Maandag 22 November. N°. 6370. A0, 1880. 1.4a Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAffBIAT); PRIJS DEZER COUBABT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per post Afzonderlijke Mommen0.05. PRIJS DER ADYERTESTIEÏt Vei 1—8 regel» 1.05. Iedere regel - meer^.— 0.17|. Grootereiletten .nair pleetsrnimte. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is heden naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overge- gebracht de persoon van H. v. d. K., alhier niet tehuis behoorende, die zich in deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. - Tevens is door haar naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht en aldaar ter beschikking van de justitie gesteld de persoon van M. P., die zich ten nadeele van den koopman in vee J. S. De J. heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrou wen, en wel door de opbreDgst eener koe, welke hij voor bedoelden koopman moest verkoopen, ten eigen bate te gebruiken. Op de Breestraat is hedennamiddag omstreeks twee uren een paard, gespannen voor een rijtuig behoorende aan N. De G. te Veur, terwijl deze zich even verwijderd had, op den loop gegaan, doch nabij de Papengracht door een politie agent gegrepen en tot staan gebracht. Ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. Hedenmorgen te halfnegen had de vrouw van den kastelein W. v. Z. het ongeluk door de gladheid van den wal aan de Oranjegracht in het water te vallen. Door den timmerman A. v. L„ die zich onmiddellijk te water begaf, werd ze echter gelukkig gered. Nader wordt ons gemeld dat G. Post, te Abbenes, op den Kanaaldijk bij de Leeghwater, daar er vermoeden op brandstichting schijnt te bestaan, is gearresteerd. Het huis was voor ƒ1700 verzekerd. W. P. Van Wort, die den 19den Oct. jl. te Haarlem is gearresteerd wegens oplichting ter waarde van f 400 ten nadeele van den win kelier Kramer in de Anegang, is door de arron dissementsrechtbank aldaar veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en twee geldboeten van f 100 elk of zeven dagen subsidiair voor elke boete. De werkman, die aan boord van het stoomschip „Madura", te Amsterdam, zoo deerlijk verbrand werd, door het ontvlammen van terpen tijn op zijne kleederen, is aan de gevolgen be zweken. t In een gang bij de Pijpenmarkt te Amsterdam is een meisje, dat bezig was met gla- zenwasschen, uit het venster gevallen, waarbij zij deerlijke kwetsuren bekwam. Door het gerechtshof te Arnhem is J. Smit, zonder beroep of woonplaats, schuldig verklaard aan schriftelijke voorwaardelijke bedrei ging met brandstichting en moord, na vroegere veroordeeling enz., veroordeeld tot 10 jaren tucht huisstraf. Een zoon van een boomkweeker te Opheusden had zich Woensdag zoodanig aan ster ken drank te buiten gegaan, dat hij 's morgens dood in den stal werd gevonden, waar hij zich te slapen had nedergelegd. Door de politie te Groningen is pro ces-verbaal opgemaakt tegen den tapper Bosman op het Woerdje, wegens het tappen van sterken drank aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren. Naar in verschillende bladen werd medegedeeld, liepen de meisjes in het Groene Weeshuis te Groningen weer gevaar van haar hoofdtooi beroofd te worden. Ook de weesmeisjes die reeds in dienst zijn - die van 18 a 20 jaar - waren aan het huis ontboden om zich aan dat voorschrift te onderwerpen. Men schrijft nu nader over deze zaak - en 't verheugt de Pr. Gr. Crt. zeer dit bericht te kunnen mededeelen - het vol gende: „De uitvoering van het besluit betreffende de haarknipperij is Woensdag-voormiddag tegen gehouden door een der voogden. De helft der dienstmeisjes moest op dien dag, 's morgens te 1 uur, om de een of andere reden verschijnen voor de dames-voogdessen, en bij die gelegenheid zou dan meteen de operatie gebeuren. Maar in plaats van in het weeshuis te worden kaal geknipt, is dat 15- of 16tal aangezegd, dat ze er zeiven voor dienden te zorgen, dat haar hoofdhaar be hoorlijk werd geknipt. Datzelfde zal," zegt het blad, „ook wel aan de andere helft worden gezegd - en ieder zal begrijpen.hoe gelukkig die meisjes zijn." Uit Bergen (Henegouwen) wordt ge meld dat ten gevolge van eene gasontploffing in de mijn „Grand Buisson" te Homu gisteren 27 werklieden zijn omgekomen of gewond. Vijftien gekwetsten zijn opgehaald. De twaalf overigen zijn waarschijnlijk dood. Een zeventienjarig meisje teBerlijn heeft zich, na eerst pogingen aangewend te hebben om zich de polsaderen af te snijden, voor het huis van haar vroegeren minnaar met een revolver een gevaarlijke wond toegebracht. Zij is naar haar huis vervoerd; men vreest voor haar leven. PÜITENLAND. Frankrijk. Volgens eene mededeeliug in het Bulletin du CaDal interocéanique," zal de uitgifte der aan deden voor het te graven Kanaal van Panama den 7den, 8sten en 9den December a. s. plaats hebben. Overeenkomstig de statuten zal het kapi taal der Maatschappij 300 millioen