „het Loo" idem H. Backer, van idem; op wachtschip te Helle- voetsluis: idem J. M. Wijers, van idem. Vooral door de mannen van het vak zal zeker met belangstelling vernomen worden dat bij den uitgever A. M. E. Van Dishoeck te Zie- rikzee van een „Hypothekair, Kadastraal en Scheeps- Wetboek", verschenen is de lste afdeeling„Hy pothekair Wetboek", door J. Franse. De naam van den schrijver, die reeds de uitgave van zoo menige wet bezorgde, is op dit gebied te gunstig bekend dan dat een aanbeveling ook dezer uitgave noodig zou zijn. Wij kannen ons dus bepalen met de mededeeling dat tal van aanteekeningen bij den tekst zijn gevoegd en levens den netten druk en het handig formaat van het boekje zeer te roemen. Het geheele werk zal met nog twee afdeelingen van eenigen minderen omvang compleet zijn. De prijs der lste afd., 190 blz. groot, is slechts 1.50. Gemengd Nieuws. Volgens een bericht uit Stettin be schouwt men het op 27 Oct. van Amsterdam derwaarts vertrokken stoomschip „IJmuiden" als totaal verloren; er was o. a. voor 200,000 aan koffie aan boord. Zooals te wachten was, om het onstui mige weer en de hevige regens der laatste dagen, was het water weder sterk wassendete Maastricht o. a. in de laatste dagen 2 M., terwijl het te 's-Bosch een stand heeft bereikt van 4.02 M Men vreesde dat weer spoedig de gemeenschap met de Langstraat zou worden gestremd, ten tweeden male binnen enkele weken. Te Tilburg is de fabriek van den heer J. Verbunt Janssen geheel uitgebrand. Ook het bovengedeelte van het woonhuis werd vernield. De schade is zeer aanzienlijk en een 100 werklieden zijn door de ramp buiten werk. Alles was verzekerd. Van het huis van den eigenaar der Utrechtsche Tekantjes-Bakkerij „den Dubbelen Arend" Ie Utrecht was het oude uithangbord „gemoerd" - ofschoon gezegde „Arend" onder bijzondere protectie van het studentencorps staat. Thans heeft de eigenaar het terugontvangen en hij bedankt hiervoor per advertentie aldus „Mijnen hertgrondighen danck aen alsulcken eerbeken ende medelijdenden Straatroover, die mij mijnen seer gewaardeerden eighendom door nach- telicke wederghevingh heeft geluckiglijken doen wedervinden. „Al so geerne sie ick Koopers in MIJNEN Winckel als weghnemers daer voor. „Daertoe stelt ick my by vernyewinghe onder UEd. protectie." Naar het huis van arrest te Middel burg ziju gisteren overgebracht zekere M. Goense en zijne dienstbode C. Vette, wonende te Ove- zande. Zij zijn beschuldigd van te zamen de vrouw van eerstgenoemde onwettig te hebben opgesloten en haar zonder behoorlijke verzorging te hebben gelaten. Op een stroopapier-fabriek te Hoo- gezand kwam de 65-jarige werkman C. Kraster met de linkerhand tusschen een hakselmachine, waardoor de arm gebroken en de hand geheel verbrijzeld werd. Per spoor is hij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Toen Dinsdag-avond de heer Co 11a nge, wijnkooper te Parijs, van een reis tehuis kwam, vond hij zijne vrouw, zijne 17-jarige dochter en zijne drie bedienden, ten prooi aan de hevigste pijnen, op den grond liggen stuiptrekken. De ge neesheer, in allerijl door den hevig verschrikten man te hulp geroepen, constateerde vergiftiging en schreef een sterk werkend braakmiddel voor; doch niettegenstaande al zijne pogingen tot red ding bezweek spoedig een der bediendende overige personen, hoewel nog in zeer ernstigen toestand verkeerende, hoopt men te behouden. Een voorloopig onderzoek naar den aard der spijzen waaruit het middagmaal bestaan had, wierp groote verdenking op een zoogenaamde hazepeper, waar van de ingrediënten bestonden uit long, lever en restantjes schapevleesch. De voorafgaande knollen- soep, die met de hazepeper den menu van het middagmaal had uitgemaakt, bleek volkomen on schuldig te zijn. De justitie houdt zich ernstig met de zaak bezig. Victor Paquet, die door den afschu welijken moord op zijne zuster, in April 11. Versailles met afschuw vervulde, is tot levens langen dwangarbeid veroordeeld, en Hélène Du- maire te Moulin, de moordenares van haren min naar, den geneesheer Picart, tot tien jaren opsluiting. Voor een paar dagen zaten eenige jongelieden te Berlijn gezellig bijeen, toen een hunner de weddenschap aanging, dat hij 3 goud stukken van 5 mark zon inslikken. Hij won zijne weddenschap, doch is later aan eene darmont steking overleden. Zekere B., een expediteur te Parijs, is in hechtenis genomen wegens het verduisteren van allerlei hem ter verzending toevertrouwde goe deren, tot eene waarde van 40,000 fr. Volgens een telegram uit Nieuw-York kan heden of morgen weder stormweer verwacht worden beneden 35 gr. N.-B. op de Spaansche en Portugeesche kusten. Voor het huwelijk van den Oosten- rijkschen kroonprins zullen niet minder dan 26 gala- rijtuigen, elk getrokken door 6 paarden, noodig zyn.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1