Amsterdamdrie personen waren bezig met voor bereiding van die inbraak, doch door voor hen ongewenschte „nieuwsgierigen" werden zij gestoord en kozen het hazenpad. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in zake den moord, door den persoon Van Knuyff op zijne zuster ten huize van den beer Corver Hooft gepleegd. Het hof heeft, overeenkomstig de conclusie des verdedigers, een nieuw onderzoek bevolen naar den zielstoe stand van den beschuldigde, welk onderzoek door het hof is opgedragen aan de doctoren Ramaer en Persijn. Indertijd is meldinggemaaktvaneen moordaanslag, door twee beeldhouwersgezellen te Brunswijk gepleegd op den beeldhouwer Link, die aanmerking gemaakt had op hun werk. Zij hadden hem toen van den 80 voet hoogen steiger willen werpen en hem zelfs nog op de handen getrapt, toen hij, zich aan een balk vasthoudende, ieder oogenblik naar beneden dreigde te storten. De tusschenkomst van het publiek, dat van de straat af het gruwelijk tooneel aanschouwde, redde Link het leven. De twee onmenschen zijn wegens poging tot moord thans tot 10 jaren tuchthuis straf veroordeeld. Gistermorgen zijn in de onmiddellijke nabijheid van het station te Antwerpen bij het rangeeren der treinen twee locomotieven tegen elkander gebotst, waarvan er één derailleerde en beide zwaar beschadigd werden. De weg naar Nederland en naar Brussel was zoodanig versperd, dat de treinen twee uren vertraging ondervonden. Er is een belangrijk argument tegen de voorwaardelijke invrijheidstelling van veroor deelden, bij het nieuwe strafwetboek aangenomen, weerlegd. Men vreesde in de Tweede Kamer dat, bij invoering van dat systeem, het geval zich zou kunnen voordoen dat iemand, met zijne bruid van het stadhuis komende, van hare zijde werd afge rukt om weer naar de gevangenis te worden ge bracht. Het blijkt thans dat zulke feiten ook nu mogelijk zijn, zoodat dit bezwaar tegen het nieuwe wetboek vervalt. Te Simperveld toch werd vóór een paar dagen een jongeling gearresteerd, juist toen hij met zijne verloofde, de getuigen en familie het raadhuis verliet. Hij had een gevangenisstraf van 3 dagen te ondergaan, waaraan hij zich tot heden door voorgewende ziekte had weten te onttrekken. In een hotel te Cannes heeft een vreemdeling zich met een revolver doodgeschoten. Men vond in zijn jas een toegangskaart tot de speelzaal van Monaco. De ongelukkige had geen geld bij zich. Van de 1600 huizen van Agram is geen enkel onbeschadigd gebleven. Het gemeente bestuur heeft besloten dadelijk aan de provinciale regeering 100,000 florijnen aan te vragen; later zal het een leening van 1 millioen sluiten. Overal worden gelden bijeengebracht om de bewoners te helpen. Tisza zond 50,000 florijnen voor de eerste behoeften. Een gedeelte der bevolking is gevlucht de meeste inwoners brengen den nacht buitens huis door. Nu Agram gisteren nogmaals door schokken van aardbeving geteisterd werd, is de nood er nog hooger gestegen, want de bouwval lige toestand der nog niet ingestorte huizen deed het ergste vreezen. In de bovenverdiepingen waagde niemand zich en gestookt kon in geen enkel huis meer worden, daar alle schoorsteenen ingestort waren. De toestand van alle kerkgebouwen was zoo ge vaarlijk dat er geene gewone godsdienstoefeningen gehouden werdende aartsbisschop bediende op het groote marktplein de mis, welke plechtigheid zeer indrukwekkend moet geweest zijn en door duizenden werd bijgewoond. Na de nieuwe aard beving zijn de Agramsche bladen weer vol jam merlijke berichten. Er heerscht volslagen verwar ring. Men vleit zich met het intreden van eene gunstige verandering bij het afnemen der maan. Te Cairo heeft men eene verschrik kelijke misdaad ontdekt. Daar woonde nl. een sheikh, met name Hamnda Berda, die den naam van een heilige had en wien van heinde en ver Mahomedaansche vrouwen kwamen opzoeken, om zich door hem te laten zegenen. Voor weinige dagen begaf zich ook de vronw van een Egyptisch officier daarheen, die evenwel