fr. bedragen, in 600,000 aandeelen van 500 fr., waarvan 10,000 voorbehouden zijn aan de primitieve concessiona rissen. De inschrijving voor de 590,000 overige geschiedt a pari, te storten: 25 fr. bij de inschrij ving, 100 fr. bij de verdeeling, binnen eene maand na de uitgifte, en de overige 375 fr. naargelang van de behoeften der onderneming. Gedurende de uitvoering der werken wordt eene rente van 5 pet. betaald. De aandeelhouders van het Suez- Kanaal hebben recht op een aandeel, voor elk aandeel van Suez. De eerste inschrijvers hebben recht op het getal aandeelen, waarvoor zij bij de eerste, verleden jaar geopende inschrijving hadden geteekend. Van de netto-winst zijn bij de concessie 80 pet. den aandeelhouders toegekend. - Voor de 250 of 300 millioen, welke later nog noodig zullen wezen, zullen naarmate van de behoefte obligatiën worden uitgegeven. België. Aan de universiteit te Brussel is eenv nieuwe cursus geopend en wel in de Vlaamsche letter kunde, opgedragen, zooals onlangs gemeld werd, aan dr. Alphonse Willems. Deze werd door den rector Van de Kiadere aan de studenten voorge steld met eene toespraak, waarin zijne verschillende werken werden herdacht en der universiteit met de benoeming van den nieuwen hoogleeraar werd ge- lukgewenscht. Na deze door het talrijk gehoor zeer toegejuichte rede nam de heer Willems het woord om na eenige inleidende opmerkingen ter stond zijn eerste college te geven over den oor sprong en de buigingsvormen der Nederlandsche taal. Van deze eerste les, zegt de „Indépendance", ontving ieder den indruk, dat de universiteit in den nieuwen professor eene kostbare aanwinst had gedaan. 3>uitsekki fudii. De koninklijke verordening betreffende de in stelling van een Raad voor staathuishoudkundige aangelegenheden is verschenen. In de gisteren gehouden zitting van den Duitschen Handelsdag heeft de minister Bötticher omtrent de organi satie van genoemden Raad eenige mededeelingen gedaan. Deze is, zeide hij, zoodanig ingericht dat hij ieder oogenblik tot andere staten des Rijks kan worden uitgebreid. Ook hadden de verschil lende regeeringen het voorstel tot de instelling van zulk een raad slechts voorloopig afgewezen, omdat zij den tijd, welke nog vóór het samen komen van den Rijksdag verloopen moest, daartoe te kort achten. Grroot-Britannië. Gisteren is ministerraad gehouden, waarbij al de ministers tegenwoordig waren, behalve de heer Dodson, die zich naar Balmoral begeven had om er eene onder voorzitting der koningin te houden vergadering van Privy Council bij te wonen. Omtrent de opnieuw in Zuid-Afrika gerezen ernstige moeielijkheden zegt de „Pall Mall Ga- zette" De „Boers" uit de Transvaal zijn eindelijk van passieve ontevredenheid tot actief verzet over gegaan en een botsing met de Eugelsche troepen schijnt onvermijdelijk. De Boereu, die nooit de Britsche heerschappij hebben erkend en nooit den eed van trouw hebben gedaan, hebben altijd ge weigerd de belastingen te betalen, welke het gou vernement heeft uitgeschreven. Zoo het over deze quaestie tot een botsing komt, is het te vreezen dat de geheele Hollandsche bevolking tegen de Engelsche troepen opstaat. Potchefstroom, de oude hoofdplaats van de Transvaal, ligt 100 mijlen van Pretoria en 70 van Rustenburg, van waar troepen zijn afgezonden. Er zijn, of waren drie regimenten infanterie in de Transvaal, het 21ste, 58ste en 91ste cavalerie; meer is er niet sedert het 1ste regiment garde-dragonders naar Indië is vertrok ken. De Boeren zijn allen bereden, goed gewapend en door bitteren haat tegen het Britsche gouver nement bezield. Oosteïav.-Tïong-. Monarchie. Het Lagerhuis heeft gisteren met groote meer derheid besloten de artikelen der begrooting te behandelen, nadat de minister van financiën de rede voeringen der oppositie uitvoerig had beantwoord. Voor een paar dagen is melding gemaakt van eene interpellatie in het Hongaarsche Volkshuis over een te Klansenburg, in Zevenbergen, voor gekomen schandaal. Dezaak is deze: De heer Bartha, redacteur van het blad „Ellenzek", had in zijne courant verzekerd dat een officier, de luit. Rüstow, twee vrijwilligers openlijk voor „Magyaarsche honden" had uitgemaakt. Eene uit daging van dien officier wees hij van de hand, maar daarop ontving hij van den luitenant, door nog een officier vergezeld, een bezoek in zijne woning. Zij mishandelden hem daar en, toen hij zich met zijn stok trachtte te verdedigen, trok ken zij hunne sabels en brachten hem zulke kwetsuren toe, dat aan het behoud van zijn leven gewanhoopt wordt. De officieren namen toen de vlucht naar een nabijgelegen huis, maar al spoedig werden zij in arrest genomen en, had niet een geheele compagnie hen tegen de woede des volks beschermd, zij zouden er niet levend afgekomen z\jn. De president-ministej heeft een streng onder zoek der zaak en onverbiddelijke straf der schul digen toegezegd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1