niet tot de haren terugkeerde. Haar echtgenoot stelde de politie daarvan in kennis, die het huis van den sheikh terstond liet doorzoeken. Men ontdekte toen een regenput, geheel met lijken van vrouwen gevuld. De sheikh bekende, dat, steeds wanneer eene rijke vrouw bij hem kwam, hij haar tot eene wandeling in den tuin uitnoodigde, waar hij haar dan ver moordde en haar lijk in den put wierp. Hamuda Berda zal eerstdaags worden opgeknoopt. PUITENLAND. Frankryk. Prinses Blanche van Orleans zal in den echt treden met prins Louis de Ligne. Het manuscript van de „mémoires" van Lucien Bonaparte werd den llden October ge vonden door kolonel Jung in de archieven van het ministerie van buitenlandsche zaken. Het be staat uit ongeveer 1800 pagina's groot formaat, met talrijke aanteekeningen van de prinses Bona parte. Het blijkt dat bij de uitgave der „mémoires" belangrijke stukken werden weggelaten. Jung heeft vergunning gekregen het manuscript uit te geven. De jonge prins Joachim Murat, onderofficier der cavalerie te Angers, heeft bij een val van het paard een been gebroken. Zijn vader, prins Murat, heeft zich onmiddellijk tot hem begeven. In de Kamer ia gisteren de discussie over de hervorming van de magistratuur voortgezet. In den Senaat, die den 25sten November een op volger van den heer Broek verkiezen zal, heeft de heer Chesnelong aan het Kabinet verweten de ver bintenis met den Paus te hebben verbroken, uit vrees voor den heer Gambetta. Hij achtte dat Jacobijnsche politiek, die genoodzaakt zal zijn steeds verder te gaan. De heer Bellot heeft het leger verdedigd en verklaard dat het slechts aan de wet gehoorzaamd heeft en een groot voorbeeld van gehoorzaamheid heeft gegeven aan de wet, ook als die aan hem die haar uitvoeren moet, niet behaagt. [Deze woorden werden met toejuichingen van de linkerzijde en met ironisch gelach van de rechterzijde beantwoord Groot-BritanniS. Wheeler, het laatste slachtoffer van de landbe- weging in Ierland, was een algemeen bemind man, 25 jaar oud. In gezelschap van Michael Moore had hij voor ziju vader hier en daar pacht geïnd en die naar den grondeigenaar gebracht. Op den terugweg sprong een man, geheel in het zwart gekleed en met zwartgemaakt gezicht, van achter een heg te voorschijn en schoot op Wheeler met een revolver. Moore ontkwam door de vlucht. Men vond aan Wheelers schedel elf wonden. Uit Kaapstad wordt geseind dat het opper hoofd der Pondomeezen door de koloniale troepen, die 600 stuks vee buit maakten, is geslagen. De toestand in het land van Temboe is minder ver ontrustend. Oosteav.-Hong. Monarchie. Bij het debat over de begrooting in het Lager huis betoogde de heer Szontagh gisteren de nood zakelijkheid eener uitbreiding van het verdrag be treffende de verterings-belasting met Oostenrijk, ten einde financiëele bezwaren uit den weg te ruimen. - De vereenigde oppositie meende dat eene fusie met de tegenwoordige regeering en de meer derheid buiten sprake moet blijven. De minister van financiën betreurde het afwijzen der fusie. Volgens de „Wiener Abendpost" is de Rijksraad tegen den 30sten dezer bijeengeroepen. INaitagvat-mmen» ST.-PETERSBURG, 16 November. Naar thans uit Domesness gemeld wordt, is de bemanning van het op het eiland Runo gestrande Neder- landsche schip „Maria Josephina", kapt. Nieland, gelukkig gered. Het schip is wrak. Hier loopt een gerucht dat graaf Melikoff voornemens is zijn post te verlaten om naar den Kaukasus te gaan, van welk gewest h\j stadhouder zou worden. Zoodra de troonopvolger uit Livadia teruggekeerd is en het regentschap heeft aanvaard, zal het plan, naar men beweert, tot uitvoering komen. - Een ander gerucht meldt dat het hoofd der nihilisten, Goldenberg, wiens mededeelingen van groot nut zijn geweest bij het jongste nihi listenproces, niet zich zeiven om het leven heeft gebracht, maar tot loon voor zijn verraad door de regeering begenadigd is en op een geheime plaats verborgen leeft. BIRMINGHAM, 16 November. De heeren Chamberlain en Bright hebben de plechtige opening van de liberale club alhier bijgewoond. De heer Bright sprak bij die gelegenheid over den toestand in Ierland. Naar zijn inzien zouden dwangmaat regelen alleen niet toereikend zijn om de anarchie te onderdrukken. De wijziging van de wet op het grondbezit was dringend noodig. Als een geschikt middel tot bevrediging was hij voor den aankoop door den Staat van braak liggende landen in het westen, om die onder de pachters te verdeelen. Hij voegde er echter bij, niet uit naam van het Kabinet het woord te voeren. TEHERAN, 16 November. Berichten uit Tabriz melden dat Timur-pacha de stelling van Obei- dullah heeft aangevallen en vermeesterd, en den verslagene tot op eenigen afstand heeft nagezet. Het gerucht zegt dat Hamzed-pacha is gevangengenomen. NIEUW-YORK, 16 November. Het krank zinnigengesticht te St.-Peter (Minnesota) is in dea afgeloopen nacht afgebrand. Het was buitengewoon koud30 a 40 krankzinnigen zyn door bet vuur of door de koude omgekomen. DUBLIN, 16 November. De „Dublin Gazette" bevat eene proclamatie, waarin eene belooning van 500 p. st. wordt uitgeloofd voor het vatten van den moordenaar van lord Mountmorris, boven de vóór eenigen tijd aangeboden 1000 pd. st. ST.-PETERSBURG, 16 November. De vonnis sen van den krijgsraad zijn bevestigd, met aan beveling tot wijziging in de gevallen van 3 man nelijke en 3 vrouwelijke veroordeelden, en de ver andering der sententie van Zoubkhowsky en Buch van 20 in 15 jaren mijnstraf. PARIJS, 16 Nov. Bij de verdere behandeling van het ontwerp van wet betreffende de hervorming van de rechterlijke macht richtte de heer Labou- laye, de schrijver van „Paris en Amerique", een geduchten aanval tegen de politiek van het kabi- net-Eerry en verdedigde als zijn gevoelen dat de houding der congregatiën geen rebellie, maar wettig verzet was geweest, aangezien de recht banken nog geen uitspraak hadden gedaan. Daarna stelde de heer Jules Simon deze motie voor„De Senaat, zich niet kunnende vereenigen met eene wil lekeurige politiek, die den openbaren vrede verstoort, gaat over tot de orde van den dag." De min.-president Perry bestreed die motie en deed zijn best, om de beschuldiging te weerleggen, van eene geweld dadige politiek te volgen. Te dien einde hield hij een rede, welke een getrouwe echo was van de door hem reeds gehoudene als minister van onderwijs tijdens de behandeling der hooger-onder- wijswet in den Senaat, en waarvan het hoofd thema was dat de republiek vooral te waken heeft voor vrijheid van geest bij de kinderen. Hij ein digde met te vragen dat de Senaat op de inter pellatie-Buffet zou overgaan tot de eenvoudige orde van den dag, en met een meerderheid van vier stemmen, dat is met 141 tegen 137, is aan dat verzoek van het kabinet-Ferry voldaan. Het leven van dit ministerie is dus ook van den kant van het Fransche Hoogerhuis weer voor eenigen tijd verlengd. LONDEN, 17 November. De „Times" verneemt dat er ernstig verschil van meening tusschen deleden van het Kabinet bestaat over de in Ierland te volgen politiek. De heeren Chamberlain en Bright zijn voornemens om de aanwending van dwang middelen tot het uiterste te bestrijden. Heden wordt Kabinetsraad gehouden. De heer Parnell heeft zich tijdelijk naar het zuiden van Frankrijk begeven. KONSTANTINOPEL, 17 November. Derwisch- pacha telegrapheert dat het cordon om Dulcigno voltooid ishet is geen gewapende geoorloofd, op straffe van gefusilleerd te worden, de stad bin nen te gaan. LEIDEN, 17 November. Op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der commissie van fabricage, hebben B. en Ws. heden weder de driejaarlijksche benoemingen gedaan van het personeel bij het brandwezen. De leening voor de Amsterdamsche Studenten- Sociëteit a 90,000 is volteekend. „Het Vosje" is voor de studenten gekocht voor f 85,800, met inbegrip der kosten. De Tweede Kamer heeft heden het debat

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2